Kişisel gelişim

Kişisel gelişim pratiği

kişisel gelişim
Klişe olmayan bir kişisel gelişim metodu “mektuplar”

Klişeleşmeden kişisel gelişim:

Kişisel gelişim yolculuğunuzda size çok kısa sürede bir kaç basamak birden atlatacak son derece basit ve klişe olmayan bir uygulama anlatmak istiyorum. Bu uygulamanın 3 farklı ayağı var ve her biri size bambaşka bakış açıları sunuyor. İsterseniz içlerinden seçeceğiniz herhangi birini, isterseniz de hepsini yapabilirsiniz.

Hayatta huzur bulmanın en önemli yolu, barışık olmaktan geçiyor. Başınıza gelenlerle, sizi kıranlarla… Bu demek değil ki size her yapılanı sineye çekip affedin. Affetmeyebilirsiniz ama kişisel gelişim; artık o yaraların sarılması, yaşadığınız acıyı geride bırakıp yolunuza devam edebilmek demek. Barışmanız gereken en önemli kişi de kendinizsiniz. Geçmiş hatalarınızdan pişmanlık duymayı bırakıp, birer deneyim olarak görmeli; gelecek için kendinize endişe değil, güven yüklemeli ve hata yapmaktan korkmak yerine yeni deneyimler yaşamaya açık olmalısınız. Yani geçmişteki sizi de, gelecekteki sizi de kucaklamalı, sevmelisiniz. Peki bu nasıl olacak? “Buraya kadar yazılanlar zaten bütün kişisel gelişim kitaplarında yazıyor. Ama kolay mı barışmak?” dediğinizi duyar gibiyim.

kendinle barış

Size bir soru: Hiç konuşmayı denediniz de mi barış(a)madınız? Hiç sizi kıran kişiyle bugünkü aklınızla, kalbinizden geçen her şeyi ama her şeyi söyleyerek, içinizi tamamen dökecek şekilde konuştunuz mu? Kimin haklı çıkacağı önemli olmadan, sadece yaşadığınız duyguları anlattınız mı? Onun yaptıklarını değerlendirirken, onunla empati kurmayı denediniz mi? Peki geçmişteki kendinizle? Henüz tecrübesiz küçük bir çocukken yaptıklarınızı affedebilir misiniz? Onu omuzlarından tutup öğüt verebilir misiniz? Başını okşayabilir misiniz? Belki de sevgiye çok ihtiyacı vardır, onu bağrınıza basabilir misiniz? Ya gelecekteki kendiniz? Onun gözlerinin içine bakmaya cesaretiniz olacak mı? Hayatı şu anda sizin yaptıklarınıza bağlı olacak o yaşlı insana, onun iyiliği için hareket edeceğinize söz verebilir misiniz? Belki de ona biraz güven vermeniz gerekiyordur, ne dersiniz? İleride onun pişmanlık duymaması için bugün neler yapabilirsiniz?

Kişisel gelişimin dili, yazıdır.

Kendinize, onlarla konuşmak için zaman ayırın. Bu kişileri karşınıza alıp böyle açık açık konuşmak mümkün değil belki ama kişisel gelişimin dili, yazıdır. Günlük tutmak gibi pek çok kişisel gelişim uygulamasında bu tekniğe başvurulur. Kalemi kağıdı alıp, hiç düşünmeden, sadece aklınıza gelenleri yazmalısınız. Konu dışına çıkmamak için uğraşmayın. Belirlediğiniz kişiyle konuşurken o anda aklınıza gelen ne varsa söyleyin (yazın) gitsin. Gerekirse bir yandan ağlamak serbest. Bu mektubu yazdığınız kişiye vermek zorunda değilsiniz (kendinize yazıyor bile olsanız). O yüzden içinizdeki her şeyi dökün. Söylenmemiş cümle kalmasın.

Mektup çalışmasını kendimiz denedik:

Daha önceki yazılarımdan birinde bahsettiğim 30 farklı challenge fikri uygulamamızın 8. gününde, bir kişisel gelişim uygulamasına yer vermek istedik. Ben, bu mektup çalışmasını önedim. Aynı günde 3 mektup yazmanın fazla gelebileceğini düşündüğümden, içlerinden seçip birer tane yazalım dedim. Sonuçta hepimiz, gençliğimize, yaşlılığımıza ya da kırıldığımız birine bir mektup yazdık. Mektupları burada paylaşmayacağım ama kazanımlarımızı okunmaya değer buluyorum. Bence herkes, farklı zamanlarda da olsa, üçüne birden yazmalı.

nilgunarpat:

Gençliğimize veya yaşlılığımıza ya da kırgın olduğumuz birisine mektup yazacağız. Burada da mektuptan sonra hissettiklerimizi paylaşacağız. Üç mektuptan hangisini yazayım diye fazla düşünmedim. Kırgın veya dargın olup da üzüldüğüm, bu durumu düzeltmek için hayıflandığım hiç kimse yok. Gençliğime mektup yazmayı da düşünmedim. Sonuçta iyisiyle kötüsüyle yaşamışım, bitmiş. Elbette herkes gibi “keşke”lerim var ama, sonuç değişmeyeceği için muhasebe yapmaya gerek yok, diye düşünüyorum. Bu durumda tek seçenek kalıyor, yaşlılığıma mektup yazmak . Öyle yaptım ve yaşlılığıma mektubumu yazdıktan sonra içimi dökmenin verdiği huzura erdim. Yaşlılıkta yaşayacağım sorunları ve beklentilerimin neler olduğunu biliyorum. Artık yapabildiklerim için mutlu olacağım, yapamadıklarıma üzülmeyeceğim. Terapi gibi oldu bu mektup galiba.❤️

kişisel gelişim yolları

plantdiary17:

Bugün benim önerimle herkes bir mektup yazacaktı, alternatifler 3 taneydi. Gençliğine, yaşlılığına ya da kalbini kıran birine.
Ben daha önce gençliğime ve yaşlılığıma yazdığım için (çok da faydasını görmüşümdür) kalbimi kıran birine yazdım.
Aslında ona daha önce de yazmıştım. Ama o zaman, yüzleştiğimizde bana yaptığı haksızlıkları unutmamak için yazmıştım.
Bu kez yazdığım mektup daha çok kendime oldu.
Biliyorum ki bu dünyada kalbini karanlığa teslim etmiş insanlar var, herkes beni sevmeyecek, bazı insanlar hakkımda kötü düşünecek. Ben herkesle yüzleşip herkesten onay alıp herkesin “haklısın” demesine ihtiyaç duymamalıyım.
Ben, başkaları beni sevmese de değerliyim. Benim değerimi onlar belirleyemez.
Sevilmeye layık bir insanım, o beni sevse de, sevmese de.
Bugün mektubumu yazarken, onun, karşıma, bana bunu öğretmek için çıktığını anladım.
Kendi kendine kalbini karartıp bana küstü ama yaklaşık iki yıl boyunca yüzleşip onayını alamadığım için rüyalarıma girse de, bugün aslında buna ihtiyacım olmadığını anladım. Benim onunla değil, kendimle barışmaya, kendimin onayını almaya ihtiyacım varmış.
Ne kadar hafifledim, anlatamam.
Bu gönderiye eklediğim fotoğrafın yarısında o vardı. Artık yok. Kırptım. Kalbimde de yok. Aklımın bir köşesinde de yok. Muhtemelen artık rüyalarımda da olmayacak.
Oh be…

NOT: Bugün 25 kasım ve gerçekten de 19 eylülden beri rüyamda onu hiç görmedim. Eskiden haftada bir-iki kez görürdüm.

kişisel gelişim metodu

atiyedurak:

Bugün mektup yazmaktı görevimiz. Kırgın olduğum birine yazdım ben de… hayat bazen böyle şeyler de çıkarıyor karşımıza. Sağlık olsun yeter ki… Öğreneceğim ne varsa zaman bana öğretecektir nasılsa…

Yazmak önemli:

Kişisel gelişimin dili yazıdır demiştim. Gerçekten ne yazacağınızı düşünmeden bir konuya odaklanıp sonra kaleminizi akışa bıraktığınızda içinizden geçenleri dökmeniz kolaylaşır, çoğu zaman bilinç altınız gün yüzüne çıkar ve bu düşündüklerinize sonradan kendiniz bile şaşırırsınız. İşte bunun için, bu işlere ayıracağınız bir defteriniz olsun. Geriye dönüp aldığınız yolu görebilmek için yazdıklarınızın hepsini derli toplu tutmak önemli.

kişisel gelişim defteri

NOT: Reklam amaçlı değil, bir defter-kalem bağımlısı olarak söylüyorum, bu fiyata bu kadar kullanışlı ve cicili bicili defterler satan bir yer daha görmedim. Tıklayabilirsiniz.

Sitemizdeki diğer kişisel gelişim yazılarını okumak için sizi buraya davet ediyorum… Dilerim fayda görürsünüz.

Ben kişisel gelişim adına son dönemde bir doyumlu hayat çemberine katıldım, bana iyi geldi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu