MotosikletVideo

CFMoto 800MT Duyuruldu – Ktm’nin Yol Versiyonu Mu?

CFMoto 800MT, Shangai Motosiklet fuarında tanıtıldı

CFMoto,ülkemizde gelişemeyen motosiklet sektöründen ve kültüründen nasibini alsa da, aslında dünya çapında güzel işlere imza atıyor. Bu işlerden biri de, Shangai motosiklet fuarında tanıttıkları markanın son modeli CFMoto 800MT

Aralık 2021 itibarıyla, Eicma 2021‘de hem CFMoto ‘nun, hem de genel olarak fuarın ilgi çekenleri arasına girdiğini belirtelim 800MT ‘nin.

CFMOTO-800MT
CFMoto 800MT genel görünüm

CFMoto 800MT genel görünüm / tasarım

Genel görüntü olarak, klasik bir spor-enduro. Farlar bence bu tür motorlara en yakışan haliyle, “ikili” olarak tasarlanmış. Önden bakıldığında farın arka bölümüne gittikçe, sanki Triumph’ın depo tasarımlarını andırıyor.

Sis farları ile birlikte kafa tasarımı güzel ama koruma demirlerinin uç bölümleri hem kalitesiz hem de kötü görünüyor. Yanlara doğru fazla uzadığı için, motoru yatırdığında koruma sağlayacağını tahmin edebiliyorum ama, bu tür bir koruma keşke daha geride farklı bir uzantı ile sağlanabilmiş olsaydı. Sis farlarını biraz daha kenara çekerek bir nebze önlenebilirdi belki. Ama sislerin hemen arkasındaki karenaj da, sis farları ile uyumlu tasarlanmış ve yerini değiştirdiğiniz zaman kötü görünecektir.
Bunlar daha çok ince detaylar tabii. Genel görünüm itibariyle, oldukça beğendim. Bence, aynı cc. sınıfında yer alan NC 750X ‘ten daha hoş bir görüntüsü var.

Bir puan da lastik ebatları için alıyor benden. (Ön:19″, Arka:17″)

CFMoto-MT800
CFMoto 800MT önden görünüm

Malzeme kalitesi olarak ucuza kaçmadılarsa, Honda NC 750X için iyi bir alternatif olabilir. Henüz kendisini göremesek de, aşağıdaki videodan gördüğümüz kadarıyla, malzeme kalitesi iyi görünüyor. Öne çıkan özelliklerine baktığımızda, Nc750x ‘ten daha dolu bir motor var karşımızda. Tabi bu bir kıyaslama yazısı değil, sadece aynı hacimde motorlar olmaları nedeniyle, örnekleri NC 750X üzerinden veriyorum. Özelliklere baktığınızda, neredeyse NC 750X’e haksızlık yaptığımı, ikisinin farklı kategorilerde motorlar olduğunu düşünebilirsiniz. 🙂 Teknik olarak farklılar ama fiyat olarak yakın olmalarını bekliyorum. Onun üzerine çıktıkça, satış şansı düşecek haliyle.
Tüm ilave özelliklerine rağmen, belirli bir fiyatın üstünde tercihler yine daha bilindik markalara kayacaktır.

Tasarım konusunu biraz zorlasan Super Tenere ‘nin şaftsız yavrusu da olurmuş. Tenere ‘yi (Yamaha T7) iki versiyon çıkarsalardı da, biri bu olsaydı, üstüne bir de Tenere ile aynı fiyata olsaydı!? Ne satardı bee… 🙂

CFMoto 800MT genel özellikleri

 • KTM 790 LC8 motoru 95ps 77nm
 • Bosch (kit) ABS, ride by wire, traction control (çekiş kontrol)
 • Cruise control, ısıtmalı elcik ve sele
 • Anahtarsız çalıştırma, otomatik uzun far
 • 7″ ekran, dahili navigasyon

Sizin de benim gibi motora takıldığınızı tahmin edebiliyorum. CF Moto, KTM ortaklığının bir sonucu olarak KTM 790 Duke ve KTM 790 Adventure‘da kullanılan 799 cc. motor bloğu kullanılmış. Bu konuda sanıyorum başka bir şey söylemeye gerek de yok. 🙂 ( Bu arada bir başka Ktm bloğu da, Husqvarna Norden 901 modelinde karşımıza çıkacak. )

ABS tarafında da, son dönemde yoğun olarak kullanılan; yatış açısının da hesaba katılarak frenleme yapılmasını sağlayan, kısaca “Viraj Abs” ‘si olarak bildiğimiz sistem var. Diğer sıraladığım özellikler, günümüzde orta-üst fiyat segmentinde yer alan motorlarda bulunan özellikler. Ve bu sınıfta standart hale gelmiş durumda.

CF-MOTO-800-MT-fiyat
Ağırlık nedeniyle ağır arazi sevenlere göre değil, ama bir seviyeye kadar sıkıntı çıkarmayacak gibi.

CFMoto 800MT alimunyum jantlı ve tel jantlı iki versiyon olarak satışa sunuluyor. Çanta demirleri ve alimunyum çantaları ile birlikte toplam ağırlığı 231 kg. Tel jantlı olan da yine çantalar ile birlikte 248 kg. Spor turing kullanıcıları ve arada kampa falan giderken toprak yola girenler için, çok önemli olacağını sanmıyorum.

Süspansiyonları araştırırken KYB marka olduğunu gördüm. Google’da Monroe ile kıyaslayıp, görüş soranlar olmuş. Sitesine baktığınızda da kaliteli olduğunu tahmin edebiliyorsunuz. Bunu anlamanın en iyi yolu tabii, önce bir sürmek. Onun için de Avrupa pazarına sunulmasını beklemek gerekiyor. CFMoto 800MT ‘nin öncelikli olarak Hindistan’a satışı planlanıyor. Eicma ile birlikte, Avrupa’da da satışa sunulacağını öğrenmiş olduk. Darısı bizim başımıza.

CF-MOTO-800-MT-1
CFMoto 800MT fiyatı, özelliklerine bakınca çok da düşük olacak bir model değil

CFMoto 800MT fiyatı

Net bir fiyat bulamadım. Ama beklentiler 7.700 ile 10.800 dolar arası olacağı yönünde.
Şu ana kadar Nc 750X üzerinden gittiğimiz için yine onunla karşılaştıralım. Mayıs 2021 itibariyle NC 750X düz versiyorunu 99.200 TL. (DCT 107.100 TL.)
Çeşitli yasal düzenlemeler veya pazarlama politikalarından dolayı her model, dünyanın her tarafına satılmıyor. Güzel haber, modelin Avrupa’da da satışa sunlacağı, kötüyü sona saklayalım. Her ne kadar CFMoto nispeten uygun fiyatı ile bilinse de (geldiğinde kur ne olur bilemiyorum ama Mayıs 2021 Dolar kuru:8.27 TL.) 800MT geldiğinde 130.000 – 140.000 TL. den aşağı olmayacaktır.
Siz ne dersiniz? Bu fiyatlara alınır mı? Yoksa daha düşük fiyatlı NC’ye mi yönelmek lazım. Ya da belki, diğer markalardan farklı bir model?

Bu yazıyı güncellediğim tarihte dolar kuru yaklaşık 17.00 TL. Bu kurla gelir mi? Gelirse fiyatı ne olur? birlikte göreceğiz.

CFMoto 800MT Video

CFMoto 800MT hakkında ilk gelen bilgiler ile, Eicma ‘da duyurulan arasında ufak tefek farklılıklar var. Yeni bilgiler doğrultusunda bu yazıyı güncellemeye devam edeceğim. Aşağıdaki videodan genel görünüm, malzeme kalitesi, gösterge paneli (dashboard) hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsin.

CFMoto 800 MT teknik özellikleri – CFMoto 800 MT Fiyatı

Türkiye’ye gelir mi?

Motosiklet hakkında yazılar yazarken, olayın boyutu değişmeye başladı. İnsanı tereddütte bırakan iki tane engel karşıma çıkıyor.

 • Teknik olarak gelmesi mümkün mü?
 • Türkiye fiyatı ne olacak?

Döviz kurunun yıl boyu sürekli olarak yükselmesi ile birlikte, gözler mecburen daha hesaplı modeller üreten Hindistan ve Çin pazarına döndü. Ortak üretimler falan derken işi de öğrendiler artık. Ama, bazen iç pazara yönelik üretim yaptıkları için, Euro (emisyon) standartlarını geri planda bırakıyorlar. Firmaların çoğu, net bir bilgi de vermeyince, Türkiye’ye (veya Avrupa pazarına) gelip gelmeyeceği konusunda tereddüt yaşatıyor.

Diğeri de tabii mevcut ekonomik durum.

Getiren firma riski alacak mı? Rekabetçi bir fiyat sunabilecek mi? Fırsat maliyeti! falan derken, liste uzar gider. Bu kısmı finansçıların işi tabii. Bize sadece, sonu CB500X‘e benzemesin demek düşer 🙂

Eicma 2021‘de de boy gösterdiğine göre, en azından teknik açıdan getirilmesinin önünde bir engel olmadığını belirtmiş olayım. Darısı bizim motosiklet fuarına.

CFMoto 800MT Fiyatı?

Satış fiyatı 259.000 TL. (Nisan 2022)

CF Moto 800 MT için teslim tarihi?

Haziran 2022

Aslında CFMoto 800MT fiyat bilgisini, motosiklet Türkiye’ye geldiğinde güncellemiştim. Ama ya kayıt etmedim, ya da teknik güncellemeler veya yedek yüklemeler sırasında silinmiş.

CFMoto 800 MT Teknik Özellikleri

 • Motor: Su soğutmalı, 4 zamanlı DOHC parallel twin
 • Motor Hacmi: 799cc
 • Sıkıştırma oranı: 12.7 : 1
 • Yakıt Sistemi Bosch electronik yakıt enjeksiyon, Ride-by-wire
 • Motor Gücü: 95 hp (70 kW) @ 9,000rpm
 • Maksimum Tork: 77 Nm @ 7,500rpm
 • 6 vites, kaydırmalı debriyaj
 • Sürüş Modları: Spor ve Yağmur
 • Ön Süspansiyon 43mm KYB ters amortisör (ters çatal) ayarlanabilir, 160mm esneme aralığı
 • Arka Süspansiyon: KYB monoshock, ayarlı, 150mm esneme aralığı
 • Ön Fren: Çit disk, 320mm 4 piston kaliper
 • Arka Fren 260mm disk
 • ABS, Tel jant
 • Ön lastik: Maxxis tubeless, 110/80-19
 • Arka Lastik: Maxxis tubeless, 150/70-17
 • Yerden açıklık: 190mm
 • Sele Yüksekliği: 825mm
 • Yakıt Kapasitesi: 19l
 • Islak ağırlık: 225kg

Motosiklet konulu diğer yazılarımız

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. kendini kanıtlamış bir marka varken hem daha ucuz ise neden alınsın ki tabiki nc yani honda

  1. 130-140 bin bandında olursa satılmaz bu memlekette,v strom 650 veya tracer 700 daha mantıklı olur,100cc fazla motora binmek için japondan vazgeçmez kimse,lansman fiyatı belki fuarda 120 civarında olursa ki,,( dolar oldu 14 TL ,zor olur) ozaman düşünülebilir belki…

   1. V-strom sahipleri ne der? bilemiyorum ama, sahip olduğu cruise control, viraj abs, 95ps güç, ktm blok gibi özellikleri nedeniyle 750x ‘den daha güzel bir motor.
    Bu noktada 750x ‘in yakıt ekonomisi geri planda kalabilir.
    Eicma 2021 ‘de Benelli Trk 800 ile birlikte, dikkat çeken modellerden 800 mt.
    Parça kalitesi ve konfor açısından geride kalmaz, kronik bir arızası olmazsa, Türkiye’de de sürpriz yaşatabilir.

 2. 2020 Haziran’da ikinci el, 200 km de 650 nk aldım. Geçen hafta ilana koyup, 1 haftada sattım. Bu fiyata bence harika motor. Yüksek cc kullanmış biri olarak her tür ihtiyacımı karşıladı. Yerine 650 mt aldım 2021 Haziranda. Bir sene kadar hem 650 nk, hem de 650 mt sahibi idim anlayacağınız.
  650 mt, aynı blok olmasına rağmen 650 nk dan çok farklı karakterde. Nk eğlence makinası iken mt gerçekten yol motoru. Yumuşak. Son hız 200 ler çok çok rahat görülüyor ikiside. Şu anki fiyatı ile mt bence kaçırılmayacak bir motor.
  Her güzelin bir kusuru varsa, o da bu güzelde yedek parça sorunu. Garantili ve ücretli yedek parça stokları farklı görünüyor bayilerde. Ücretli parça istiyorsun yok. Garantili parça stoğunda var ama vermiyorlar. Garip bir prosedürleri var.
  Motor 10 numara, distribütör sıkıntı.

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu