Motosiklet

Tatlı Su Motorcusu

Tatlı su motorcusu tanımını, yazıya tesadüfen denk gelenler için kısaca açalım. Her zaman motor kullanmayan, özellikle soğuk, yağışlı havalarda; hatta bazen rüzgarlı havalarda diğer ulaşım araçlarını tercih eden motorculara, diğer motorcuların taktığı şaka yollu ad.

Bilmeyenler için de kısa bir açıklamadan sonra, geri kalanımız için konumuza geçelim.
Belçika’da yapılan bir araştırma sonucu; motosiklet kullanım alışkanlıklarına göre motorcuları sekiz kategoriye ayırmışlar.

tatlı su motorcusu
Güzel havada, harika bir manzara eşliğinde, sevdiğiniz kişiyle birlikte “Mükemmel”

Ben değilim! Peki kim tatlı su motorcusu ?

Filmin sonunu söylemek gibi olmasın ama; her ne kadar kimse üzerine alınmak istemese de, çoğumuz tatlı su motorcusu kategorisine giriyoruz arkadaşlar.
Kabul edip, yolumuza devam etmek gerekiyor. 🙂

8 Motorcu Tipi

Bire bir çeviri mümkün değil ama, elimden geldiği kadarıyla yakın anlamda çeviri yapmaya çalışacağım. Ya da vazgeçtim, belki bu şekilde daha eğlenceli hale gelir.

1- Zaman hırsızları

Bu kategoriye giren motorcular, trafikte geçirdiği zamanı en aza indirerek, hızlı bir şekilde işlerini halletmek istiyor. Özellikle şehir içinde, arabadan çok motosikleti tercih etme nedemi z zaten bu rahatlık. Bir çok yüksek hacim motor sahibi de, yine bu nedenle ikinci bir ufak hacim motosiklet veya scootera yöneliyor.
Araştırma sonucu bu kategoriye girenler %11.6

2- Kaçaklar

Kaçaklar, adından anlaşılacağı üzere zaman zaman sorunlarından, ailesinden, eşinden, işinden uzaklaşıp rahatlamak isteyenler.
Ulaşım veya işi için zorunlu olmaksızın, motosiklet kullanan kişiler bu gruba dahil. İstanbul için belki ulaşım amaçlı olarak da zorunlu hale geldi ama, sen konuyu anladın. 😉
Keyfi olarak motosiklet kullanan bu grup, tatlı su motorcusu olarak adlandırılmaya en yakın grup aynı zamanda. Sayıları da oldukça fazla. %18.8

Tatlı su motorcusu
Tatlı su moturcusu – “Tatlı” geziler, motosikletle grup gezileri

3- Şartsız, koşulsuz

Bu gruba dahil olan motorcu arkadaşlar, havanın durumuna bakmadan kendini yola vuranlar. Çok sıcakmış, çok soğukmuş, onlar için farketmiyor. Saatin kaç olduğu, yağmurun ne kadar fazla olduğunu takmıyorlar.
Depoda benzin varsa, o benzin harcanacak arkadaşım! %9.5

4- Bi çay içelim – Dikkat! tatlı su motorcusu

Bu gruptakilerin motosiklet kullanması için, önce “elektrik alması” gerekiyor. Şartlar uygun olursa, arabayı evde bırakıp dışarı çıkabilirler.
Bu grup da tatlı su motorcusu olma adaylarından tabii ki. %14.2

Tatlı su motorcusu – Sen yanlış anladın mevzuyu! Öyle bir şey değil bu.

5- Mükemmeliyetçi

Bu tayfa için tüm şartların uygun olması gerekiyor. Tatlı su motorcularının en tatlısı. Hava, rüzgâr, rota, asfaltın sıcaklığına kadar mükemmel şartları arayan, o “evden zor çıkartıyoruz” dediğin arkadaşlar.%18.2

6- Çok modlu

Başka bir aracı da olup, duruma göre seçim yapan motorcular. Yani, duruma göre “kafes”çiler. (cager= araba kullanıcıları)
Herhangi bir araca özel bir takıntıları yok bu arkadaşların. %11
Motorcu gözünden, bildiğin tatlı su motorcusu işte 🙂

7- Günlük kullanıcı

Günlük kullanıcı deyince hemen tatlı su motorcusu anlaşılmasın. Sadece bir günlük kullanıcı değiller. Her gün kullanıyorlar. Sayıları da Türkiye’de oldukça artmış durumda. Başta kurye arkadaşlar, işe gitmek için motosikleti daha pratik ve ekonomik bulanlar bu gruba dahil. Zorunlu olmadığı halde, motosiklet sevgisi nedeniyle işine motosikletle gitmeyi tercih edenleri de ilave edebiliriz.

Uygun motosiklet ekipmanı ile yağmurlu havalarda dahi trafikten kaçmak için şehir içinde motosiklet kullananları da unutmayalım. %7.5
Bunların bir kısmını ben dahil ettim tabii. Araştırmacılar diğer gruplara dağıttığı için oran biraz az görünebilir.

Her işin zorluğu var tabii. Motosikletli kuryelerinki de kolay değil.

8-Born to be wild – Hayat Boyu

Günlük kullanıcı kategorisine dahil edilebilir görünseler de, bu grubun olayı başka.
Onlar, hayatları boyu motosiklet kullananlar. En azından imkânları olduğu ilk andan itibaren motosiklete geçiş yapanlar.

Araştırmanın %9.2’sini, ve motosikletçiliğin köşe taşını oluşturuyorlar. Deneyimlerini bize aktarıyor, kararsız kaldığımız durumlarda yol gösterici oluyorlar.
Toplandığımız zamanlarda başlarından geçen ilginç olayları dinlemek de ayrıca keyifli.

İyi ki varsınız.

Tatlı su motorcusu
Tamam tatlı su motorcusu olabiliriz ama ,en azından yağmurda eriyenlerden değiliz. 🙂

Her ne kadar fotoğraf altında havamızı atsak da, yanımızda yağmurluk olmadığı için, o yağmurun içine dalmadan önce biraz düşünmemiz gerekmişti.

Transalpina Hikayemiz – Öyle Saf Öyle Temiz… ve bir o kadar ıslak 🙂

Sen hangisisin?

Keskin hatlarla motosiklet kullanıcılarını bir birinden ayırmak mümkün değil elbette.

Ama yakın arkadaşınızı “Bak, tatlı su motorcusu çıktın sen” diye kızdırmanızda da bir sakınca yok. 🙂

Henüz “motorcu” olamamış arkadaşlarımız da en kısa sürede ehliyetini alıp tatlı su motorcuları arasına katılsınlar. Gün geçtikçe motosiklet ehliyeti almak zorlaşıyor. “Tatlı su motorcusu bey/hanım” demek zorunda kalmayalım. 🙂

Tekeriniz düz bassın.

Diğer motosiklet yazıları

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu