Video

Motosiklette Gözlük Kullanımı | Video

Motosiklette gözlük kullanımı hakkında kısa süre önce Faruk İnceyaprak ile kısa bir sohbet gerçekleştirmiştik.
Kask tanıtımı sırasında, gözlük kanalı olan kasklar ile ilgili bilgi verildiği için, bu konu hakkında bilgi sahibiydim. Ama, gözlük camı seçimi hakkında yeni bilgiler öğrenmiş oldum.

Motosiklet Gözlük Seçimi başlığı altında bu sohbetin videosu kanalımızda yayında. Daha fazla kişiye ulaşabileceği düşüncesiyle, öğrendiklerimi kısaca burada da özetlemek istedim.

Konforlu bir sürüş için üç nokta öne çıkıyor.

  • Gözlük kullanımına uygun kask seçimi
  • Gözlük çerçevesi ve cam seçerken dikkat edilmesi gerekenler
  • Buhar sorunu

Motosiklette Gözlük Kullanımı | Kask Seçimi

Motosiklette gözlük kullanıyorsan, öncelikle dikkat etmen gereken konu nasıl bir kask seçeceğin.
Piyasada yaygın olarak bulabileceğin, gözlüğün sapları için boşlukları bulunan, “gözlük kanalı” olan kasklar en pratik çözüm.
Rahat ettiğin kaskın içinde bu kanallar bulunmuyor olabilir.Önceliğimiz güvenlik olduğu için, kafanın içinde rahat ettiği ve kaliteli olduğu bilinen bir kask daha önemli.
Kaliteli ve rahat bir kask modeli buldun ama gözlük kanalı yoksa, onun da çözümü var. Kaskın gözlüğe uygun değil madem, gözlüğü kaska uyduracaksın.

Gözlük Çerçevesi Seçimi

Kaskın koruyuculuğu açısından, içeride çok fazla boşluk bırakmak mümkün değil. Bu kısıtlı alana ilave olarak gelecek gözlük sapları için, ince saplı gözlükleri tercih etmen gerekiyor.
Kalın saplı gözlükler, kulak arkasına baskı yaparak baş ağrısına sebep olabilir. Benim tavsiyem, kask denerken; kullandığın en kalın saplı gözlük ile deneyerek, rahat olup olmadığını kontrol etmen. Bu gözlüğün ile problem çıkmıyorsa, diğerleri ile de problem yaşamazsın.

Motosiklette gözlük kullanımı hakkında , sürekli olarak gözlük kullananlar kendi çözümlerini üretmişlerdir. Ama yeni gözlük kullanmaya başlayanlar ve görme bozukluğu şikayeti olup, yakın zamanda kullanmaya başlayacak olanlar için videodaki konulara dikkat etmekte fayda var.

Motosiklette gözlük kullanımı

Yeni gözlük kullanmaya başlayacak motosiklet sürücüsü arkadaşlarınız varsa, videoyu kendisine ileterek arkadaşınıza yardımcı olabilir, aynı zamanda kanalımıza destek verebilirsiniz. Yine içeriği beğendiyseniz, beğeni ve yorumlarınız ile kanalımızın gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Keyifli seyirler.

Motosiklette Gözlük Kullanımı | Gözlük Camı Seçimi

Motosiklette gözlük kullanımı konusunda dikkat etmemiz gereken bir diğer konu da, sürüşümüzü direkt olarak etkileyecek olan gözlük camlarının seçimi.
Genel olarak cam seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair detaylı bilgi vermeyeceğim. Bu konuda satın alacağınız yer detaylı bilgi zaten verecektir.
Ama bir konu önemli ve bu konu hakkında sizin bilgi sahibi olmanız gerekiyor, çünkü satıcı sizin bir motosiklet kullanıcısı olduğunuzu bilmiyor olabilir.

Polarize Cam?

Normal şartlarda yansımaları engelleyerek daha net bir görüş sunan polarize camlar, motosiklet sürüşü konusunda sıkıntı yaratabilir.
Çeşitli yansımaları engelleyen polarize camlar, kask camı ve dijital göstergeler ile problem çıkarabiliyor. Tecrübe ettiğim bir durum değil ama, polarize camlar kask vizörü ile birlikte kullanıldığında görüşün bozulmasına, vizörün rengarenk bir görüntü ile kaplanmasına neden oluyor. Aynı zamanda dijital göstergeni de rahat okuyamıyorsun. Videodan daha detaylı bilgi alabilirsin.

Buhar sorunu

Motosiklette gözlük kullanmanın en kötü yanı, buhar sorunu. Zaten kask camları bu konuda gözlüğü aratmıyor. Bir de üstüne gözlük kullanıyorsanız, problem ikiye katlanıyor. Buhar önleyici kimyasal spreyler veyakimyasal katkılar kullanılan “anti-fog” özellikli temizlik bezleri, biraz olsun problemin azaltılmasına yönelik katkı sağlıyor.
Diğer bir çözüm de kask takmamak olabilir.
Nasıl mı? Aşağıdaki fotoğrafa tıklayıp, detayları öğrenebilirsiniz. 😉

Motosiklette gözlük kullanımı
Motosiklette gözlük kullanımı – Tatlı su motorcusu

Faruk İnceyaprak ; Çanakkale’de motosiklet tutkunu bir gözlükçü. Optik daha havalı tabii. Şimdilerde tüm gözlük mağazaları, gözlükçüler “OPTİK” ama, “Optikçi” de denmez ki. 🙂
Takip eden arkadaşlar, kendisini daha önce yayınladığımız Crf 250 Rally videosundan da hatırlayacaktır.

Crf 250 Rally Kullanıcı Yorumları


Sorularınız için sosyal medya hesaplarından kendisine ulaşabilirsiniz.
Instagram: faruk_optik_canakkale
Facebook: farukinceyaprak

Tekeriniz düz bassın.

Motosiklette gözlük kullanımı gözlük seçimi?

Kask ve çerçeve seçimi önemli. Yeni kask alırken mutlaka birlikte deneyin. Mümkünse en kalın çerçeveli gözlüğünüzle!

Gözlük camı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Polarize camlara dikkat edin. Normal şartlarda faydalı bir özellik olmasına rağmen, kask camı veya dijital göstergelerle birlikte sıkıntılı olabilir.

Buhar yapma sorunu?

Ortadan kaldıracak bir çözüm yok. Buhar giderici kimyasallar ile desteklenmiş temizlik bezleri veya spreyler geçici olarak fayda sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu