Motosiklet

Ducati Multistrada V2

Ducati Multistrada V2 / Multistrada V2 S

Ducati Multistarada V2 duyurulalı 10 gün kadar oluyor ama, mevcut ekonomik durumlardan dolayı olsa gerek, hiçbir platformda bahsedildiğini görmedim. Öyle olunca da, bu yazı ve tanıtım videosu ile biraz bu motosikletten bahsetmek istedim.
Buyurun Ducati Multistrada V2 ‘nin teknik ve donanım detayları.

Multistrada v2
Ducati Multistrada V2 2022, iki renk seçeneği ile gelecek

Multistrada V2 genel bilgi

Öncelkle çift silindir olması ve 19″ ön tekerleği ile dikkatimi çekti. Bana göre gezi motorları / uzun yol gezi motorları /sportif enduro /enduro touring / cadde endurosu için ; artık adına ne derseniz, olması gereken demeyelim ama ideal motor türü. Belki detaylarına başka bir yazıda girerim.

Genel görünüm

Multistrada serisinin genel görünümü, camiada genel olarak da beğenilen, japon üreticelirin de uyguladığı; çift farlı çatık kaş, çekik göz tasarımı. Bu motor da istisna değil. Tasarım açısından herhangi bir motorseverin itiraz edeceği bir görünüme sahip değil. Ekstra bir durum da söz konusu değil. Bildiğiniz veya tahmin edebileceğiniz Ducati.

Multistrada V2 Motor özellikleri

Ducati’nin tanınmış, bir çok motosikletinde yer alan, SBK ‘nın yol versiyonu olan Testastretta 11, 937cc. hacimli motoru, Multistrada V2 ‘nin kalbi durumunda. Düz bir güç ve tork eğrisi var. Yüksek hacimli olduğu için, arada sırada gezi modundan çıkıp gaz açtığında da, tatmin edecek derecede güç elinin altında olacak.

113 hp. ve 94nm. artçılı sürüşte dahi, sportif bir motosiklet kullandığını hissettirecek değerler. (9000rpm ve 6750rpm. de)

Multistrada V2 2022 tasarım detayları

İtalyanların tasarım konusuna düşkünlükleri malum. Onun için bu motosiklette de ufak tefek tasarım detaylarına dikkat edilmiş. Multistrada V2 ‘de yeni bir kuyruk tasarımı ile motosikletin ergonomisine, sele tasarımı ile konfora özen gösterilmiş olduğu belli oluyor. Tabii konfor konusunda son söz kullanıcının. Ama azaltılan iç bacak mesafesi ile yere sağlam basacağın kesin. Bu muhtemelen motora daha hakim olduğun hissini vererek, motorda kendini daha rahat hissetmeni sağlayacaktır.
Yeni bir grafik tasarımı da uygulanmış ama benim için kafa ve far tasarımı tamamsa, belki biraz da gövde ve kuyruk, tamamdır.

Sıvı rezervuarlarını yenilemişler. Motor kapak ve elcikler, aynalar yeniden tasarlanmış.

Burada kıyasladığımız motosiklet, kendinden bir önceki motosiklet olan Multistrada 950 tabii. Yazının altında farklarını belirteceğim.

Rüzgar siperliği, artık alışılmış olduğu üzere, ayarlanabilir ve 185cm. civarına kadar boyu olan sürücüler için yeterli.

Multistrada v2 dashboard
Dünyada ne olup bittiği önemli değil. Biz bu görüntünün arkasında kendimizi rahat hissediyorsak 😉

Multistrada V2 donanım özellikleri

Frenlerde Brembo kullanılmış ve ön çift disk. (320mm.) (Arka 265mm.)
Bosch tarafından, yakında orta hacimde standart haline geleceğini düşündüğüm 6 yönlü (6-axis) Viraj Abs olarak tanıdığımız sistem mevcut.
Dilersen frenleri kombine olarak kullanabilir, dilersen arka fren Abs’sini değişik atraksiyonlara girmeden kapatabilirsin.
Ducati Skyhook elektronik yarı aktif süspansiyon sürekli olarak sürüşünü takip ediyor ve konforlu bir sürüşe destek sağlıyor. Ağırlık, çekiş kontrolü, ön / arka sertlik ayarına göre 400’den fazla konfigürasyon oluşturabiliyorsun.

4 ayrı çekiş kontrolü ve yokuş kalkış desteği var. Bu sistem olmadan da kalkabileceğiniz bir yokuş haricinde bir yere; özellikle de bu motorla(!), girmek ister misiniz? bilmem. Ama, var yani…

Bu arada TüvTürk bizim F1 stoplara onay vermeyedursun, Ducati standart olarak stop lambasını F1 tarzı yapmış.

Aydınlatma tamamıyla LED. Viraj aydınlatması da var. Cruise control ve menü kontrol düğmesinin altını bile aydınlatmışlar yani. O derece…

Quickshifter, 5″ ekran, İnsan yazarken yoruluyor valla.

İki versiyon olarak satışa sunulacak. Ducati Multistrada V2 ve Multistrada V2 S . Bir de Travel Trim (seyahat paketi) var. Yan çantalar, ısıtmalı elcik ve orta sehpa dahil edilmiş.

Multistrada Donanım özellikleri
Multistrada V2 günümüzde bulabileceğiniz tüm teknolojik donanımı bir araya toplamış

Multistrada bakım aralıkları

Multistrada V2 2022 model için bir sevindirici haber de bakım aralıklarının biraz daha uzun olması.
15.000km. veya 12 ayda bir yağ bakımı
30.000km. de valve clearence veya bizde meşhur olduğu üzere “Desmo Bakımı”

Multistrada Desmo Bakımı / Desmodromic Bakımı

“Motorun hiç mi eksisi yok?” derseniz, bu başlık büyükçe bir eksi. İkinci el Ducati alımında da en çok dikkat edilen konu desmo bakımı. Her ne kadar Korlas; camiada bilinen bazı motorcu arkadaşlarla tanıtım videoları yapsa da, bana göre mevcut koşullarda bu fiyatlar çoğu motosiklet kullanıcısı için oldukça pahalı! Bu nedenle sanıyorum, Triumph ve Ducati motosikletlerin sıfır kilometre satış fiyatları öyle çok “uçup, kaçan” cinsten değil. Yani en azından Korlas indirimlerle yerde tutmaya çalışıyor. Yoksa, büyük çoğunluğun bütçesi sıfır kilometre 250cc. motor fiyatları civarında.

Korlas yedek parça ve aksesuar açısından da çok tercih edilen bir distribütör değil. Kızdığım için veya kötülemek için yazmıyorum. Ülkenin koşulları ortada ve bu tür işletmeler de çok rahat değiller. Sadece gözlemlediğim durumu yazıyorum.

Desmo bakımı konusunu havada bırakmayalım.
Yakın zamanda Desmo bakımı yaptırmış bir arkadaşımıza mesajla ulaştım ve bilgi rica ettim. Sağolsun kırmadı ve cevaplama nezaketi gösterdi. Belirttiğine göre Desmo bakımında ödediği ücret

Parça fiyatı : 880 €
İşçilik: Yapılan işlemlere göre 200 € – 300 € arası

Kabaca motosiklet işletme maliyetine her 10.000km için 350€ – 400€ ilave edebilirsin. (Aradaki yağ değişimi masrafları hariç)

Multistrada V2 vs. Multistrada 950
Multistrada V2 vs. Multistrada 950

Multistrada V2 vs. Multistrada 950

Ducati; Multistrada V2 ile; anlaşıldığı üzere, Multistrada 950 serisini sonlandırmış görünüyor. Çok köklü değişiklikler olmasa da önemli sayıda değişiklik var.
Yukarıda açıkladığım genel ergonomi, donanım, tasarım iyileştirmelerine ek olarak, bazılarını da aşağıda belirtelim.

Yarış geleneğinin uzantısı olarak, en çok ağırlık üzerinde durmuşlar. Fren diskleri ve jantta, aluminyum alaşım kullanılmış. Ayrıca motor bileşenlerinde de 300 gr. oradan, 500 gr. buradan derken V2 için ağırlığı 199 kilograma düşürmeyi başarmışlar. Mutistrada V2 S versiyonu 3 kilo daha ağır ve ıslak ağırlığı 225 kg.
Multistrada 950 ile kıyaslandığında,
Aynalar 0.7 kg. , Ön disk 0.5 kg. , Jantlar 1.7 kg. , daha hafif. Debriyaj, kapak, vites kutusu, miller derken motor 2kg. daha hafif.

Toplamda 5kg. düşüş sağlanmış.

“Ben Ducati ile de araziye girerim arkadaş” diyorsan, bu ağırlık düşüşünü motorun artıları arasına yazabilirsin. Tel jant seçeneği mevcut.

Sele yüksekliği 1cm. aşağı çekilmiş. (83cm.) Selenin ön bölümü de daraltılarak iç bacak uzunluğu daha düşük olan kullanıcılar için de rahat bir kontrol sağlamayı hedeflemişler. (4cm. az) Ayrıca kısa boylu sürücüler için Alçak sele + alçak süspansiyon kiti de mevcut. Bu kit kullanıldığında, sele yüksekliği 79cm. ‘ye kadar düşüyor.

Sele ile peglerin mesafesi de 1cm. arttırılmış. Dizler daha az kırarak, daha rahat bir sürüş sağlanabilir.

Ducati Multistrada V2 / Multistrada V2 S teknik özellikleri

Type

Ducati Testastretta, L-Twin cylinder, Desmodromic valvetrain, 4 valves per cylinder, Liquid cooled

Displacement

937 cc (57.2 cu in)

Bore x Stroke

94 x 67.5 mm

Compression Ratio

12.6 : 1

Power

113 hp (83 kW) @ 9,000 rpm

Torque

96 Nm (9.8 kgm, 71 lb ft) @ 7,750 rpm 94 Nm (9.6 kgm, 69 lb ft) @ 6,750 rpm**

Fuel Injection

Electronic fuel injection system, Ø 53 mm throttle bodies with Ride-by-Wire system

Exhaust

Stainless steel single muffler, Catalytic converter and 2 lambda probes

Transmission

Gearbox

6 speed

6 speed with Ducati Quick Shift up/down

Primary drive

Straight cut gears, ratio 1.84 : 1

Ratio

1=37/15, 2=30/17, 3=28/20, 4=26/22, 5=24/23, 6=23/24

Final drive

Chain, Front sprocket Z15, Rear sprocket Z43

Clutch

Slipper and self-servo wet multiplate clutch with hydraulic control

Chassis

Frame

Tubular steel trellis frame

Front suspension

Ø 48 mm fully adjustable usd fork

Ø 48 mm fully adjustable usd fork, Electronic compression and rebound damping adjustment with Ducati Skyhook Suspension Evo

Front Wheel

Light alloy cast 3.0″ x 19″

Front Tyre

Pirelli Scorpion Trail II 120/70 ZR 19

Rear suspension

Fully adjustable monoshock, Remote spring preload adjustment, Aluminium double-sided swingarm

Fully adjustable monoshock, Electronic compression, rebound damping and spring pre-load adjustment with Ducati Skyhook Suspension Evo, Aluminium double-sided swingarm

Rear Wheel

Light alloy cast 4.5″ x 17″

Rear Tyre

Pirelli Scorpion Trail II 170/60 ZR 17

Wheel Travel (Front/Rear)

170 mm / 170 mm (6.7 in / 6.7 in)

Front Brake

2 x Ø 320 mm aluminum flange semi-floating discs, Radially mounted Brembo monobloc 4-piston 2-pad callipers, Radial Master Cylinder, Cornering ABS

Rear Brake

Ø 265 mm disc, 2-piston Brembo floating calliper, Cornering ABS

Instrumentation

LCD Display

5″ TFT colour display

Dimensions and Weights

Dry Weight

199 kg (439 lb)

202 kg (445 lb)

Kerb Weight

222 kg (489 lb)

225 kg (496 lb)

Seat Height

830 mm (32.7 in) (850 mm (33.5 in) with high seat accessory, 810 mm (31.9 in) with low seat accessory, 790 mm (31.1 in) with low seat + low suspension kit accessory)

Wheelbase

1,594 mm (62.8 in)

Rake

25°

Trail

106 mm (4.2 in)

Fuel Tank Capacity

20 l (5.3 US Gal)

Equipment

Safety Equipment

Riding Modes, Power Modes, Ducati Safety Pack ( Cornering ABS, Ducati Traction Control), Ducati Brake Light, Vehicle Hold Control

Riding Modes, Power Modes, Ducati Safety Pack (Cornering ABS, Ducati Traction Control), Ducati Cornering Lights, Ducati Brake Light, Vehicle Hold Control

Standard Equipment

Self cancelling turn indicators

Ducati Skyhook Suspension Evo, Ducati Quick Shift up/down, Cruise control, Hands-Free, Backlit handlebar switches, 5″ TFT colour display, Full LED headlight, Self cancelling turn indicators

Provided Equipment

Ready for

Ducati Quick Shift up/down, Ducati Multimedia System, Antitheft system

Ducati Multimedia System, Tyre Pressure Monitoring System, Antitheft system

Warranty and Maintenance

Warranty

24/48* months, Unlimited mileage. * Only for countries where 4ever Multistrada warranty applies.

Maintenance

15,000 km (9,000 miles) / 12 months

Valve Clearance Check (Desmoservice)

30,000 km (18,000 miles)

Consumption

5,9 l/100 km

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Emre K.
  Japon motosikletlerin avantajları daha sorunsuz olmalarının yanı sıra servis ağının daha yaygın olması ve ikinci elinin hareketli olması. Ducati benim çok beğendiğim bir Marka. Multistrada’ların hepsine bayılıyorum ancak birkaç büyük il harici başka yerde bu motosiklete ne bakım yaptırabilirim ne tamir ettirebilirim. Sırf bu nedenlerden dolayı almıyorum.
  Desmo ve daha yavaş piyasasını saymazsanız ben Ducati deneyimini yaşamak isterdim, Ducati alırdım.

 2. Mehmet D.
  Ducati kullanın Üstad, yok yedek parça yok servis diye diye eskiden mantıklıydı ama şu an değil. Avrupa motorlardan gümrük vergisi alınmamasının avantajını kullanmak gerek. Avrupalı çok başka

 3. Onur A.
  13k tracer kullandım kendimindi bunu da kısa mesafe kullandım. İkiside değil, illa ikisinden biri alınacaksa parça düşünür tracer alırım. Yoksa tracerdan daha konforlu ve daha güzel viraj alan cihazlar var benzer paralara

 4. wqaz00:
  Tasarım yine her zaman ki Ducati kalitesi. Abi bu İtalyanların çizgilerini koruyup güncelleme yapmalarına hastayım tabi Türkiye de tutar mı orası tartışılır malum kur oranları…

 5. Tommygun:
  Hiç İtalyan motorum olmadı. Ruhunu, karakterini, kuvvetini, dayanıklılığını bilemem ama adamlar dizayn anlamında farklı bir boyuttalar.

 6. levend84:
  H2 harici ducati kadar dizayn yapan,daha dogrusu italyanlar kadar tasarim agirlikli calisan bir firma yok denecek kadar azdir.

  Varsa da ya yine italyandir(aprilia,moto guzzi,piaggio) veya ingiliz dir,isveçtir(husqvarna)

  Ayni zaman da tasarimi tum bileşenlere entegre etmek de bir başari.

  Ducati olayin estetik kısmında,ee haliyle bunu da çok iyi başariyor.altin orani iyi yakaliyor.

  Otomobilden bir ornek vereyim,

  Alfa 159 en bariz ornek,eskmiyen bir tasarim.

 7. tarzan rıfkı:
  valla korlas test gününde yeni monster 937 sürdüm.ilk çıktığı günden beri hayal ettim heleki tr fiyatının açıklanmasıyla şoka uğradım çünkü mt09 parasına yepyeni bir motor verdiler en başları.
  launch control falan var.binmeden bile alabiliceğim bir motordu ta ki binene kadar. o blok sanırım monster multistrada hypermotard gibi modellerde var.eğer öyleyse bu kadar multistrada kullanıcısını merak ediyorum açıkcası çünkü o blok gerçekten kötü..neyi kötü? alt viteste gitme ihtimaliniz yok. motor ağlıyor bağırıyor öksürüyor daha gaz vermiyorum vites düşşşş diye allaha haykırıyor. basınca da yüzünde gülücükler olmuyor. 950cc yi bana yaşattığını söylemek zor mt07 den sonra şok edebilcek beğenebiliceğim bir durum yok.ekran inanılmaz küçükmüş şaşırttı ama kaliteli.frenler ve genel kalitesi güzeldi.ön arka yay takımı çok rahatsız yine mt07 den sonra daha iyi darbeleri engelliceğini bekledim ama olmadı takır takır belime döşedi.kısaca benim için ducati defteri kapandı benim bütçeye hitap eden bir ducati yokmuş onu anladım.v2 nasıldır bilmiyorum seneye oda gelirse onada bineriz.ama bu şu demek oluyor 950 cc bloğu v2 ler ile sanırım değişiyor

 8. mavzer-i:
  aklıma bişey takıldı.
  uzun vadede avantajlı olanlar gene avrupa motorlarımı

  bakımı vs aklınıza gelebilecek her bir ıvırı zıvırı hesaplayarak

  düşününki benim gibi birisi(bir motorla ömür geçirecek biri)
  japon mu almalı avrupa mı almalı hiç pişman olmamak için

 9. Japon motorlarda yakın zamana kadar benzer parçalar kullanılıyor, yaygın satış nedeniyle de (dünya çapında) yedek parça çok uzun süreli olarak tedarik edilebiliyordu. Tecrübem olmadı ama, hala öyle olduğunu sanıyorum.

  Avrupa’da bu konuda Bmw rakiplerine fark atar. Bazen tuzlu olur, ama olur.

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu