Tech

Gopro bataryası ile kaç dk. çekim yapılabilir?

Gopro batarya kayıt süresi

Gopro en yaygını olduğu için, tüm problemler Gopro’nun üzerine kalıyor gibi. Aksiyon kameraları, gelişmiş özellikler ve yüksek çözünürlükler sunuyorlar. Hem de ufacık ebat ve ağırlıklarına rağmen. Ama çekim süresi (veya kayıt süresi) dediğiniz zaman işler değişiyor.

Kayıt süresi yeterli mi?

Aslında sağladığı avantajların tadını çıkarmak ve kayıt süresine çok takılmamak lâzım. Ama özellikle motorcu tayfa olarak istiyoruz ki; pil hiç bitmesin. Zaten harici mikrofon adaptörü takmak yeteri kadar can sıkıcı. Bu adaptörün fiyatı ayrı, konumlandırması ayrı dert. Bir de kayıt sırasında şarj edebilmek için bağlantı yapma derdi var. Sıkıntılı iş yani. Eee, biz de o kadar sıkıntıya gelebilen tipler değiliz. 🙂

Gopro da parasını bastıran arkadaşlara biraz daha uzun ömürlü bir “enduro batarya” üretmiş. Aşağıda bahsedeceğim ama önce standart batarya ile kayıt sürelerine bir göz atalım. (4K-30fps)

 • Hero 7 Black: 85-90 dk.
 • Hero 8 Black: 74 dk.
 • Hero 9 Black: 95 dk.
 • Hero 10 Black: 76 dk.
gopro batarya hatası
Not enough battery! 🙂

Model yükseldikçe sürenin uzamasını bekliyorsun aslında ama, pil dünyasındaki gelişmeler kamera dünyasındakilere yetişemiyor olmalı. Ya da kamera dünyası, sürekli olarak daha fazlasını istiyor. Bu doğrultuda modelin sağladığı özelliklere göre, pil süresi de artıyor veya düşüyor.

Hatta takip ettiğim kadarıyla her yeni çıkan modelle birlikte, batarya süresini uzatmak için yapılabilecekler de, sosyal medya ve internet sitelerinde yerini alıyor. ( Hero 12 de çözerler mi bu batarya sorununu? )

Bu arada, aynen motosikletlerin yakıt verilerinde olduğu gibi, aksiyon kamerası batarya ömürlerinde de fabrika verilerini tutturan görmedim. Tutturan varsa da şikayeti olmadığı için, sosyal medyaya yansımıyordur belki. Bu tür olumlu yorumları görmedikçe, bu sürelerin birer hurafeden ibaret olduğunu kabul etmeye devam edeceğim.

-Yol boyu kesintisiz çektik olum, fabrikadan dönerken!
-Bir buçuk saat diyosun!…
-???
-Olur…

Kayıt süresini uzatmak için neler yapılabilir?

Bu tavsiyelerin bir kısmı, gerçekten dikkate alınması gereken, uyguladığınızda video kayıt sürenizi ciddi anlamda uzatabilecek tavsiyeler. Kullanmadığınız bağlantıyı, açık tutmanın bir mantığı yok.

 • Yukarıda belirttiğim gibi bağlantıları kapat.
 • Daha düşük çözünürlük, genellikle daha az işlemci kullanımı ve daha uzun batarya ömrü demek. Kayıt amacına göre, senin için 1080p çözünürlük hem yeterli, hem de daha kolay düzenlenebilir olabilir.
 • Gps’i kapat
 • Ekran parlaklığını mümkün olan en düşük seviyede tut.
Bütçe kısıtlıysa Hero 7 Black | Kesinlikle tavsiye ederim.

Ne yaparsanız yapın, videodaki gibi uzun bir günü çekecekseniz, bataryanız günü kurtarmayacaktır. Hatta en az iki, tercihen 3 batarya kullanın. Boşta kalan bataryalardan birini de her ihtimale karşı şarjda tutun.

Gopro ENDURO Batarya! Yeni Gopro Bataryası

Bak işte bu, motorcu tayfanın seveceği türden bir batarya. Sadece adı bile yeter!

Tabii motora başka aksesuar almak varken, Amerika’da $24.99, Türkiye’de kim bilir kaç dolar karşılığı her geçen gün güç kaybeden TL. vermeyeceğiz. Yani en azından, sadece adı için.

“Gopro yüksek batarya performansı, analiz, araştırma, geliştirme ve standart olarak sunmak yerine ekstra parayla öteleme” ekibi durumu anlamış olmalı ki, boş geçmemişler.

 • Madem paraları var, İskandinavgiller alır bunu deyip, kayıt süresini uzatmakla kalmayıp, -10°C dereceye kadar da stabil kayıt imkânı sunmuşlar.
 • Kayıt süresini %40 ‘a varan oranda uzatmışlar.
 • Biterse batarya diye, %13 daha hızlı şarj eder hale getirmişler.
 • Tüm bunları aynı 1720mAh batarya ile yapmışlar.
Varsa, yoksa kar, buz, deniz. Biraz empati canım! Eyyy, gopro!

Yahu sormazlar mı adama, “Madem yapabiliyorsun, niye baştan yapmıyorsun şunu?” diye. Ben bu soranların, en kibar olanlarından birini seçtim. Daha nasıl sorulabileceğine dair örnekler, çoğaltılabilir.
Zorla Dji Osmo kullandırtacaklar insana.

Zaten Christmas arifesi falan demiyor, kıytırık 32gb kartla $349.98 istiyorsun. Buralarda onu almak için 1.25 asgari ücret lazım haberin var mı?

Emekçinin hakkını yedirmeyiz.

Devamı var da. Neyse şimdi…

Nokta.

Not:
Malum kur; iki yukarı bir aşağı, üç yukarı hiç aşağı oynayınca sinirler bozuluyor.
-10°C biz motorcu tayfa için önemli değil. (Ne işiniz var o soğukta motor tepesinde, yok artık!) Kurdan bağımsız olarak düşündüğümüzde %40 kayıt süresi artışı oldukça iyi bir değer. Yedek batarya alırken, bu bataryayı tercih etmekte fayda var. Nasıl olsa standart batarya da $19.99

Not-2: Buradan Gopro Product Manageryasına da seslenmek istiyorum!
-Acık empati yapın bakem. Endeee olmaz ööle!
Kim olum sizin resim seçiciniz? Malı motorculara, vloggerlara çakıyorsunuz, fotolar hep kardan adam. Bu kayırmacılığa bir son verin, İstanbul’lu motorculara da GoPro Hero 11 gönderin! 🙂

Gopro Enduro Batarya
Gopro Enduro Batarya
GoPro Hero 10 su geçirir mi?

Gopro Hero 10 aksiyon kamerası, herhangi bir ek donanım kullanmaksızın 10 metreye kadar su geçirmezdir.
Ayrıca satılan su geçirmez kılıf/case ile su geçirmezlik özelliğini 60 metreye kadar arttırılabilirsin.

GoPro kaç saatte şarj oluyor?

Gopro satın aldığınızda paket içerisinde bulunanUSB-C kablosunu kullanarak kameranızı USB şarj cihazına veya bilgisayara bağlayın. Bataryanın tamamen dolması yaklaşık 3 saat sürer. Şarj işlemi tamamlandığında kameranın durum ışığı söner.

Gopro ile vlog çekilir mi?

Gopro Hero 7 Black ile birlikte ses ve görüntü sabitleme alanında oldukça iyi işler yaptı. Bütçe doğrultusunda Hero 7 Black ve sonrasında çıkan tüm Gopro kameralarla oldukça iyi sonuçlar elde edebilirsin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Merhaba
  Bende Gopro 9 var kayıtları sadece 8 dakika yapa biliyor yani bisiklete bindiğimde örneğin yarım saat kayıt yaptığımda eve döndüğümde bi bakıyorum kayıtlar 8 dakikaya bölünmüş

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu