Tech

Youtube Video Hazırlama İpuçları

Youtube video da, diğer tüm sosyal medya alanlarında olduğu gibi, içine girdikçe derinleşen dipsiz bir kuyu gibi.
İlk videonu yüklediğinde, gayet masum ve anıların için güvenli bir saklama alanı gibi görünüyor. Sebebi ne olursa olsun, videonun belirli bir kitleye ulaşmasını istediğinde ise, youtube için video üretir halde buluyorsun kendini. 🙂

Aşağıdaki başlıklar klasik gibi görünse de satır aralarında güzel ipuçları var.

Youtube video yükleme
Youtube video – Daha az zamanda, daha fazla video yükleyebilirsin!

Youtube düzenli video yükleme

Görünürlüğün önemli bir koşulu da düzenli olarak takipçi kitleniz için yeni içerik üretmek.
Dışarıda kolay gibi görünen bu konu,

 • Konu seçimi,
 • Çekim öncesi hazırlıklar
 • Video çekimi
 • Video düzenleme
 • Yükleme, açıklamalar, etiketler, başlık seçimi, kapak resmi vs.

derken oldukça zaman alan bir süreç olabiliyor.

Bu süreci daha az sıkıntılı ve daha hızlı bir hâle getirmek mümkün.

Youtube video: Aynı çalışma ile, daha fazla video yükle!

Her video için belirli bir zaman ayırmak zorundasın. Peki, aynı miktarda çalışarak, daha fazla video yüklemek mümkün mü?
Yukarıdaki video hazırlama sürecine biraz daha farklı yaklaşarak, zaman tasarrufu yapmak, dolayısıyla daha aynı sürede daha fazla video üretmek mümkün.

1- Planlama

Her işte olduğu gibi, iyi bir planlama her şeyin anahtarı.
Çoğu kişi aklına gelen bir fikri, bir an önce hazırlayıp yüklemek istediğinden, tek bir video için hazırlık yapıyor.

Oysa daha en başında söylediğim gibi, youtube video ile daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsan, bu biraz süreklilik isteyen bir konu. Süreklilik için de düzenli olarak video yüklemen, onun için de düzenli olarak video hazırlaman gerekiyor. Yapman gerekenleri, planlama aşamasında gruplarsan işleri kolaylaştıracaktır.

Konu seçeceksen, hazır araştırma aşamasındayken çekmeyi planladığın diğer konuları da araştırabilirsin.
Kapalı alanda çekeceksen, kamera veya telefonunu kurduktan/ayarladıktan sonra birkaç video birden çekebilirsin. Özellikle dışarıda çekim yapmayı planlıyorsan, her seferinde malzemelerini toparlayıp çekim yapmaya gideceğine, bir sefer hazırlanıp dışarıda çekmeyi düşündüğün videoların birkaçını birden çekebilirsin.

Burada en önemli ve zaman kazandıran şey, uğraştığın konuya odaklanıyor olman.

Bu sohbetimizden toplamda 4 tane youtube video çıktı.

Yukarıdaki sohbetimiz sırasında çekilen diğer bir video Yamaha Super Tenere

Mindset – …. kafası

Yabancıların “mindset” dediği, bizde jargona “bilmem ne kafası” 🙂 olarak giren konu, yaptığın işin sadece bir bölümüne odaklanmakla ilgili.
Tek video için ayrı ayrı “kafalara” girip çıkmaktansa, bir kez konuya odaklandıysan o konuda daha üretken ve hızlı olabilirsin.

Video düzenleme yapıyorsan, 3. videonu düzenlerken daha hızlı ve kullandığın programda her aradığını hızlıca bulabiliyor olacaksın.

Video için konu araştırıyorsan, yararlandığın kaynaklar önünde açık ve video düzenleme değil “araştırma kafasında” olacaksın. Zaten konu araştırmaya odaklandığın için, aklına gelen yeni fikirleri “daha sonra ilgilenirim” diyerek, not halinde bırakmayacaksın. Ve hazır o kafadayken, muhtemelen diğer zamanlardan daha fazla fikir gelecek aklına.

2- Düzenli ol

Telefonunla bir sohbeti görüntülesen bile onu düzenleyip klasik anlamda “youtube video” su haline getirirken, başına veya sonuna kısa giriş veya final videoları eklemek isteyebilirsin. Bu sırada hangi videonun nerede olduğunu, kullanacağın programda ekleyeceğin stickerların nerede olduğunu bilmek gibi basit konular, işleri kolaylaştırır.
Bu en basit örnek tabii.

İşler daha karmaşık hâle geldiğinde, mikrofondan, pillere, çekim için kullanacağın kameralara kadar ekipmanına sahip çıkman gerekiyor. Ve tabii bunlarla yapmış olduğun kayıtlara da.

Youtube videosu çekmeye yeni başladıysan, abarttığımı düşünebilirsin. Yine de sen şimdiden başla. İleride hak vereceksin.

Bu arada mesleği ve ilgi alanları ne olursa olsun, herkesin youtube’da olması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de asgari düzeyde video çekmeyi, düzenlemeyi bilmesi gerekiyor. Kişisel düşüncem.

Youtube video ipuçları
Youtube video – Ne kadar erken başlarsan, o kadar iyi

3- Takvim

Düzenli olarak youtube ‘a video yüklemenin en önemli şartı, belirli bir takvim oluşturmak.
Bu takvimle youtube video için

 • Hangi çekimleri yapacağını, (konular)
 • Hangi tarihlerde çekeceğini,
 • Hangi videolarının düzenleme için beklediğini,
 • Hangi videolarının yayına hazır olduğunu ve hangi tarihte yayınlayacağını

takip edebilirsin.

Bu sayede boş bir zamanın olduğunda hangi işle ilgilenmen gerektiğini de biliyor olacaksın.

Pazar günü yayınlamayı düşündüğün bir video üzerinde Cumartesi akşamı çalışmaya devam ediyor olmak çok kötü bir fikir. En azından gelecek haftanın videosu bile hazır olmalı.

Planlı çalışmaya alıştığında, güncel olanı da yakalamak daha kolay olacak.

 1. Planın dışına çıkarak, aniden gündeme gelen bir konu hakkında bir video çekebilirsin.
 2. İleride gerçekleşecek bir konu için önceden hazırlığını yaparak aynı günde yayına alabilirsin.
yotube video
Youtube video – Kullandığın ekipmanı yakından tanımak önemli!

4- Ekipman ve yazılımlara hakim olma

Youtube video yayını için olmazsa olmaz şart, videonun kendisi tabii ki.

Kullandığın ekipmana ne kadar hakim olur, video düzenleme programını ne kadar iyi kullanırsan, işler o kadar hızlanacak. Kullandığın ekipmanı tanımak için geçireceğin zamana acıma.
Aynı şey yazılımlar için de geçerli. Çok konuşulan veya yazılan PC programlarını ve telefon uygulamalarını incele. Gerekirse bir hafta boyunca çeşitli programları araştır, kur, dene.

Rahat kullanabildiğin ekipman ve yazılım, ileride sana hem çekim sırasında, hem de düzenleme sırasında büyük zaman tasarrufu sağlayacak.

Kapalı alanda çekim yapıyorsan, (odanda veya salonda) aynı ışık koşulları ve aynı kamera için sürekli olarak ayar değiştirmene gerek yok mesela. Bir sonraki çekim için her şeyi yeniden ayarlamak zorunda değilsin.

Düzenlerken beğendiğin filtreler, renk ve ışık ayarları varsa onları da şablonlar veya favoriler arasına ekleyebilirsin.

Duydum, ve unuttum.
Gördüm, ve hatırlıyorum.
Yaptım, ve anladım.

Çin Atasözü

Youtube Video Düşünceler

Profesyonel anlamda bu işle uğraşmıyorum. Ama ilgi duyduğum bir konu ve kendimi geliştirmek için ekipmandan, yazılıma kadar bulduğum her şeyi okumaya izlemeye çalışıyorum. Bu noktada senin de verebileceğin tavsiyeler varsa, yorumlara yazmanı rica ederim.

Bu söylediklerimin hepsini şu anda yapamıyor olabilirim. Ama, araştırdım ve bilgi sahibi oldum, buraya yazarken de konuyu iyice öğrendiğimi düşünüyorum.
Umarım uygulayabilirim de. 🙂

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu