GeziVideo

Kilitbahir – Çanakkale

Avrupa kıtasından feribota binip Çanakkale’ye geçmeden önce son durak Kilitbahir…

Kilitbahir; yaz aylarında İstanbul’dan kaçıp kendini Bozcaada veya güneye atmak isteyenlerin, Eceabat ile birlikte sadece feribot kuyruğunu gördüğü bir köy.

Feribota binersin ve devam edersin. “Dur Yolcu” yazısı bir anlık düşündürse de seni, Instagram’dan paylaşacağın fotoğrafı çeker, biraz Kilitbahir’deki feribot kuyruğuna, biraz da Çanakkale feribot iskelesi ve çarşı içindeki sıkışıklığa son küfürlerini sallar, yoluna devam edersin.

Kilitbahir Dur yolcu!
Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Yazının girişinde “çok vefasızsınız” dermişim gibi gözükse de, tarihini anlatmayacağım. Bu yazı ve video sadece Kilitbahir’in sakin sokakları ve dingin yaşamı ile ilgili 🙂

Kilitbahir sokaklar 1

Vakit ayırıp şöyle bir dolaşmazsın ama, kaçtığın İstanbul’un kilit noktasıdır Kilid-ül Bahr. İstanbul’da her gün geçtiğin için o kadar önemsemezsin belki kıta değiştirmeyi.
Ama, burada da değişir bulunduğun kıta.

Köprü olmadığı için, haliyle üzerine konulmuş tabela da yok tabii hatırlamanı sağlayacak. Avrupa’nın sonu köy, Asya’nın başlangıcı modern bir Çanakkale olunca kimse kafaları karıştırmak istemedi herhalde.

Her ne kadar; bir çok Avrupalı şehirden daha “Avrupalı” olsa da, Asya’dasın Çanakkale’ye geçince.

Avrupa’nın daha ortalarında olsa, nasıl güzel pazarlarlar aslında…

XY 🙂

Biz sakin sokaklarında dolaşırken keyif aldık. Zaman ayıramayacak olanlar için de aşağıdaki videoyu bıraktık.

Belki bir sonraki sefer tatile giderken, 1-2 saat vakit ayırıp, tatilinizin aslında vardığınızda değil, yolda başladığını hatırlatabilirsiniz kendinize. Ne de olsa Tekirdağ’a kadar uzanan İstanbul trafiğinin dışındasınız artık.

Belki değişiklik olsun diye, Keşan’da satır köfte yerine, Kilitbahir’de balık, balık-ekmek veya midye de yersiniz…
Sokaklarında dolaşırsınız.

Kilitbahir Çanakkale feribotu
Kilitbahir feribot iskelesi

Rahatlatır yani Çanakkale’ye geçmesi. Yıl boyu biriken stresini yavaş yavaş atmaya başlarsın. Taa ki; bir türlü ilerleyemediğini düşündüğün trafiğin yeniden baş göstereceği Akçay, Edremit’e kadar.

Aslında kalesi ve Çanakkale Savaşları sırasındaki önemi gibi detaylara girmeden de olsa çok şey yazılabilir ama, ilgilenenler bu konuları zaten ayrıca araştırabilirler.
Biz sadece şöyle bir sokaklarını dolaştırmış olalım.

Kilitbahir ile ilgili ufak bir hatırlatma da, motosikletli gezginler için yapalım.

Kilitbahir sonrası asfalt kalitesi güzel ve bol sayıda virajla birlikte, kısmen deniz manzaralı rotayı takip ederek Behramlı’ya ulaşabilir,
vaktiniz bolsa Seddülbahir ve Kabatepe-Eceabat üzerinden Kilitbahir’e dönebilirsiniz.

Savaş alanları ve şehitlikleri de kapsayan bir tur için ise, tam bir gün ayırmalısınız.

Kilitbahir turu

Çevrenizde popüler tabiriyle bu tür “gizli cennetler” “saklı cennetler” varsa, lütfen yorumlara ilave ederek, bizleri de haberdar edin. Saklı lezzetler de, fena olmaz hani 🙂

Tekrar ediyoruz: Yakında feribot ile Çanakkale’ye geçmeyi düşünüyorsanız buradan Gestaş Kilitbahir-Çanakkale feribot saatlerine bakın ve en az bir saatinizi Kilitbahir’i dolaşmaya belki karşıya geçmeden karnınızı Kilitbahir’de balık yiyerek doyurmaya ayırın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu