GeziMotosiklet

Motosikletle Balkanlar|İtalya|Adriyatik|Plitvice (2)

Bir önceki yazıda (Bölüm-1’de) nasıl Plitvice Gölleri’ni görmek fikri ile yola çıkıp Milano’ya kadar uzanan bir tatil planı yaptığımızı anlatmıştım. Bu yazı da, aslında en başından beri anlatmak istediğim Plitvice üzerine olacak. Motosikletle Balkanlar, Kuzey İtalya ve Adriyatik kıyılarında yapacağımız gezinin gözbebeği Plitvice, ilk kez görenlerin Avrupa’da olduğuna inanmakta güçlük çektiği bir doğa harikası…

landscape water travel waterfall
Photo by Руслан Кальницкий on Pexels.com

Plitvice Gölleri Milli Parkı, Hırvatistan’da Bosna Hersek sınırına oldukça yakın bir yerde. Yani aslında burayı görmek için motosikletle Balkanlar yapıp dönsek, İtalya’ya kadar uzanmasak da olur.

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan bu cennet gibi parkın içinde bir çok yürüyüş parkuru var.

Parkta 16 tane göl, şelaleler ile birbirine bağlanıyor. Göllerden 12 tanesi Yukarı Göller, 4 tanesi de Aşağı Göller olarak ayrılıyor. Yukarı ve Aşağı Göller arasında muhteşem bir yürüyüş yolu var.

motosikletle balkanlar hırvatistan

Elbette park, en uzun yürüyüş parkurunu seçseniz bile, tamamını göremeyeceğiniz kadar büyük. Sadece 14 bin hektar orman var. Göller, çayırlar da dahil edilince, toplam genişlik 30 bin hektar yani 300 bin kilometrekare. Bu uçsuz bucaksız alan; kayın, köknar, ladin ve çam türlerini içeren on bir farklı orman topluluğu barındırıyor. Parkta ayrıca ayılar, kurtlar, su samurları, yaban domuzları, kokarcalar, sincaplar, tavşanlar, tilkiler ve çok sayıda kuş türü de dahil olmak üzere çeşitli hayvanlar yaşıyor.

Park sınırları dahilinde 75 endemik bitki türü, 55 farklı orkide türü ve 321 farklı kelebek türü görülebiliyor. Bunlar sadece bilim insanlarının şu ana kadar keşfettikleri. Belki dahası da var…

motosikletle balkanlar plitvice

Parkta gezmek için 1 ya da 2 günlük bilet satın alabiliyorsunuz. İki günlük biletler ya da 7-17 yaş arası çocuklar için fiyatlar biraz daha indirimli oluyor (7 yaş altı ücretsiz).

Yetişkin Biletleri – 2020 Giriş ücretleri :
Ocak, Şubat, Mart ve Kasım, Aralık: 80 HRK (10.8 Euro veya 11.85 US $)
Mayıs ve Ekim: 180 HRK (24,15 Euro veya 26,5 US $)
Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül: 300 HRK (40 Euro veya 44,5 US $)

motosikletle balkanlar gezimiz

Parkın servis otobüsleri ve park içindeki feribot gezintileri için ücretler, bilet fiyatına dahil. 

Park etrafındaki otoparklar ücretli ama siz de bizim gibi “motosikletle Balkanlar gezisi” tarzı bir yolculuk düşünüyorsanız şanslısınız, bisiklet ve motorlardan park ücreti alınmıyor.

plitvice hırvatistan

Park içindeki küçük köyde ve parka 3 kilometreden yakın mesafede (parkın 2 girişinden birine) 34 tane otel alternatifi var. Bazılarının manzarası şahane. Bazıları ahşap dağ evi biçiminde. Elbette ki restoran alternatifleri de bol. Yine de bu bölgeye çantada yiyecek bir şeyler hatta bir şişe şarap ile gidilip keyif yapılmasını öneren yazılar da okudum.

hırvatistan plitvice

Parktaki en derin gölün dibi yüzeyden 47 metre aşağıda ve en yüksekten akan şelalenin suları 78 metreden dökülüyor.

plitvice hırvatistan

Yaz kış gezilebilen parkın her mevsimde ayrı bir güzelliği var. Bölgenin yaz günleri dahil yağış alabildiğini unutmamak gerek. Ayrıca yazın oldukça kalabalık oluyor ve yürüyüş parkurlarında yaya trafiği zaman zaman tıkanabiliyor.

motosikletle balkanlar turu plitvice

Parkın haritası yukarıdaki gibi. 3 boyutlu harita ise aşağıda.

hırvatistan gezisi

Parktaki 4 ana parkur şu şekilde:

  • A Parkuru – Aşağı göllerin sadece bir kısmını kapsayan en kısa yürüyüş rotası. Büyük Şelale (Veliki Slap) görülebiliyor.
  • B Parkuru – Daha uzun yürüyüş. Rota, tekne ve kısa kara yolculuğu dahil olmak üzere Aşağı göllerin tamamını kapsıyor.
  • C Parkuru – Daha uzun yürüyüş. Bu rota Aşağı ve Yukarı gölleri kapsıyor, tekne ve kara yolculuğu içeriyor.
  • E Parkuru – Oldukça kısa bir yürüyüş. Yukarı göllerin bir kısmını kapsayan rota; Veliki ve Mali Prstavac şelalelerini içeriyor.
plitvice parkurlar
Bu parkurlar detaylı olarak şuradan incelenebilir.

Bence 2 gün zaman ayırıp tüm parkurları dolaşmak gerekiyor. Daha önce gezen pek çok ziyaretçi “gezdiğimiz süre boyunca cennet burası olmalı dedik”, “güzellik karşısında yer yer içimizden çığlık atmak geldi”, “her taraf ayrı bir fotoğraf karesi gibiydi” şeklinde yorumlar bırakmış. Dolayısıyla oralara kadar gitmişken, tadını çıkartmadan dönmek, çok yazık olur.

2021’de yapmayı planladığımız Motosikletle Balkanlar ve Kuzey İtalya takviyeli Adriyatik Turumuza dair önerileriniz varsa, bir kısmında ya da tamamında bizimle beraber sürmek isterseniz, yorumlara yazın.

Tüm hayalleriniz gerçek olsun…

cennet gibi yerler plitvice
En kısa sürede gidip de görebilmek dileğiyle…
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu