Lifestyle

Boş Geçmesin Pazarlar – Pazar Aktiviteleri

Harika bir hafta için pazar günü yapmanız gereken 6 temel şey

checklist, to do, yapılacaklar listesi
Daha mutlu bir hafta için 6 adımda mükemmel pazar

Geçen hafta; poğaça pişirdiğim, ev işi yaptığım, 60 dakika yürüdüğüm ve masterchef eleme gecesi izlediğim koskoca bir Pazar günü sonunda, geçirdiğim zamanın muhasebesini yaparken, ideal bir Pazar nasıl olmalı diye düşündüm ve aşağıdaki yazıyı hazırladım. Bakalım size hitap edecek mi? Böyle listeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha fazla bu tip yazı görmek istiyorsanız yorumlara yazın.

“Müjde! Pazartesi sabahı yataktan kalkmanızı kolaylaştıracak ve hafta boyu çıkacak olası krizleri en aza indirecek sadece 3 saatlik bir checklistimiz var. Buna 3 saat boyunca yapmanız için de, sizi gerçekten mutlu edecek şeyi ekledik. İşte kendinize bu 6 saati ayırırsanız bütün haftanızı rahat ve verimli geçirip çok daha huzurlu bir insan olacaksınız.”

*Feng Shui’ye güvenin ve hafta boyunca kaos yaşamamak için en azından evi toparlayın ve çamaşır yıkayın (90 dakika) -90 dakikada tertemiz eve nasıl kavuşursunuz-

pazar günü ev temizliği, düzenli ev
Derli toplu bir çevre huzur verir. Sizden başka yapacak kimse yoksa kolları sıvayın.

*İşten eve dönerken alışverişle uğraşmamak için haftalık ihtiyaçlarınızı pazar günü online sipariş verin. Bu sipariş pazartesi günü sizin eve döndüğünüz saatte teslim edilmeli. Örneğin akşam 6,5’ta evde oluyorsanız, siparişinizi 7-8 arası gelecek şekilde ayarlayın. Her hafta mutlaka alınan süt-yoğurt-yumurta gibi maddeleri favori ürünleriniz arasına ekleyip sipariş verme sürenizi kısaltabilirsiniz. Kabaca düşünüp verdiğiniz bu market siparişi, sizi hafta boyunca ne pişirsem derdinden büyük ölçüde kurtaracak. (10 dakika)

online market siparişi
Market işini aradan çıkarın…

*O hafta içinde mutlaka yapmanız gereken işleri, aramanız gereken kişileri ya da gitmeniz gereken yerleri içeren bir liste yapın ki, kafanız rahat olsun. (10 dakika)

haftalık planlama, program
Haftanın önemli işlerini yazın ki, zihninizi meşgul etmesinler…

*Hafta boyunca nasıl göründüğünüz hakkında endişe duymamak için güzel birer cilt ve saç bakım maskesi yapın, vücudunuza da özen gösterip cildinizi pürüzsüz hale getirmeyi unutmayın. Kuaföre gitmeye ihtiyacınız varsa mutlaka önceden randevunuzu almış olun. (60 dakika) -60 dakikada harika görünmenin sırrı-

cilt ve saç bakımı
Haftalık kişisel bakımınızı ihmal etmeyin…

*Pazar akşamı ve pazartesi günü sendromlarının ana sebebi Pazar günü içerisinde sizi gerçekten mutlu etmiş bir şey yapmamış olmanız ve haftaya boşa geçmiş bir hafta sonu yüzünden tatminsiz başlamanızdır. En az 3 saatinizi, sizi, yaptığınız için gerçekten mutlu edecek şeye ayırın. İyi bir film izleyin, en merak ettiğiniz kitabı okuyun, doğada yürüyüş yapın, hobilerinizle ilgilenin, mutfakta olmayı seviyorsanız yeni bir tarif deneyin ve keyifli bir yemek yiyin, mümkünse yaptığınız yemeği sevdiklerinizle paylaşın… (180 dakika)

mutlu eden şeyler
Günün en azından 3 saatinde sadece kendiniz için var olun… Sizi mutlu edecek şeyi yapmak için kendinize bu zamanı ayırın.

*Gece yatmadan önce zihninizi boşaltmak ve kaliteli bir uykuya dalmak için meditasyon yapın ya da basitçe dinlendirici müzikler eşliğinde nefes egzersizi yapın. (10 dakika)

meditasyon, yoga, rahatlama, nefes egzersizi
Uyumadan önce 10 dakikanızı rahatlamaya ayırın.

İşte 6 saat içinde hafta boyunca kendi rahatınız için yapmanız gerekenleri tamamladınız. Günün 8 saati, haydi Pazar olduğu için 10 saati de uyuduğunuzu farz edelim. 16 saat böylece gitti.

Geriye kalan 8 saat boyunca köpeğinizi gezdirebilir, çocuğunuzun ödevlerine yardım edebilir, aile bireylerinizi ziyaret edebilir, uzun zamandır görüşmediğiniz için size bozulmaya başlayan arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz. Hayatınızda biri varsa romantizme zaman ayırmayı da unutmayın… Kendinizden başkasına karşı bir sorumluluğunuz yoksa istediğiniz gibi zaman öldürmek serbest. Sonuçta bugün aynı zamanda sizin dinlenme gününüz. Pazar günü 8 saat boyunca sosyal medyaya takılabilir, bilgisayar oyunu oynayabilir, yeni bir diziden 8-10 bölüm izleyebilir, internet mağazalarının altını üstüne getirebilirsiniz (pandemi olmasaydı alışveriş merkezine bile giderdiniz 😉 ).

pazar günü neler yapılır
Haydi Çıkın Şu Yataktan ve Sizi Mutlu Edecek Bir Şeyler Yapın…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu