Peynirsiz Kaldık – İyi Peynir Arayışları-1

Pandemi yüzünden değişen hayatımızda en çok özlediğimiz lezzetlerden biri peynir.

kahvaltılık beyaz peynir, ezine peyniri, ezine inek peyniri
Bu süreçte pek çok peynir denedik…

Pandemiden önce pazardan (evet bildiğiniz semt pazarından) yanlış hatırlamıyorsam Biga’lı bir peynirciden yumuşacık, yağlı mı yağlı, ekmeğe neredeyse sürülecek kıvamda, inek peyniri alırdık. Tadını ne kadar özlediğimi size anlatamam. Zaten pazara yalnızca o peyniri, bir de kuruyemişçi teyzeden tazecik tuzlu fıstık almak için giderdik. Şubat ayından beri sanırım, kalabalıklara girmemek için pazara gitmiyoruz. Zaten pazara gitsek de açık ürün alıp yiyemeyiz.

Hal böyle olunca, marketten çeşit çeşit peynir alıp denedik. Eş dost pek çok kişinin de bizimle aynı durumda olduğunu biliyorum, çünkü telefonda uzun uzun, güzel peyniri nerede buluruz muhabbeti döndürüyoruz. En başlarda denediklerimizi unuttum ama son dönemde denediklerimizden aklımda kalanların bazılarını aşağıya yazıyorum. Nasıldır acaba diye merak ettikleriniz varsa bilgi alabilir, önerecekleriniz varsa yorum yazabilirsiniz.

En son tükettiğimiz ve o sayede fotoğrafını çekebildiğim peynir:

bahçıvan gurme peynir, gurme beyaz peynir, olgunlaştırılmış beyaz peynir
Bahçıvan Olgunlaştırılmış Gurme Beyaz Peynir

Bahçıvan Olgunlaştırılmış Gurme Beyaz Peynir: 450gr.’lık ambalajı şu anda Migros’ta 33,95-tl. Yuvarlak kutusundan ayrı ayrı vakumlanmış 2 dilim peynir çıkıyor. Yumuşak, yağlandırılmaya çalışılmış gibi ama yuttuktan sonra ağzınızda kalan tat, hep bildiğimiz kutu peynirlerin geride bıraktığı tat ile aynı. Hafif acımsı, sentetik bir tat. Sanki o kutu peynirleri labne ile karıştırmışlar gibi. Bir daha alacağım bir peynir değil maalesef. Kesinlikle fiyatını hak etmiyor. Yalnız kutusunun dışını boyayıp saksı olarak kullanabilirsiniz. Ya da ufak tefek şeyler konabilir içine.

kutu beyaz peynir, beyaz peynir, süzme peynir, süzme beyaz peynir
“Hep bildiğimiz kutu peynirler” diye bahsettiğim peynir grubu

Kutu peynirler: Alayı kireç gibi yağsız ve tuzsuz peynirler. Bana göre ancak diyet yaparken yenilebilir. Peynirli yumurta yaparken kullanılabilir. Ya da salataların üzerine ufalanabilir.

altınkılıç tam yağlı oldunlaştırılmış inek peyniri, altınkılıç ezine klasik peynir
Altınkılıç Tam Yağlı Olgunlaştırılmış İnek Peyniri

Altınkılıç Tam Yağlı Olgunlaştırılmış İnek Peyniri: Adı Migros Sanal Market’te Altınkılıç Ezine Klasik Peynir olarak geçen bu peynirin 500gr.’lık ambalajı 36,50-tl. Biz bu peyniri iki defa sipariş ettik. Birincide beğendik ama ikincide çok yağsız, yavan ve daha sert bir peynir geldi. Pazardan alırken de bir teneke diğerini tutmazdı ama en azından almadan önce tatma şansımız vardı. Pazarcının bıçağın ucuyla cömertçe kesip tattırdığı üçgen peynir parçaları meğer hayatın ne büyük “küçük mutluluklar”ıymış.

İnsan kaybedince anlıyor. “Çok fazla kestin, nasıl yiyelim bu kadar çok peyniri, bir daha ki sefere simitimizi de alıp geleceğiz, karnımızı burada doyuracağız” diye şaka yapardık… O günler geri gelecek mi bilmiyorum. Salgın bitse bile, biz eski hayatımıza dönebilecek miyiz?

tahsildaroğlu kahvaltılık lor, lor tatlısı, cunda lor tatlısı, ayvalık lor tatlısı
Tahsildaroğlu Kahvaltılık Lor

Tahsildaroğlu Kahvaltılık Lor: Migrosta 300gr.’lık kutusu 9,95-tl olan bu ürünü reçelle yemek için alıyorum. Ne zaman yesem bana Cunda’lıların lor tatlısı dediği taze lor ve üstündeki vişne/karadut/ahududu reçelinden ibaret muhteşem tadı hatırlatıyor. Seviyorum. Net. Tekrar tekrar aldığım bir ürün olsa da tabii ki beyaz peynirin yerini tutmaz. Zaten kahvaltıda ve ekmekle değil, bildiğiniz kaşıklayarak tüketiyorum. Hatta canım çekti şimdi 🙂 Gece gece hiç iyi olmadı bu…

altınkılıç lor peyniri, böreklik lor peyniri
Altınkılıç Lor Peyniri

Altınkılıç Lor Peyniri: İstegelsin’de 500gr.’ı 7,5-tl. Böreklik, ağır kokusu olmayan bir peynir. Minnoş bir soğanı kavurup dondurulmuş ıspanakları üzerine ilave ettim. Ispanaklar biraz pişince tuz, karabiber, çok az pul biber ve bolca Altınkılıç lor peyniri ekledim. Hazır milföy hamuruyla, üzerine yumurta sarısı sürüp çörekotu serperek çok basit ama lezzetli börekler yaptım. Normalde lorlu börek sevmememize rağmen bir şekilde alınmış bu ürün, kesinlikle tekrar alacaklarım arasına girdi, oldukça lezzetli. İlk denemem olduğu için ıspanağın arasında tüketmeyi tercih ettim ama tek başına da biraz maydanoz veya dereotuyla gayet güzel börekler yapılabilir. Buzlukta milföy ile beraber bulundurmak lazım.

migros tahsildaroğlu dil peyniri
Tahsildaroğlu Dil Peyniri

Tahsildaroğlu Dil Peyniri: Migros’ta 250gr.’lık paket 18,45-tl. Dil peynirleri arasında en iyisi olduğu dil peynirine özellikle meraklı birisi tarafından (annem olur kendisi:)) bildirildi. Açıkçası beyaz şarap, çekirdekli siyah kuru üzüm ve kavrulmuş iç fındık ile çok güzel gitti. Yedikçe yedim, eh içtikçe de… 🙂

Bu yazıda maalesef çok hatırlayamadığım için beyaz peynir olarak denediğimiz diğer peynirlerden bahsedemedim. Ama aşağı yukarı 1 ay içerisinde tükettiğimiz için, yukarıya yazdıklarımı gayet net hatırlıyordum. Bundan sonra deneyeceğimiz yeni peynirleri, unutmadan sıcağı sıcağına yazarım.

Bahsi geçen peynirlerin fiyatları zaman içinde mutlaka değişecektir, güncel fiyatlara erişmek ya da ürünleri satın alıp siz de denemek isterseniz buradan bakabilirsiniz. Denedikleriniz olursa yorumlara yazacağınız düşüncelerinizi okumak isteriz.

Lütfen farklı peynir tavsiyelerinizi de yorumlara yazın. Siz ne alıyorsunuz kuzum?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu