Kişisel gelişim

Challenge Fikirleri

Garip ama gerçek: Olmadık zamanda aklıma bir fikir geldi, sonra şartlar çabucak olgunlaştı, olaylar hızla gelişti ve harika sonuç aldım… Böylesi, insanın başına hayatta kaç kere gelir, bilmiyorum ama “bundan sonra iç sesime daha çok kulak vermeliyim” dedim. Fikir; bir challenge maratonuydu. 3 kadın, 30 gün boyunca, #ahbizkızlarchallenge hashtag’i ile Instagram’da 30 farklı challenge için kolları sıvadık.

Başlangıçta her birimiz her gün 3 farklı challenge fikri bulacak, içlerinden birine oy birliğiyle karar verecektik. Sonlara doğru fikir bulmakta zorlandık, günde 1 tane ancak üretebildik. Ama yine de, son güne kadar kendini tekrar etmeyen fikirler bulmayı başardık.

Bu challenge fikirlerini, belki sizler de yapmak istersiniz diye buraya ekleyeceğim. Ayrıca her birimiz bu 30 günün sonunda çok fazla şey ürettik. En azından kendimiz için, bir arada ve derli toplu olmaları adına, bu içeriklerin de bu sitede bulunmalarının iyi olacağını düşünüyorum. Malum, Instagram’a güven olmuyor. Geçenlerde saatlerce ortadan kaybolan platformda, bir gün her şeyin komple puff! olmayacağının garantisi yok.

30 farklı challenge

 1. Kitap: Yeni birer kitap seçip, ilk 20 sayfasını okuyup anlatma. Bugün yazılı paylaşım yerine görüntülü bağlanarak birbirimize anlatım yaptık. O yüzden üçümüzün seçtiği kitapların neler olduğunu buraya eklemekle yetineceğim: @atiyedurak Yaşasın Yenilenler / Öner Yağcı – @nilgunarpat Küçük Arı / Chris Cleave – @plantdiary17 Gökkuşağının Çocukları / Moris Farhi

 1. Gezi Yazıları: Gittiğimiz yerler, anılarımız ve gitmek istediğimiz yerlerle ilgili bir anket. Cevaplarda İskoçya’dan Machu Picchu’ya, Lizbon’dan Romanya’ya uzandığımız, renkli bir gün oldu. Buraya tıklayarak bu yazıları okuyabilirsiniz.
 2. Fotoğraf: En sevdiğimiz en az 3’er fotoğrafımızı, o anların hikayesi ile paylaştık. Bunların özel olduğunu düşündüğüm için burada paylaşmaya gerek görmüyorum. Ancak geçmişe yolculuk yapmak, güzel anıların arasından en sevdiklerimizi seçmeye zaman ayırmak açısından keyifli oldu.
 3. Deneyim: 5 duyumuzla deneyimlediğimiz en güzel şeyleri paylaştık. Kokular, sesler, renkler, tatlar, dokular… Bu sayede bütün günü farkındalıkla geçirdik. Sadece bir challenge yapmadık, aynı zamanda bir tür mindfulness egzersizi de olmuş oldu. Buraya tıklayarak neler deneyimlediğimizi görebilirsiniz…
 4. Kendini sevmek: Son dönemde kişisel gelişimciler, kendimizi sevmeden başkalarını da sağlıklı sevemeyeceğimizi kafamıza vura vura öğrettiler 🙂 Kendini sevmek; kendi ihtiyaçlarını fark etmek, kendine bakım vermek, kendin için bir şeyler yapmaya zaman ayırmakla oluyormuş. Biz de bugün kendimiz için en az 3’er tane şey yapalım dedik. Neler yaptık, buradan görülebilir…
 5. Hobi: Bugün herkes bir el işi yapsın dedik, hepimiz dikiş nakışa yöneldik. Kimimiz evdeki ihtiyaçlardan, kimimiz tamamen gereksiz işlerden birini seçti. Üretken hissettiğimiz bir gün oldu. Önümüzde uzanan soğuk kış mevsiminde, evde kalacağınız bir günü, siz de bu işlere ayırabilirsiniz… Hiç farkında olmasanız da, iğne iplik bir kez ortaya çıkınca, evde yığınla iş biriktiğini göreceksiniz.
 6. Sinema: Film ya da kitap diye anlaştık ama daha çok film üzerinden yürüdük. Soru şuydu: Bizi en çok etkileyen, defalarca izlediğimiz film ve bu filmdeki en sevdiğimiz karakter. Yalnız sağlam eleştiri yaparmışız, ben bugünün cevaplarını çok beğendim, bakalım siz de beğenecek misiniz? Kendim biraz uzun yazdığım için ve bu filmin kendine ait bir başlığı hak ettiğini düşündüğüm için (kendi filmime torpil yapmış olabilirim) ayrı yazıyorum. Buyursunlar burada: “The Fountain izle, diyebilir miyim?” Filmlerimizi toplu halde okumak isterseniz de, buradan okuyabilirsiniz: “Unutulmaz Filmler”.
 7. Kişisel gelişim/Psikoloji: Bugün herkes gençliğine, yaşlılığına ya da kırıldığı birine bir mektup yazdı. Mektupları burada paylaşmayacağım ama kazanımlarımız okunmaya değer. Bence siz, üçüne birden yazın. Tabi isterseniz önce buradan bize ne gibi etkileri olmuş, okuyabilirsiniz.
 8. Zamanda yolculuk: Anket yaptık, elimizde olsa zamanda nereye gider, nasıl yaşardık? Buyursunlar düşlerimiz…
 9. Çocukluğumuza dönüş: Çocukluğumuzun unutulmaz 3 oyuncağı… Sıkı durun geliyor: 90’ların, 80’lerin, 70’lerin, 60’ların veeee 50’lerin oyuncakları…
 10. Sonbahar: Pagan bayramı Mabon / sonbahar ekinoksuna denk gelen günde birer sonbahar altarı (sunak) hazırladık. Amaç sonbahar ruhunu hissedebilmek, evimize taşıyabilmekti. Bütün iyi niyetimizle dilekler de diledik. Hem Mabon’un ne demek olduğunu hem de bizim bugünde neler yaptığımızı buradan görebilirsiniz…
 11. Kadın: Tarihten ya da günümüzden en başarılı bulduğumuz, hayran olduğumuz 3’er kadını araştırıp yazdık.
 12. Anket: Kendimizle özdeşleştirdiğimiz 3’er tane söz, hayvan, bitki, meslek bulup yazdık. Benim için çok eğlenceli bir challenge oldu ama bazılarımız yaparken zorlandı. Merak eden buradan görebilecek…
 13. Çevrecilik: Bugün vejetaryen beslendik, hiç alışveriş yapmadık, plastik kullanmadık. Dünyaya saygılarımızı sunduk… Bugünün kazanımlarını buradan okuyabileceksiniz, siz de mutlaka denemelisiniz.
 14. Çocukluğumuza dönüş: Yine anket tarzı cevap verdik. En sevdiğimiz 3 masal, 3 çizgi karakter, 3 ders ve tabii ki bir de en sevmediğimiz 3 ders. Sizinkiler neler? Bizimkiler tam burada olacak…
 15. Hayallerimiz: Sınırsız imkanlarla hayalimizdeki evi gönlümüzün istediği yerde inşa ediverdik. Ziyaretimize gelip gelmeyeceğinize buradan bakıp karar verebilirsiniz.
 16. Müzik: Gelmiş geçmiş bütün sanatçılar canlanabilse; üstelik hepsi de kaprissiz, ne istesek yapacak insanlar olsa,: hangi 3 parçayı, nasıl bir ortamda, kimlerle ve en önemlisi hangi 3 sanatçıdan dinlemek isterdik? Evet, tabii ki buradan okunabilecek.
 17. Hatıralar: En mutlu olduğumuz 3 dönem, fotoğraflar… Meraklılar buradan görebilecek…
 18. Pratik yollar, ipuçları: Kendi bulduğumuz ya da az bilineceğini düşündüğümüz mutfakta, evde kullandığımız ipuçlarını derledik. Pek bir zorlandık. Buraya tıklayıp bilmediğiniz var mıymış diye bakabileceksiniz.
 19. Renkler: Renkler ruh halimizi etkiliyor tamam. Bir de ruhumuzla özdeşleşmiş renkler var ki, bize iyi geliyor. Hepimiz kendi rengimizde en sevdiğimiz 10 şeyi sıraladık. Bu görevi yaparken en sevdiğimiz renkle haşır neşir olmak da keyifli oldu. Bence denemelisiniz. Biz ortaya şöyle bir şey çıkardık: (çok yakında…)
 20. Hatıralar: Meteorolojik olaylara dair 3 farklı anı. Karda, yağmurda, yakıcı güneş altında v.s. başımıza gelenler. 3’er anıdan 9 tanesi burada (olacak), bazısı komik, bazısı acıklı…
 21. Dilekler: 3’er dilek diledik ama ortalık güzellik yarışmasına döndü birden. Hayır sandığınız anlamda değil, şöyle ki: (link gelecek)
 22. Sinema: Diyelim ki, bir film fragmanına denk geldik, çok beğendik, tamamını izlemek istedik. Nasıl bir filme dair nasıl bir fragmandı bu? Kimler oynuyor/yönetiyordu, konusu neydi, ne zaman nerede kimlerle izlemek isterdik? Tasarladığımız filmleri buradan görebileceksiniz.
 23. Edebiyat: Aslında pek edebi olmadı ama elimizden geleni yaptık. Rastgele 6 kelime ile birer hikaye yazdık. Kelimeler: “Karnabahar, çam ağacı, kitap, saat, telsiz, masa” Buyurun bakın, nasıl saçmalamışız… (yakında okuyup gülebileceksiniz)
 24. Dizi: Bugünün challenge ‘ını bulmak için dışarıdan yardım aldık. Eski (2010 öncesi) dizilerden kendi seçtiğimiz birer tanesini 45 kelime ile anlatıp sonra bunlara 15’er kelime ile yeni birer son yazdık. (link gelecek)
 25. Kişisel gelişim/Psikoloji: Challenge konusu, @psikolog.ipekkerestecioglu tarafından geldi. Bir kitap olsaydım… dedik ve soruları cevapladık. Aslında herkes cevaplamalı, dedik. Bilinçaltınızı bir anda ortaya seren çok başarılı soruları buradan okuyabileceksiniz.
 26. İyi alışkanlıklar: Bugünün challenge konusu 3’er yeni challenge belirlemekti. Şöyle ki, yapmamız gerektiğini, bize iyi geleceğini bildiğimiz halde yapmadığımız, ertelediğimiz ya da başaramadığımız görevler belirledik ve 15 gün süre ile bunları yapma sözü verdik. Ama görevleri belirleme şeklimiz, gözümüzde büyütüp korktuklarımızı bir anda kolaylaştırdı. Kendi bulduğum tescilli yöntemimi yakında buradan okuyabilecek, kendiniz ve sevdikleriniz üzerinde deneyebileceksiniz.
 27. Sonbahar, Sinema, Gezi: Bu üçünü bir araya getirmenin de yolunu bulduk. Sonbahar temalı bir film ya da daha önce gitmediğimiz bir yere ait gezi programı izleyip birbirimize görüntülü bağlanarak anlatalım, dedik. @nilgunarpat New York’ta Sonbahar filmini seçti. Ben @plantdiary17 Mona Lisa Gülüşü‘nü seçtim. Tabii ki bu filmleri yazılı anlatıp kimseye spoiler vermeyeceğiz. Fakat gönlüne göre gezi programı bulamayan @atiyedurak kendisi öyle güzel bir araştırma yapıp kendi gezi programını hazırlamış ki, metnini alıp buradan sizlerle paylaşmasam olmazdı. Bir Japon adası olan Hokkaido hakkında bilgi edinmek, daha doğrusu oraya aşık olmak için çok yakında tam da buraya tıklayabileceksiniz.
 1. Fotoğraf: Tamamen kendi seçeceğimiz 7 renk için 7 fotoğraf çekelim, gökkuşağı gibi birer post hazırlayalım dedik. Kimimiz tembellik etti, kimimiz üşenmedi sokak sokak gezdi. Bu görevde en çok fotoğrafı çeken ben oldum, aralarından 7 değil tam 27 tanesini hesabımda paylaştım. İçlerinden en beğendiklerimi yakında buraya ekleyeceğim.
 2. Değerlendirme: 30 günlük challenge dizisini bir değerlendirelim dedik, neler yaşadık, neler kazandık, nelerde zorlandık… yaptığımıza değdi mi, tavsiye eder miyiz, en keyifli / zor / faydalı görevler hangileriydi? Buradan challenge seçip yapmadan önce bu değerlendirme yazısını okumanızı tavsiye ederim (link gelecek).

“Bu kadar aktivite bana yetmez” ya da “bunlar zor, başka yok mu?” derseniz: Buraya tıklayarak başka sonbahar aktiviteleri de görüntüleyebilirsiniz…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu