Tech

Osmo Action 4 ders veriyor!

Osmo Action 4 spor aksiyon kameralarında GoPro – Dji çekişmesinin geldiği son nokta. Yurt dışı fiyatı olarak bir önceki Osmo Action 3 ‘e göre 70$ daha pahalı ama daha büyük sensör ile “düşük ışıkta olağanüstü performans” vaat ediyor.
Bakalım bu yeni aksiyon kamerasında neler değişmiş, ne yenilikler var.

Osmo Action 4
Dji Osmo Action 4 çıktı!

Osmo Action 4 ‘te en büyük değişiklik sensörde

Osmo Action 4, Action 3’te de kullanılan f/2,8 diyafram açıklığına sahip 155 derecelik ultra geniş lens ile geliyor.

Osmo Action 4

Ama 1/1.3″ daha büyük sensör kullanıldığı için, daha detaylı ve düşük ışıkta daha iyi performans veren bir kamera. Aksiyon kameralarının , düşük ışıkta video kalitelerinin iyi olmadığını bilmeyen yoktur sanıyorum. Motosiklet üzerindeyken akşam saatlerinde yaptığınız kayıtlara bakmanız yeterli.

Fotoğrafta olduğu gibi, videoda da “ışık“, her şey demek. Yine de bu konuyu “sıçrama” değilde, “iyileştirme” gibi düşünmek lazım.
Motor üzerinde alacağınız kayıtlardan daha çok; gittiğiniz, gördüğünüz yerleri kayıt altına almayı/yayınlamayı seviyorsanız, orta seviye aynasız bir kamera daha iyi olabilir.
Diğer bir konu da renk tabii.

10 bit D-Log M

Osmo Action 4, bu konuda da yenilikler eklemiş. Eğer renk düzenleme ve Log konusu ilgini çekiyorsa,10-bit D-Log M sana daha fazla renk düzeltme esnekliği sağlayan daha yüksek dinamik aralığa sahip kayıt imkânı sunuyor.
Bu konu belki her motosiklet kullanıcısı için önemli olmayabilir. Senin de bilgisayarında kayıtlı, düzenlenip yayınlanmayı bekleyen yüzlerce video vardır. Zaman olsa sadece kesip, yapıştırmak yeterli olacak belki ama, nerede o zaman? Haklısın.
Yine de bu konu ile ilgilenen, kendini geliştirmek isteyenler için önemli bir konu.

Osmo Action 4 Video Kalitesi

Daha büyük sensöre rağmen, video seçeneklerinde bir gelişme yok. Action 3 gibi 4K-120fps çekim yapabiliyor. Kendi adıma bir geliştirme bekler miydim? Kesinlikle, evet.

Diğer yandan bunu bir eksiklik olarak görüyor muyum? Hayır.
Nedenine gelince, daha yüksek kalitede video çekimi talebim tek bir konudan kaynaklanıyor. 4K kayıtlarda mevcut her türlü cihaz zorlanıyor ve ısınma problemi yaşıyor. Buna büyük sensörlü, güçlü işlemcili fotoğraf makineleri de dahil. GoPro 11 ile ilgili de ısınma problemlerine dair şikayetler okumuştum.
Daha yüksek kalitede çekim yapabilen kameraların, 4K ve altında daha az problem yaşayacağını düşündüğüm için böyle bir beklentim vardı.

İzlediğim inceleme videolarına göre Osmo Action 4 ‘te böyle bir problem görünmüyor. “Başına bir şey gelmeyecekse” 4K-60fps bile bana uyar.

Son iki yazının da ürün tanıtım videolarında motosiklet görmek? 🙂

Şu Mikrofon Olayı

Video kalitesinin önemli bir parçası da ses konusu. Bu konuda da direkt olarak doğal rakip GoPro ile kıyaslamaya başlıyorsun.
Tam da bu yüzden “ders veriyor” tabirini kullandım zaten. Yok kardeşim, gopro akıllanmamakta ısrar ediyor. Açıp iki tane youtube videosu izlesen, ses konusunun ne kadar önemli olduğunu göreceksin. Millet daha iyi hale getirmek için neler yapıyor.

Gopro ısrarla mikrofon için ayrı adaptör satmaya devam ediyor. Pc’de kullanmak üzere yeni çıkaracağı uygulama için üyelik şartı getiriyor vs. vs.

Hepsini bir tarafa bırakın.
Millet parasında da değil. Yıl olmuş neredeyse 2024. Aksiyon kamerası olarak sattığın ve kullanım amaçları nedeniyle son derece küçük boyutta üretilen bir kameraya, kameranın kendisi kadar adaptör ilave etmek nedir? Bir de onun için ayrıca cage falan alıp masraf yapacaksın, ebat büyüyecek… Ölme eşeğim ölme.

Bluetooth ile interkomlara bağlanan ilk aksiyon kamerası üreticisini alnından öpeceğim.

O zamana kadar, en problemsiz alternatif ile idare edin. 🙂

Osmo Action 4 yorum

  • Sensör ve Log olayını beğendim.
  • USB-C mikrofon
  • 4K kayıtta ısınma problemleri çözülmüş
  • Daha uzun kayıt süresi (Tek batarya ile 150+ dakika)

Son madde olarak kayıt süresini de ilave etmek istedim. GoPro standart batarya kayıt süreleri malum.

Aksesuar konusu aksiyon kamerların yaygınlaşmaya başladığı ilk dönemlerde Dji açısından problemliydi. Daha doğrusu GoPro’nun aksesuarları çok yaygındı. Şimdilerde o avantaj da ortadan kalkmış görünüyor.

Video kalitesi ve stabilizasyon olayı da genel olarak kaliteli aksiyon kameralarının tamamında problem olmaktan çıktı zaten. Hangisini alsan problem yaşamayacaksın. Biraz özenli kayıtlar alarak Youtube ‘da motosiklet kanalı takipçilerini (ben de onlardan biriyim) mutlu etmek mümkün.

Tekeriniz düz bassın.

Osmo action 4 satış fiyatı ?

Osmo Action 4 yurt dışı satış fiyatı 399$ . Türkiye satış fiyatının GoPro Hero 11 seviyesinde olması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu