Lifestyle

Unutulmaz Filmler

Daha önceki yazılarımdan birinde bahsettiğim 30 farklı challenge fikri uygulamamızın 7. gününde, bizi çok etkileyen, defalarca izlediğimiz unutulmaz filmler/kitaplar ve buradaki en sevdiğimiz karakterler hakkında yazalım dedik. Film ya da kitap diye anlaştık ama daha çok film üzerinden yürüdük. Söz konusu, unutulmaz filmler olunca, içimizden neler çıktı neler… Oldukça nostaljik oldu… Yalnız ben lafı biraz uzattım. Hatta sonunda, bunu sizinle ayrı bir başlıkta paylaşmam gerektiğine karar verdim. Ama diğer katılımcılar çok güzel, net cevaplar verdiler. Bakalım bakalım, kimler neler demiş?

plantdiary17: Ben ergenlikten beri bir kitaba tekrar tekrar okuyacak kadar bağlanmadım. O zamanlar vardı öyle bir kaç kitap ama şimdi etkisini yitirdi tabii ki. Ama bir film var ki… İlk kez 2013’te izledim, hala arada izlerim… Filmin adı, The Fountain. Ab-ı Hayat ya da Kaynak olarak çevrilmiş.

Her izlediğimde istisnasız ağlıyorum ve her bitirdiğimde istisnasız daha pozitif, kendini akışa bırakmış,  evrenle bütün olmuş hissediyorum.  Hayatta ölüm korkumu aşmamda çok işe yaramış bir filmdir.

Peki size The Fountain izle diyebilir miyim, cevap için buraya tıklayın

unutulmaz filmler
The Fountain Görsel IMDB’den…

atiyedurak: Unutulmaz filmler arasından seçim yapmam gerekince, iki film arasında kaldım ve ikisini de aldım buraya:

1- Şener Şen’in Haraptar Köyü ağasını canlandırdığı Züğürt Ağa filmini (saymadım ama) her yayınlandığında sıkılmadan büyük bir hayranlıkla izlediğime göre -ki 7 kez falan- “o film, bu film” dedim. Tabii ki Ağa ve Kekeç Salman başta olmak üzere tüm karakterlerin, senaryo yazarı Yavuz Turgul ve yönetmeni Nesli Çölgeçen’in bu filmin başarısında büyük pay sahibi olduğunu da belirteyim. 1986 yılında vizyona giren bu film, Altın Portakal ve İstanbul Film Festivali’nde de ödüller almış.

2- Love Story filmini de 1971 de 🙂 13 yaşlarında bir ergen olarak sinemada izlediğimde çook etkilenmişim ki, bugün hafızamı yoklarken hoop bu acıklı aşk hikayesi ve tabii ki şarkısı aklıma geliverdi. Bu filmi de defalarca izlemişliğim vardır. Ama şimdi izler miyim? Tabii ki hayır 🙂

nilgunarpat: Tipik bir İkizler burcu insanı olduğum için unutulmaz filmler günü için iki film arasında çok kararsız kaldım ve tabii ikisi de burada 🙂

1- Rüzgar Gibi Geçti: Amerikan iç savaşı sırasında yaşanan bir aşk ve gurur hikayesini anlatan, yaklaşık 3,5 saat süren filmde, en sevdiğim karakter Scarlett, filmin başrol oyuncuları Vivien Leigh, Clark Gable… Öğrendiğim kadarıyla bazı film siteleri köleliği özendirici buldukları için filmi yayınlamaktan vazgeçmişler.

2- Çalıkuşu: Çok iyi eğitim almış bir İstanbul kızının, gururunu aşka tercih ederek, Anadolu’nun ücra köy ve kasabalarında yaşadığı serüveni anlatan film, Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz eserinden uyarlanmıştır. Filmde, Türkan Şoray ve Kartal Tibet başrol oynamıştır ve benim sevdiğim karakter elbette Feride’dir. Çalıkuşu daha sonra fotoroman olarak çekilmiş ve yayınlanmış, başrollerde Sezen Aksu, (yanılmıyorsam) Salih Güney ile oynamıştır. Ayrıca 2 defa dizi olarak çekilmiş, ilkinde Aydan Şener-Kenan Kalav, ikincisinde Fahriye Evcen-Burak Özçivit başrolleri paylasmışlardır. Sinema filmini ve ilk çekilen diziyi severek tekrar izleyebilirim.

Siz de kendi unutulmaz filmler listenizi yorumlarda bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. Sinema ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu