Motosiklet

Kawasaki KLR650 Efsane Geri Döndü

Kawasaki KLR650 2021 / 2022 ‘de değişiklikler, fiyat, değerlendirme

Kawasaki KLR650 her ne kadar ülkemizde hak ettiği yeri bulamasa da, dünya çapında “uzun yolda, sizi yüz üstü bırakmayacak” bir motosiklet olarak tanınıyor. 2000’li yıllarda, dönem gençliğinin temiz bir ikinci el arayışını yakından biliyorum. Onlardan biri de bendim. 🙂
Bu konuya yazının sonunda değinirim ama önce KLR650’nin açıklanan değişikliklerine, teknik özelliklerine ve fiyatına bir göz atalım.
2018’de kısa bir ara veren Kawasaki, yeni KLR650 ile kaldığı yerden devam ediyor. Aynen olması gerektiği gibi.

Kawasaki KLR650 genel görünüm

Kawasaki KLR650 2021 / 2022 genel görünüm / tasarım

KLR650 görebileceğiniz en yakışıklı motosiklet değil elbette. Hatta, “çirkin ördek yavrusu” olarak da biliniyor. (ugly duckling) Belki daha çirkin örnekler vardır ama en azından Kawasaki grubu için bu tanımlama doğru görünüyor. Ama, tasarımındaki işlevsel müdahaleler bir anlamda ona iç güzelliği katıyor. 🙂 Önemli olan ruh güzelliği yani. 🙂
KLR650’yi olduğu gibi sevenler, tasarımda yapılan ufak değişikliklerle birlikte yeni KLR650 ‘yi daha yakışıklı bulacaklardır. Far tasarımı ve sis farlarının konumlandırmasını ben beğendim.

Kawasaki KLR650 2021
Kawasaki KLR650 2021- Parasıyla değil mi bilader, tak sisleri de 🙂

Elcik korumalar standart olarak geliyor. Grenaj yanlarındaki plastik korumlar akıllıca düşünülmüş. Arazide yaşanabilecek ufak tefek “yatış”lar için, grenaj masrafından kurtarmak üzere eklenmiş. İlk fırsatta kol gibi fatura kitlemem diyor yani Kawasaki aga. Tabii siz bu “kol” konusunu Türkiye için düşünmeyin.
Eski veya uzun süredir piyasada olan motosiklet modellerinin güncellenen versiyonlarında, gözler hemen ön panele gidiyor. Bu doğrultuda, bence zaten güncellenmesi gereken ön panelde “yeteri kadar” güncelleme yapılmış. Anahtar kelime “yeteri kadar”.

kawasaki klr650 gösterge paneli
Kawasaki KLR650 ön panel

V-strom’da kamyon aynalarına alışınca, bu tür yuvarlak aynalar sanki bir şey göstermezmiş gibi geliyor ama, iyileştirildiği söyleniyor. Depo kapasitesi aynı kalmakla beraber, şekilde değişiklik yaparak daha rahat bir sürüş hedeflenmiş. Arazi öncelikli bir motosiklet olunca önde tek disk kullanılmış. Hani, “zaten ne kadar hız yapıcan da, ikinci disk istiyorsun?” der gibi. Ağırlığa da katkısı olmuştur. (196kg.) Tenere 700’den daha hafif bir makine. Biraz daha şekil isteyen, ve bütçesi de uygun olanlar muhtemelen tercihini Tenere 700’den yana kullanacaktır.

Tek parça, iki kişilik selenin de daha konforlu bir hale getirildiğini belirtmek, tek silindir bir makineyi uzun yolda kullanmayı düşünenlerin içini biraz olsun rahatlatacaktır. Daha uzun ve ayarlanabilir rüzgarlık ile birlikte yol konforu biraz daha arttırılmış.

Elinin altında çok fazla “teknolojik zımbırtıya” ihtiyaç duymuyor ve bunun için bütçe de ayırmak istemiyorsan,
“Tutmayın beni, dağ, taş gezicem ben arkadaş!” modundaysan,
Asfalt sürüşünde sürat aramıyor, etrafı seyrede seyrede geziyorsan, düşünülebilecek motosikletler arasında. Johnny’gillerin “reliable”, bizim “ömürlük” dediğimiz cinsten.

Kawasaki KLR650 tanıtım videosu

Kawasaki KLR650 2021 / 2022 özellikleri

 • Güç: Maksimum 53nm (4500rpm)
 • Önemli ölçüde değişen genel görünüm
 • 3 farklı donanım seçeneği (bu aslında o kadar iyi bir durum değil)

Sitesinden bile araştırdım ama beygir gücüne ilişkin bir veri göremedim. Daha fazla tork odaklı bir makine olduğu için yayınlamaya dahi gerek duymamış olabilirler.

652cc, tek silindir

Orta sınıfta diğer markalar artık çift silindire dönmüş olsalar da, Kawasaki; enduro ruhuna sadık kalarak, tek silindir bir makineyle yoluna devam ediyor. Özellikle arazi severlerin, bunu seveceğini düşünüyorum. Yanlış bilmiyorsam bu sınıfta tek silindir olarak Ktm 690 ile baş başa kaldı. Ki, onun da fiyatları belli.

Lastikler beklendiği üzere 21″, 17″.
Yerden açıklığı sınıfı için iyi olsa da, karter koruması da standart olarak dahil edilmiş. Aksesuar olarak almaya kalktığınızda, 1000 lira civarı fiyatlar söz konusu olduğu için, kimsenin itirazı olmaz herhalde. 🙂

Ekran ile ilgili, öyle caf caflı bir şeyler beklemeyin. Renkli değil tabii ki. Ama sürpriz! TA TA TAAMMM. Vites göstergesi var. 🙂 (Siz anladınız onu)

Tamam vites koymamış ama, bak tank gibi yapmış adam zamanında
photo by Photographer’s Mate 3rd Class Larry Carlson. (wikipedia)

Sele, Konfor?

Selede yapılan iyileştirmeden yukarıda bahsetmiştim. Ayrıca yüksekliği de 89cm.’den 87cm.’ye düşürülmüş. Yine de, kısa boylular için düşünülebilecek bir motosiklet değil.
Konfor kısmına gelince; uzun yol / cadde sürüşünde rüzgarlık ne kadar ayarlanabilir olursa olsun, tur camı konforu beklememek lazım. Hız limitleri dahilinde geziler yapıyorsanız, yurtiçinde yapacağınız gezilerde gün içinde 300-400 km üzerine çıkmayacağınızı düşünerek çok problem olacağını sanmıyorum. Daha fazla kilometre veya daha süratli bir tempo için belki başka bir motosiklet düşünmek daha doğru olur.
Sonuçta, tek silindir ve 5 vitesli bir motosiklet olduğunu unutmamak lâzım.

KLR650 2022 modellerin renk seçenekleri iyiymiş

KLR650 Yakıt tüketimi

Ekonomik olmasıyla öne çıkan bir motor olmadığını biliyorum. Ama, aklımda kalan net bir yakıt tüketimi yoktu. Karbüratörlü döneminde, ayar sorunu yaşayanların, yakıttan şikayetçi olduğunu hatırlıyorum. Ben de dönüp şöyle bir verilerine baktım.
Kabaca ortalama 5 lt./100km. gibi düşünebilirsiniz. Duruma göre 4.5 lt. ile 5.5lt arasında değişkenlik gösterebilir. Daha azı için, asfalttan çıkmamak kaydıyla NC750X , veya scooter olarak Forza 750 ‘ye bakmak lâzım.

Kawasaki KLR650 2021 / 2022 fiyatı

Kawasaki KLR650 Türkiye’ye gelir mi? KLR650 ne zaman gelir? KLR650 fiyatı ne olur? sorularını bir kenara bırakarak, bu motosikletin Avrupa ve Amerika’daki satış fiyatı üzerinden, rakiplerine oranla düzgün bir şekilde fiyatlandığını varsaysak, ortalığı yıkıp geçer. Ve muhtemelen yurtdışında öyle olacak. Çünkü baktığım kadarıyla rakiplerinden %30-40 daha ucuz. Bu şekilde fiyatlansa, bir ok kişi ne yedek parça konusuna, ne de ikinci el durumuna bakmadan alacaktır.
Fikir vermesi açısından;

– 2022 Kawasaki KLR650 Standart: $6,699 (ABS’li $6,999)
– Kawasaki KLR650 Traveler: $7,399
– Kawasaki KLR650 Adventure: $7,999

Başından bu yana 2021/2022 yazmamın sebebine gelirsek, ilk kez bir sonraki yılın modelinin, bir önceki yılın başında duyurulduğuna şahit oluyorum. Muhtemelen 2021 yaz döneminde yurtdışında satışına başlanacaktır. Çıksa gelse sislerin ardından motosiklet fuarına .
Bu arada ilginç de bir not düşelim. Yıl olmuş 2021. USB çıkışını standart olana koymayıp da Traveler versiyonuna eklemek nedir yahu. 400 dolara sadece çanta vermiş olmayalım, usb çıkışını da üst modele koyalım dediler herhalde!!! Olmaz arkadaşım. O navigasyon barını oraya koyuyorsan, o Usb şeysini de standart olarak vereceksin!. Deldirttirme bana panelini!!!

KLR650 sahiplerinin daha önce böyle bir lüksü olmamıştı

İkinci el KLR650?

Gelelim benim hikayeme.

2000’li yıllar demiştim. O dönemde, Çinlilerin piyasada artışı ile motosiklete başlayanlar, daha yüksek cc. motosiklet arayışına girdiklerinde haliyle fiyatlar hızla yukarıya tırmanıyordu. Benim gibi bütçesi kısıtlı olanlar da, Kawasaki KLR650 ve Yamaha XT660R veya XT660X gibi motorların ikinci el ilanlarını takip ediyordu.

Motosiklet turu hayalleri

İkisi de aslında tur (touring) motoru olmasa da, KLR650 ile dünya turu fotoğraflarını gördükçe, “Çantaları takıp, popomun da uyuşmasına razı olsam” ben de bununla uzun geziler yapabilir miyim acaba? diye düşün-dürtüyordu. Ama, bütçe kısıtlı olup, yedek parçalar da şimdiki gibi nispeten kolay ulaşılabilir olmayınca, frene basmak gerekiyordu.

Tabii, burada kastedilen uzun geziler, yurt içi turlar. Motosikletle dünya turu, hatta motosikletle Avrupa turu bile ayrı bir planlama ve hazırlık gerektiren bir süreç. Gerçekleştirmesi de, hayat çarkının dişlileri arasından çalacağınız zamana bağlı.

Var mı başka ikinci el KLR650 hayali kurmuş olanlar aranızda?

Mevcut koşullarda, sıfır motosiklet fiyatları çok ulaşılabilir seviyelerde olmadığına göre, bu yılın son modelini, ikinci el bir KLR650 olarak alırım belki emeklilikte. KLR650 ile ilgili planlarım, ikinci elden yukarı çıkmayacak galiba 🙂

ikinci el kawasaki klr650
2006 model KLR650

Kawasaki KLR650 2021 / 2022 model renk seçenekleri

 • Pearl Lava Orange
 • Pearl Sand Khaki
 • Cypher Camo Grey

Kawasaki KLR650 2021 / 2022 teknik özellikleri

Motor
Tür

Sıvı soğutma,4-valve, Tek silindir, DOHC

Hacim

652cc

Max. Torque

53nm (4500rpm)

Yakıt sistemi

Yakıt sistemi

DFI 40mm throttle

Depo kapasitesi

23 litre

DRIVETRAIN

Transmission Type

5-speed

Aktarma

Zincir

FRAME

Type

Semi-double steel cradle frame

CHASSIS

Wheelbase

1539mm

Caster Angle

30°

Trail

122mm

Seat Height

871mm

Ground Clearance

210mm

Kerb Weight

209kg (sıvılar ve %90 dolu depo)

SÜSPANSİYON

Ön41mm telescopic fork

Arka

Uni-Trak® adj. reb. damping and spring pre/ 7.3 in

Lastikler

Ön lastik

90/90-21

Arka lastik

130/80-17

Frenler

Ön

Hydraulic single disc, Ø 300mm

Arka

Hydraulic single disc, Ø240 mm

Kawasaki KLR650 2021 / 2022 teknik özellikleri

Motosiklet konulu diğer yazılarımız

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Mavzer-i:
  abimde sırasıyla
  95 model klr
  97 model klr vardı
  bende ortaokul çağımda ikisinide kullandım
  sürdüğüm ilk motor desem yanlış olmaz aslında
  türkiyeye gelmesini isterdim.
  gelirse alabilecek durumda olursam fırsatı kaçırmam

 2. -Black-:
  Tenere 700 ile yakın fiyata satmaya kalkarlarsa, şansları olmayacağını bilirler diye tahmin ediyorum.

  Tenere hem arazide KLR650’den geri kalmayacak, hem de çift silindir nedeniyle uzun yolda KLR650’den daha konforlu olacaktır.

  Ben onların yerinde olsam, sıkı bir pazarlığa oturur, tüm parayı KLR650’ye gömer, çok adetli olarak ithal eder ve rekabetçi bir fiyatla piyasaya sürerdim.

 3. Kerem34:
  Kawasaki’nin Türkiye distribütörü motosiklet satmamak için elinden geleni yapıyor, biraz uygun fiyata satsa, sürümden kazanayım dese piyasada yamaha diye bir marka kalmayacak farkında değiller.

 4. turkerontheroad:
  Klr 650 tek silindir, sade ve iddiasız bir motosiklet, motor bloğu kaya gibi sağlamdır ama, çok güzel olmuş yeni hali. Tenere 700 120 bin desek, eğer 90 bini geçmezse fiyatı, bugünden bahsediyorum tabi, bugüne göre, cok satar o zaman. Ama 2022 de gelir diyorlar?

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu