Gezi

Kamp Alanı Tavsiyeleri – Güney Ege ve Akdeniz

Kamp alanları ile ilgili bilgi, deneyim ve tavsiyeler

Kamp alanı seçimi, motosikletle yapacağınız turlar için planlama aşamasında tura dahil etmeniz gereken konulardan biri. Seçiminize göre rotanızı bile değiştirebilir.

“Motorcu tayfa” festivallerden, hafta sonu gezilerinden dolayı kamp olayına alışkın zaten. Hatta birçoğu için, motosiklet ve çadır/kamp ayrılmaz ikili. Ama yaz boyunca kamp alanlarında çadır yeri bulabilmek için, önceden rezervasyon yaptırmak, veya en azından telefon açıp yer durumunu kontrol etmek gerekebilir. Kamp alanları, bu aralar pandeminin etkisi ve ekonominin gidişatı nedeniyle oldukça popüler.

Ne demek, yer yok?

Kamp yapmayı tatil biçimi olarak benimsemiş bir gruba; kamp yapmayı, etkisi azalsa da pandemiden kaçmak için en güvenli gördüğü tatil biçimi olarak görenler de eklendi.

Kampa yatkın olup, ekonomik açıdan bütçesi dar olanlar da hesaba dahil olunca, yukarıda yapmış olduğum uyarı daha da önem kazanıyor. Bazı popüler kamp alanlarında, özel rica ile yer bulunabildiğini çevremdeki arkadaşlarımdan dolayı biliyorum. Ki, bu pandemi öncesiydi. Şu anda durumun daha iyi olacağını sanmıyorum.

Yasaklar kalktı. Sınavlar bitti. Temmuz’un ilk haftasını geride bıraktık, yani neredeyse yazın yarısını yedik. Önümüz bayram, derken… Anlayın gerisini işte.

Tecrübe önemli. Motosiklet kullanıcısıysa daha da!

Özel insanlar olduğumuz için, özel ihtiyaçlarımız var. 🙂 Yok yahu, öyle değil. Motorun güvenliği diyorum.

Motosiklet sosyal medya gruplarında, uzun yol yapan arkadaşlar; konaklamaları ile ilgili olarak bilgi verirken, arada motosikletin güvenliğini de vurguluyorlar. O tür paylaşımlar, en işe yarayanı işte. hedefinize vardığınızda, bir de güvenli park yeri arayışına girmek zorunda kalmıyorsunuz. Bu konu kamp yerleri için çok önemli olmasa da, otel/pansiyon/apart konaklamalarında dikkat etmek gerekiyor.
Fazla dağıtmadan tekrar konumuza dönelim.

Yeni döndükleri bir motosiklet turu sonrası Kenan Baran abimiz kamp yerleri hakkında görüşlerini paylaşmış.
Özellikle motosiklet kullanıcısı kişilerden alınan bu tür tavsiyelerin ne kadar önemli olduğunu takdir edersiniz. Bu doğrultuda biz de sitemizde yer vermek istedik. Tur güzergahınız üzerinde yer alan noktalarda, tavsiyelerini değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Motosiklet turu konaklama tavsiyeleri

Aşağıda yer alan bilgiler, göreceğiniz üzere sadece konaklamaya yönelik deneyim ve tavsiyelerdir. Malum amaç, daha çok motosiklet sürmek olduğu için, bazen nereye/niçin gittiğinizin bile önemi kalmayabiliyor.

Harita, kabaca konaklama noktalarını gösteriyor. Motosiklet turu, rota tavsiyesi değil! (Onun da hazırlığını yapıyorum, kısa süre sonra yayınlayabilirim umarım)

Motosikletle tur - Kamp alanı tavsiyeleri
Yakın bir tur güzergahınız varsa, aşağıda yer alan kamp alanı tavsiyeleri faydalı olabilir.

Bundan sonrasını Kenan Abi’ye bırakalım.

Merhaba dostlar;
07.06.2021 tarihli 2. Anadolu turumuzda; konakladığımız, kamp yaptığımız yerler hakkında sizlere bilgi paylaşımında bulunmak istedim.

Motosiklet turu çadır yeri kamp tavsiyeleri

Kütahya Yoncalı Enne Barajı Tabiat Parkı

Biz; ilk olarak Kütahya Yoncalı Enne Barajı Tabiat Parkı kamp alanında bir gece çadır konaklama yaptık. Kamp alanı oldukça büyük ve yeşillik. Gölge sorunu olmayan, göl kenarı bir yer.

İçerisinde, restoran mevcut. Wc ve duşlar bulunmakta. Gölde isterseniz tekne turu da yapabilir, balık tutabilirsiniz. Kamp masaları mevcut.

Bu alanı bizlere Kütahya’dan Ertuğrul Çay dostumuz önermişti. Kendisine çok teşekkür ederiz.

Giriş ücreti kişi başı günlük 15 TL.
Motosiklet için bir kere (günlük değil) olmak üzere 10 TL. ücret alınıyor.

Burdur Salda Gölü

Burdur Salda Gölü çevresinde maalesef çadır kurmak yasaklanmış. Biz de, Salda Köyü’nde  Kerem Apart’ta kaldık.
İşletmecisi Bekir AKSOY cep no 0536 8910998 Yeni bir apart ve hijyenik odaları, duşları gayet güzeldi. Artı olarak, motosikletler için kapalı garajı mevcut.
Grubumuz üyelerine gerekli kolaylıkları sağlayacaktır, bilginiz olsun.
Biz, kişi başı gecelik 60 TL ödeme yaptık.

Köyceğiz – Dalyan civarı kamp alanı

Motosiklet gezimizin en çok konaklama yaptığımız noktası Köyceğiz (ve) Dalyan’da Nur Köseoğlu’nun önerdiği ( eski adı LEMON ) yeni adı JUMANJİ olan kamp alanında kaldık. Nur hanım’ın kamp alanı ile yapmış olduğu anlaşma üzerine, günlük 45 TL ücret ödedik. Kampa kendiniz direkt giderseniz, sabah kahvaltısı dahil 100 TL.
Biz kahvaltı almadık. Temiz açık mutfağı, buzdolabı, sıcak ve soğuk duşları, Wc bulunmakta. Kamp alanı; çevreyi gezmek isteyecek olanlar için, merkezi bir konumda. Dalyan merkeze 4km. İztuzu yolu üzerinde. Alternatif kamp alanı ve konaklama yeri için Nur KÖSEOĞLU hanım ile görüşebilirsin. Moto Cafe LEE Dalyan

Moto Cafe Lee Dalyan - Nur Köseoğlu
Moto Cafe Lee Dalyan

Kaş’ta Kamp Alanı

Kaş’ta kamp yaptığımız Olympos Kamp alanı; merkeze çok yakın. Duşları, mutfağı, tuvaletleri oldukça bakımlı. Yolun deniz tarafında işletmeye ait plaj ve restoranı bulunmakta.
Çadır başı 75 TL.

Anamur Pullu Kamp

Anamur Belediyesi PULLU KAMP alanı güzel bir kamp yeri. Her çadır yerinde; buzdolabı mevcut. Ağaçlık bir kamp yeri. Deniz muhteşem. Wc ve duşlar temiz. İçerisinde, alışveriş yapabileceğiniz marketi de mevcut.
Çadır yeri 35 TL. Motosiklet girişi bir kereye mahsus 10 TL.

Motosiklet turu kamp alanı tavsiyeleri
Kamp yapmak da, biraz çocuk tarafımız mı sanki?

Erdemli Kamp Alanı

Erdemli Belediye Kamp Alanı, ağaçlık, büyük bir alan. Çarşıya yakın bir mesafede. Elektrik, tuvalet, Duşlar mevcut.
Çadır yeri 75 TL.

Manavgat Kamp Alanı

Manavgat Belediyesi’nin; festival alanı olarak birçoğumuzun bildiği alan, pandemi dolayısıyla 30 çadırla sınırlandırılmış. Önceden yer ayırtmak gerektiği için biz kalamadık. Özel işletme olan Denizkent Kamp alanında kaldık. Gittiğimiz tarih itibariyle, hafta sonu yasakları da mevcut olduğu için, çok seçme şansımız olmadı. Yer tamamen doğal bir ortamda. Denize 300 Metre mesafede. Duş, wc mevcut olmasına rağmen biraz sıkıntılı. Yeni bir kamp alanı sanırım. Zamanla eksikleri giderilir. Bu yıl 2. Sezonları. Yakın köylerdeki marketlerden ihtiyaçları karşılamak mümkün.

Çadır yeri 40 TL.

Tabii ki sizlerin de bildiği gibi bu tür kamp yerlerinde ücretler gittiğiniz ay itibariyle değişiklik gösterebilir. Kamp alanları dışında, zaman zaman öğretmen evleri ve termal kaplıcaları tercih ettik.

Tüm dostlarımıza keyifli tatiller, kazasız belasız sürüşler dileriz.

Heybenizde güzel anılarınız çok olsun.

Sevgiler…

Kazasız, belasız güzel anılarla eve dönmek gibisi yok. Tekeriniz düz bassın.

Bizde durum ne?

Bize gelince? Çok kamp insanı değiliz. Ya da şimdilik en azından öyle olmadığımızı düşünüyoruz. Hafta sonu, içeceklerimizi ve katlanır sandalyelerimizi alıp güzel bir manzaraya karşı birkaç saat geçirmek güzel tabii. Çok şükür çevremizde bunun sıkıntısını da çekmiyoruz. Ama, o kadar.
Gittiğimiz motosiklet festivallerinde; şimdiye kadar festival alanına yakın pansiyon, apart gibi diğer konaklama seçeneklerini tercih ettik. Zamanla bu düşüncemiz değişir mi? bilmem.

Kamp yapmak kolay mı? Malzemeler?

Niyeti olanlar varsa, ufak da bir hatırlatma yapmış olalım. Konu sadece çadır ve mat değil. Dolayısıyla, sadece niyet etmek yetmiyor. Aynı zamanda o “kafa” da olmak lazım.
Motosiklette; sınırlı depolama alanınız olduğu için, önceliklerinizi iyi belirlemek, belki de arabayla gezerken ya da evde yanınızdan ayırmadığınız bazı şeylerden vazgeçmek zorundasınız. Sınırlı derken; aşırıya kaçmadığınız sürece, bütün ihtiyaçlarınız sığacaktır. Motosiklet festivallerinde, yüzlerce motosiklet kullanıcısı ülkenin çeşitli yerlerinden gelip, festival süresince konaklıyor. festival öncesi ve sonrasında da bir kısmı gezilerine devam ediyor.

Henüz motosikletle kamp yapmamış arkadaşlarımız varsa, uzun bir tura çıkmadan önce muhakkak yakın mesafelerde bir gece konaklayacakları bir kampı denesinler. İnternet üzerinde bulabileceğiniz kamp malzemesi listelerinden, çok daha faydalı olacaktır.

Öncelikle, kamp yapmanın size uygun olup olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca, o ilk kampınızda yanınıza almadığınız için kendinize kızacağınız şey ne ise, bundan sonra kampa giderken asla unutmayacaksınız.

Kısa bir deneyimle, ihtiyaç duymadığınız bir ürüne de, sırf kamp malzemesi listesinde yer alıyor diye para vermemiş olursunuz.

kamp alanı - kahvesiz olmaz
Kahvesiz, ayılamayanlar?

Sizin kamp deneyiminiz nasıldı?

Yukarıda belirtilen kamp alanlarda veya yakınlarında, veya muhtemel motosiklet turu güzergâhlarında kamp tecrübesi olanlar varsa ve yorumlarda paylaşma nezaketini gösterirse çok seviniriz.

Bu yazıyı sonuna kadar okuduysanız, belli ki motosikletle veya farklı bir araçla tur planlıyorsunuz. Öncesinde, kamp alanları ile ilgili yorumları gözden geçirmek istediniz.

O zaman size iyi yolculuklar, iyi eğlenceler, iyi tatiller…

Kamp alanı tavsiyeleri
Siz bana bakmayın! Böyle bir keyfi yaşamak da, bu kareyi çekmek de; kamp yapmadan mümkün değil işte!

Diğer gezi yazılarımız için…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu