MotosikletVideo

Problemsiz Tenere Mi, Viraj Canavarı GS Mi?

Tenere , orta ve yüksek hacim motosiklet arayışında olanlar için akla gelen birkaç modelden bir tanesi.
Orta hacimde Tenere 700 güvenli liman. Transalp gelse, o da olurdu.
Yüksek hacimde ise Super Tenere 1200 , alternatif motosikletlerin sayıca artmasına rağmen , zamanla kazandığı güven ile cazibesini korumaya devam ediyor.

Yamaha Super Tenere

Super Tenere XT1200ZE kullanıyorum / kullanıcı-yorum videosunda göreceğiniz Yıldıray ağabeyimle, uzun süre önce detaylı bir kullanıcı yorum videosu çekmeyi planlamıştık. Tabii o zaman pandemi yoktu. Çekimi yaptığımız bahçe de, içinde ev olmayan bir arsaydı. 🙂
Kendisinin görüşleri benim için önemli. Bu motosiklet üzerinde 42 günde 15.000 kilometre yol yapmış, Nordkapp ‘a kadar gidip dönmüş bir kişiden daha iyi kim anlatabilir ki Tenere ‘yi?

Tenere - Yamaha Tenere 1200
Yamaha Super Tenere 1200

Tasarım

Kaslı yapısı ile, uzun mesafe motosiklet yolculuğu ve yüksek hacim sevenlerin tasarım ile ilgili problem yaşayacağını zannetmiyorum. Tabii bu heybetli görüntü, şehir içine girdiğinde yüksek ağırlık olarak geri dönüyor. Yüksek ağırlığı da, Super Tenere kullanıcılarının en sevmediği olumsuz özelliği olmaya devam ediyor.
Yani öyle 250cc motordan zırt diye geçilebilecek bir model değil.

Japonların çift far düzenini, marka ne olursa olsun beğeniyorum. Sen de zamanla bu görünüme alıştıysan, Super Tenere de beğendiğin motorlar arasında yer alacaktır. Bmw GS ‘e de gözümüz alıştı artık ama, Ktm hâlâ biraz uzak geliyor bana. En güzel örneği sanıyorum eski kasa V-strom’da. Uzun yıllar boyunca da benim için öyle kalacak gibi.

Seyahat için çantaları da taktığında, en evcimen olanı bile gaza getirecek bir görüntüsü var.
Burada eksi hanesine bir ilave yapalım. Kısa mesafe için kontağını çevirmek bile istemiyorsun. Kıyaslamak isteyenler için, GS’de de durumun faklı olmadığını belirtelim. Ağır ve cüsseli bir motosiklet kullanıyorsan, kısa mesafeler için yanına daha ufak bir motosiklet arıyorsun.

Sıfır Problem mi?

Bu başlığın ve videonun kahramanı Super Tenere,toplamda 75.000 km. yapmış, problem çıkarmamış. Bilinen bir kronik arızası olmayan bir motor için, problemsiz demek hata olmaz sanırım.

Yine de ufak bir eksi bırakalım tabii buraya.
Çeşitli kullanıcılar ve kişisel tecrübeme dayanarak, Super Tenere, Tenere 660 da dahil, biraz “sıcak” çalışmayı seviyor. Motor açısından problem değil belli ki, ama sürücü için bu sıcaklık problem olabiliyor.
Radyatör fanının da biraz sesli çalıştığını belirteyim.
Yeni Tenere 700 (veya T7) için direkt olarak gözlemlediğim bir durum yok ama Mt-07 CP2 bloğundan dolayı Tenere 700 için de durumun aynı olduğunu sanıyorum.
Büyük bir problem değil. Ama hatırlatmakta fayda var. Yamaha biraz “sıcak” seviyor.

Frenler

Sohbetimiz sırasında frenler ile ilgili sağlıklı bir bilgiye ulaşamamıştık. Ama daha sonra sosyal medya gruplarından destekleyici bir bilgi geldi.
Super Tenere frenlerde, disk olarak Galfer, piston olarak Sumitomo markalarını kullanıyormuş. Öğrenmiş olduk.
Aynı markalar Yamaha R6’da kullanılıyormuş.

Super Tenere için dikkat çeken esas konu, fren performansının Bmw Gs’den geri kalmıyor oluşu sanırım. Malum GS uzun yıllardır fren denildiğinde ilk akla gelen markayı (Brembo) kullanıyor.

Super Tenere Yakıt Tüketimi

Bir ara birlikte uzun yol yaparsak, V-strom 650 ile de kıyaslamak isteyebileceğim kadar düşük geldi.

1200cc motor için; bakım sonrası 5.5 litreden 5.0 litreye düşen yakıt tüketimi, oldukça tasarruflu bir tüketim. Üstelik bu kadar ağır bir motor için.
Her ne kadar bu tüketim GS’den fazla olsa da, yine de çok iyi bir rakam bence. GS almayı düşünenler de, yakıt tüketimi açısından Bmw’nin hanesine bir artı koyabilirler. Ne de olsa benzinin litresi 30 liraya dayandı.

Konfor

Genel olarak ağır motorların konforundan çok şikayet etmek mümkün değil. Düzgün çalışan süspansiyon sistemi ile yoldaki ufak tefek bozuklukları hissettirmiyorlar.

Süspansiyon fazla müdahale ediyor veya GS’teki gibi konfor odaklı çalışıyor ise, bazı kullanıcılar şikayet edebiliyor.
Motor titreşimi ve sele konforu ise tamamen kişinin beklentilerine yönelik bir durum. Herkesin bu konudaki görüşleri farklı olabiliyor. Onun için bu konudaki yorumlar daha çok kişisel görüşler olup, senin tecrübelerin ile örtüşmeyebilir.

Bir depo dolusu benzini, sıcak motor üzerine koyup, tüm bunları da bacakları arasına yerleştiren kişiye “Motorcu” denir.

Servis

Düzenli bakımları haricinde Super Tenere için yapmanız gereken ilave bir şey yok. Servisleri daha yaygın ve servis bulamadığınız durumda bile bakımlarını veya arızasını yaptırmak çok problem değil.
Kaldı ki, en sevilen tarafı zaten yolda kalmayacağını bilmek.

Super Tenere Fiyatı?

Super Tenere verilip, GS alınır mı? Aradaki farka değer mi?
Biraz fiyat-performans kafasında bir insan olduğum için, kişisel görüşüm buna değmeyeceği doğrultusunda. Tabii amaç, motosikletle yol yapmak ise.

Diğer yandan Bmw’nin GS’i de yolu keyifli hale getirmek için elinden geleni yapıyor. Virajı güzel, her türlü donanıma, keyifli dijital göstergelere sahip bir motor.
Evet pahalı. Ama bütçesi uygun olanlar için, almış olduğu paranın karşılığını veriyor. Aynı model, yakın kilometrelerdeki motorlar arasındaki fark minimum 1.5 kat civarında.

Super Tenere vs. 1200GS

Her ne kadar yüksek hacim motosiklet alırken teknik özellikler arka planda kalıp, konfor, yakıt tüketimi, sürüş yardımcıları gibi diğer konulara dikkat edilse de, en azından motor bilgilerini verelim.

Yamaha Super TenereBmw 1200GS
Silindir Hacmi1199cc1170cc
Motor Gücü112hp125hp
Tork117nm125nm
Ağırlık265kg238kg
Tenere vs. GS (2014 modeller dikkate alınmıştır)

Super Tenere Teknik Özellikleri

 • Motor: 2 silindir, Sıvı soğutmalı
 • Motor Hacmi: 1199cc
 • Motor Gücü: 112hp.
 • Maksimum Tork:117nm.
 • Vites, Aktarma: 6 vites, şaftlı
 • Ön Süspansiyon: Teleskopik, 43mm
 • Arka Süspansiyon: Monoshock ayarlanabilir (preload+damping)
 • Ön Fren: Çift Disk, Hidrolik 310mm
 • Arka Fren: 282mm tek disk
 • ABS + Kombine fren sistemi
 • Ön lastik: 110/80 19″
 • Arka Lastik: 150/70 17″
 • Sele Yüksekliği: 84.5 / 87.1cm
 • Yakıt Kapasitesi: 23 litre
 • Ağırlık: 265kg

2022 modeli Türkiye’ye gelir mi? Ne zaman gelir?

Az önce görsel için Yamaha’nın sitesine baktığımda listede yer almadığını gördüm. Kaç tane getirdiler bilmem ama en azından 2021 model stoklarını eritmişler demek ki.

2022 model gelse bile, yaz ortasından önce olmaz herhalde. Öyle her çıkanı ertesi gün burada bulmak, rüyalar için bile fazla. Yani onda da göremezsiniz.
Yine de Honda‘dan daha fazla model taşıdığı için Yamaha’yı takdir etmek lâzım.

Getirmezse de sürpriz olmaz. “Tracer 9 veya Tracer 9 GT ile idare edin” de diyebilir.

Düşünceler

Bmw 1200GS veya 1250GS , her motorcunun denemek isteyeceği, en azından bir süre kullanıp keyfini sürmek isteyebileceği bir model. Ama hem almak için bütçe ayırmak zor, hem de işletme maliyeti yüksek. Belki fırsat bulduğunda ufak bir kaçamak yeterli olur. Ama alışırsan, uzun vadede canını sıkabilir.

İkisi arasında kalsaydım, mevcut şartlarda tercihimi Super Tenere ‘den yana kullanırdım. Kısa bir süre GS kullansam da, elimde uzun süre tutmak isteyeceğim motor Super Tenere olurdu.

Siz Supere Tenere , 1200GS arasında kalsaydınız, yukarıda yazan kriterleri de göz önüne alarak hangi motoru tercih ederdiniz?

Diğer Motosiklet Yazıları

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. 82.000km (Z)+ 62.000km (ZE) iki farklı Super Tenere kullanan, halen 1200 GS ADV kullanıcısı biri olarak görüşlerinizin çoğuna katılıyorum. Bence rakiplerinin yaptığı iyileştirme ve yeniliklere cevap verme de biraz geç kaldı.

 2. Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık,
  1 aydır Super Tenere kullanıcısıyım. Eksiklik olarak turing ve spor mod arasında bir mod daha olmalıymış bence.

 3. Yazdıklarınıza katılıyorum ama yakit tüketimini fazla yazmışsınız. 2014 40bin deki ST ile Ankara sivrihisar arasını hiz sabitleyici ile 95 e sabitleyip evden kontak açarak 4 litre ile gerçekleştirdim.

  1. Standart kullanımda göstergede görülen değer bu olmuş. Test amaçlı olarak alınan bir değer değil.
   80-85 km/saat hıza sabitleseniz, sizin motorunuzda daha düşük bir değer de çıkabilirdi.
   Neticede 5 litre bile, bu hacimde bir motosiklet için oldukça iyi bir değer. Daha azı çıkarsa, o da sürpriz olur 🙂

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu