Lifestyle

Zaman Çarkı & Zaman Geriye Aksın & Zamanda Yolculuk

zaman çarkı
Zaman Çarkı

Tam Robert Jordan’ın fantastik romanı Zaman Çarkı serisinin Amazon Prime tarafından çekilmiş dizisinin yayına girip ortalığı kasıp kavurduğu günlerdeyiz.

Bir de üstüne Sihirli Annem dizisinde Nevra Serezli’nin repliği olan “zaman geriye aksın” cümlesinin TikTok ve Instagram story’lerinde akıma dönüştüğü sırada; yazmam gereken konunun zamanda yolculuk olması tuhaf bir eşzamanlılık oldu.

Ben bu eşzamanlılıkların birer işaret olduğuna inanıyorum. Sanırım evren bana basitçe, “evet, Zaman Çarkı (The Wheel of Time) dizisini izle” diyor, çünkü tereddütlerim vardı. Biraz daha izlensin de, yorumları okuyup öyle karar veririm diye düşünüyordum. Çünkü Ekşi’de şimdilik ortalama bir yoruma rastlamadım, izleyenler ya göklere çıkartmış ya da fena yermiş. Gerçi bu durum, dizinin hitap ettiği kesimin yaş ortalamasının düşük olması ile de ilgili olabilir, malum gençlikte fanatizm daha doruklarda oluyor.

Neyse, galiba ben de ilk izleyenlerden olacağım, bu durumda yorum yazım yakında gelir. Siz ne düşünüyorsunuz, izlediniz mi, ya da izleyecek misiniz? Yorumlar kısmına yazarsanız, sevinirim.

zaman geriye aksın
“Zaman Geriye Aksın!!!!”

Peki neden bugün zamanda yolculuk hakkında yazmam gerekiyor, ona bir bakalım.

Daha önceki yazılarımdan birinde bahsettiğim 30 farklı challenge fikri uygulamamızın 9. gününde zamanda yolculuk mümkün olsa hangi yöne gider, nerede dururduk sorusunu cevaplamıştık. Bugün sabah 8. gün yaptığımız görevi size anlattım (buradan okuyabilirsiniz) ve an itibariyle 9. gündeyim.

Hadi başlayalım: Sorumuz, ” Zamanda yolculuk yapmak mümkün olsaydı hangi zamanda ve nerede yaşamak isterdiniz, neden?”

nilgunarpat:

Hangi zamanda yaşamak istediğimi çok düşündüm. Dünyada savaş ve bela olmayan bir dönemde yaşamak için. Bulamadım.

Sonunda, en azından, bütün dünyayı mahveden bir savaşın bitmiş, yaraların sarılmaya, acıların dinmeye başlamış olduğu ( tabii ki, Japonya ve Kore dışında) 1950’li yıllarda, Paris’te yaşayabileceğime karar verdim. Eh, o kadar zorluk yaşadıktan sonra biraz şık giyinmek, gezmek, eğlence iyi olur herhalde. Bu da Paris’ te olur…

Paris deyince de akla moda gelir. Görsellerde 50’li yılların moda ikonu Audrey Hepburn ve o yılların modasını yansıtan kıyafetleri paylaşmak istedim. Bugünlük bu kadar kızlarrr…😍

audrey hepburn moda

atiyedurak:

Gidip, “bi arkadaşa bakıp çıkıcam” şartıyla, gideceğim dönem 18. yüzyıl ortaları Viyana olur, St. Petersburg olur. Ama illaki de soyluların aristokratların, elit kesimin😊 yaşadığı bir yer olacak😂 ki balolar, valsler falan. Ama krinolin denen elbise altına giyilen, giymesi de kullanması da oldukça zor çemberlere ne kadar dayanırım bilmem?

Merak edenler için: 40 bini aşkın kadın “crinolinmania – krinolin çılgınlğı“ yüzünden ölmüş o dönemde, ölümler genellikle eteklerinin tutuşması ile yanarak ölüm şeklindeymiş. Ama at arabalarının tekerleklerine takılıp sürüklenmek, sert rüzgarlarla savrulup denize veya uçurumdan düşmek sonucu ölenler de varmış.

Yaaa hadi bakalım gitmek mi zor, gitmemek mi? Hele benim gibi sakar biri için… dur ben bunu bir daha düşüneyim🧐

plantdiary17:

Ait hissettiğim bir ülkede, iliklerime kadar güvendiğim bir liderle ve koskoca bir milletle tek yürek olmak…

Canla başla çalışıp bir enkazdan, diğer ülkelerin (gerçekten!) kıskandığı modern bir ülke yaratmak…

Fakirlik belki ama koskocaman bir heves..

UMUT…

Bir yanda inkılaplar, bir yanda bugün içini kazısalar da hala çökertilemeyen dev gibi kurumların açılışları…

Düşünsenize sabahtan akşama okumuşların yanında cahil insanlar da görüyorsunuz belki ama aptal değiller, satılmış değiller; onlar da ellerinden geldiğince kalkınma için uğraşıyorlar. Dedim ya, herkes tek yürek olmuş…

Evet zamanda yolculuk yapsam yaşamak istediğim zaman: Cumhuriyet’in ilk yılları. Herhangi bir fabrikada çalışabilirim, bir köy okulunda öğretmenlik yapabilirim. Hiç fark etmez. O yılların iyimserliğini hissetmek istiyorum.

cumhuriyet
atatürk'ün ekonomi anlayışı


Bir diğer seçeneğim de ileriki bir tarihte, insanlığın ya yok olduğu ya da evrim geçirerek dünyadaki diğer canlılarla daha uyumlu hale gelmiş olduğu, sağlıklı bir ekosistemin var olduğu bir döneme gitmekti. Ama bunun için tarih veremiyorum, sadece hayal…

zaman çarkı dizisi

Bu arada yeri gelmişken: bilim adamlarının geçmişe yolculuk şimdilik mümkün değilse de; geleceğe gitmenin mümkün olduğunu, yalnızca elimizdeki teknolojinin henüz buna yetmediğini belirttiğini, aktarayım.

Haydi şimdi biraz da siz hayal kurun bakalım, nereye ve ne zamana gitmek isterdiniz? Yorumlarda görüşelim 😉

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu