Gezi

Motosiklet|Kamp Rotaları Karaburun-Datça

Motosiklet Rotaları – Karaburun Yarımadası ve Datça

7. Gün – Güzelyalı|Mordoğan|Karaburun|Ildır

(Motosiklet rotaları denince; şanslı İzmir motorcularının favori rotası Karaburun yarımadası geliyor aklıma. Uzun zamandır niyetlenip, denk getiremediğim. Yapıcaz inşallah biz de bir gün 🙂 )

Dostlar selam.

7 Günü devirdik. Sabah sevgili Caner’le boyozlu kahvaltımızı yaptık. Malum mekan Karşıyaka olunca, boyozu pas geçmek olmaz. Bir de güne çok “freş” başladım. Dün akşam mont pantolon yıkandı. Mis gibiydi. Teşekkürler Caner kardeşim.

İzmir ‘in içi, Güzelyalı, Mordoğan, Karaburun derken nihayet yolun keyifli tarafı başladı. Tırman, in, dar ama keyifli yollar, virajlar ve muhteşem manzaralar. Karaburun yarımadasını daha önce de tavaf etmiştim. Ama inanın her seferi başka güzel.

Eee Vagabond ’da yolu sevdi ki, süzüle süzüle tamamladık yolu.

Güzergâh üstünde olan Yeni Liman Köyü ‘nün, sahildeki kahvehanesine indim. Balık ağı ören balıkçıyı izlerken yudumladım çayımı. Pek konuşkan değiller, ama olsun. Havası da, ortamı da güzeldi.

Mahlukattan yılan vardı kısmette. Muhatap olamadım tabi. Yoldan süzülüp çalıların arasında kayboldu.

Sıcağa rağmen şehirden çıkar çıkmaz efil efildi tüm yol. Hele hele tepelerde, durduğumda gölge bile aramadım. Velhasıl güzel bir gün oldu.

Şimdi İnci ablam, hemşirem ve Mehmet kardeşimin Çeşme Ildır ’daki yazlıklarında misafirleriyim. Keşke canım abim, ustam, değerim, Ertan Karasu ’da olsaydı. Çok ama çok sevinirdi. Ruhu şad olsun…

Yarın yol Kuşadası ’na. Orada teyzem ve kuzenlerim yaşıyor. Onlarla bir güzel hasret gideririz artık.

8 günün günbatımına kadar hoşça kalın.

8. Gün Çeşme|Kuşadası

Selam Dostlar.

Sekizinci gün de, Kuşadası’nda noktalandı.

Sabah Ildır ’da sevgili İnci ablam, hemşirem ve Mehmet kardeşimle güzel bir kahvaltı yapıp yola düştüm. Ancak bölge Çeşme olunca, buralarda olan güzel kardeşlerimin davetlerine icabet etmemek olmazdı. Önce Barbaros ve Levent Şimşek kardeşlerimle buluşup Türk kahvesi eşliğinde hasret giderdik. Ardından da, Alaçatı’da Levent Akış kardeşimle buluştum. Onu da çok özlemişim.
Levent’i belki önceki paylaşımlarımdan hatırlarsınız. Erkeğin Uykusu kitabının yazarı.

Sonrasında Urla, Sığacık, Seferihisar, Gümüldür derken Kuşadası’na vardım ve bir senedir görmediğim teyzem ve kuzenlerime kavuştum.

Afrika Twin CRF1000L - Vagabound

Urla ‘ya gelirken hava kapatıp 1-2 tık çiseledi. Önümden gitmiş yağmur. Arabalar asfalttan bayağı su kaldırıyordu. Ee hava böyle olunca, Çeşme’nin sıcağı üstüne epey iyi geldi. Ta ki; Kuşadası ’nda trafik ışıklarında pişinceye kadar. Malum Mörfi iyi çalışır. “Kırmızı ışıklar senin Oskrom” dedi.
Bugünkü rota kısaydı. 228 km gibi. Ama yarın beni çok keyifli bir yol bekliyor. Son durak Bodrum olacak.
Motosikletliler için Murphy Kanunları

Bundan sonra yazımın altında bir sonraki günün rotasını paylaşacağım. Siz dostlardan çok güzel öneriler geliyor. Ama ben yolu tamamladığım için, onları pas geçmiş oluyorum.
Böylesi daha iyi olacak sanırım. Bodrumda görüşürüz.

9. gün rotası Kuşadası – Bodrum : https://goo.gl/maps/3pkrjCNxX1rK4Qd7A

9. Gün Kuşadası|Bodrum

Dün akşam Kuşadası ’nda teyzemler ve yeğenlerimle bahçede neşeli bir akşam yemeği yiyerek, rakı eşliğinde sohbet ettik. Yeğenim Esra ’nın eşi Günter de Afrika Twin ADV kullanıyor. Eser ‘in eşi; İlker de, 250 ‘lik scooter. Eser’in büyük oğlu Emir de, 2 teker sevdalısı. Ortak konuda epey hasbihal ettik.

Sabah bol proteinli bir kahvaltıdan sonra yola koyuldum. Niyetim önce Dilek Yarımadası ‘nı dönmekti. Milli park kapısına gelince geri çevirdiler. Pazar günü sokağa çıkma yasağı olduğu için sadece turistleri içeri alıyorlarmış. Geldiğim 20 km. yi geri döndüm ve yola devam ettim.
Söke ovasında Starbucks hayalim de suya düştü. Sanırım Pazar diye, kapalıydı. Didim ’e saptım. Akbük üzerinden sahil yolundan, tekrar ana yola çıktım. Ardından Tuzla ’ya “Flamingo yolu” ‘na girdim. Maalesef, flamingolara denk gelemedim. Boğaziçi yerleşkesinden tekrar ana yola çıkarak, Torba sapağından içeri girip , Bodrum yarımadası ‘nı kıyı kıyı döndüm.

Didim – Kıyıkışlacık arası kıyı yolu çok ama çok güzel. Buradan ikinci geçişim. Yine büyülendim. Kâh çam ormanları, kâh zeytin ağacı tarlaları.

Hele yaşlı zeytin ağaçları, bir harika. Her birinin gövdesi ayrı bir sanat eseri gibi…

Bodrum ’un arka yolları fena bozuk. Sanki Bodrum da yaz sezonuna hazır değil gibi… Yine de çirkinlikleri saklayıp, güzellikleri fotoğraflamaya çalıştım bol bol.

Yola Salı sabahı devam edeceğim. Rotamı aşağıya koyacağım. İki gece kadim dostlarım Selvin ve Ali Naci’nin misafirleriyim.

15.06.2021 Salı günü rotası:

Motosiklet rotaları: Bodrum / Çökertme / Gökova / Karaca / Knidos / Palamutbükü / Ovabükü

Rota: https://goo.gl/maps/22pea5XJgiXiU8WA8

10. gün Bodrum

Dostlar merhaba.

Dokuzuncu aktif sürüş gününü bitirdim. Bugün Bodrum ’da; Selvin ve Ali Naci Maral ’ın evinde dinleniyorum. Öğleden sonra Bodrum ’da motosiklet eğitmeni olan Şadan Okay Elaldı ’ya uğrayacağım. Sevgili Selvin de iki tekere niyetlendi. Hem Şadan hoca ‘yla tanışacağım hem de Selvin ’e eğitimi konuşacağız. Ardından, dün mesaj atan Africa Twin kullanıcısı sevgili İsmet Akbay ile buluşacağım.

Dokuz aktif sürüş gününün rezümesi ( İstanbul Rumeli Feneri’nden Bodrum’a) 2287 km. Ve benzin tüketimi 763.-tl. Yolculuk yaklaşık 10.000 km tutacağından teknik olarak 1/5 ’i geride kaldı.

Yol boyu edindiğim dostluklar, tanış olmadıklarımla sohbetler, eş dost ile vakit geçirmeler sürüşün güzel yanlarındandı. Bir diğer kıymetli tarafı; sosyal medyada takipçilerimden, üye olduğum gruplardan, beni takip edenlerden aldığım beğeni ve yorumlarla dolu destekler oldu. Takipçilerim artıyor, ileri dönük davetler alıyorum. Görüşme, tanışma sözleri veriyoruz karşılıklı. İnsan daha ne ister. Dediğim gibi; “biz güzel bir camiayız

Ruhumsa bu tek başına giriştiğim yolculuktan çok besleniyor. Bakalım dışa tezahürü nasıl olacak. İpuçları yakında kendini göstermeye başlar. O zaman klavyem döndüğünce, bunları da paylaşmaya çalışacağım.

Yarın sürüşümün keyifli bir parkuru bekliyor beni ve Vagabond’u. Bodrum Yalıçiftlik ’ten Çökertme, Ören, Akyaka, Okluk, Datça, Knidos, Palamutbükü ve Ovabükü… Yol güzel fotolar verecek.

Her birinize şükranla…

11. Gün Bodrum|Datça

10. gün (Yolculuğun 11. Günü)

Sabah sevgili Selvin ’in yaptığı muhteşem 3 yumurtalı omlet ve ev reçelinden sonra, Ali Naci ’nin nefis kahvesini içip yola koyuldum.

Bu günün rotası, bildiğim bölgelerdeki en zengin rotaydı. Gökova körfezini “U” şeklinde tavaf ettim.

Torba kavşağından Yalıçiflik, Mazı, Çökertme derken; yolda karşı sahili görüp, “öğleden sonra da o taraftan bu sahile bakacağım” dedim. Nitekim öyle de oldu. Akbük ‘e gelmeden hemen önceki köy olan Kultak ’ta (Bu arada köyün adının anlamı “dipçik” miş) kahvenin önünde dört motosiklet görüp hemen park ettim. İzmir ’den yola çıkmış olan İskender Somer, Barış Ürünay, Vejdi Kahraman ve Can Ateşler kardeşlerle tanıştım. Hem güzel bir sohbet oldu, hem de birbirleriyle takılmaları bana sevgili Ünzüle ve Gökhan Yenigün ’le olan tatlı muhabbetimizi hatırlattı. Özlemişim sizi Yenigünler. Neyse, sonra çay paramı ödetmediler ama giderken arkamdan takılmayı da ihmal etmediler. “Bak abla, çay paralarını ödemeden kaçıyor” diye. 🙂 Yolunuz açık olsun dostlar.

Dün akşamdan İstanbul’dan kadim dostum, kardeşim, İlhan Üttü arayıp Gökova’da olduğunu ve yol üstü bir kahve içmekten mutlu olacağını söyledi. Muhteşem yollardan Akyaka ’ya varınca aradım. Bana, “Ataköy ’de buluşalım” dedi. Ataköy; annem ve babamın, 1994 yılında güzel bir ev yapıp senelerce yaşadıkları köydü. Hem İlhan kardeşimi gördüm hoş sohbetle kahvelerimizi yudumladık, hem de eskileri andım. Güzel yere yerleşmişsin İlhan Üttü, tadını çıkart.

Bu arada İlhan’ın kardeşi Gökhan da Africa Twin kullanıyormuş. Onunla da yazıştık. En kısa zamanda bir araya geleceğiz.

Gökova Aşıklar Yolu

Ataköy ‘den sonra Gökova ’daki ağaçlı yola girdim. (Âşıklar Yolu) Pınarbaşı ’nda klasik tostumu yedim. Yola çıktım ki; Gökçek ’i geçtikten sonra, artçılı bir Africa Twin. Sollarken selamlaştık. Sonrasında o beni solladı ve Marmaris’i pas geçerek yola devam için Okluk yoluna saptığımda durdular. Ben de durdum. Artçısı; benim 1995 yılından bu yana tanıdığım ama uzun zamandır sosyal medya haricinde görüşmediğim sevgili Tansel değil miymiş? Büyük sürpriz oldu. Arkadaşı İskender ’le de tanıştım. Yarın akşam Marmaris ’te sevgili Çağatay Çarpıcı ‘nın davetiyle gideceğim Gece Yolcuları Motosiklet Kulübü ’nün buluşma etkinliğinde yine bir arada olacağız.

Motosiklet rotaları – Bodrum|Datça

İskender ve Tansel, ara yoldan Datça yoluna kadar bana eşlik ettiler. “Yarın akşam buluşmak üzere” diyerek, ayrıldık. Datça ‘nın keyifli virajlarının tadını çıkartarak Knidos ’a kadar sürdüm. Babakale ’de Türkiye’nin en batı ucundaydım. Knidos ’ta da; Türkiye’nin Ege denizi ve Akdeniz ‘i birbirinden ayıran sınır noktasına gitmiş oldum. Bu gidişle daha epey “en”’lerim olacak gibi.

Knidos ’tan direkt Datça ’ya döndüm ve çocukluğumuzdan bu yana kadim dostluğumuz olan Sevgili Burak Eldem ’e misafir oldum. Meraklıları bilecektir, Burak, yazar. Ve son kitabı; “Tavuskuşu Güncesi”. Konuşacak çok şeyimiz birikmiştir. Gece uzun olacak.

Yarın Bozburun yarımadasını dolaşarak Marmaris’e varacağım. Rotam aşağıda.

Uzun oldu affedin. Yarın akşam görüşmek üzere hoşça kalın.

11. Sürüş günü Rotası:

Motosiklet rotaları: Bozburun Yarımadası çevresi / Turunç / Armutalan (Marmaris)

Rota: https://goo.gl/maps/5ygbbkvgFUcmpcGN8

Önceki Yazı: Motosiklet – Kamp Rotaları Kıyıdan Çanakkale İzmir
Sonraki yazı: Datça’dan Adrasan ‘a motosiklet gezi rotası

Bugün motosikletle gezemediğiniz günlerdense, motorlu bir film izleyin…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu