GeziLifestyle

Otel Rezervasyonu Yaparken Dikkat Etmen Gerekenler

Uzun ya da kısa, bir seyahat hayal ediyorsun. Her şey bir yana, bütçene uyacak mı bakalım? Yeme içme masrafını evinde otursan da yapacaksın. En kötü ihtimalle, gittiğin yerde marketten peynir-ekmek alır, yersin. Ama tüm yol masraflarını ve konaklama masraflarını düşünmen gerek. Yola karışmam, toplu taşıma ya da kendi aracın olabilir. Bilet mi yoksa benzin mi daha ekonomik, hesaplarsın. Ama konaklama konusunda, gerek bütçeni kontrol etme gerekse de otel rezervasyonu yapma kısmında sana yardımcı olabilirim.

otel rezervasyonu

1- Tatilin kesinleşmediği sürece, ücretsiz iptal seçeneği olmayan otel rezervasyonu yapmaya kalkma.

Çoğu rezervasyon sitesinde yer alan pek çok otel, planladığın konaklamadan bir kaç gün öncesine kadar %100 ya da kısmi ücret iadeli iptal sağlar. Yıllık izin tarihin belli ve yolculuk biletlerin de alınmışsa, iptalsiz otel rezervasyonu yapma konusunda daha rahat olabilirsin. Ancak serbest çalışıyorsan (her an kaçırmak istemeyeceğin bir iş gelebilir ve tatilini erteleyebilirsin) ya da kendi aracınla gideceksen (yolda bir problem çıkabilir ve gecikebilirsin) mümkünse son ana kadar iptal seçeneği olan otelleri tercih et. Biliyorum, iptal seçeneği olmayanlardan daha pahalı oluyorlar ama tüm konaklama bedelinin yanmasından iyidir.

otel rezervasyonu iptali
Bir de, mücbir sebepler yüzünden otel rezervasyonu iptal etmek var, Allah göstermesin…

2- Yorum ve puanları ciddiye al.

Senden önce konaklamış kişilerin temizlik, hizmet, fiyata dahilse kahvaltı ve yemekler, odanın konforu gibi konularda yazdıklarına değer ver. Çok eski tarihli yorumları dikkate alma. İçinde bulunduğun sene, hatta mümkünse içinde bulunduğun mevsimde (sezonluk bakımlar yapıldıktan sonra ve personel büyük ihtimalle aynıyken) yapılmış yorumları dikkate al. Hatta sezonun başındaki ile sonundaki yorumlar bile aynı olmaz. Sezon sonuna doğru personel yorulmuş, eşyalar yıpranmış, duvarlar bile kirlenmiş olacaktır.

otel rezervasyonu yorumlar
Otele vardığında başını duvarlara vurmak istemiyorsan, yorumları oku…

3- Tesis tipine dikkat et.

Standart bir otel odası, mutfaklı bir daire ya da müstakil bir ev tercih edebilirsin. Arkadaşlarınla veya birden fazla aile gidecekseniz, büyük bir ev tutmak ayrı ayrı otel odaları tutmaktan daha uygun olacaktır. Yemekleri evde birlikte yapmak da ikinci ekonomik tarafı olur. Ancak tutacağın evin herkese ihtiyacı olan alanı sağlayacağından emin ol. Kaç yatak odası, kaç banyo var, ortak alan kaç metrekare, dikkat et. Çoğu zaman ortak alandaki yatak olabilen koltukların yataktan sayıldığını göz önünde bulundur. Bu durumda arkadaş grubunda salondaki koltukta yatmayı kabul edecek birileri var mı, emin ol.

Öte yandan, gittiğin şehirde kısa bir süre için kalacaksan ve zaten oraya özgü tatmak istediğin lezzetler, gitmek istediğin restoranlar varsa, mutfaklı bir eve para vermene gerek yok, standart küçük bir otel odası işini görür. Hostel ya da guesthouse da tercih edebilirsin. Mutlaka yatakhane tarzı olmayabiliyorlar, zaman zaman bunların arasında da 1 ya da 2 kişilik olan, özel banyolu oda seçenekleri bulabileceğini unutma. (Bu arada, tek başına seyahat etmiyorsan tabii ki yatak seçeneğini işaretlemelisin- iki kişilik yatak mı yoksa ayrı iki yatak mı tercih edersin?)

otel rezervasyonu tesis tipi
Kanepede yatan sen olmak ister misin?

4- Kahvaltı ve diğer öğünler fiyata dahil mi, kontrol et.

Pek çok otelde kahvaltı verilir ancak yine de kontrol et. Ayrıca kahvaltı verilse de, sen yine de kahvaltısız konaklama satın alabilirsin. Bütün olay, senin gittiğin yerde ne yapmak istediğine bağlı. Güne uzun, keyifli bir kahvaltı ederek başlama adetin varsa, kahvaltılı otellerden şaşma. Sabah erkenden çıkıp şehri gezmeye başlayacaksan, vaktin kısıtlıysa, dışarıda pastaneden bir şeyler alıp atıştırabilirsin, böylece standart bir otel kahvaltısı yerine yerel yiyecekleri de tatmış olursun. Örneğin peyniriyle meşhur Hollanda ya da salamıyla meşhur Macaristan gibi bir ülkedeysen en güzel alternatifin şarküteriden bolca çeşit alıp evde hepsini tatmak olabileceğini unutma (bu da, daire/ev tipi tesis tercih etmen demek). Diğer öğünleri fiyata dahil eden (tatil köyü v.b. olmadığı sürece) çok az otel vardır. Hatta şehir içi pek çok küçük otelde akşam yemeği çıkartabilecek bir restoran bile bulunmaz. “Akşam yorgun olurum, otelde yemek yer, yatarım” gibi bir düşüncen varsa, otelde yemek olup olmadığını mutlaka kontrol et. Yoksa otel odasına pizza sipariş etmek zorunda kalırsın…

konaklama kahvaltı
Tatilde kendine değişik hamur işleri yemek için izin verebilirsin bence…

5- Kendi aracınla gidiyorsan otopark olup olmadığına bak.

Otelin kendine ait otoparkı var mı, varsa gecelik ücreti ne kadar? Umuma açık otopark var mı, varsa fiyatı ve güvenlik seviyesi ne kadar? Hiç otopark yoksa, şehir güvenli mi ve yakın çevrede park edecek herhangi bir yer bulma ihtimalin var mı? Otelin çevresini gösteren bütün fotoğrafları incele, yetmezse Google Haritalar’dan civar sokaklara bak. Motorla gideceksen şanslısın, çoğu zaman otelin önüne bırakmana bile izin verirler ama arabalıysan, iyi araştır.

otel otoparkı
Park yerini kaç turda bulursun?

6- Oda olanakları yeterli mi?

Özel banyolu odalar olup olmadığını zaten tesis tipi seçerken kontrol etmiştin. Şimdi diğer “olmazsa olmazları” kontrol et. Kliması, televizyonu, wi-fi internet bağlantısı, mini buzdolabı olmayan bir odada kalmak istemeyebilirsin. Sonra özel ihtiyaçlarını değerlendir. Saçını kurutmadan duramayanlardansan saç kurutma makinesi, kahve içmeden ayılamayanlardansan çay/kahve makinesi ya da su ısıtıcı var mı emin ol. Belki bunları yanında da götürebilirsin. Ayrıca ev tipi bir tesiste kalıyorsan, çamaşır/bulaşık makinesi, ocak-fırın-mikrodalga fırın var mı diye önceden bakmalısın.

otel saç kurutma makinesi
Hepimizin olmazsa olmazları var…

7- Odanın tesis içindeki konumunu işaretle.

Pek çok otelde bahçe katı seçeneği; bulunduğu yere göre dağ-deniz-şehir manzarasına sahip olma ya da havuzu görme seçeneği bulunur. Senin için önemliyse bunlardan birini işaretle, ya da önemli değilse en ucuz olan taraftaki odayı tuttuğuna emin ol. Bir diğer konu da, sigara içilen ya da içilmeyen oda seçeneği. Bence sigara içiyorsan bile sigara içilen odaları seçme, çünkü gerçekten kötü kokma ihtimalleri var. Sigara içiyorsan, balkonlu oda tutmak senin için yeterli olabilir.

istanbul otel
Manzaralı seçenek…

8- Tesisin tam konumu:

En önemli maddelerden biri. Kendi aracın olsa da olmasa da bu konu önemli. Gününü geçirmek istediğin yere yakınlığını ya da servisi olup olmadığını kontrol et. Tamam, motorla gittiysen hayat sana güzel. Arabanla gittiysen, bir de gittiğin yerde otopark aramamak için, otelinin; şehir merkezine, denize ya da aquaparka yakın olmasını isteyebilirsin. Ertesi sabah şehirden ayrılacaksan, trafikle uğraşmamak için havaalanı yakını bir yerde kalmak isteyebilirsin.

otel konumu
En yakın şehre 3641 km.

9- Resepsiyon hizmeti alabilecek misin?

Varış saatin sırasında resepsiyonun açık olup olmadığı, hatta bir resepsiyonun olup olmadığına emin ol. Ev tipi bir tesis seçtiysen, ev sahibin ile varış saatin hakkında önceden mesajlaşman gerekebilir. Ev sahibinin bu konuda sözüne sadık olup olmadığını da rezervasyonunu yapmadan önce yorumlar kısmında diğer müşterilerin yazdıklarından kontrol et. Üçte gelsin diye anlaştığın ev sahibini beşe kadar kapıda beklemek istemezsin. Varış saatin belli değilse 24 saat resepsiyon hizmeti sunan bir otel tercih et. Ayrıca varış saatin hakkında düşünürken gideceğin ülkenin farklı saat diliminde olabileceğini de göz önünde bulundur.

resepsiyon
Yol yorgunu olup da kapıda kalmak gerçekten berbat bir his… Nereden mi biliyorum? 😉

10- Ekstralara ihtiyacın var mı?

Tesisin içinde yüzme havuzu, bar, casino, SPA, sağlık merkezi, fitness merkezi, kuaför arıyor musun? Çocukları bırakabileceğin bir çocuk kulübü (genelde tatil köyleri için geçerli) var mı? Kendin ya da birlikte gideceğin kişilerden biri için gerekiyorsa, engelliler için tasarlanmış oda bulabilecek misin? Tüm ihtiyaçlarını iyice düşün.

spa
Tatilde biraz rahatlamak gerek…

Bazen bütün bu konularda seçeneklerin en uygunlarını bir arada bulamazsın. Senin için en az önemli olanları belirleyip bir ya da birkaçından vazgeçmen gerekebilir. Yine de bütün bunlara dikkat ederek/göze alarak rezervasyon yaptıysan, gittiğin yerden %100’e kadar memnun kalabilirsin. Ayrıca otel rezervasyonu konusunda bu kadar dikkatli bir insansan, diğer konulara da önem vereceğin ve harika bir tur programı çıkaracağından şüphem yok. Seninle birlikte gidenler şanslı. Yine de bu sorumluluğu üstüne almadan önce iyi düşün. Birlikte gittiğin kişileri memnun edememek kadar; bir kez memnun kalırlarsa bu görevin sonraki tatillerde yine sana kalması da ciddi bir risk bence…

İlgi alanın seyahatse, bu yazıları okumak isteyebilirsin…

konaklama seçenekleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu