Temizlik İpuçları | 90 Dakikada Tertemiz Ev!

Pandemi yüzünden hepimiz daha bir titiz olduk. Evlerimiz güvenli kalelerimiz ve belki de “bir yere mi değdim? nereye dokundum?” diye düşünmek zorunda kalmadan rahat ettiğimiz tek yer. Böyle olunca, evde her köşe her an temiz olsun istiyoruz ama çok da vaktimiz yok. Bazılarımız normalde eve temizlik için yardımcı alıyorduk ama pandemi sonrası kimseyi eşikten içeri sokamaz olduk. İş başa düşünce; en çıtkırıldım olanlarımız bile eline eldiveni taktı, bezleri-deterjanları kuşandı. Peki nereden başlayacağız, nasıl kalkacağız biz bu temizliğin altından? Adım adım ilerlemeniz için kendi basit temizlik ipuçları listemi paylaşıyorum. Ben okulu bitirip evlendiğim zaman, daha önce evde hiç iş yapmamış biri olarak çok zorlamıştım. 15 yıllık evlilik hayatımda edindiğim alışkanlıkların size fikir vereceğini umuyorum.

Temizlik İpuçları
Temizlik İpuçları

Temizlik ipuçları 1-TEMEL İŞLER:

  • Kirli çamaşırları makineye atın, çamaşır yoksa camını sileceğiniz odanın perdelerini makineye atın, cam da silmeyecekseniz çarşafları söküp makineye atın ve maks. 75 dakikalık program seçin (5dak.)
90 dakikada tertemiz ev
  • Ortalıktaki dağınıklığı toplayın: koltuk örtülerini düzeltin, solmuş çiçekleri atın, sehpalardaki bardakları mutfağa götürün, dağılmış kitapları üst üste koyun v.s. (5dak.)
adım adım tertemiz bir ev
  • Bulaşık makinesini doldurun ve çalıştırın. Aslında bulaşık makinesini yıkama bittiği anda boşaltma alışkanlığı geliştirirseniz, yeni kirli tabak çanağı anında makinenin içine atar ve lavabonun içinde bulaşık birikmesinin önüne geçersiniz. (5dak.)
  • Elektrik süpürgesi ile yerleri temizleyin, koltuk, puf ve sandalyeleri de süpürmeyi ihmal etmeyin. Ne kadar çok halınız varsa süpürme işlemi o kadar uzun sürer. Halı sizin için olmazsa olmaz değilse halı yerine kolayca makineye atılıp yıkanabilen kilimler kullanın. Özellikle ev tozu alerjisi olan bünyeler için halı zaten sakıncalıdır. (20dak.)
  • Paspas kovanıza mis gibi kokan yüzey temizleyiciden koyun ve ıslak zeminlerle parkeleri bir güzel silin. İyice süpürülmüş bir evi paspaslamak çok kolay ve zevklidir. (10dak.)
90 dakikada temiz bir ev
  • Önceden küçük küçük kestiğiniz eskimiş giysilerden oluşan ya da hazır aldığınız tek kullanımlık bezleri deterjanlı su veya cam temizleme suyu ile hafifçe nemlendirerek çabucak toz alın (10dak.)
  • Duşakabin ya da küvete banyo temizleyici, klozetin içine hijyen sağlayıcı sıkın. Sonra sırayla lavabo, duşakabin/küvet ve klozeti ovup durulayın. (10dak.) (kalabalık bir aileyseniz ya da evde çok zaman geçiriyorsanız bu işi 1 hafta bırakmayın, her gün yapın)
en kolay ev temizliği
  • Her hafta farklı bir iş yapın, örneğin bir hafta gardrobu elden geçirin, diğer hafta bir odanın camını silin, diğer hafta mutfak dolaplarını silin v.b. (15dak.) Biz bu 15 dakikalık işlere ekstralar diyelim ve sayfa sonuna bu işlerin bir listesini ekleyelim. Listeye yazmayı unuttuğumuz ekstralar varsa, yorumlara ekleyebilirsiniz.
  • Makineden çıkan çamaşırları ya da perdeleri asın, çarşafları söktüyseniz yenisini takın. (10dak.)

Unutmayın, ilk kez temizlediğiniz yer mükemmel temizlenmeyebilir. Ama ikinci kez sıra aynı yere geldiğinde çok daha iyi temizlenecektir. Rutinin oturması için kendinize zaman tanıyın. Bir sonraki sefer her şeyin daha kolay olacağını aklınızdan çıkarmayın, asla pes etmeyin…

Temizlik ipuçları 2-EKSTRA İŞLER:

*her hafta farklı bir odanın camı

*banyo dolaplarının elden geçirilmesi

*banyo duvarları (seramiklerin silinmesi)

*sokak kapısı hijyeni

*oda kapıları

*varsa balkon ya da balkonların yıkanması (yazın genelde her gün yapılır)

*gardrop içi düzeni

*baza içi ve yüklük düzeni

*buzdolabının içi (tarihi geçen ürünler, raf düzeni ve temizliği)

*mutfak dolaplarının içi (tabak çanağı dışarı alıp dolap içlerini silme)

*seramikler, mutfak dolaplarının dışı, aspiratör, buz dolabının dışı gibi yağ tutmuş olabilecek yüzeyler

*fırının / mikrodalga fırının içi

*avizeler

*kozmetik ve ilaçların ayıklanması, raf düzeni

*kitap-dergi-gazete-broşür-faturalar-postayla gelenler v.b. ayıklanması, temizliği

Temizlik alışkanlığı:

Bu rutine her Pazar uyarsanız yaptığınız işlerin her defasında daha kolay geldiğini fark edeceksiniz. Hem eliniz alışmış olacak hem de bütün ev her Pazar elden geçtiği için zaten fazla kirlenmemiş olacak. Gözünüzde büyüttüğünüz ev temizliğinin aslında o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. Biz de size temizlik ipuçları vermeye devam edeceğiz.

Ayrıca temizlik biten bir şey değildir, bir kez bütün evi temizleyince bitecek sanmayın. Hayat devam ettikçe ortalık kirlenecek ve yaşınız ilerledikçe buna şükreder hale geleceksiniz. Eliniz değdikçe sağı solu silmeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Siz kaç günde bir temizlik yapıyorsunuz? Bu yazıdan sonra temizlik rutininizde herhangi bir değişiklik yapmayı düşünür müsünüz?

Temizlik ipuçları verdiğimiz diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kolay gelsin…

adım adım temizlik
Temizlikten sonra yapacağınız keyfi düşünüp motive olabilirsiniz…

Güncelleme 17 Mart 2022 by dengeliyorum

Ya sence?