Motosiklet

Norden 901 | Kuzeye Güven

Husqvarna Norden 901 – Kuzeye Güven

Norden 901 iki yıl önce prototipi duyurulduğundan bu yana, adventure motosiklet severlerin takibe aldığı bir modeldi. Genel tasarımı ve kaslı yapısı bir çok kişi tarafından beğenildi. Ama detaylar hakkında çok fazla bilgimiz yoktu. Husqvarna, Norden 901 teknik özellikleri ve donanım detaylarını da paylaştığına göre, artık ne bekleyeceğimizi biliyoruz.

Norden_901_Husqvarna
Norden 901

Norden 901 teknik özellikleri

Aşağıda tam listesini de paylaşacağım teknik özelliklerin öne çıkanları

 • Motor: Sıvı soğutma, Paralel-Twin (Transverse), Dohc
 • Hacim: 889cc.
 • Aktarma: 6 vites, kaydırmalı debriyaj, x-ring zincir
 • 77kW (103 hp)

Torka ilişkin henüz bir açıklama yok ama 100nm civarında olması muhtemel görünüyor.

Transverse Parallel Twin nedir?

“Transverse” kısmı, senin de dikkatini çekmiştir. Örneğini gördüğümüz ama (belki) tanımını bilmediğimiz bir motor yerleşimi. Motosiklet doğrultusunda, “doğrusal” değil de, yanlara doğru açılacak şekilde yapılan motor yerleşimine deniyormuş. Çok fazla teknik detaya takılmayan motosiklet kullanıcısı için, doğrusal olana göre bir artı veya eksisi yok. Sadece sürüş hissiyatı biraz farklı. Bunu yazı ile anlatabilmenin de bir yolu yok. Dolayısıyla, bu tarz motorları alırken listeye isim yazdırmak yerine, muhakkak sürüp denemek lazım.

Araştırdığım kadarıyla Moto Guzzi’nin bazı modelleri bu şekilde. Norden 901’e erişimi olmayanlar belki Moto Guzzi’de bu hissiyatı deneyimleyebilir. Hoş, o da buralarda çok ulaşılabilir değil. 🙂

Marka elçisi Lyndon Poskitt ‘ten harika bir belgesel

Norden 901 vs. Ktm 890?

Taa taaaammm… Norden 901 ile Ktm 890 karşılaştırmasının bir kazananı yok. Yani “vs.” değil de, Norden 901=Ktm 890 aslında.
Bu kadar ipucu ile tahmin edeceğiniz üzere, motor olarak Ktm 890 bloğu kullanılmış.

Bu Ktm, çok gözüme batmaya başladı. CfMoto 800MT ‘den sonra, burada da karşıma çıktı.
Avrupa’nın Çin’i biz olacaktık birader. Az beklesene. Arabayı üretiyoz. Sıra motosiklete de gelirdi belki.

Detayları Husqvarna tarihi dersimizde (aşağıda) inceleriz. Konuya dönüp donanımlara bakalım.

Norden 901 Donanım Özellikleri

Üst seviye motorlarda belirli bir standart oluştu. Norden 901 de bu konuda istisna değil.

 • Sürüş modları: Cadde, Yağmur, Off-Road (Explorer opsiyonel)
 • Quickshiter: Easy Shift, Yukarı ve aşağı yönlü
 • Off-Road Abs
 • 5″ Tft Ekran, Bluetooth (Ride Husqvarna Motorcycles app Android & Ios)

Viraj Abs olarak adlandırılan 6 yönlü Abs, Offroad modunda iken motosikletin yatış açılarını hesaplamayı bırakıyor. Bu sayede, arazi sürüşünüzde çekiş kontrolü daha geç devreye giriyor. Motoru kaydırarak yön vermeniz mümkün. Tek teker (anti-wheelie) kontrolü de devre dışı kalıyor. Deneyimli bir arazi sürücüsü iseniz, teker yaparak engellerden atlamanız da mümkün. Norden 901 ‘deki Explorer modu, adından da anlaşılacağı üzere “Allah ne verdiyse” modu.

Offroad modda, Çekiş kontrol gibi, Abs de müdahaleyi azaltıyor. Arka tekeri tamamen sizin kontrolünüze bırakırken, ön tekerde daha az müdahale ediyor. Ama ihtiyacın olduğunda; kilitlenme korkusu olmadan, freni sonuna kadar çekmeye devam edebiliyorsun.

Ride Husqvarna Motorcycles app için, Play store’a baktığımda henüz yayınlanmış bir uygulama göremedim. Başka motorları için yayınlanmış olan bir MyHusqvarna uygulaması vardı. Herhalde yakın zamanda yüklenir.

Norden 901 -“Al beni, vur araziye”

Lastikler

Normalde bu tür inceleme yazılarında en son sıralarda yer alır lastik seçimi. Ama fiyatlar bir takım lastik için 3000-4000 liraya çıkınca, iyi bir lastikle gelmesi de önem kazanıyor. 21″ ve 18″ jant (tel jant tabii) kullanılan motorda, 252mm yerden açıklık var. Pirelli Scorpion Rally STR gibi ıslak ve kuru zemin performansı beğenilen bir lastikle geliyor. Bu haliyle, “Al beni, vur araziye” diyor. Geniş çap ve yerden açıklık, yüksek sele olarak geri dönüyor tabii. (Sele yüksekliği 854mm.)

Neden Norden 901?

“Madem motoru , jantı aynı, neden Norden 901 alayım o zaman?” diyebilirsin. Haklısın da.

Ktm 890 Adventure ile kıyaslandığında, ülkemizde daha fazla tercih edilecek, ikinci eli daha hareketli olan taraf Ktm olacaktır. 890 adv.,ikinci el almayı düşünenler için de daha rahat ulaşılabilir. Bugün, zaten Norden 901’in ikinci eli yok ama, uzun vadede de olacak olan bu.

Ama en nihayetinde bu tür motorlar öncelikle keyif için binilen motorlar. Öyle olunca da, sunduğu özelliklerin yanında tasarım da ön plana çıkıyor. Ben, Norden 901’i tasarım açısından, KTM 890 Adv.’ye göre daha başarılı buldum. Benzer şekilde düşünenler çıkacaktır sanıyorum.

Tasarım ve yukarıda açıkladığım motor yapısıyla kendine has karakteri olan bir motor görünümünde.

Şu anda motor değiştirmek gibi bir niyetim yok, olsa da “Norden 901 alır mıydım?” bilmiyorum. Ama; kesinlikle, yakınımda bu motoru süren birileri olsun isterdim.

Neticede 2019’da tanıtıldığında hepimizin ilgisini tasarımı çekmemiş miydi? (beğenenler için)

Bu arada sele yüksekliği ile problem yaşayan arkadaşlar için de arada konumlanmış bir model. 890 Adventure R selesi (88cm) ile kıyaslandığında, yine başka bir tercih sebebi olabilir.

Norden 901 Türkiye’ye gelir mi?

Euro normları ve dünya standartlarındaki farklılıklar en başta olmak üzere, çeşitli nedenlerle bazı modeller Türkiye’ye gelmiyor. Ne zaman bir motosiklete göz atsam, kafamın sağ üstünde düşünce baloncuğu açılıyor.

“Türkiye’ye gelir mi?”

Bu motorda öyle olmadı. Eicma 2021‘de duyurulmasını takiben, geleceğine dair kanaatim kesinleşmişti. Bu yazıyı yazarken de gelmiş olduğunu biliyorum. “Türkiye’ye gelir mi?” sorusu da boşa çıkmış oldu. Türkiye’ye geldi.İstanbul’da olmayanlar motosiklet fuarında yakından görme ve inceleme fırsatı bulabilirler

Emeği geçenlere teşekkürler. Diğer motosiklet markalarına ve distribütör firmalarına da örnek olur umarım.

Lafım sana Honda. getirmedin zamanında o CB500X’i, çok ah aldın. Bu saatten sonra getirme zaten.

Gökhan Türkmen kardeşimin dediği gibi:
“Yarın hatırımı sorsan ne olur?
Bugün hevesimi, kırdın bir kere” 🙂

Yakıt Tüketimi Nasıl?

Fabrika verisi olarak yakıt tüketimi 100 kilometrede 4.5 lt.
Bu karakterde ve bu hacimde bir motor için bu değerin yakalanma ihtimali zor. Yani, en azından ortalama bir kullanım göz önüne alındığında zor.

70-80 km. hızlarda belki bu tüketim değerini yakalamak mümkün. Ama sen onu yine en az 5 lt. olarak düşün. Motor hacmine göre normal bir tüketim olsa da, benzin zammı sonrası, özellikle ulaşım amaçlı olarak kullanmayı düşünenlere göre değil. Bütçen varsa; dağ-bayır demeden motosikletle Türkiye turu yap.

Husqvarna logo
Husqvarna logo

Husqvarna hakkında bilgi

Enduro/Cross yarışçıları tarafından iyi bilinse de, genele yayılmış bir marka değil Türkiye’de. En fazla yarışçıların yanına, biraz da meraklılarını ekleyebiliriz. Bunu markaya ait modellerin alınıp, kullanılması açısından söylüyorum. Yoksa, adını muhakkak duymuşsundur. Ama, kimsenin markayı araştırdığını zannetmiyorum. Ben de bu yazıya kadar ilgi duymamıştım.

Hee, unutmadan. Motorlu testere ile ilgilenenleri de bu hesaba dahil etmek lazım. 🙂

Merak edenler için kısa bir tarihçe.

Geçmişi oldukça eskiye dayanan Husqvarna, adını 1689’da kurulduğu İsveç kasabasından alır. Huskvarna, “değirmen evi” anlamına geliyor. İlk çıkış noktası silahlar. (1689 öncesinde namlu üretimi yapıyorlar.) Markanın logosu da bu doğrultuda. silah namlusunun önden görünümü ve ortasında adını aldığı kasabanın “H” harfi. 1800’lerin sonlarında Husqvarna; dikiş makineleri, dökme demir mutfak ekipmanları ve bisikletler üretmeye başlar.
1903’te, Husqvarna önce ithal motorlarla, daha sonra kendi motorlarını üreterek motosiklet yapmaya başlar. 1920’lerde Harley ve Indian tarafından yapılanlara benzer bir motor üretir ve 1930’larda Grand Prix yarışlarında yarışmaya başlar.
Amerika ve Avrupa motokros pistlerinde önemli bir isim yapar.

Bmw ve Ktm’e geçiş

 • Husqvarna, 1986 yılında motosiklet bölümünü, İtalyan Cagiva‘ya satar. (1989 yılına kadar silah üretimi devam eder.)
 • 20 yıl Cagiva’dan sonra BMW‘ye geçer. Motokros, Enduro, Hard-Enduro, Dual-Sport üretimi devam eder.
 • 2013’te Bmw’nin 650GS motor bloğuyla TR650 Terra ve yol versiyonu TR650 Strada‘yı çıkarır.
 • Aynı yıl yönetim Bmw’den, Ktm‘ye geçer.

Geçişi takiben; Ktm de Bmw’nin yolunu izler. Husqvarna modelleri; motor üretim, araştırma ve geliştirme maliyetlerini paylaştırmak amacıyla, Ktm’de gördüğümüz motor bloklarını kullanmaya başlar.

 • Svartpilen 401 (Ktm 390)
 • Vitpilen 401 (Ktm 390)
 • 701 Enduro (Ktm 690)
 • 701 Supermoto (Ktm 690)

Bugün Ktm, Husqvarna ve Gas Gas aynı grup altında üretimlerine devam ediyor ve üç marka da ülkemize aynı distribütör tarafından ithal ediliyor.

Böylece Ktm 890 motor bloğu kullanan, Husqvarna’nın macera motosikletleri (Adventure) arasındaki temsilcisi Norden 901‘le tanışmış oluyoruz.

Norden 901 fiyatı?

Türkiye’de satılan herhangi birşey için fiyat yorumu yapmayı bıraktım artık. Kime ucuz, kime pahalı gelir bilemiyorum. Fiyat algım iyice bozulduğu için, sadece fiyatını belirteyim. Fiyat-performans ürünü olup olmadığını siz belirleyin ve bütçeniz doğrultusunda karar verin.

 • Aralık 2021Husqvarna Norden 901 Türkiye satış fiyatı: 248.000 TL.
 • Ocak 2022 Husqvarna Norden 901 Türkiye satış fiyatı: 295.900 TL.
 • Mayıs 2022 Husqvarna Norden 901 Türkiye satış fiyatı: 298.700 TL.

Aralık ayı fiyatına baktığımda tercih edilebilir bir motordu.

KTM 890 fiyat:
Ocak 2022

 • 890 Adventure fiyatı: 263.900 TL.
 • 890 Adventure R fiyatı: 279.900 TL.

Mayıs 2022

 • 890 Adventure fiyatı: 260.600 TL.
 • 890 Adventure R fiyatı: 276.400 TL.

250cc motorların 90.000 TL. civarlarında dolaşıp, 100.000 TL.’ye merdiven dayadığı bir dönemden geçiyoruz.

Adventure motosiklet alacağım ama bu kadar bütçe ayırmak istemiyorum diyorsan, ihtiyaç ve isteklerini tekrar gözden geçirebilirsin.

Norden 901 Teknik Özellikleri

 • Motor Tipi Paralel çift silindirli 4 zamanlı benzinli motor
 • Motor Hacmi 889 cm³
 • Şanzıman Sıralı, 6 vites
 • Motor Gücü 77 kW (103 hp)
 • Soğutma Sıvı soğutma
 • Debriyaj PASC kaydırmalı debriyaj
 • Şasi Krom molibden çelik borudan ana boru şasi, toz kaplama
 • Ön Amortisör WP APEX 43
 • Arka Amortisör WP APEX – Monoshock
 • Süspansiyon Yolu Ön 220 mm
 • Süspansiyon Yolu Arka 215 mm
 • Fren Tertibatı Ön Dört pistonlu, 2 x Brembo radyal kaliper
 • Fren Tertibatı Arka Tek pistonlu Brembo yüzer kaliper
 • Diskler Ön/Arka 320 mm / 260 mm
 • Zincir 520 X-Ring
 • Ön Lastik Ebat 90/90 21
 • Arka Lastik Ebat 150/70 18
 • Yerden Açıklık 252mm
 • Sele Yüksekliği 854 mm
 • Yakıt deposu kapasitesi 19 lt.
 • Kuru Ağırlık 204 kg
 • Ortalama Yakıt Tüketimi 4.5 l/100 km

Diğer motosiklet yazılarımız

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Ev aldık o aralık fiyatına biz 10 sene önce, şimdi bi de 300’e dayanmış… valla fiyat algım benim de yerle bir olmuş. 150-175 bin arası bi fiyat beklemiş, okudukça da heveslenmiştim. Tüüü…

  1. Aynı fiyat olduğunda, bence de tercih sebebi olabilir. Ama ikinci el satış kaygıları da olabiliyor bazen.
   Yedek parçada sıkıntı olacağını zannetmiyorum. İkisini de aynı dist. getiriyor. Olursa Ktm’de de olur.

 2. Musa K.
  evet dedikleriniz sonuna kadar dogru, ama hsg tasarımı çok çok daha üst düzey duruyor.

  -Tasarım sürecine oldukça zaman ayırmışlar. Olumsuz bir durum olsa, zaten 2019’da konsept olarak tanıtıldığından beri de yeteri kadar ilave zamanları vardı.
  Ne de olsa markanın ilk adventure motoru.

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu