Motosiklet

Motosiklet Ehliyeti Almak İçin Acele Edin!

Ehliyet kursu fiyatları da, yaşanan fiyat artışı dalgasına uyacak.
Toplumun her kesiminde rastladığımız; maliyetler ile ilgili şikayetçilere, ehliyet kursu sahipleri de eklendi. Yakıt zamları ve araç fiyatlarının artması sonucu, ehliyet kursu fiyatları da artacak.

Ehliyet Kursları İflasın Eşiğinde

Geçtiğimiz hafta, telefonu karıştırırken habere denk gelince şöyle bir göz atayım dedim. Dışarıdan bakınca her iş kolaymış gibi görünüyor. Ama biraz detayına indiğiniz zaman, maliyet kalemlerinden başınız dönüyor.

Bir araba, bir hoca, biraz da yakıt diyorsun dışarıdan bakınca,
Ama biraz detaya indiğinde, veya “araba” dediğin şeyin, artık küçük çaplı servet olduğunu düşününce biraz daha düşünüyorsun.
Akaryakıt, işyeri kirası, trafik sigortasına yapılan fahiş zam oranı, elektrik, doğalgaz, diğer vergiler falan derken, adamlara da kızamıyorsun.

Böyle bir ortamda da motosiklet ehliyeti almak gittikçe zorlaşıyor tabii. Ama henüz motosiklet ehliyeti sahibi değilseniz, veya çocuklarınız için düşünüyorsanız acele edin. Fiyatların artması yakındır.

Motosiklet ehliyeti almak
Motosiklet ehliyeti almak maddi olarak zorlaşıyor

Araba, olmadı motor?

Sırf araba kullanabilmek için, 2 gün boyunca sıkılacağımı bile bile; babamla birlikte dedemlerin yaşadığı köye gidiyordum. 65km.’lik yok o zaman bana çok uzun ve keyifli geliyordu. Sonrasında hayaller tabii. En azından bir kaplumbağam olsaydı kendime ait.(VW)

Daha lisede neyin arabası değil mi? 🙂 Hayal işte…
O pahalı kaçınca, hafiften motosiklete yanlamalar falan.
Maddi kısmı bir yana, valide konuyu direkt kapatmıştı. “Milyonlarım olsa, sana araba veya motor almak için yardımcı olmam. Kendin kazanır, kendi paranla alırsın.” (o zaman milyondu 🙂 )

Olası bir kaza sonrası vicdan azabı çekmek istememişti.

Ehliyet=İş

Henüz ehliyet almadan araba kullanmaya başlayan her erkek çocuğu gibi, benim de 18 yaşını doldurduğum gibi ehliyete yazılmam kaçınılmazdı. Ben, “hevesimi anlamış olacaklar ki, destek oldular” diye düşünüyordum. Ama işin aslı öyle değildi. İşin aslı, tam da “iş”ti.

“Bu da bir altın bileziktir. Zor durumda kalırsan, ehliyetinle girer bir işte çalışırsın.” demişti rahmetli.

Benim aklıma gelmemişti o zaman böyle düşünmek.
Yılar boyu, her anne-babaya da aynısını söyledim. Belki onlar da bu açıdan düşünmemişlerdir diye.

Motosikletli Kurye

Pandemi döneminde ne kadar öne çıktıklarını gördük. Bu süreçte işini kaybedenler, motosiklet ehliyetleri varsa, geçici işler bulabildiler. Veya bu mesleği kalıcı olarak devam ettirme kararı aldılar. Bu kişileri görenler motosiklet ehliyeti almak için, ehliyet kurslarına yazıldı. Esnaf olarak, kendi işini kurdu.

Benzin zamları

Pandemi bitti derken benzin zamları pandemi haline geldi. Ölümcül virüs gibi, her gün bütçemizden daha fazla payı kemirmeye başladı. B sınıfı ehliyet ile kullanılabilen motosikletler ile birlikte, biraz motosiklet merakı olanlardan motosiklet ehliyeti almak için sıraya girdiler.

Motosiklet bir kısmımız için işin kendisi oldu. Diğer bir kısmımız için ise mevcut başka bir işine giderken daha hesaplı bir ulaşım aracı haline geldi.
Motosiklet satış rakamlarındaki yükseliş de, bu talebi doğrular nitelikte.

Gençler ve öğrenciler arasında da ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak, ufak-tefek işlerle harçlıklarını ve masraflarını çıkarabilmek için motosiklet ehliyeti almak isteyenlerin sayısı artıyor. A1 sınıfı motosiklet ehliyeti, 16 yaşından itibaren alınabiliyor.

Motosiklet ehliyet sınıfları

Zam gelmeden

Yıldıray ağabeyim (videolardan tanıyorsun) elbette bunu düşünebilecek yapıda biri. Ama, geçenlerde bir araya geldiğimizde, ona da hatırlatmak istedim.

Onun farkında olmadığı şey, haberi olmadığı için, ehliyet fiyatlarına zam geleceğiydi. Yakınlarınızda ehliyet almayı düşünen varsa, aklınızda bulunsun.

Yazıyı bu bölüme kadar okuduysan, ilgin için teşekkürler. Senin için de, Yıldıray ağabeyime verdiğim gibi, ufak bir tüyo vereyim.
Henüz 18 yaşını doldurmayan bir için de, biraz erken kayıt yaptırıp, muhtemel zamdan kaçınmak mümkün. 4-5 ay sonra motosiklet ehliyeti alınacaksa bile şimdiden kayıt yaptırmak, kârlı olabilir. Benden söylemesi.

İster artan talepten kendilerine düşen payı almak düşüncesiyle, isterse artan maliyetleri karşılamak amacıyla olsun, ehliyet kursu fiyatları yakın zamanda artacak.
Bilginiz olsun.

Eski tip sürücü belgelerinin de geçerliliği yıl sonuna kadar devam edecek. Son tarih olması nedeniyle önümüzdeki yılbaşından itibaren kontroller de artacaktır. Bu yazıyı okuyan herhangi biri için önemli olduğunu zannetmiyorum. Çünkü mutlaka çoktan değiştirmiştir. Ama çevrenizde “son dakika”cılar varsa, hatırlatmanız iyi olur.

Eski tip sürücü belgesi ne zamana kadar değişecek?

Eski tip sürücü belgelerinizi 31.12.2022 tarihine kadar değiştirmeniz gerekmektedir.

Sürücü belgesinin süresini uzatabilir miyim?

Sürücü belgelerinin süresi yenileme başvurusu yapılarak uzatılabilmektedir.

Ehliyet kaç yıl geçerli?

• C1,C1E,C,CE,D1,D1E,D ve DE sınıfı sürücü belgeleri 5 yıl, 
• M, A1,A2,A,B1,B,BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl geçerlidir. Sürenin bitimini izleyen tarihten itibaren sürücü belgeleri geçersiz sayılır.

Hangi sınıf ehliyeti, kaç yaşından itibaren alabilirim?

• M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgesi alacakların 16,
• A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı sürücü belgesi alacakların 18,
• A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20, gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21,
• C, CE, D1 ve D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların 21,
• D, DE sınıfı sürücü belgesi alacakların 24 yaşını bitirmiş olmaları gerekmektedir. 

Motosiklet ehliyeti almak için, ehliyet harcı ne kadar tutar?

https://randevu.nvi.gov.tr/pages/applicationprices web adresinde yer alan “Sürücü Belgesi Harç, Değerli Kağıt ve Vakıf Ücretleri” başlığından öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu