Tech

Hero 12 beklentileri karşılar mı?

GoPro Hero 12 Black son günlerde sızıntı haberleri ile gündeme gelmeye başladı. Yakında duyurulacak olan Hero 12 ‘nin basına sızan özelliklerini birlikte inceleyelim.

Hero 12 alınır mı?
Hero 12 aynı kasada gelecek
(Image source: WinFuture & @rquandt)

GoPro Hero 12 Black çıkış tarihi?

Çıkış tarihi konusu, yeni GoPro için en net konu. Hero 10 ve Hero 11’de olduğu gibi Eylül ortasında olmasını bekliyoruz. Kesin bir gün vermek mümkün değil ama, 15 Eylül 2023 en muhtemel tarih. 1-2 gün önce veya sonra olabilir.

Hero 12 için beklentiler

Geçtiğimiz yıllarda çok hızlı gelişme göstererek 4K çözünürlüğe ulaşan aksiyon kameralarında, en azından bir süre, çığır açacak yenilikler falan beklemiyorum. Ama mevcut bazı sıkıntıların ortadan kaldırılması iyi olur.

İyileştirmeler

Kendi adıma, GoPro’dan beklediğim gelişmeler arasında ilk sırada, batarya süresi ile ilgili iyileştirmeler geliyor. Enduro Batarya adı altında bir ara nakite çevirdiği daha uzun pil ömrü, tercihen daha da uzatılarak standart hale gelmeli bence.

Bir de 4K çözünürlükte daha yüksek fps‘lere çıkılabilirse, daha kaliteli kayıtlar yapabilir, daha kaliteli slow motion görüntüler izleyebiliriz. Profesyonel kullanıcılar ve video meraklıları böyle bir detaya bayılacaktır.

Kare sayısını arttırmak da kendi başına yeterli değil elbette. Artan fps ile birlikte kullanıcıların karşılaşabileceği en büyük engel, ısınma problemi. Hero 11 kullanıcıları bu problemi yüksek çözünürlüklü kayıtlar yaparken yaşamaya devam ediyor. Isınma sorunu, uzun süreli kayıtlarda kamera performansının düşmesine ve hatta bazen kayıtların tamamen durmasına yol açıyor. Bu da geçmişte birçok kullanıcının hayal kırıklığı yaşamasına sebep oldu.
Hero 12 en azından bu ısınma probleminden kurtulmuş olarak gelirse, iyi bir satış grafiği yakalar.

Benzer problemler yeni tanıtılan kameralarda bile devam ediyor.

Geliştirmeler

Kendi adıma fazla bir yenilik beklemediğimi belirtmiştim. Çoğu teknoloji blog veya youtube kanalında da fazla bir beklenti yok. Yine de aksiyon kameralarının geldiği noktada yeni! bir ürün tanıtıyorsanız, yeni özellikler eklemeniz gerekiyor. Hero 11 ile kıyaslandığında neler “yeni” olarak kabul edilebilir?

  • Çözünürlük: 8K
  • 4K – 240 fps kayıt
  • 1″ sensör veya daha büyük sensör (Hero 11 1/1.9″)
  • Daha uzun batarya ömrü
  • Hypersmooth 6.0

Gördüğünüz gibi listedeki 5 maddeden 4 tanesi görüntü kalitesi, 1 tanesi kullanıcı deneyimi üzerine. Belki ufak tefek ekran ve yazılım geliştirmelerini de dahil edebiliriz, ama çok büyük bir farklılık beklenmiyor.

hero 12 özellikleri
Hero 11 Horizon Lock, HyperSmooth 5.0 ve 27mp fotoğraflar ile çoğu kullanıcı için yeteri kadar iyi.

Hero 12 ‘de Yeni Özellikler Neler?

Peki, son haberlere göre Hero 12 bunlardan hangileri ile birlikte gelecek dersiniz?
Hiç, sıfır, yok, none, nunca, keiner… Yani en azından dedikodular o yönde.

Daha büyük bir sensör, önemli bir yenilik olurdu. Sensör ne kadar büyükse, görüntü kalitesi o kadar iyi olur. Diğerleri, özel olarak bu geliştirmelere ihtiyacınız yoksa, sadece küçük iyileştirmeler olabilir. Cihazınızı nasıl kullanacağınıza ve hangi düzeyde görüntü kalitesini istediğinize bağlı olarak, Hero 12 çıkış tarihini bekleyebilirsiniz. Sonuç olarak, tercih sizin ve hangi düzeyde görüntü kalitesini istediğiniz ise sizin kararınızdır. Ama çok beklenti içerisine girmeseniz iyi olur.

Söylentilere göre Hero 12 için geçtiğimiz dönemde konuşulan 1″lik sensör beklentisi boşa çıkmış durumda. Dji Osmo Action 4 ‘teki gibi 1/1.3″ sensör olsa hiç fena olmazdı. Belki ufak bir crop ile köşelerdeki bariz yamulmaların önüne geçerlerdi en azından. Herşey de geniş açı demek değil ki!

Go Pro, görüntü sabitleme ve ufuk sabitleme konusunda belki biraz daha ileriye gidebilir. Ama geldiği noktada bu özellikler ortalama kullanıcı için uzunca bir süredir yeterli seviyede. Aşırı sabitleme yaptığınızda, görüntüdeki aksiyon hissiyatı kayboluyor. Bu durumda paylaştığınız görüntüde tam olarak neler olduğunu hissetmek, anlamak da imkânsızlaşıyor.

İlave olarak, para edecek bir kaç eklenti görebiliriz. Artık o mod’a! ne adı verirlerse.
Önce Quik ile başladılar, ardından çeşitli modlar falan derken, geldiğimiz noktada Gopro ‘nun bu kameraları sadece belgesel ve sinema çekimleri için ürettiğini düşünmeye başladım. GoPro, kullanıcılarını senelerce mikrofon adaptörüne mahkum etti. Sonrasında media creator geldi ama, o zaman da kameranın kendisi aksiyon kamerası olmaktan çıktı. Hem de ödenen onca paraya rağmen.

Tamam bizim burada ekonomi sıkıntılı, alım gücümüz düşük. Ama genelde izlediğim youtube kanallarında, Amerika’lıların da GoPro’yu pahalı bulduğunu görebiliyorum.
Onlara pahalı gelen, bizim burada iyice ulaşılabilir olmaktan çıkıyor. Ama o konulara hiç girmeyeyim.

Hero 12 fiyatı?

Hero 12 Amerika satış fiyatının $400 civarında olmasını bekliyorum. Bir önceki model olan Hero 11 ‘in satış fiyatı Ağustos 2023 itibarıyla Amerika’da $350 , Türkiyede 13.000 tl. ‘ye ulaşmış durumda. Kabaca 15.000 tl. altında bir fiyat beklemiyorum.

Sonuç: Hero 12 alınır mı?

Ortalama kullanıcı ve içerik üretici için Hero 9/10/11 son derece yeterli kameralar. Motosiklet ve benzeri aksiyonlar için Hero 7’ye kadar geri dönebiliriz. Bu kameralardan birine sahipseniz, YouTube ve diğer sosyal medya paylaşımları için ihtiyaç duyduğunuz her şeye zaten sahipsiniz.

Daha önceki modellerden biri varsa, geçen zamanda çok fazla özellik eklendi. “Değiştirmenin zamanı geldi.” diyerek yeni alacaksanız, elbette Hero 12 ‘yi seçmelisiniz. Uygun fiyatlı ikinci el bulduysanız, daha önceki modelleri de alabilirsiniz.
Hero 9/10/11 kullanıcıları için değişikliğe gitmelerini gerektirecek bir yenilik yok. Onun için mevcut kameranızın tadını çıkarmaya çalışın, GAS’a gelmeyin.

Yorumlar

Sizin beklentileriniz nedir? Hero 12’de veya farklı bir markada olmasını beklediğiniz özellikler nelerdir?
Sizce Hero 12 alınır mı? Hero 9/10/11 ‘i satıp, Hero 12 ‘ye geçmeye değer mi?
Hero 12, Türkiye’de kaç liradan satılacak?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu