Elektrikli Bisiklet – Harley-Davidson Modelleri

Harley-Davidson Elektrikli Bisiklet serisi Serial1 adını nereden alıyor?

Elektrikli bisiklet pazarına Serial 1 Cycle adıyla ürettiği seri ile giren Harley-Davidson, sevenlerini hem şaşırttı hem de ehliyet gerektirmeden bir Harley sürebilme imkanı sunarak, başlangıç seviyesindeki kullanıcıları sevindirdi. Elektrikli bisiklet deyip geçmemek lazım, çünkü motosiklet üreticisinin ürün geliştirme merkezinde ve Harley motorlardan ilham alınarak tasarlandılar. Serinin tasarlanan ilk prototipi Harley-Davidson ’ın 1903 yılında tanıttığı ve en eski modeli olarak bilinen Serial Number One ile neredeyse birebir aynıydı. Piyasaya çıkan ürünlerde görünüm bir hayli değişse de Serial 1 Cycle, 2020 sonbaharında gösterilen prototipinde; beyaz lastikler, kahverengi sele ve siyah iskelete sahipti. Zaten elektrikli bisiklet serisine seçilen isim de, Serial Number One adlı ilk motora bir gönderme.

harley-davidson elektrikli bisiklet
harley-davidson elektrikli bisiklet prototip
2020 Kasım ayında tanıtılan Serial1 elektrikli bisiklet prototipi

Harley-Davidson Serial1 Cycle genel görünüm, özellikler:

Serial1 Cycle farklı amaçlara uygun olarak 4 farklı tipte tasarlanmış. Şu anda sadece ön sipariş kabul edilen elektrikli bisikletler ancak bahar aylarında teslim edilecek ama maalesef hangi ayda olduğu söylenmemiş. Neyse ki! ABD dahilinde ön sipariş verenlere özel olarak kargo ücreti alınmıyor! Bu aralar, yolun Florida’ya düşerse! bu elektrikli bisikletlerden seçtiğin herhangi biriyle test sürüşü yapabilirsin.

harley-davidson elektrikli bisikletler
Serial1 Elektrikli Bisiklet Çeşitleri

Tüm modellerde pil, iskeletin ön kısmının içerisine saklanmış. Elektrikli motor ise pedalların olduğu bölümde yer alıyor, böylece ağırlık merkezinin ortaya alınması ve sürüş kolaylığı sağlanmış. Şık bir görünüm için fren hatları, elektrik kabloları alüminyum çerçevenin içine gizlenmiş. Gidon gövdesine entegre edilmiş parlak ön LED, elektrikli bisiklet çalıştırılır çalıştırılmaz yanıyor. Arkada da görünürlürlüğü arttırmak için, şasi uçlarında arka lambayla birlikte parlak fren LED’leri ve sinyaller var.

Kendi web sitesinde Serial1 Cycle’da kullanılan The Gates markalı karbon-fiber kayış sisteminin, sessiz olmanın yanı sıra, geleneksel zincir sistemlerinde olduğu gibi bir yağlanma-sıkma bakımı da gerektirmediği belirtilmiş.

harley-davidson elektrikli bisiklet kayış
The Gates kayış

Elektrikli bisiklet serisinde, artık hemen hemen tüm elektrikli bisikletlerde olduğu üzere pedal-asist sistemi var. Bu sayede hem bataryanın şarjı daha uzun süre gidiyor hem de, eğer istersen, sahip olduğun elektrikli bisiklet ile bisiklet sporunu da yapabiliyorsun! Frenler hidrolik. Opsiyonel olarak; akıllı otomatik vites değiştirme de sunulmuş.

Harley-Davidson Serial1 Cycle elektrikli bisiklet çeşitleri, fiyat:

Her 4 model de, S-M-L-XL olmak üzere 4 farklı ebatta (jant ölçüsü) tasarlanmış. Böylelikle 27,5 – 29 – 29,5 – 35 inch jant ölçülerine sahip olan ebatlardan birini seçmek mümkün.

Her modelde de 4 farklı sürüş modu var. Eco, Tour, Sport ve Boost modlarından birini seçebilir ve elektrik sisteminden almak istediğin desteğin miktarını belirleyebiliyorsun. Bir bakalım bu modlara:

*Ekonomik Mod: Düz ve elverişli koşullarda hafif bir yardım için
*Tur Modu: Karma sürüş koşullarında optimum destek ve pil ekonomisi karışımı için
*Spor Modu: Virajlardan uzakta veya tepelerin üzerinden geçerken belirgin yardım için
*Güçlendirme Modu: Dik bir yokuş, güçlü bir karşı rüzgar veya sürekli güçlendirme gerektiren diğer herhangi bir koşulla yüzleşmek için

Tüm modellerde 90Nm (Newtonmetre) torklu Brose TF MAG ya da S MAG güçlü ve hafif motor kullanılmış.

RUSH / CTY modelleri

Aşağıda detaylı anlatacağım ilk 3 model olan RUSH / CTY modelleri, akıllı otomatik vites değiştirme sistemine sahip. Bunun için Enviolo marka CVT Hub sistemi kullanılmış. Dördüncü ve en ucuz model olan MOSH / CTY ise böyle bir sisteme sahip değil, tek zamanlı, serbest tekerlekli bir elektrikli bisiklet.

enviolo vites
Enviolo vites sistemi

Yine RUSH / CTY modelleri, Alman teknoloji firması ABUS tarafından üretilen ABUS BORDO torpido gözlerine sahip. Evet, şüphesiz çok güvenli torpidolar ancak; elektrikli bisikletin kendisinin komple puff! olabileceği düşünüldüğünde, torpidonun güvenli olması çok da önemli değil gibi. Kim, böyle pahalı ve hepi topu 20-30 kilogramlık bir aleti, kilidi-alarmı ne olursa olsun, açıkta bırakır ki! Neyse, biz yine de torpidoya bir göz atalım: 620 cm3 hacimli ve 206 mm (Uzunluk) X 42 mm (Yükseklik) X 70 mm (Genişlik) ölçülerinde. İçine ancak bir kilit veya küçük eşyalarınızı koyabilirsiniz. Ayrıca bu üç model ön ve arkada 10kg. kapasiteli taşıma demirlerine ve yine ön ve arkada çamurluklara sahip.

abus kilit
Abus kilitli torpido

RUSH / CTY modelleri bir de dijital ekrana sahip. Bu ekrandan sürüş modu, hız, km., pil durumu ve farın açık-kapalı olma durumunu kontrol etmek mümkün. Ayrıca cep telefonlarına indirilecek Serial 1 uygulaması ile elektrikli bisiklet ve telefon arasında bluetooth bağlantısı kurarak cep telefonu da ikinci bir ekran olarak kullanılabiliyor. Aynı uygulama, dijital ekranı olmayan MOSH / CTY modelinde, telefonu birincil (daha doğrusu tek :)) dijital ekran olarak kullanmaya da yarıyor.

RUSH / CTY SPEED

Bu en pahalı model, aynı zamanda pedal desteği gerektirmeden ulaşabileceği maksimum hıza ulaşabilen model. Saatte 45km.’ye kadar elektrik desteği sağlayan bu elektrikli bisiklet, ön siparişte 4999 dolar yani bugünkü kurla yaklaşık 36 bin Lira. Tabii ki bu A.B.D. fiyatı. Türkiye’ye gelirse; nakliye ile birlikte 45 bine, ithalatçı payıyla 55 bine ve son olarak vergiyle birlikte! 90 bine yükseleceğini düşünüyorum. Eee, Türkiye gibi yerde, adında Harley-Davidson geçen bir taşıta sahip oluyorsun sonuçta! “O fiyata elektrikli bisiklet yerine motor alırım” dediğini duyar gibiyim: 2016 model Sportster XL883, şu anda bulabildiğim en iyi alternatif (ille de Harley istiyorsan tabi…)

harley davidson
Sence bu standart Harley karizması mı yoksa arkaya o manzarayı alınca her şey mi karizmatik olur?

Bu arada, sadece 45-km’ye kadar hız yapıyor çünkü, zaten elektrikli bisikletlerin çoğunda 45km. hıza ulaşınca otomatik hız kesici devreye giriyor. Daha yüksek hızda araç, elektrikli bisiklet değil motor sınıfına giriyor bu da ehliyet gerektiriyor ve vergiler coşuyor!

RUSH / CTY

Bir alt model olan bu model, bence en çok tercih edilecek olanı. Görünüm olarak bir üst model ile aynı. Şehir içinde ufak bir iş halletmek için ya da işe gidip gelirken rahatlıkla iş göreecek olan bu elektrikli bisiklet, elektrik desteği ile saatte 32km.’ye çıkıyor (pedal basarak arttırmak mümkün). Ön sipariş fiyatı, 4499 dolar. Türk lirası karşılığı 32.000-tl. Türkiye’de satış fiyatı bir üst tipteki elektrikli bisikletle aynı yoldan hesaplanacak olursa 83.500-TL’yi bulur.

RUSH / CTY STEP – THRU

İnip binme kolaylığı sağlayan iskeleti, aynı zamanda yoğun trafik olan şehir içi kullanımda da durmak gereken zamanlarda hızlıca yere basıp bisikleti dengede tutmaya uygun.

harley-davidson elektrikli bisiklet
RUSH CTY STEP THRU

Hiç pedal basmadan saatte 32km.’ye kadar çıkıyor. Ön sipariş fiyatı 4399 dolar ve Türkiye satış fiyatı tahmini 82.500 TL.

MOSH / CTY

Üretici tarafından “şehir içi oyun bisikleti” olarak tanımlanmış bu modelde ise çok büyük bir hafiflik ve fiyat avantajı var. Diğer 3 model 26,7-27 kg. ağırlığındayken bu model sadece 21 kg. ve fiyat olarak da sadece 3399 dolar. Bu da Türkiye satış fiyatı tahmini olarak 64.500-TL demek oluyor.

Modelin en büyük dezavantajları ise otomatik vites değiştirici sistemi, çamurlukları ve taşıma demirlerinin olmaması. Ayrıca dijital ekranı olmaması da bir dezavantaj ama yukarıda bahsettiğim gibi, bluetooth bağlantısı kurarak, cep telefonunuzu dijital ekran olarak kullanmak mümkün. Torpido olmamasını ise, ciddi bir dezavantaj olarak görmüyorum.

harley-davidson elektrikli bisiklet
MOSH / CTY

Hafiflik avantajına rağmen ve bir üst modelden yaklaşık 20.000-tl ucuz olsa bile, bu tarz bir elektrikli bisiklete bu parayı verir miydim, hayır… Zaten bir Harley-Davidson elektrikli bisiklet alır mıydım, o da ayrı konu…

Harley-Davidson Serial1 Cycle elektrikli bisiklet pil ömrü, menzil, şarj süresi

RUSH / CTY ve RUSH / CTY SPEED modellerinde 706Wh lithium-ion pil kullanılmış.

Bu pil; sürüş modu seçimine, araziye, sürücünün ağırlığı ve ne kadar pedal beslediğine bağlı olarak 40-185 kilometre arası menzil sunuyor.

Şarj portu aracılığıyla pili bisiklet üzerinde şarj etmek mümkün. Ancak pilin kolayca çıkarılıp, istenilen yerde şarj edilebilmesi şahane bir özellik.

0’dan %100’e kadar 6,6 saatte ve %75’e ise 3,5 saatte şarj ediliyor.

RUSH / CTY STEP THRU ve MOSH / CTY modellerinde ise 529Wh lithium-ion pil var.

Yine sürüş modu seçimine, araziye, sürücünün ağırlığına ve ne kadar pedal beslediğine bağlı olarak RUSH / CTY STEP THRU 48-145 kilometre ve MOSH / CTY 56-169 kilometre arası menzil sunuyor.

MOSH / CTY, hafiflik ve otomatik vites olmayışı ile aynı pile sahip RUSH / CTY modeline göre daha uzun menzil sunuyor.

Bu piller ise, 0’dan %100’e kadar 4,75 saatte ve %75’e 2,6 saatte şarj ediliyor.

Benim aklım hemen, yedek pil ile giderken bir pil, dönüşte diğer pil kullanıp mesafeyi arttırmaya gitti 🙂 Sanki Harley e-bisikletler Türkiye’ye hemen geldi, koşa koşa aldık, peşinden parça temin ettik de…

Son olarak modellerin özelliklerini karşılaştırabileceğin bir tablo da hazırlamak istedim:
ModelRUSH / CTY SPEEDRUSH / CTYRUSH / CTY STEP THRUMOSH / CTY
MotorBrose TF MAGBrose TF MAGBrose S MAGBrose S MAG
Güç (sürekli nominal güç)250W 250W250W250W
Tork90nm90nm90nm90nm
Karbon-fiber kayış sistemi++++
Jantlar (Sapim paslanmaz çelik)S-M-L-XL (27,5-35”)S-M-L-XL (27,5-35”)S-M-L-XL (27,5-35”)S-M-L-XL (27,5-35”)
Parlak ön LED++++
Kuyruk – Fren LED’leri++++
4 farklı sürüş modu (EC0-TOUR-SPORT-BOOST)++++
Pil706Wh lithium-ion706Wh lithium-ion529Wh lithium-ion529Wh lithium-ion
Menzil (minimum-maksimum)40-185 km.40-185km.48-145 km.56-169 km.
Şarj süresi %0-%1006,6 saat6,6 saat4,75 saat4,75 saat
Şarj süresi %0-%753,5 saat3,5 saat2,6 saat2,6 saat
Ağırlık26,7 kg.26,7 kg.27 kg.21.9 kg.
Otomatik vites+++
Dijital ekran(1,5 inch, 240×240 piksel)+++
Taşıma demirleriÖn ve arka 10+10kg. kapasiteliÖn ve arka 10+10kg. kapasiteliÖn ve arka 10+10kg. kapasiteli
ÇamurluklarÖn ve arka tam çamurlukÖn ve arka tam çamurlukÖn ve arka tam çamurluk
Torpido+++
Ön ve arka hidrolik disk frenler4 piston 203mm x 2.3mm4 piston 203mm x 2.3mm4 piston 203mm x 2.3mm2 piston 203mm x 1.8mm
Lastikler (Schwalbe Super Moto-X )27.5 x 2.4-inch27.5 x 2.4-inch27.5 x 2.4-inch27.5 x 2.8-inch
Fiyat (A.B.D. ön sipariş fiyatı Şubat-2021)4.999 $4.499 $4.399 $3.399 $
Harley-Davidson elektrikli bisiklet modelleri karşılaştırma tablosu

İki teker konulu diğer yazılarımız

Sosyal medyada takip et, yeni yazıları kaçırma:

Güncelleme 19 Mart 2023 by dengeliyorum

Ya sence?