GeziKişisel gelişim

Motosikletle Türkiye Turu – Çepeçevre Türkiye

Motosikletle Türkiye – Sınır boylarından Türkiye’yi dolaşmak?

Bu yazı ile birlikte, bir dizi yazı halinde yayınlayacağımız bir konuğumuz olacak.

Takip etmeye başladığımda henüz içeriğini bilmiyordum ama, yavaş yavaş detayları öğrendim. Sonrasında da kendisi ile iletişime geçerek, paylaşımlarının motosikletli gezginler için faydalı olabileceğini ve sitede yer vermek istediğimi belirttim. Kendisi de sağolsun izin verdi.

Bu arada ben de detayları öğrenmiş oldum.

Motora binmek için, hep bahaneler uydururuz ya… Onun da bahanesi sınıra en yakın noktalardan geçerek, bazen sınır karakollarına kadar giderek, Türkiye’yi çepeçevre dolaşmak. AT’ının (Africa Twin) adı Vagabound, Turu için kendi belirlediği ad “Ruhuma Yolculuk”. Tek başına çıkmış olduğu bu yolda yer yer bu yolculuğu da yapmış olduğunu sanıyorum. Kendisiyle de, yine kendi cümleleri ile tanışalım artık.

Osman Kromer Kimdir?

Kendisi ile sadece iki kez iletişime geçtim. Biri, motosikleti ile yapmış olduğu turu yayınlamak üzere, izin istemek içindi. Diğeri de, kendisi henüz turdayken Milliyet gazetesinin tatil ekinde yayınlanmaya başlayan yazı dizisinin telif sorunu oluşturup oluşturmayacağı hakkında yapmış olduğumuz yazışmaydı. Dolayısıyla; kendisini tanımak için, kurucu ortağı olduğu “Felsefe Taşı” ‘nda yer alan yazısına bir göz atalım.

Merhaba değerli Dostlar,
İlk olarak sizleri sıkmadan kısaca kendimi tanıtayım. Ben Osman Kromer, 59 yaşındayım
(29.09.1962) uzun yıllar otelcilik sektöründe üst düzey yönetici olarak; Antalya, Bodrum, Marmaris, Uludağ ve İstanbul’da görev yaptım. Halihazırda hem yılların iş yorgunluğu, hem de pandemi bahanesiyle emekliyim.

Vagabound

Takma adım; “Oskrom the Raven”. Terazi burcuyum ve aynı zamanda kızılderili burcum kuzgun. The Raven de oradan geliyor. Motosikletimin adı “Vagabond”. Honda Africa Twin CRF 1000 L.

Yazımın devamında anlatacağım ve büyük bir keyifle sizlerle paylaşmaya çalışacağım seyahat projemi bu ikili olarak hayata geçireceğiz.

Motosikletle Türkiye – Ruhuma Yolculuk

Dostlar, uzun zamandır hayalini kurduğum, meşakkatli ama sanki bir o kadar da macera, keşif ve keyif dolu seyahat planımı nihayet hayata geçireceğim. Projenin adı “Ruhuma Yolculuk”.

Motosiklet kullananlar bilir, motosiklet kullanmak meditatif bir eylemdir. Sürekli dikkat, yolu okuma, olasılıkları hesap etme ve bunun gibi konularda devamlı açık bir algı gerektirir. İşte bu farkındalık halini 20’li yaşlarımda yaptığım Zen meditasyonuna çok benzetiyorum. Bu seyahat boyunca gördüklerimin yanı sıra yaşam yolculuğumda bildiğim, ya da yeni kavradığım pürüzlerimi, bu pürüzleri idrak edişimi, belki törpüleyişimi, diğer bir deyişle onları kontrol altına alabilme çabalarımı da paylaşmaya çalışacağım.

Yolculuğum, İstanbul Rumeli Feneri’nde başlayacak ve tahminen 45-55 gün ve 10.000 km sonrasında İstanbul Anadolu Feneri’nde son bulacak. Rotalarımı, kıyılara ve sınır boylarına en yakın noktalarda sürecek şekilde planladım. Bunlar; şehir, ilçe, kasaba, köy, dağ, orman yolları olabilir. Hedef en yakın noktalardan ilerlemek. Genellikle çadır konaklaması yapacağım. Ancak Güneydoğu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde kısmen otel/öğretmen evi gibi konaklama tesislerini tercih edeceğim.

Osman Kromer ve "Vagabound" - Ruhuma Yolculuk - Motosikletle Türkiye Turu
Osman Kromer ve “Vagabound” – Ruhuma Yolculuk – Motosikletle Türkiye Turu

Kısaca kendisiyle de tanıştığına göre, yazı dizisinin ilk bölümüne geçebilirsin. 😉

İlk bölümü okumak için

Motosiklet konulu diğer yazılarımız

Diğer Gezi Yazıları için

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu