CFMoto 800MT Duyuruldu – Ktm’nin Yol Versiyonu Mu?

CFMoto 800MT, Shangai Motosiklet fuarında tanıtıldı.

CFMoto,ülkemizde gelişemeyen motosiklet sektöründen ve kültüründen nasibini alsa da, aslında dünya çapında güzel işlere imza atıyor. Bu işlerden biri de, Shangai motosiklet fuarında tanıttıkları markanın son modeli CFMoto 800MT

CFMOTO-800MT
CFMoto 800MT genel görünüm

CFMoto 800MT genel görünüm / tasarım

CFMoto 800MT genel görüntü olarak klasik bir spor-enduro. Farlar bence bu tür motorlara en yakışan haliyle, “ikili” olarak tasarlanmış. Önden bakıldığında farın arka bölümüne gittikçe, sanki Triumph’ın depo tasarımlarını andırıyor.

Sis farları oldukça ile birlikte kafa tasarımı güzel ama koruma demirlerinin uç bölümleri hem kalitesiz hem de kötü görünüyor. Yanlara doğru fazla uzadığı için, motoru yatırdığında koruma sağlayacağını tahmin edebiliyorum ama, bu tür bir koruma keşke daha geride farklı bir uzantı ile sağlanabilmiş olsaydı. Sis farlarını biraz daha kenara çekerek bir nebze önlenebilirdi belki. Ama sislerin hemen arkasındaki karenaj da, sis farları ile uyumlu tasarlanmış ve yerini değiştirdiğiniz zaman kötü görünecektir.
Bunlar daha çok ince detaylar tabii. Genel görünüm itibariyle, oldukça beğendim. Bence, aynı cc. sınıfında yer alan NC 750X ‘ten daha hoş bir görüntüsü var.

Bir puan da lastik ebatları için alıyor benden. (Ön:19″, Arka:17″)

CFMoto-MT800
CFMoto 800MT önden görünüm

Malzeme kalitesi olarak ucuza kaçmamışlarsa, Honda NC 750X için iyi bir alternatif olabilir. Öne çıkan özelliklerine baktığımızda, ondan daha dolu bir motor var karşımızda. Tabi bu bir kıyaslama yazısı değil, sadece aynı hacimde motorlar olmaları nedeniyle, örnekleri NC 750X üzerinden veriyorum. Özelliklere baktığınızda, neredeyse NC 750X’e haksızlık yaptığımı, ikisinin farklı kategorilerde motorlar olduğunu düşünebilirsiniz. 🙂

CFMoto 800MT genel özellikleri

 • KTM 790 LC8 motoru 95ps 77nm
 • Bosch (kit) ABS, ride by wire, traction control (çekiş kontrol)
 • Cruise control, ısıtmalı elcik ve sele
 • Anahtarsız çalıştırma, otomatik uzun far
 • 7″ ekran, dahili navigasyon

Sizin de benim gibi motora takıldığınızı tahmin edebiliyorum. CFMoto, KTM ortaklığının bir sonucu olarak KTM 790 Duke ve KTM 790 Adventure‘da kullanılan 799 cc. motor bloğu kullanılmış. Bu konuda sanıyorum başka bir şey söylemeye gerek de yok. 🙂 ABS tarafında da, son dönemde yoğun olarak kullanılan; yatış açısının da hesaba katılarak frenleme yapılmasını sağlayan, kısaca “Viraj Abs” ‘si olarak bildiğimiz sistem var. Diğer sıraladığım özellikler, günümüzde orta-üst fiyat segmentinde yer alan motorlarda bulunan özellikler. Ve bu sınıfta standart hale gelmiş durumda.

CF-MOTO-800-MT-fiyat
Ağırlık nedeniyle ağır arazi sevenlere göre değil, ama bir seviyeye kadar sıkıntı çıkarmayacak gibi.

CFMoto 800MT alimunyum jantlı ve tel jantlı iki versiyon olarak satışa sunuluyor. Çanta demirleri ve alimunyum çantaları ile birlikte toplam ağırlığı 231 kg. Tel jantlı olan da yine çantalar ile birlikte 248 kg. Spor turing kullanıcıları ve arada kampa falan giderken toprak yola girenler için, çok önemli olacağını sanmıyorum.

Süspansiyonları araştırırken KYB marka olduğunu gördüm. Google’da Monroe ile kıyaslayıp, görüş soranlar olmuş. Sitesine baktığınızda da kaliteli olduğunu tahmin edebiliyorsunuz. Bunu anlamanın en iyi yolu tabii, önce bir sürmek. Onun için de Avrupa pazarına sunulmasını beklemek gerekiyor. CFMoto 800MT ‘nin öncelikli olarak Hindistan’a satışı planlanıyor.

CF-MOTO-800-MT-1
CFMoto 800MT fiyatı, özelliklerine bakınca çok da düşük olacak bir model değil

CFMoto 800MT fiyatı

Net bir fiyat bulamadım. Ama beklentiler 7.700 ile 10.800 dolar arası olacağı yönünde.
Şu ana kadar Nc 750X üzerinden gittiğimiz için yine onunla karşılaştıralım. Mayıs 2021 itibariyle NC 750X düz versiyorunu 99.200 TL. (DCT 107.100 TL.)
Çeşitli yasal düzenlemeler veya pazarlama politikalarından dolayı her model, dünyanın her tarafına satılnıyor. Güzel haber, modelin Avrupa’da da satışa sunlacağı, kötüyü sona saklayalım. Her ne kadar CFMoto nispeten uygun fiyatı ile bilinse de (geldiğinde kur ne olur bilemiyorum ama Mayıs 2021 Dolar kuru:8.27 TL.) 800MT geldiğinde 130.000 – 140.000 TL. den aşağı olmayacaktır.
Siz ne dersiniz? Bu fiyatlara alınır mı? Yoksa daha düşük fiyatlı NC’ye mi yönelmek lazım. Ya da belki, diğer markalardan farklı bir model?

Motosiklet konulu diğer yazılarımızı okumak için buraya tıklanabilir…

One thought on “CFMoto 800MT Duyuruldu – Ktm’nin Yol Versiyonu Mu?

 • 8 Mayıs 2021 tarihinde, saat 13:59
  Permalink

  kendini kanıtlamış bir marka varken hem daha ucuz ise neden alınsın ki tabiki nc yani honda

  Yanıtla

Ya sence?

%d blogcu bunu beğendi: