Tech

İnternet Hızı Arttırma Yolları

İnternet hızı arttırma yolları ile ilgili araştırma içindeysen, yavaş Wi-Fi bağlantından bıkmış, yeni arayışlar içine girmiş olmalısın. Mevcut bağlantını değiştirmeden daha hızlı internet sahibi olmanın yollarını araştırıyorsun. Eğer öyleyse, o zaman bu makale tam sana göre.

Geniş bant hızını artırmanın ve yönlendiricinden en iyi şekilde yararlanmanın kanıtlanmış yollarını araştırdım. Özetlediğim ipuçları, basit yönlendirici ayarlarından fiyat performans ürünü sinyal güçlendirici gibi çözümlere kadar uzanıyor. Bu ipuçlarını izleyerek internet hızını önemli ölçüde artırabilir ve çevrimiçi deneyimini geliştirebilirsin.

İnternet Bağlantı Hızlandırması Nedir ve Neden Önemli?

Önce problemi veya sıkıntıya neden olan durumu tespit edersek, işler daha kolay olur.

İnternet Hızı Arttırma Yöntemleri
İnternet Hızı Arttırma Yöntemleri

“Deli gibi video tüketiyoruz!”

Kötü anlamda değil. Çağın ihtiyaçları doğrultusunda normal olarak karşılanabilir bir durum. Bankacılık işlemlerinden, sosyal medyaya, ders notlarından, hobilerin hakkında yapacağın araştırmalara kadar internetsiz bir hayatı düşünmek mümkün değil.
Sosyal medya, ağırlıklı olarak videoya dönmüş durumda. Takılmadan video izleyebilmek, internet hızı arttırma yollarını incelemek için tek başına bile yeterli bir sebep. Televizyonun yerini digital platformlar ve Youtube aldı. Dijital Ayak İzini Küçültme konusunda bazı girişimler var ve Ecosia gibi çevreci arama motorları bile çıktı ama, bizim için henüz çok erken.

Hele bir de ürettiğin video içeriklerini Youtube ve benzeri platformlara yüklüyorsan, sadece varlığı yeterli gelmiyor. Hızlı da olsun istiyorsun.
Daha doğrusu hızlı internet, standart bir ihtiyaç haline geliyor.

Ne de olsa Youtube Video Hazırlama İpuçları arasında, düzenli olarak video yüklemek ilk sırada yer alıyor.

İnternet fiyatları artıyor

Zamlar, geçen yılın ortasından bu yana devam ediyor. Bu yılın başında bazı firmalar yeni fiyatlarını duyurdu, bir kısmı da hazırlık yapıyor.
Bize de abonelik yenileme dönemlerinde kara kara düşünmek kalıyor. Ya daha düşük pakete geçeceksin, ya da artan ihtiyaca rağmen aynı pakette kalıp, internet hızı arttırma yollarını gözden geçireceksin.

Bu yazıyı yazdığım gün itibarıyla Türk Telekom’da 16mbps limitsiz internet, 24 ay tahhütle 179 TL. ‘den başlıyor. (İlk 12 ay) Onun için önce, ekstra masrafa girmeden internet hızını arttırma yollarına bakalım.

İnternet Hızı Arttırma Yöntemleri

Kablolu İnternet vs. Wi-fi

İnternet hızlandırma ile ilgili ilk yapabileceğin şey, kablolu internete geçmek. Tabii ki kablo tv benzeri bir durum değil. Basitçe kullandığın bilgisayarı kablo ile modeme bağlamak, veri kaybını en aza indireceği için internet hızında önemli bir artış sağlayacaktır.
İnternet hızı arttırma yanında, bu türden bir bağlantının daha stabil bir veri akışı sağlayacağını da unutmamak gerekir. Bu tür bir bağlantı ile, kablosuz bağlantıda yaşayabileceğin anlık veri düşüşlerinin de önüne geçmiş olursun.

Metre fiyatı 5-6 TL. den başlayan ethernet kablosu ile, internet hızlandırma arayışını kolay bir şekilde çözüme kavuşturabilirsin. Masaüstü bilgisayar kullanıcıları için ideal çözüm. Aynı zamanda bir kısım laptop / dizüstü bilgisayar kullanıcısı için de geçerli. Laptop kullanırken wi-fi seçeneği daha kullanışlı ve kolayımıza gidiyor ama, dizüstü bilgisayarını masa üstünde kullanan kullanıcılar sayısı da oldukça fazla. En azından hızlı internet bağlantısına ihtiyaç duyduğun zamanlarda, kablolu bağlantı çözümünü kullanmak isteyebilirsin. Bulabildiğim hesaplı ve kaliteli ethernet kablosu önerilerini linkten inceleyebilirsin.

Cep telefonu ile internet bağlantısı yapacak olanlar için ise bu seçenek kullanılabilir değil elbette. Yavaş bağlantı problemi şikayeti olan cep telefonu ve tablet kullanıcıları için de çözümler var. Yazının devamında bulunan internet hızı arttırma yöntemleri bu tür kullanıcıları da kapsıyor.

hızlı internet için
Cep telefonları için bağlantı ayarlarınızın 5 Ghz.’e ayarlı olduğunu kontrol edin!

İnternet Hızı Arttırma | Modem Konumu

Mobil cihaz için internet hızlandırma konusunda, elbette kablo gibi bir seçeneğin yok. Ama kablosuz internet sinyallerini mümkün olan en iyi haline getirebilmek bir seçenek. Bunun için de yapman gereken modemini en uygun yerde konumlandırmak.

Modemi yüksek bir yere veya cama yakın bir yere almak, alınan sinyalleri güçlendirerek internetini hızlandırabilir. Aynı zamanda modem çevresinde metal eşyalar bulundurmamaya da dikkat etmelisin. Mobil internet kullanıyorsan, modemin uygulamasını kullanarak çekim gücünün en yüksek olduğu alanı tespit edebilirsin.

Modem için en uygun yeri tespit ederken, kullanacağın laptop veya tablet/cep telefonu gibi cihazların da genelde nerede olacağını göz önünde bulundurman gerekiyor.

İnternet Hızı Arttırma | 5Ghz Bağlantıyı Tercih Edin

Kablosuz bağlantı için modem ve telefonlarımız 2 değişik frekans kullanıyor. Yaygın olan 2.4 GHz frekans daha uzak mesafelere ulaşmakla beraber, çok sayıda cihaz da bu frekansı kullanıyor. Daha az kullanılan 5GHz ise daha az cihaz, daha az sinyal karışıklığı, dolayısıyla daha hızlı internet demek!

Wi-fi seçenekleri arasında göremiyorsan, aktive etmek oldukça kolay. Tarayıcıya 192.168.1.1 adresini yazdıktan sonra, kablosuz bağlantı ayarlarına giderek aktive etmen yeterli. 

Yaygın olarak kullanılması nedeniyle; diğer seçenek açık olsa dahi, mobil cihazlar ön ayarlı olarak 2.4 GHz olarak bağlanıyor. Burada dikkat etmen gereken en önemli nokta, mobil cihazlarında seçimini 5 GHz olarak değiştirmen. Cihazları kapatıp açtıktan sonra yine 2.4 GHz bağlantı olarak değişiklik yapılacağı için, maalesef manuel olarak tekrar 5 GHz’e ayarlaman gerekiyor. Doğal olarak; internet bağlantının yavaşladığını hissettiğinde, ilk olarak kontrol etmen gereken şey bağlantı ayarları.

Yukarıda belirttiğim üzere, modem konumu burada da ön plana çıkıyor. 5Ghz bağlantıdan yararlanarak hızlı internet kullanabilmen için, modeme yakın olman gerekiyor.

Wi-fi Güçlendirici & Menzil / Mesafe Arttırıcılar

Modemin salonda, sen arka odalardan birinde internet kullanıyorsan, hızlı internet kullanmak hayalden öte geçemez. Yine de; modem yakınında kullanmak kadar olmasa da , önemli ölçüde iyileştirmek mümkün.

Kablo bağlantısı kadar ucuz olmasa da, wifi ile internet hızı arttırma konusunda daha iyi bir seçenek yok. Çok da pahalı bir çözüm değil.

Yaklaşık 3 senedir kullandığım menzil arttırıcı TP-LINK firmasına ait TL-WA854RE modeli. Kur ve unut bir cihaz. Bir kere kurulumunu yaptıktan sonra, dilediğin zaman fişe takıp kullanmaya başlyabilirsin. Daha doğrusu uygun bir yer bulup, fişe takıp, unutuyorsun. Ekonomik çözümler arasında tavsiye edebileceğim bir model. Aradan geçen zamanda fiyatı artmış olsa da, hala fiyat/performans ürünü.

Bu yazıyı yazarken ufak bir inceleme yaptığımda, bir model daha buldum. Yine TP-Link firmasının RE200 modeli, yukarıda bahsettiğimiz 5GHz frekansı da destekleyen bir model.
Firmanın ürünlerini senelerdir kullandığım ve memnun memnun olduğum için, her ikisini de gönül rahatlığı ile tavsiye ederim. Her iki model için de, mümkün olan en uygun fiyatları bularak link belirttim. Zaman zaman güncellemeye devam edeceğim.

Modem Ne Kadar Önemli?

Modemi açıp da kendi başımıza bir şeyleri düzeltecek halimiz yok elbette, ama haftada bir kapatıp, 1 dakika sonra yeniden açmak yolunda gitmeyen bazı şeyleri düzeltme konusunda yardımcı olacaktır. Detayları fazla teknik olur. Aklınızda bulunsun yeter.
Ayrıca siz anlamıyorsanız dahi, bilen birisinden sürücüleri güncelleştirmesi konusunda yardım alabilirsiniz. Eski modemler için çok fazla güncelleştirme yayınlanmıyor olsa da, yeni modemleriniz için zaman zaman performans arttırıcı güncellemeler yayınlanıyor. Üretici firmanın sitesinden veya modem arayüzünden takip edebilirsiniz.
İnternet servis sağlayıcılarının internet hızı arttırma konusunda bir tavsiyeleri de, 3-4 yılda bir modeminizi yenilemek. Toplum olarak bozulmadan herhangi bir şeyi değiştirmek gibi bir adetimiz yok. Buna ben de dahilim 🙂 , ama kısmen haklı sayılırlar. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. İnternet ile ilgili şikayetlerimizi çözme konusunda yardımcı olabilecek ürünler varsa, takip etmek gerekiyor.
Özellikle de alım gücümüze oranla oldukça pahalı sayılabilecek bir internet hizmeti alıyorken. Öyle değil mi?

Hızlı İnternet

İnternet hızı arttırma
İnternet hızı arttırma

Bu tavsiyelerin tamamı mevcut internet servis sağlayıcı ile devam etmekte kararlı olduğun durumda geçerli öneriler. Seni bağlayan bir sözleşmen yoksa ve bütçene uygun bir internet paketi bulduysan, en iyisi daha yüksek hıza sahip bir pakete geçmek.
Servis sağlayıcından memnunsan, daha hızlı bir paket; değilsen, öncelikle farklı bir sağlayıcının aynı şartlardaki internet paketini öneririm. İnternet sağlayıcıları arasında teknik bazı nedenlerle, aynı hız paketini de alsan, daha hızlı hizmet almak mümkün.
Yakın dönemde Comnet firmasına geçiş yaptım. Fiyat olarak diğerlerinden hesaplı seçenekleri vardı. 3 aylık bir kullanım sonrası da, 1 yıl olarak aboneliğimi yeniledim. İnternet servis sağlayıcıları hakkındaki yazımı aşağıdaki linkten inceleyebilirsin.

Hesaplı İnternet Hizmeti | Comnet

VPN kullanımı hakkında

Kullandığım servis sağlayıcı, sosyal medya hizmetlerinin çoğuna peering adı verilen özel ara bağlantılar ile ulaştığı için, hız kısıtlaması / bant daraltması gibi konularda bir problem yaşamıyorum. Ama yaşayanlar varsa, Vpn kullanımı çözüm olacaktır.
Sosyal medya erişimi kısıtlaması ülkemizde sık yaşanan bir durum olduğu için bilmeyen kalmamıştır artık. Yine de yakın dönemde karşıma çıktığı için en azından bir tanesine burada da yer vereyim. Bir şekilde bu yazıya denk gelip, Vpn ihtiyacı olan varsa deneyebilir.

Üst düzey hizmetleri ücretli. Hemen hemen tamamına yakınının, ihtiyacınızı karşılayacak şekilde ücretsiz seçenekleri de var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu