Gezi

Datça’dan Adrasan ‘a motosiklet gezi rotası

Yol notları 3

12. Gün Datça – Marmaris

Adrasan öncesi Ege’nin incileri.
Seyahatin 12 günü. Aktif motosiklet sürüşünün 11. Günü

Sevgili Burak Eldem’le geceyi 02.00 yaptıktan sonra, sabah yine klasik 3 yumurtalı bir protein takviyesi ardından yollara düştüm. Datça – Marmaris yolunu bitirmeye yakın Hisarönü ’nden içeri süzüldüm ve Orhaniye, Kız kumu, Turgut, Selimiye derken Bozburun ’a, oradan da Taşlıca ’ya kadar sürdüm. Hava muhteşem. Serin (durmadıkça tabi) manzara harika, fotolar bol.

Ardından yazlarını Söğüt ’te geçiren sevgili Simhan ve İlhan Başaran kardeşlerime bir kahvelik uğradım. Heyhat; İlhan beni bırakır mı hiç? Kahveden sonra Söğüt ’ün en tepe noktasında, Palamut Restoran ‘da leziz bir sac kavurma ve mütemmim cüzü salata ve turşu eşiğinde bir geç öğleden sonra yemeği yedik. İlhan ‘ın çaktırmadan hazırlattığı bir kavanoz turşuyu bagaja koyduktan sonra, yola revan oldum.

Bayır köyünü çok severim. O koca çınarın altında mola verip ,kahve ve sodamı içerken sevgili Ünzüle’ye “Ben sana alırım” dediğim Sarı Kantaron yağını aldıktan sonra acayip keyifli bir yola saptım. Daha doğrusu navigasyon saptırdı. Tam “u” dönüşünde, şimdi tam olarak hatırlamıyorum; Camiyanı mı yazıyordu ne. Aslında navigasyon kurgum Kumlubük ’tü.

Adrasan
Motosikletle Datça Adrasan

Netekim! sonunda Kumlubük’e çıkan yola girdim. Yol efsane. Ama, gerçekten efsane. Orman cenneti, bir arabanın sığacağı genişlikte, yer yer toprak, mıcır, bozuk asfalt ama Kumlubük ’ün hap kadar göründüğü yükseklikten; döne döne, safi viraj bir yol. Kesinlikle bulun ve gidin derim.

Kumlubük ’e indikten sonra yollar yine safi viraj ama asfalt kaymaktı. Amos harabesi, Turunç derken İçmeler ’e indim. Sık molalardan dolayı toplamda 7.5 saat süren yoldan sonra; Marmaris Gece Yolcuları Motosiklet Kulübü üyesi kardeşlerimle buluşmak üzere, Turkuaz Beach Restaurant ’a saat 18.00 gibi hasıl oldum. Dostlarla (önceki postta paylaştım) keyifli bir akşam geçirip, Marmaris ‘te yaşayan canım annemin yanına geldim.

Ha bu arada; Taşlıca yolunda üç motosikletçi ile karşılaştım. Konya’dan geliyorlarmış. Kısa bir sohbet yaptık. Yolları açık olsun…

Virajlarını daha önce paylaştığım bu sadece 150 km uzunluğu olan ama 7.5 saat süren yolumun özeti bu.

Yarın da Marmaris’teyim.

13. Gün

Sevgili dostlar,
Bugün sürüş yok. Marmaris ‘te dinlenmece.
Akşam üzeri motorcu kardeşlerimle birlikteydim.

Yarın yol Dalyan üzerinden Fethiye. Sevgili eniştem biraderim Kemal Tarakçı da bana eşlik edecek. Fethiye ‘de kardeşlerimizin yaptığı organizasyonda olacağız.

Yarın ki rotalar:
A: Armutalan / Gökova / Ekincik-Dalyan Feribot İskelesi
Rota: https://goo.gl/maps/Wjjufiq2pHNFSH9i6
B: Dalyan / Fethiye / Babadağ / Ölüdeniz / Fethiye (Günlük Tur)
Rota: https://goo.gl/maps/WWQob9dsFecbmDLJ9

Yarın akşama kadar hoşça kalın…

14. Gün Marmaris – Fethiye

12. Sürüş, yolculuğun 14. Günü,

Selam dostlar,
Tanışmalı ve hasret gidermeli 2 gecelik Marmaris konaklaması; bugün, annemle vedalaşarak sonlandı.
Enişte kardeşim Kemal Tarakçı bana Fethiye ’ye kadar eşlik etme güzelliğini gösterince, öğlene doğru tekerlerimizi döndürdük. Gökova ‘yı az geçince iş yeri olan; Marmaris Gece Yolcuları Motosiklet Kulübü ‘nden, sevgili Çağatay Çarpıcı kardeşimize uğradık. Keyifli bir çay sohbeti ve sticker yapıştırma seremonisinden sonra, Fethiye yoluna koyulduk. Önce; Döğüşbelen sapağından Ekincik yoluna saparak, Köyceğiz Gölü ‘nün yanından sürerek, Dalyan Çayı ‘nı feribotla geçtik. Bu feribot seferini yaşamanızı hararetle tavsiye ederim. Manevra ve yanaşma dahil, 5-10 dakikalık bir hoşluk.

Ardından Dalyan ‘da Cafe Lee’ye gittik. Cafe Lee ‘nin sahibesi Nur; iki teker sevdalısı ve mekânı tamamen motosiklet sevdalılarına yönelik bir mekân. Şirin köpeği “Lee” ile işletiyorlar mekânı. Dekorasyon, muhteşem. Motosiklet ihtiyaçlarına dönük; zincir yağından, emanet dolaplarına kadar aklınıza gelen gelmeyen hizmetleri, yokluk çekebileceğiniz bir coğrafyada sunmaya çalışıyor. Yeni mekanında dört de odası var. Ayrıca, teknik bakım hizmetini de yakında devreye alacakmış. Hoş sohbet ve sticker yapıştırma seremonisinden sonra -ki ilk sticker yapıştıran oldum- yola devam ettik. ( Cafe Lee daha sonra kapandı.)

Teknik koşulların elverişsizliğinden dolayı Babadağ ’a tırmanmaktan vazgeçtik ve Kelebekler Vadisi ‘nin tepe seyir noktasına gittik. Yol da fena virajlı ve muhteşemdi. Mekân da, keza öyle. Ardından Kayaköy ’e gidecektik ama; yollar kazılı ve bakımda olduğundan vazgeçip, Çalış mevkii ‘ndeki otelimize, Golden Moon ’a geldik. Burada bizi, otelin sahibi dostumuz sevgili Mete Ay ve diğer kardeşlerimiz karşıladı. Güzel bir akşam yaşadık hep birlikte. Tadı damağımızda kaldı. En kısa zamanda tekrar bir arada olmak dileği ile gecenin dinlenme faslına geçtik. Yarın Kemal Tarakçı Marmaris’e, ben Adrasan ’a doğru yollara düşeceğiz. Rotamı aşağıda paylaşıyorum. Yarın akşama kadar bye…

Fethiye / Ksantos / Demre / Adrasan / Rota: https://goo.gl/maps/o6tBs7Xdh74daCXs6

15. gün Fethiye -Adrasan

15. gün, 13. Sürüş günü.

Hi dostlar,
Sabit koordinat, Antalya-Adrasan Lazona Camping. Sabah biraderim kardeşim Kemal Tarakçı 08.30 gibi otelden Marmaris’e doğru gitmek üzere ayrıldı. Ben de 09.30 gibi çıktım. Bir sürü güzelliği yaşadığımız akşamdan sonra rahat yataklarda keyifli bir uyku çektik. Akşamı organize eden sevgili Atıl Çelikdelen ustama, geceye renk katan biraderlerime ve bizi ağırlayan sevgili Mete Ay ustama çok teşekkür ederim. İlk durak Saklıkent ’ti. Bol protein yüklemeli kahvaltıdan sonra yola çıktım. Köy yollarından sonra, ana yola çıkarak Kalkan ’a doğru sürdüm. Kaputaş ’ta park edecek yer bile yoktu. Jandarmadan izin alıp bir fotoğraflık durdum. Planda Kaş’a girmek yoktu. Ancak Afrika Twin Türkiye facebook grubu admini sevgili Tevfik Şimşek’in davetiyle Kaş Joy Glamping’e gitmek için Kaş’a girdim. (Güzel detayları önceki postumda paylaşmıştım). Ardından Tevfik ’in önerisiyle şehir merkezine girmeden şiirsel bir dağ yolundan ana yola çıktım.

Yukarıdan baktığınızda insanı hayrete düşüren sera tarlaları eşliğinde Demre, sonrasında Finike derken, Adrasan… Sevgili Erkin’in (Deneme Tahtası) karavanıyla yerleşik olduğu ve merak ettiğim Lazona Camping ’e vardım. Kadir muhteşem bir adam. (Kadir ve mekânla ilgili görüşlerimi yarın paylaşacağım). Dökülüp saçıldıktan sonra çadır komşum Mustafa ( o da bisikletli bir gezgin) sağ olsun bisikletiyle gidip bira aldı. Malum, yorgunluğun ilacı.

Bu arada çadırımı nihayet kurdum. Vagabond ’u yüklerinden kurtardım. Yükleri sökerken sevgili Gökhan Yenigün’ün titiz bağlama şeklini kafama not ettim tabii. Ancak; akşam alışverişi için Migros ‘a gitmem lâzım. İlk defa gözüm, tekrar giyinip kuşanmayı yemedi. Kask, t-shirt ve şortla 3 km de olsa motor sürdüm. Kendimden utanıyorum… Mangal falan derken yavaş yavaş uyku saati yaklaştı. 2 ya da 3 gün burada kalacağım. Yolun bir kısmında bana eşlik edecek sevgili Tolunay Can Çakmak ’ı bekleyeceğim. Sevgili Erkin de İstanbul ’dan bu gece dönüyor. Yasaklara yakalanmadan gelirse, onunla da yarın hasret gidereceğiz. İşte şimdilik böyle. Hoşça kalın.

——————–
Bugün ve yarın Adrasan ‘da dinlenmece ile geçecek. Kamp yeri muhteşem. Çadırım; Mustafa’nın çadırıyla yan yana. Mustafa da, bisikletle uzun soluklu bir yola çıkmış. İzmir ‘den başlayan sürüşü; 650 km’ye ulaşmış bile. Buradan Hatay’a ve oradan da Hopa’ya sürüp, Karadeniz sahilini turladıktan sonra, İzmir ‘e dönecek. Karşılıklı macera ve yaşam üzerine sohbet ediyoruz. O 27 yaşında, büyümüş, bense gençleşmiş. Ne güzel; ortalarda bir yerlerde buluşabiliyoruz.

Fotolardan birinde bu güzel mek#anın işletmecisi Kadir de var.

Mecera sevenler, Mustafa Çalbay’ı @mstfclby Instagram adresinden takip edebilirsiniz.

Adrasan
Adrasan

16. Gün Adrasan dinlenme

Gelelim Lazona Camping ’e. Sevgili Kadir burayı ailesiyle beraber işletiyor. Mekâna çadır ve karavan kabul ediyor. İki tane, gölgelikli, büyük çadır alanı var. Yine her bir çadır için hatırı sayılır büyüklükte alanlar ayırmış. İki çadır alanı arasında, ormancı masaları var. Her çadırın 3 adet prizi, lambası ayrı ayrı mevcut. Bütün alana hizmet veren internet erişimini söylemeye bile gerek yok. Karavan bölümü ayrı. Otopark arka tarafta, yani araba falan görmüyorsunuz.

Sadece motosiklet ve bisikletlere pozitif ayrımcılık yapıyor. O da; çadır bölgesinin sonundaki zeytin ağaçlarının arasında. J Eeee, kendisi de iki teker sevdalısı ve aktif sürücü olduğundan, diller aynı. Ortak alan olan küçük ama özenli mutfağında; kettle, ocak, çamaşır makinası, buzdolapları ve ihtiyaç duyulan diğer mutfak malzemelerini misafirlerin kullanımına sunuyor. Mangal köşesi, tertemiz duş ve wc leri ile bir kampçının ihtiyaç duyabileceği her ihtiyaca özenle cevap veriyor. “Ayy tencere unutmuşum, tava unutmuşum”. Hiç problem değil. Her şey var. Ana yoldan uzak, sessiz, sakin, meyve ve zeytin ağaçları arasındaki bu güzel mekânda, sabahları gezen tavuklarla uyanıyorsunuz. Ha bir de, arkadaki yüksek iki dağın vadisi hizasında olduğundan; efil, efil… Denize uzaklığı yaklaşık 750 mt. Ama bence, o da sorun değil. Yürüyerek çok keyifli ulaşılıyor. Ben yürümem diyen zaten vasıtasıyla gidiyor. Alışveriş mi? Migros, Şok, Bim bir kaç km mesafede…

Güzel sezonlarınız olsun Kadir kardeşim. İlgin, hoş sohbetin, entelektüel birikimin, motosiklet sevdan harika.

17. Gün Adrasan

Selam dostlar. Adrasan’da dinlenmenin ikinci günündeyim. Bugün, sevgili Erkin Yeşil’in YouTube kanalı, Deneme Tahtası ‘na konuk olacağım. Sonrasında biraz deniz ve ufak ufak yollara hazırlanmaca. Yarın sabah teker döner.

Bodrum – Adresan arası seyahatin derleme slide gösterisini paylaşıyorum. Geride kalan hoşluklar, gelecek olanların teminatı gibi.

İstatistik: Seyahatin 18. Günü. Aktif sürüş 13 gün. Toplam 3.195 km.

Yarın:

Adrasan / Antalya / Side / Alanya

Rota: https://goo.gl/maps/exmGtxnUAW6C5evYA

@dengeliyorum : Yazıyı okuduktan sonra sen de kendini yollara vurmak istersen, seçeceğin motosikletin, maceraya uygun olduğuna emin olman yeter 😉 Hangi Adventure Motosiklet?

Rota üzerinde kamp tavsiyeleriniz, görülmeden geçilmemesi gereken yerler ve lezzet durakları varsa, yorumlarda belirtmeniz tur planlayan motosikletli gezgin arkadaşımıza faydalı olabilir.
Şimdiden teşekkürler.
Tekeriniz düz bassın.

Önceki yazı: Motosiklet|Kamp Rotaları Karaburun-Datça

Diğer gezi yazıları

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu