Video

Benelli 249S Kullanıcı Yorumları

Benelli 249s geçen sene yıl boyunca fiyatını takip ettiğim bir modeldi.
Her ne kadar Benelli Türkiye fiyatları konusunda şeffaf olmasa da, 249s ve Trk251 modellerinin belirli bir potansiyeli olduğunu düşündüğüm için, piyasadan fiyatları hakkında bilgi toplayarak yayınlamaya çalıştım. Geçen yıl boyunca değişin Benelli 249s fiyatı için linke göz atabilirsin.

Bu sene de 250cc motor güncel fiyat listesinde zaman zaman yer vermeye çalışacağım.
Bu kategorideki motorların bazıları internet üzerinden motor satışı bile yaparken, fiyat listesini yayınlamamak gibi bir yaklaşımı anlayamıyorum.

TNT 249S Alınır Mı?

Tnt 249s kullanıcıları, videodan da izleyebileceğiniz üzere halinden memnun görünüyor. Bana göre de, fiyat performans ürünü olduğu sürece, her şey potansiyel olarak alınabilir. Tasarımını falan beğenmezsiniz, o ayrı.

Akla hemen yedek parça konusu geliyor ama, diğer markalar hakkında da öyle şikayetler duyuyor, okuyorum ki; bana göre birbirinden çok da fazla farkları kalmadı. Tamamen şans işi.
Sonda söyleyeceğimi en başta söyleyip, yazıya devam edeyim.

Benelli 249s Teknik Özellikleri

Benelli TNT 249S ‘in teknik açıdan eleştirilebilir yanı, motor gücünün yüksek devirlerde geliyor olması olabilir.

Güç istediğinizde, yüksek devir çevirmek zorunda kalıyorsunuz. Bu da muhtemel titreşim nedeniyle konfordan ödün vermek demek. Yine de çift silindir olması, tek kişi için yeterli bir uzun yol konforu verecektir. “Zangır zangır titrer miyim?” gibi bir endişe içine girmeye gerek yok.

Diğer yandan, gücün yüksek devirlerde geliyor olması, henüz gaz tepkileri oturmamış acemi kullanıcılar için artı olarak düşünülebilir. Düşük devirde daha sakin bir kullanım ve şehir içi trafiğinde daha “smooth” bir sürüşe imkân sağlıyor. (pürüzsüz) Benelli 249s ‘in A2 ehliyet sınıfı ile kullanılabilen bir motosiklet olduğunu düşünürsek, bu tür güç dağılımı daha mantıklı gelecektir.
Tecrübeli kullanıcılar daha keskin gaz tepkimeleri istediği için alt devirler güçsüz gelebilir ve şikayet konusu olabilir.

Benelli 249S
 • MOTOR TİPİ
  249,6 cc. , 4 Zamanlı, Çift Silindir, 8 Valf
 • MAKSİMUM GÜÇ
  31,51 HP @ 11000 rpm
 • MAKSİMUM TORK
  21,20 Nm @ 9000 rpm
 • SOĞUTMA
  Sıvı Soğutmalı
 • ÖN / ARKA FREN
  Disk / Disk
 • ÖN / ARKA LASTİK
  110/70-17
 • UZUNLUK
  2130 mm.
 • GENİŞLİK
  800 mm.
 • YÜKSEKLİK
  1120 mm.
 • DİNGİL MESAFESİ
  1410 mm.
 • SELE YÜKSEKLİĞİ
  795 mm.
 • NET AĞIRLIK
  204 kg.
 • MAKSİMUM AĞIRLIK
  395 kg.
 • YAKIT TANKI KAPASİTESİ
  16 lt.

TNT 249S Tasarım

Normalde Ktm’nin kafa tasarımlarını çok beğendiğimi söyleyemem. Ama bu motorda kafa tasarımı Ktm ‘ye yüksek ölçüde benzese de, beni rahatsız etmedi.
Özellikle led farlar açıldığında güzel durduğunu bile söyleyebilirim.
Tasarımını beğenmeseniz bile, Benelli 249S, “çirkin” denilebilecek bir motor değil.

Gündüz saatlerinde bile okunaklı, güzel bir göstergesi var. Vites göstergesi acemi sürücüler için işleri kolaylaştıracaktır.

En öne çıkan özelliği ise kesinlikle sesi.

Benelli’nin kötü egzoz sesi olan bir modeli var mı acaba?
Şimdiye kadar sadece Tnt 600 ve Tnt 249s için kullanıcı-yorum çektim ama, ikisinde de egzoz sesi çok güzeldi. Benelli, tasarım yanında, egzoz sesi ile de potansiyel müşteri kitlesini iyi yakalıyor.

Benelli 249S
Benelli 249S far ve gösterge paneli

Konfor

Videoda; yürüyüş yoluna çıkarken motosikletin verdiği tepkiye bakarsanız ne kadar konforlu olduğu hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ağırlığın; vermiş olduğu güçsüzlük hissinin yanında, konfor hissiyatında olumlu bir etkisi de var. Özellikle Türkiye’nin yol koşulları düşünüldüğünde, hafif bir motor ile hoplaya zıplaya gitmekten daha iyidir.

Biraz daha dik oturumlu olsa daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. Kişisel beğenilerim doğrultusunda tabii ki.
Gidon yükseltme ve geri çekme aparatları ile, motosikletiniz ile uzun yol planı yaptığınızda biraz daha konfor artışı sağlayabilirsiniz.

Benelli 249S Yakıt Tüketimi

Ağırlık ve yüksek devir çevirmenin zararı keseye. Gökhan her ne kadar 3.5lt civarı olarak belirtse de, videoya yorum yapan arkadaşlarımızdan biri 4.0lt. civarında yaktığını belirtti.
250cc motor için benim nezdimde 3.2lt. normal, 3.5lt.’ye kadar kabul edilebilir. Bu değer tek silindir için. CB250R yakıt tüketimi için fabrika verisi 3lt./100km. mesela. Çift silindir 250cc motor için, hele yüksek devir seviyorsa, ve siz de elinizin altında hazır duran bir güç istiyorsanız, 4.0lt. de kabul edilebilir. Ama 4 litre için “az yakıyor” da denilemez.


Unutmadan; sıvı soğutmalı olmasını da Benelli 249s için artı hanesine yazılacak bir özellik olarak belirtelim.
Bu sayede sıcak iklimde, özellikle Akdeniz bölgesinde kullanacak olanlar, harareti düşünmeden kullanabilir, videoda paylaşıldığı üzere Toros yaylalarının ve Akdeniz plajlarının tadını çıkarabilirler. 😉

Motosikletle uzun yol – Mersin’de nereler gezilir, neler yenir?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu