Lezzeti Tavan Yapan Pratik Yemekler

İki kişilik (çocuksuz) bir aile olarak biz de zaman zaman kuru fasulye-pilav, patlıcan oturtma, dolma gibi klasik Türk tencere yemekleri; hatta kereviz, pırasa gibi mevsimsel sağlıklı sebze yemekleri pişirip yiyoruz. Ancak arada bir de dışarıda yermişiz gibi olsun, yanında bir kadeh de bir şeyler içelim istiyoruz (pandemiden dolayı dışarıda yiyemediğimiz için). Öte yandan pişirdiklerimiz, pratik yemekler olsun; işten gelince saatlerimiz mutfakta değil sofrada sohbet ederek geçsin istiyoruz. Çeşit çeşit yemek arayışımız yok, lezzetli ve doyurucu tek çeşit yemek bize yetiyor.

pratik yemekler

Zaten hiç bir zaman çorba, ana yemek, pilav, zeytinyağlı, salata, börek, tatlı… gibi çeşit çeşit yemek yapan bir insan olmadım. Tamam ızgara bir şeyler yapacaksak yanına bir zeytinyağlı, bir karbonhidrat (pilav-püre-patates kızartması-makarna gibi) yapıyorum, salata da şart oluyor ama bence bu da çok pratik değil ve zaten hem zeytinyağlılar hem de güzel salatalar yaza daha uygun (buzlu rakılar da).

mezeler

Bence gerek baş başa sofraların gerekse de samimi bir arkadaş grubu ile konuşup şakalaşarak yenecek yemeklerin bol miktarda, doyurucu, lezzetli ama çeşit gerektirmeyen pratik yemekler olması şart. Yanında bir kadeh şarap, şarap sevmeyene bir bira eşliğinde yenilecek yemekler.

pratik yemek tarifleri

Bu noktada benim kendi türettiğim bazı yemekler var. Zaman içinde değiştirile değiştirile en iyi halini alan ya da tasarlayıp yaptığım daha ilk seferinde çok beğenilen ve tek bir malzeme bile eklenip çıkartılmayan yemekler. Geçenlerde bunlardan birini ilk kez yapmıştım ve çok beğenen XY, neden bunları yazmadığımı sordu. “Çok basitler, herkes yapabilir, düşünen herkes bulabilir” dedim. “Senin bunu akıl etmen bunca zaman aldıysa, yemek yapmaya yeni başlayanlar nereden bilsin?” dedi. Haklılık payı vardı. Ben de vakit buldukça pratik yemekler adı altında bunları paylaşmaya karar verdim.

Eğer siz de benim gibi, mutfakta işiniz çabuk bitsin istiyorsanız ya da belki biraz acemiyseniz ama yine de güzel de bir şeyler pişirmek istiyorsanız bu pratik yemekler size göre olabilir. Arkadaşlarınıza da rahatça ikram edebilirsiniz çünkü lezzetleri öne geçecek ve kimse yemeğinizi basit diye eleştirmeyi aklına bile getirmeyecektir.

Buraya tıklayarak, lezzeti tavan yapan pratik yemek tariflerime ulaşabilirsiniz. Bu linki kaydedip ara sıra kontrol etmeyi de unutmayın, çünkü fırsat buldukça yenilerini ekleyeceğim.

lezzetli pratik yemekler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu