Motosiklet

Pulsar 250 vs Pulsar 200

Pulsar 250 ‘lerin ülkemizde duyurulduğu andan itibaren, bir önceki modelle kıyaslamalar da başladı. Yeni Pulsar 250 ‘leri beğenmeyenler oldu. Teknik açıdan gerilemeler olduğunu düşünenler oldu. Muhtemelen bu konularda değişik gruplarda farklı yorumlar duymaya devam edeceksin.
Her iki modelin de özelliklerini masaya yatırıp, beraberce bir Pulsar 250 vs Pulsar 200 kıyaslaması yapalım.

Pulsar 200 ile pulsar 250 karşılaştırması
Pulsar 200 vs Pulsar 250 karşılaştırma

Tasarım

Pulsar 250 vs Pulsar 200 kıyaslamasında, N250 ve Ns200 modellerini aynı “naked” grubuna alabiliriz. Bunda bir problem yok.
Bu iki model arasında kaldıysan, ufak tefek tasarım farklılıklarından hangisinin senin için daha güzel göründüğüne karar vererek seçim yapabilirsin.

Ama Pulsar F250 ile, Rs200 modelini kıyasladığında fark açılıyor. Rs200 daha sportif görünümlü bir model iken, F250 daha commuter görünümlü bir motor.
Görünüm olarak baktığında, hani neredeyse, Honda CBF150’nin daha büyük hacimlisi gibi. Problem çıkarmazsa, belki onun tahtına da kurulabilir.

Bu tasarım farklılığı, Pulsar F250 ile Rs200 arasında kalanların işini kolaylaştırabilecek bir şey aslında. Sportif görünümlü motor arıyorsan F250 sana göre değil.

Pulsar F250 ile Rs200 karşılaştırması tasarım nedeniyle birbirinden net bir çizgi ile ayrıldığı için, N250 ve Ns200 üzerinden devam edelim karşılaştırmaya.

Beygir gücü

Motor hacmi büyümesine rağmen N250 ‘nin beygir gücü, Ns200 ile aynı.

Pulsar Ns200 , 24.48hp güç üretiyor. Pulsar N250 de aynı güce sahip. Aralarındaki fark, bu gücü üretmek için gerekli olan motor devrinde. N250 aynı gücü 1000 devir/dk daha düşük olarak 8750rpm ‘de üretiyor. Tork verilerine de baktıktan sonra, iki motordan hangisinin sürüşüne veya beklentilerine daha uygun olduğuna karar verebilirsin.

Tork

Beygir güçleri aynı olsa da, N250 tork açısından daha iyi görünüyor. Ns200, 18.6nm/8000rpm tork üretirken; N250, 21.5nm/6500rpm torka sahip. Yani hem daha fazla tork üretiyor, hem de bu torku daha düşük devirde üretebiliyor. N250, 4kg. daha ağır 162kg. ama bu ağırlık tork avantajını ortadan kaldıracak kadar yüksek değil.

Pulsar 250 vs. Pulsar 200 Motor Karşılaştırma

Motor konusunu, beygir ve tork sonrasına bırakmak istedim. Çok basit haliyle yazacağım. Muhtemelen teknik konularda bilgi sahibi olan arkadaşlar eleştirecek bir şeyler bulacaktır ama onlar için de ufak bir hatırlatma yapayım. Bu motosikletler, kısıtlı bütçesi ile yeni başlamak isteyen veya 125cc-150cc kullanmakta olup hacim büyütmek isteyen motosiklet kullanıcıları için üretilmiş modeller. Ya da yukarıda belirttiğim gibi CBF150’ye parası yetmeyenler!
Siz de o doğrultuda değerlendirin lütfen.

Konuya dönersek; Ns-Rs serisinde 4 valf kullanılmış. Yeni N250 ve F250 ‘de ise 2 valf.
Bu konu teknik olarak daha basit bir motor yapısı anlamına geliyor. Onun için de olumsuz bir gelişme olarak değerlendiriliyor. İstersen sen de o şekilde değerlendirebilirsin. Basit olmasının artısı ise, bakımının kolay, arızalarının daha kolay ve çabuk giderilebiliyor olması. Maliyetleri de; hem üretim aşamasında hem de bakım onarım aşamasında daha düşük.

Bağcıyı dövmek istersen, “Niye bana 4 yerine, 2 valf motor veriyorsun, ulen?” de diyebilirsin. Ama onu da da bu paraya alamıyorsun.
Eee diyeceksin ki, Ns200 var ya işte. Haklısın.
Ama onda da bu sefer 250cc motor ile aynı gücü almak için daha fazla devir çevirttiğin 200cc motor var.

Onun için istersen işin teknik kısmını mühendislere bırak.
Günün sonunda bizi ilgilendiren kısmı, altımızda problemsiz olarak çalışan, mümkünse yakıtı, bakımı ekonomik olan, sürüşü keyifli bir motor.

Soğutma

Yeni Pulsar 250 en çok eleştiriyi soğutma sisteminden alıyor. Genel olarak kabul edilen en iyi soğutma sistemi su soğutma ve Ns200 ‘de su soğutma kullanıyorken, yağ soğutma ilk anda olumsuz bir izlenim bırakıyor. 250cc motorlarda hava soğutmanın da kullanıldığını ve aktif olarak kullanılmaya devam eden motosikletler olduğunu da unutmamak lazım. Yani çok da önemsenecek bir durum değil aslında ama, mevcut ekonomik koşullarda, harcadığımız her kuruş için daha fazlasını istiyoruz tabii ki.

Suzuki de yeni çıkardığı V-strom 250 SX için, yağ soğutmayı tercih edenler arasında. Diğer yandan 250cc motorlar arasında, aynı fiyat aralığında su soğutmalı alternatifler de bulunduğunu hatırlatayım.

Bu karşılaştıma açısından Ns200 sıvı soğutması ile daha ön planda.

Kullanıcı açısından motor bloğu

  • 1-Ns 200 soğutma sistemi daha iyi, ama sağlıklı çalışan bir yağ soğutma sistemi de işinizi görür.
  • 2- Daha düşük devirde aldığınız maksimum güç ve tork daha iyidir. Alt devirlerde, kalkışta ve şehir içi trafikte daha rahat edersiniz. Orta devirlerde daha fazla tork, ara hızlanmalarda yardımcı olur.
  • 3- “Top speed”çi arkadaşlar için burada yeni bir şey yok.
  • 4- Kampçı ve “dolu dolu” gezen arkadaşlar için az da olsa pozitif bir gelişme.
  • 5- Ulaşım amaçlı kullanacaklar için yeni motor “bi tık” daha iyi.

Vites konusu

Yine teknik verilerden gördüğümüz üzere önceki modeller 6 vites iken, Pulsar 250 ‘ler 5 vites.
Direkt olarak aklımıza “yüksek vites, düşük devir = düşük yakıt” geliyor haliyle. “6. vites gidince, bizim de paracıklar da yanıp gider mi?” sorusu da akıllara düşüyor.
Motor yapısındaki valf değişikliğinin bu noktada bir artısı olabiliyor. Teknik konu olduğu için detaylarına girmeyeceğim.

Daha düşük devirde alınan maksimum beygir gücü ve torktaki artış nedeniyle, 250cc motorlar için normal kabul edilen değerler üzerine çıkmayacağına eminim. Gerçi, benim bildiğim son 20 senedir, tek silindir 250cc motosikletlerin yakıt tüketimi pek fazla şaşmadı.
Emin olmak yetmez tabii. İspatlamak da gerek.

Yurt dışı kullanıcı verileri de bunu doğrular nitelikte aslında ama, ben kendim bile onlara güvenmiyorum.
En sağlıklısı ülkemizdeki kullanıcı verilerini görüp, ona göre karar vermek. O da yakındır zaten.

Frenler

Pulsar 250 vs Pulsar 200 karşılaştırmasının öne çıkanlarından biri de ABS. Can güvenliği söz konusu olduğu için bu alandaki bir değişiklik, anında dikkat çekiyor. Ns200’de sadece ön tekerde ABS varken, Rs200’de arka ABS de mevcut.
Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. N250 ve F250 ‘de çift kanal ABS var ama sadece siyah renk için özel. (Brooklyn Black) Hindistan’da fiyatını da biraz daha yüksek tutmuşlar. Kuralkan bu noktada akıllı bir hamle yapmış. Bizde sadece tek renk seçeneği var. Siyah. Yani, “Alıcam ama ABS var mı, yok mu?” triplerine girmeye gerek yok.

Buradan Bajaj’a da saygılarımızı sunalım. Bu ABS işini gerçekten bu kadar karışık hale getirmek zorunda mıydınız? Yıl olmuş 2023 (neredeyse). Yapsaydınız hepsini ABS’li de, gönlü olan da en azından istediği rengi alsaydı.

Neyse, siz bana bakmayın arkadaşlar. Zaten en hızlısı siyahmış! 😉

Gösterge Paneli

Her iki serinin de modern bir gösterge paneline sahip olduğunu söyleyemeyiz ama, Pulsar 250 serisi biraz daha öne çıkıyor. En azından motosiklete yeni başlayacak arkadaşlar için vites göstergesi önemli olabilir. Aktif olarak motosiklet sürücüsü olup, vites göstergesi muhakkak olmalı diyenler de var.
Diğer yandan, nispeten basit bir gösterge panelinizin olmasının artıları da var. Sabah kalktığınızda gösterge panelinizin yerinde duruyor olması daha büyük bir ihtimal. Son dönemde pahalı gösterge panellerinin çalındığına dair çok haber duymaya başladım.
Modern olmasa da, yerinde durabiliyor olması önemli. “Hiç yok” tan iyidir.
-Abi senin göstergeyi yürütmüşler!?!
– Nasıl lan, hiç mi yok?
-Abi, “hiç yok!”

Pulsar N250 & F250 gösterge paneli
Pulsar N250 & F250 gösterge paneli

Telifsiz gösterge paneli fotoğrafı bulamayınca, kullanıcı kılavuzunu kullandım. Belki bayiye geldiğinde kendi çektiğim fotoğrafı ile değiştiririm. (Daha iyisini yaptık, Pulsar N250 kullanıcı yorum videosu çektik.)
Açıklamalar ve diğer kullanıcı kılavuzu bilgileri için bu linkten indirebilirsiniz.

Debriyaj

Bana göre şart değil. Şimdiye kadar kullanmamış olan birinin umurunda olacağını da zannetmem. Ama yine, yeni başlayacak arkadaşlarımız için güzel bir gelişme. Pulsar N250 ve F250 modelleri kaydırmalı debriyaj sistemi ile geldi. Yukarıda dedim ya, kısıtlı bütçemiz ile ne kadar çok şey alabiliyorsak, o kadar iyi.

Farlar

Pulsar 250 vs Pulsar 200 kıyaslamasında en önemsiz konu. Özellikler arasında yer aldığı için kısaca belirteyim. Yeni modeller Led aydınlatma ile geliyor.
Ns200 modelini genel olarak beğendiyseniz, Led far olmaması almanıza engel bir durum değil. Led far taktırmak çok maliyetli bir konu değil.
N250 alacaksanız, ödediğiniz fiyat farkı karşısında en azından Led farlar için ek bir masraf yapmayacağınızı bilerek içinizi rahatlatabilirsiniz.

Fiyat

Ns200 ve RS200 2023 modelleri gelmiş olsaydı, onlar da belki N200 fiyatına olurdu, veya belki bunun da üstünde olurdu. Zaten önümüzdeki ay belki de Ns200 fiyatı bugünkü N200 fiyatını geçer.

NS200
72.530 TL.
N250
73.500 TL.
RS200
76.850 TL.
F250
76.850 TL.
Pulsar 200 vs Pulsar 250 modelleri fiyat karşılaştırması

Pulsar 200 vs Pulsar 250 ya da Eski vs Yeni

Pulsar 200 bir süredir Türkiye’de satılan bir model. Arızalarının bilinmesi, bazı problemlerin kaynaklarının bilinmesi, yedek parça, aksesuar bulunabilirliği gibi konular daha önce piyasada satılan modellerin artıları arasına yazılıyor.
Diğer yandan artık güncelliğini kaybetmeye başlayan modelin, artık getirilmeme riski de var. Bajaj, bu yeni modellerinin üzerine yoğunlaştığı için uzun vadede, üretimi bile sonlandırabilir. Bu risk mevcut kullanıcılar veya yeni alacaklar için önemli değil belki ama, ikinci el olarak satmak istediğinizde değer kaybına neden olabilir. Özellikle de aksesuar ve yedek parça desteği azalır veya kesilirse. Göz önünde bulundurmalısın.

Pulsar 250 tam bir sürpriz kutusu durumunda. İçinden ne çıkacağını henüz bilmiyoruz. Yurt dışında kullanıcıları memnun görünüyor ama Türkiye’deki motosiklet kullanıcılarının ilgisini çekip çekmeyeceğini birlikte göreceğiz. Yedek parça desteğinin sağlıklı olarak verilmesini şu an için sadece, umabiliyoruz! Aksesuar ve yan sanayi ürünler için de bir süre beklemek gerekecek.
Karamsar bir tablo çizmek için değil bu yazdıklarım. Sadece farkında olarak almak lazım.
Yani “Bugün motoru aldım, yarın çantaları…!” “Bi dakika çantası yok bunun?” gibi bir durum olmasın yani.
Diğer yandan, yeni bir motor alıyorsun. Adı üstünde Yeni!, Son Çıkan!, Güncel! bir model işte.

Hindistan’da çok fazla ilgi gördüğü kesin. En hızlı 10.000 adet satışa ulaşan motosiklet olmuş. Geçen sene basına tanıtıldığında ben de sitede yer vermiştim.

Bir senedir kesin olarak netleşmeyen sadece Türkiye satış fiyatıydı. O da beklentiler doğrultusunda netleşmiş oldu.
Hindistan’da; Bajaj firmasının 5 yıl, 75.000km. garanti verecek kadar motoruna güvendiğini de belirteyim.

Pulsar 200 mü, Yeni Pulsar 250 mi?

Youtube videolarının altına, genç (muhtemelen) arkadaşlar yorum bıraktılar. “Sen olsan hangisini alırsın?” diye.
Her iki seri de birbirine o kadar yakın ki, karar vermek zor. Yazan arkadaşları da tanımadığım için bir öneride bulunamadım. Tavsiyem, aynen benim şu anda yaptığım gibi, Pulsar 250 vs Pulsar 200 karşılaştırma tablosu hazırlamaları oldu. Kendinize göre önem verdiğiniz konular yazıp, kazanan için bir artı koyarak bir seçim yapmak en doğrusu belki de.

Bu konuda en net olarak yazabildiğim, “Tipini beğenmediğiniz motoru almayın!” oldu.
Tasarımını beğendiğiniz motorun problemleri gözünüze o kadar batmaz. Tam olarak beğenmeden aldığınız bir motor ise, ilk arızada kendinden soğutur insanı. Sırf daha yeni veya sırf daha hızlı diye motor alınmaz yani.
F250 daha yeni bir model ama spor görünümüyle Rs200 gençler için daha cazip olabilir.

Motor tavsiyesi vermek, bana göre zor iş. Tavsiye vereceğin kişinin bütçesinden, motosiklet geçmişine, hatta yaşadığı yere kadar bilmek gerekir.

Bu yazının yeni motor alma aşamasında olan “sana”, faydalı olacağını umuyorum. Kararın ne olursa olsun, bu iki motor arasında “kötü tercih” diye bir seçenek yok. Sadece kişisel beğeni ve beklenti meselesi.

Yeni motosikletin şimdiden hayırlı olsun.

Tekerin düz bassın.

Pulsar 250 vs. Pulsar 200?

Yazının tamamına baktığında en önemli farkın motor bloğunda olduğunu görebilirsin.

Fiyat farkına değer mi?

Yeni eklenen donanım özellikleri açısından, aradaki farka değer. Bu açıdan bakıldığında, daha fazla ödeyip, Pulsar 250 almak daha mantıklı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu