Motosiklet

Honda Transalp XL750 | Sonunda!

Honda Transalp efsanesi, sonunda Transalp XL750 olarak geri döndü!

Yaklaşık 3 senedir dedikoduları ortada dolaşıyordu. Adı Africa Twin de olsa, Transalp da olsa bağrımıza basmaya hazırdık. Duyurulması ile birlikte durum netleşti ve CRF850 veya XL750-850 beklentileri sonuçlanmış oldu.
Honda’yı genel olarak beğenip, orta hacimde tur-hafif arazi motosikleti arayışında olanlar için, NC750 haricinde de bir alternatif gelmiş oldu.

Öncelikle yeni Transalp ‘in yakışıklı/güzel bir fotoğrafını koyalım şuraya, sonra da incelemeye devam edelim.

Transalp XL750

Honda Transalp XL 750 Teknik Özellikleri

Motor755cc., Paralel çift silindir, sıvı soğutma, 270° krank
Maksimum Güç91 Hp @ 9.500 d/d
Maksimum Tork75 Nm @ 7.250 d/d
Ön frenÇift Disk 310mm.
Arka FrenTek disk 256mm.
Ön-Arka süspansiyonShowa 43mm. Ters Maşa – Monoshock, Pro-link
Ön lastik90/90-21” Tube type (iç lastikli)
Arka lastik150/70-18” Tube type
Ebat2325mm x 838mm x 1450mm (uzunluk x genişlik x yükseklik)
Dingil mesafesi1560mm.
Sele yüksekliği850mm.
Yerden açıklık210mm.
Yakıt Tüketimi4.4 lt./100km. (fabrika verisi) Depo:16.9 lt.
Ağırlık208 kg. ıslak ağırlık
GöstergeTft ekran, Honda Smartphone Voice Control
Ek DonanımType C Usb (artçı sele altı), Sinyal kapatma
Opsiyonel: 12V soket, Quickshifter
Transalp XL 750 Teknik Özellikleri | Tanıtım Filmi | Fiyatı
Tur ve macera paketi detayları

Honda Transalp Motor Özellikleri

Motor özelliklerine baktığımızda Yamaha MT-07 ‘de de kullanılan 270° krank açılı, paralel çift silindir bir motor görüyoruz. Yazılarımızı takip edenler, MT-07 ‘nin çok eğlenceli bulduğum bir motosiklet olduğunu bilirler. Honda ‘nın da bu motor ile, eğlenceli bir motosiklet yaptığını düşünüyorum.

Bu yeni motor bloğu, muhtemelen uzun soluklu da olacak da bir blok. Ana hedef Hornet olup, Transalp daha “deneysel” görünse de, Honda esas ekmeği Transalp üzerinden yiyecek. En azından ülkemiz için böyle.
Avrupa’da naked motosiklet kullanıcıları, Türkiye ile kıyaslanamayacak kadar fazla olduğu için, esas olarak Hornet üzerinde durmalarını anlayışla karşılamak gerekiyor. Orta hacim enduro sınıfında rekabet çok yoğun olduğu için, en azından naked sınıfındaki pastadan pay kapmaya yönelmiş olabilirler.

Aynı bloğun çeşitli motosikletlerde kullanılması daha önce de gördüğümüz bir durum olduğu için, tahmin etmesi de zor değildi. Ama başka sebepler de var. Mesela, “Eğlence” arayanlar için bu kategori biraz boş kalmıştı. 745cc. ‘lik blok sakin motosiklet kullanıcıları için ekonomik bir alternatifti. X-Adv , Nc750x , Forza 750 ‘de kullanıldı ve tutuldu da. Ama işte “eğlence” kısmı eksik kalıyordu.
Öyle ya 58 beygir nerdeee, 91 beygir nerde.

Honda Transalp = Hornet

Orta hacim naked motosiklet için motor tasarlıyorsanız, – Honda Hornet gibi- “eğlence” kısmını da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Honda, aynı bloğu hem Hornet hem de Transalp ‘de kullandığı için gönül rahatlığıyla eğlenceli bir motosiklet olduğunu da söyleyebiliriz.

Üstelik bu motosikletlerin ikisi de, Honda tarihinde önemli yere sahip modellerin isimlerini taşıyor. Bu efsanelerin isimlerini kendilerine yakışır şekilde devam ettirmek gerekiyor. Ayrıca sıfırdan bir motosiklet motoru tasarlıyorsan, kısa sürede çöp olmasını istemezsin. Dolayısıyla bu “eğlenceli” motorları önümüzdeki yıllarda ufak tefek geliştirmeler ve belki tasarım değişiklikleri ile görmeye devam edeceğiz.

Hornet için çok eleştirilebilir olmasa da, Transalp için maksimum gücün 9500 devir/dakika ‘da alınması ile işin eksi tarafında. Biraz daha aşağıda olsa, düşük-orta devir için daha eğlenceli bir hale gelirdi.

Transalp’in Tasarımı Nasıl?

Bu soruyu sadece başlık atmak için kullanmadım. Ciddi anlamda görüşlerinizi merak ediyorum. Aşağıdaki yorum bölümünde görüşlerinizi iletirseniz sevinirim.
Honda’nın Transalp XL 650 dönemindeki kafa tasarımı, birçoğumuz için efsane Transalp imajını oluşturan tasarımdır sanıyorum. Motosikletin genel tasarımı için de aynı şeyi söylemek mümkün. Karenajıyla, selesiyle, alt sakalıyla, egzozuyla bir imajı vardı.
Transalp XL 700 ilk çıktığında çok eleştirilmişti mesela. Şahsen benim, bugün bile tasarım açısından beğenmediğim bir motosiklet.
2023 Honda Transalp ‘i de kafa tasarımı açısından beğenmedim. Nc750x gibi duruyor. O motor için kabul edilebilir belki ama, bence bu motora yakışmamış.
XL700 kullanıcı yorumlarından anlaşılacağı üzere, tasarımını beğenerek alanlar, problemsiz olarak kullanmaya devam ediyor. O, ayrı.

Honda Transalp XL650 vs. XL700
Honda Transalp XL650 vs. XL700

Africa Twin benzeri bir tasarımı çok daha fazla beğenirdim. Ne farkı kalırdı o zaman derseniz, ona da geleceğim. Özellikle fiyat konusunda!

Neyse ki kafa tasarımını, karenaj ve ve motorun genel görünümü biraz toparlıyor. Özellikle renk seçimindeki klasik Transalp göndermesi güzel.

Sele yüksekliği Afrika Twin kadar. Ama sürücü için ön tarafta oldukça dar hale gelen sele profili, işleri biraz daha kolaylaştırabilir. Alçak sele opsiyonu da var. (82cm.)

Hadi geçer not vereyim diyeceğim, bu sefer de alçak konumlandırılan egzoz işi bozuyor.

Güzel tarafı ise motorun üstünde iken, bu detayların hiçbirini görmek zorunda kalmayacak olmanız. 🙂 Alanlar, tabii ki keyifle kullanacaklar. Motor bloğundan umutluyum demiştim. Ama yine de kimler için uygun diye bir bakacağız aşağıda.

Honda Transalp Donanım Özellikleri

 • 5″ renkli Tft gösterge paneli
 • Akıllı telefon sesli kontrol sistemi ( Smartphone Voice Control System )
 • Led Aydınlatma
 • Sürüş modları
 • Kaydırmalı debriyaj
 • Quickshifter ( Opsiyonel )
 • Ani fren uyarı sistemi

Bu seviyedeki bir motor için olması gereken her türlü donanım var. Geniş güzel bir gösterge paneli, telefon bağlantısı, led aydınlatmalar, sürüş modları gibi. Quickshifter’ı opsiyonel olarak sunmuşlar. O da anlaşılabilir. Ama keşke usb portunu ön panelde konumlandırmış olsalardı. Maalesef selenin altına almışlar.

Motosikletle uzun yol yapacakların en önemli htiyaçlarından biri de mobil cihazlarını şarj etmek. Opsiyonel olarak 12v. bile sunuyorken, usb’yi sele altına almak da nedir?

Üstelik durumun farkındasın da. Motor haritalandırmasını tur odaklı yapmışsın ve bunun reklamını da yapıyorsun. “Donanım noktasında niye aynı özeni göstermiyorsun?” diye sormadan edemedim.

Arkadaki sürücüler ne kadar dikkate alır bilinmez ama ani fren durumunda arkadaki sürücüleri uyaran bir sistem de mevcut. İşin çok fazla teknik kısmına girmeden açıklamak gerekirse, 56km/h ve üstü hızlarda ani fren yaptığınızda bu özellik devreye giriyor ve arkadan gelenlere uyarı veriyor.
Biz eğitimler alıyor ve kendimizi geliştirmek için her fırsat bulduğumuzda motosiklet eğitimi ile ilgili yazıları okuyoruz ama, aynı şeyi diğer araç sürücüleri için söylemek mümkün değil. Takip mesafesine uyulan ülkelerde muhakkak işe yarayacaktır. 🙂


Honda Transalp Sürüş Modları

Oldukça detaylı olduğu için Honda Transalp sürüş modları için ayrı bir başlık açmak istedim. Kullanıcı modu ile birlikte toplam 5 sürüş modu bulunuyor. Her bir modda değişik motor gücü, motor freni, Abs ve tork kontrol değerleri bulunuyor. Ve tabii ki, kullanıcı modunda bu değerleri kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Motor gücüMotor freniTork kontrolAbs
Spor4112
Standart3232
Yağmur (Rain)1252
Çakıl (Gravel)2341
Kullanıcı (User)1-41-31-5*
Transalp sürüş modları
*Arazi için arka Abs kapatılabiliyor.

Honda Transalp Kime Göre?

Öncelikle, Transalp’in güzel bir motor olduğunu ortaya koyalım bir kere. Tasarım kısmı kişisel beğeniye kalmış ama motor bloğu ve özellikleri güzel. Bu konu tartışma götürmez.

Ama iş, “Neler daha iyi ne olabilirdi?”, “Bu motor kullanıcısını mutlu eder mi?” konusuna gelince, işler biraz karışıyor.

İşin aslı benim de uzun süredir beklediğim bir motordu. Ama çıkışı biraz geç kaldı. Ülkemizdeki çoğu motor kullanıcısı gibi, ben de bu ekonomik koşullar altında motosikletimi değiştirmeyi düşünmüyorum. Zamanında gelmiş olsaydı, 800 veya 850cc. hacminde 19″ ön jantlı bir enduroya hayır demezdim.

Gelelim bu motorla ilgilenen, bütçesi uygun şanslı arkadaşlara.

Uzun yol?

Uzun yol için istiyorsun diyelim.
Cadde ağırlıklı bir uzun yol motosikleti için 21″ jant neden tercih edilsin? diye sorası geliyor insanın.
Usb bağlantısı için sürüş güvenliğini gerekçe gösterebilirsin belki, navigasyon için de telefon kullanmasın, motosiklet için uygun navigasyon aleti alsın diyebilirsin. Tamam, güzel de; motosikletle uzun yol yapan birinin tek ihtiyacı cep telefonu şarjı değil ki! Belki adam/kadın tablet kullanıyor. Elimizin altında olsa, depo üstü çantamızın içine yerleştirip de şarj etsek daha iyi değil mi?
Madem bir iyilik yaptın 12v soket kullanılabiliyor, standart olarak koysana motora millet suyunu rahatça kaynatsın.
Uzun yolda Africa Twin tercih etmek yerine, Transalp almayı neden tercih etmeliyim? Gerçekten, Afrika’ya tercih edilebilecek bir fiyat farkını ortaya koyabilecek misin?
Hadi Africa Twin için yüksek olsun, zaten ağır falan dedin 21″ jant koydun. Bunda zorun neydi de hem virajdan feragat ettin, hem de ağırlığı yukarı taşıdın?
(Çok da aldırış etmeyin bana, 19″ yapmadılar diye çok kızgınım. 🙂 )

Arazi?

Hadi diyelim ortanın biraz üstü arazi için istiyorsun.
Oldu mu o egzoz o kadar alçakta? Ucunu yukarı kıvırınca, egzozu yukarı almış olmuyorsun ki. Ktm 790 ‘a şöyle hafif, göz ucuyla bir baksaydınız.
O far kırılırsa, Tft ekranın herhangi bir arıza verirse, kullanıcısı kolayca yaptırıp kullanmaya devam edebilecek mi?
Fiyatı belli değil henüz ama, çok da ucuz olmayacağını tahmin etmek zor değil. Peki, o parayı veren kaç kişi gerçekten o ağırlığı araziye sokabilecek?
(Daha açıklanmadı ama Honda Fiyat Listesi, muhtemel fiyatı konusunda yeteri kadar fikir veriyor.)
Diğer yandan zaten kaç kişi ihtiyacına göre alıyor veya aldığını motosikletin karakterine göre kullanıyor derseniz, siz de haklısınız.

Geniş gidon, daralan sele profili falan güzel. Yerden açıklığı da iyi. Belki kayaların üstünde hoplayıp zıplayamazsın da, gördüğün ilk çakıl taşı da egzoz çıkışlarına saplanmaz. Lastik olarak tubeless tercih edilmiş olması güzel. Millet ne çekti o Afrika’yı tubeless yapacağız diye. En azından Transalp sahipleri onunla uğraşmayacak. (diye düşünmüştüm ama, teyit için kontroller sırasında şambrelli (iç lastikli) olduğunu gördüm.)

Uzun lafın kısası, bu motorun efsaneyi devam ettirmek gibi bir amacı olduğunu düşünmüyorum. Keşke öyle olsaydı.

Olsa olsa, “Hazır bir bloğumuz var, elimiz değmişken bir tane de Transalp çıkaralım.” düşüncesiyle ortaya çıkmış bir motosiklet gibi.

Kim alır?

Yukarıda da belirttiğim üzere, “tam da şu kişilere uygun” bir motosiklet diyemiyorsun.

Alacak olan muhakkak kendine göre bir haklı gerekçe bulacaktır, ama tam olarak hedef kitlesinin kim olduğunu bariz olarak görebildiğim bir motor değil. Anlayan varsa lütfen yorumlarda belirtsin, ben de öğrenmiş olayım.

Honda markası ile gönül bağı olan, gittiği servisinden memnun olan motosiklet kullanıcıları alır. Eksiklerine rağmen, kötü bir motor da değil. keyifle de kullanırlar.
Ama tecrübeli kullanıcılar, dağ- tepe farketmeden gezenler, çok kilometre yapanlar için (özellikle uzun yol kullanıcıları) daha iyi alternatifler var.

Fiyat Nc750 ‘ye yakın olursa, Nc kullanıcılarının bir kısmı bu motora geçebilir. Yok Africa Twin ‘e yakın olursa, “ölü doğum” olur.

Africa Twin ile yakalamış olduğu başarının yakınına dahi yaklaşabileceğini sanmıyorum. Ama Hornet devam ettiği sürece, bu yeni Transalp ‘i de çevremizde görmeye devam edeceğiz.

Honda Transalp Fiyatı?

Honda Transalp fiyatı henüz açıklanmadı.
İngiltere için üzerinde yoğunlaşılan rakam £9.499 , Amerika için beklenti $10.000 – $11.000 arası.
Bu tahminler Mart 2023 itibarıyla Hindistan‘da satışa sunulmasını takiben daha da netleşir.

Honda Transalp Türkiye Fiyatı?

Honda Transalp Türkiye fiyatını tahmin etmek ise biraz daha zor.
Nc750x ile Africa Twin arasında bir yerlere konumlanacağını tahmin etmek zor değil ama, belirlenecek fiyat her iksinin de pazar payını etkileyebilecek durumda.
Nc 750x ‘e yakın bir fiyat olursa, Nc satışları önemli ölçüde düşecek. Africa Twin ile fark çok açık olursa, onun da satışlarını önemli ölçüde düşürür bence.
Diğer yandan Africa Twin ‘e yakın bir rakam, Honda Transalp ‘i satılamaz hale getirir.

Allah’tan fiyatlar uçtu da, arada burnunu sokacak kadar bir boşluk açıldı. 🙂 Benim fiyat tahminim bugün için 350.000 TL civarı. İkisinin tam ortasında bir yerler. 325 bin gibi rakamlara, nc 750’ye veda ederiz. 375 civarında da ortalıkta tek Transalp görmeyiz.

Evet, bir çoğumuz için 50 TL. alım kararını etkileyebilecek bir tutar. Diğer yandan unutmayın ki toplamda konuştuğumuz rakamlar 300-400 bin tl. olunca, 50 bin tl.’nin pek bir önemi kalmıyor. 3 tane çantanın 15-20 bin liraya satıldığı bir ortamdan bahsediyoruz.

Siz de fiyat beklentinizi ve motor hakkındaki görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Tekeriniz düz bassın.


Honda Transalp XL750 fiyatı?

Honda Transalp Türkiye satış fiyatını takip etmeye devam ediyorum. Duyurulmasını takiben burada yerini alacak. Kişisel beklentim 350.000 tl. civarı olacağı yönünde. (Şubat 2023)

Honda Transalp ‘in Dct versiyonu çıkacak mı?

Henüz duyurulan bir Dct versiyonu yok. Gelen talep doğrultusunda belki uzun vadede çıkarılabilir ama, en azından 2023 modeller için bu seçenek olmayacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Efsane Transalp imajını oluşturan tasarım 1988-1992 tasarımıdır. Bu tasarım Honda’nın Paris-Dakar başarı serisini sağlayan motordan doğmuştur. 650 ve 700’lük modeller bu imajdan para kazanmaya devam etmek için geliştirilmiş olmakla birlikte XL700V 19′ ön teker ve 177 mm yerden açıklık ile bugünün NC750 serisine karşılık gelen, klasik Transalp ile alakası olmayan bir motordur. 21′ ön tekrer arazide performans beklenen bir motorun olmazsa olmazıdır.
  Egzoz ağırlık merkezini aşağı çekerek daha rahat kontrol sağlamak için alta alınmıştır. Egzozun yukarıda olmasının derin su geçişine imkan sağlaması dışında bir arazi avantajı yoktur. Dolayısıyla derin su geçişi yapacak sürücüler dışında herkes için alçak egzoz bir avantajdır.
  92 hp ancak artçı ile uzun yolda otoban hızında sürüşlerde ihtiyaç duyulabilecek kadar yüksek bir güçtür. 750’lik bir motorda 4,4 lt/100 km gibi bir yakıt tüketimi sağlamak için maksimum gücün 9000 gibi günümüz motorları için çok da yüksek olmayan bir devirde elde edilmesi mantıksız değil. (Burda önemli olan detay yağ değişim periyodu.) Üstelik Transalp “rally touring” tarzı bir tasarımdır. Bu tarz sürücüler o hız ve devirlere sürüşlerinin en fazla %5-10’unda ihtiyaç duyar. Daha az arazi, daha çok yol ve hız isteyenlerse NC750X ya da Africa Twin gibi daha “adventure” motorlar tercih eder/etmelidir.
  Kim alır sorusuna gelince: Çok param olsa ben alırdım. Ama günümüz standartları için yüksek yakıt tüketimi ve zaman zaman 6. vites eksikliğini hissettirmesi dışında çok memnun olduğum 1989 XL600V Transalp’im sürüş keyfimi yeteri kadar karşılıyor.

 2. Verdiğiniz bilgiler ve vakit ayırıp paylaştığınız için çok teşekkürler. Katıldığım ve katılmadığım noktalar var.
  İmajını oluşturan bir önceki olsa da, yaygın kullanılan ve benimsenilen tasarımı bir sonraki nesil oldu. En azından benim gözlemlerim o doğrultuda. (Kimine çirkin gelse de, ben de o dikdörtgen far tasarımını daha fazla beğenenlerdenim. 🙂 )
  19″ lastikle daha bir tur motoru olmaya yaklaşsa da, 17″ NC750 gibi commuter da değil. O kadar da haksızlık etmeyelim. Ama çıkış imajından farklılaştığı net tabii.
  Egzozun konumlandırma amacını anlayabiliyorum ama, ne kadar amaca hizmet ettiği de tartışılır.
  Sadece su geçişi değil konu, arazide sürecek bir kişi muhakkak egzozu da mümkün olduğu kadarıyla yukarıda isteyecektir. Arazinin size ne gibi sürprizler hazırladığını bilemezsiniz.
  Üstelik Africa Twin egzozunun 22.000 tl. olduğu bir ortamda, bu sürprizler can da yakabilir.

  Tur motoru için eleştirdiğim nokta güçten ziyade torktu aslında. Malum birbirine bağlı konular. Daha düşük devirde gelen maksimum beygir gücüne bağlı olarak daha düşük devirde maksimum tork alınacaktı. Viraj yaparken istediğiniz şey de o tork zaten. İlave olarak da daha az titreşimle, daha konforlu bir yolculuk mümkündü. Yakıt tüketiminde de fark yaratacak bir değişiklik değil bu.

  Yakında bir yerlerde iseniz yazın lütfen, motorunuzu görmek isterdim. Malum çok fazla kalmadılar. Instagram: @dengeli_yorum

  1. Kesinlikle. Ben de sohbet ediyor olduğumuzu düşünerek cevap yazmıştım.
   Okuyanlar da kendileri açsından artısını, eksisini hesaplayarak alım kararlarını o doğrultuda verirler.
   Bizimki sadece göz önünde bulundurulması gerekenleri hatırlatmak adına yazılmış bir yazı ve konu hakkında sohbet.

 3. Nisan 1 itibariyle 310..315bin tl olursa satılalmayı düşünebilirim. Fiyatta saçma bir açıklama geldiği an aprilla tuareg 660 satmalı ve artık tekellere karşı olma vakti. Aprilla kalite olarak üst düzey onlarda 11bin adet ikinci elde motor barındırsaydı parça ve servis fiyatları uygun olurdu. Korkmadan tüketici bilinçlenmeli artık.

  1. 1 Nisan şakası olur. 🙂 İki nedeni var.
   1- O kadar kısa sürede getirebilmeleri mümkün değil.
   2 – NC 750X satış fiyatı Mart için 282-304 bin TL.
   Önümüzdeki ay biraz daha artar. Yani o rakama önümüzdeki ay ancak NC alınabilir.
   Sıfır bir motosiklet için niyet varsa, en kısa sürede Tuareg 660 ‘a yönelmek daha iyi olabilir. Hani en azından ona gelecek zamdan kaçınmak adına.

 4. Lansman fiyatını biraz ucuz tutacaklar Hondadan aldığım bilgiye göre… 320.000 tl şimdiki değerinin euro fiyatı ne ise ,onun üzerinde olmayacak.
  Sabit kaldığı sürece 320.000 tl…

  1. Haklısın. Zaten devamında gerekli düzeltmeyi ilave etmiştim. Yine de ilgin için teşekkürler.
   “Lastik olarak tubeless tercih edilmiş olması güzel. Millet ne çekti o Afrika’yı tubeless yapacağız diye. En azından Transalp sahipleri onunla uğraşmayacak. (diye düşünmüştüm ama, teyit için kontroller sırasında şambrelli (iç lastikli) olduğunu gördüm.)”

 5. ben de böyle bir fiyat bekliyorum açıkçası. Daha önce 22.000 km NC750x 2021 kullanmıştım. Beni en çok mutsuz eden tarafı bozuk yollardaki konforsuzluktu. Transalp 340 altında olursa almayı düşünüyorum, tabi ki bunun için arabamı satacağım 🙂

  1. Umarım, beklediğiniz fiyata gelir de, alabilirsiniz. Ama açıkçası çok da ihtimal vermiyorum.
   Bugün gelse, 360+ gibi düşünmek lazım. Nisan 2023 itibarıyla 350’nin altında fiyat gelirse, büyük sürpriz olur.

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu