Motosiklet

Motosiklet fuarı 2022 | Motobike İstanbul

Motosiklet fuarı ne zaman?

Motosiklet fuarı 2022 / Motobike İstanbul 2022 , bu yıl 21-24 Nisan tarihleri arasında düzenleniyor. Fuar yetkilileri tarafından teyit edilmiş, net bilgidir!

Bilet fiyatı, bilet satış kanalı gibi detaylara girmeden, en çok merak edileni en başta belirtmiş olayım.

Blogumuzun başlığında da belirttiğimiz gibi; motosiklet fuarına artısıyla, eksisiyle şöyle bir göz atalım.

2022 Motosiklet fuarı biletleri ne kadar?

Motosiklet fuar biletleri, gideceğiniz güne göre farklı fiyatlandırılmış.
Perşembe: 60 TL.
Cuma: 70 TL.
Cumartesi: 85 TL.
Pazar 85 TL.
Kombine bilet: 150 TL.

Bilet fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz? >> Yorumlar

Motosiklet fuarı biletlerini nereden alabiliriz?

Motobike İstanbul 2022 biletleri, Biletix üzerinden satışa sunulmuş.
https://www.biletix.com/search/ISTANBUL/tr?searchq=motobike%20istanbul#motobike%20istanbul

Motobike İstanbul 2022

Motosiklet fuarı, 2021 yılında önce erteleme olduğunu duyurmuş, sonra da sessizliğini korumuştu. Bu yıl

 • Motosiklet markaları ve Utv markaları
 • Motosiklet kıyafeti, koruyucu ekipman, motosiklet kaskı firmaları
 • Aksesuarı markaları
 • Motosiklet güvenliği firmaları

ile bunların üreticileri, distribütörleri ve kurumsal büyük bayilerinin yer aldığı geniş bir katılımla güzel bir fuar olacağını umuyorum. Bu kadar firmayı ana kategorilerde toplaması kolay ama, detaya girdiğiniz zaman çok sayıda alt başlık açmak mümkün.

İster artı, ister eksi olarak kabul edin ama elimizdeki, gelenekselleşmiş tek motosiklet fuarı. 2000’li yıllarda iki fuar vardı bir ara. Yakın tarihli ve çekişme içerisindeydi sanıyorum. Sonraları teke düştü. Geçen sene Tuzla’da bir alternatif denemesi yapılacak gibiydi (Motomobil) ama, o da pandemi nedeniyle güme gitti. Belki başka sebepleri de vardır. En azından iptale ilişkin açıklama bu yönde.

Bir de etkinlikler var tabii.

Stunt gösterileri ve bazen sosyal medya fenomenleri, bazen eğitimciler ile söyleşiler.

Motosiklet kullanıcıları açısından da, sektörün içinde yer alanlar açısından da yeni sezon motosiklet fuarı ile birlikte başlıyor.

Motosiklet markaları- motosiklet fuari-motobike istanbul
Dünyaca ünlü motosiklet markaları

1- Motosiklet sektörü açısından

Motosiklet fuarı bayiler ve distribütörlerin buluşma noktası. Hele ki pandemi döneminde kurumsal ziyaretlerin zorlaşması nedeniyle ayrıca önemli bir hale geldi. Üstüne akaryakıt zamlarını ve dalgalı seyreden döviz kurunu da ekleyin. Bütün bu olumsuz koşullar bir araya gelince, iletişim sorunları ve aksaklıklar yaşanmaması mümkün değil.

Beklenti

Motosiklet fuarı süresince yapılacak görüşmelerin iletişimi toparlamak adına güzel bir fırsat olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda, daralan ekonomi nedeniyle, yeni işbirlikleri de ortaya çıkabilir. Mevcut koşullarda özellikle kobi sınıfındaki işletmelerin nispeten düşük maliyetleri nedeniyle, yeni bayilere ulaşması mümkün olabilir. Yurt dışından da katılımlar olduğu için, ithalat kısmı pek parlak görünmese de, belki yerli üreticiler dış piyasalara açılma imkânı bulabilirler.

motosiklet ekipmanı, motosiklet fuarı, motobike istanbul
Motosiklet ekipmanı – Buldun mu, kaçırma!

2- Motosiklet kullanıcıları açısından:

Motosiklet alacaklar için fuar dönemi kampanya beklentisi zirve yapıyor. Bazı yeni modeller için de tanıtım fiyatlarını yakalamak mümkün. Sezon öncesi motosiklet ekipmanı ihtiyacını karşılamak konusunda da önemli. Özellikle şehir dışından gelecekler için.
Uzun süre bir araya gelmemiş aynı veya farklı kulüp üyeleri, forum katılımcıları için de buluşma noktası gibi.

Beklenti

Sektörün büyük çoğunluğu ithal ürünlere dayalı olduğu için kampanyalar konusunda büyük çaplı bir beklentiye girmemek lazım. Ama durum “dünden pahalı, yarından ucuz” şeklinde seyrettiği için,  fırsat olarak gördüğünüz ürün varsa kaçırmayın derim. İlgilendiğiniz motosiklet kıyafeti, motosiklet aksesuarları, kask, takip cihazı gibi ürünler varsa, en azından bugünden itibaren takibe almakta fayda var.

Fuar bu sene olacak mı?

“Yazı öncesinde görseller için izin isterken, tarihi de sordum. Netleştirmeye çalıştıkları bilgisi geldi. Sürpriz bir gelişme olmazsa, bir sene aradan sonra bu yıl yine düzenlenecek. ” demiştim. Yazının başında da belirttiğim üzere, bu sene yeniden düzenleniyor.
Gecikme nedenini kimse çıkıp da açıklamadığı için bilemiyoruz. Motosiklet markalarının tedarik sıkıntısından veya organizasyon tarafındaki aksaklıklardan kaynaklı olabilir.
Büyük markalardan bazılarının katılmayacağı da söylentiler arasında.

Motosiklet fuarı – Motobike İstanbul Bu sene kalabalık olur mu?

Motobike İstanbul ‘a ne zaman gitsek?

Fuarın en uygun ve sakin zamanı Perşembe ve Cuma günleri. Perşembe günü belki biraz daha kalabalık olur ilk gün olduğu için. Ayrıca sadece basın ve VIP ziyaretçiler için bir süre de ayrılacak ilk gün.
Cumartesi ve Pazar, tahmin edeceğiniz üzere en yoğun olacağı günler. Cumartesi büyük çoğunluk yine çalışıyor olacağı için, Pazar günü kadar yoğun olmayacaktır. Pazar günü hem kalabalık olacağı, hem de fuardaki görevli ve yetkililerin dördüncü günü olacağı için, muhtemelen yorgun olacaklar ve çok fazla yardım veya ilgi beklememek lazım.
Hafta içi bilet ücretlerinin de daha uygun olacağını hatırlatalım.

Bu arada ilgilendiğiniz özel bir etkinlik varsa, onun da tarihine dikkat ederek planlama yapmak lazım. (Eğitim, konuşma, stunt vs.)

Motosiklet Fuarı Bilet Fiyatı? Nereden Alabiliriz?

Tarihle birlikte fiyat ve bilet satış kanalı da netleşmiş olur. (Henüz netleşmedi)
Katılımcı firmalar, verilen davetiyelerden bir kısmını müşterilerine de dağıtıyor. Bir ara motosiklet dergileri de fuar öncesi sayılarında bu davetiyeleri ücretsiz olarak veriyordu. Ama o konu kapanalı çok oldu sanıyorum. Bunun haricinde fuar ziyareti ücretli.

Bununla ilgili de değişik yorumlar var. Bazı kişiler ücretli olmasını olumlu olarak görüyor. İşi olmayan laf olsun diye girip zaten kalabalık olan fuarı iyice kalabalık hale getirmesin diye. Hemen hemen bütün sektörün ve çok sayıda sponsorun katıldığı fuarın ücretsiz olması gerektiğini düşünenler de var. İki taraf da, kendine göre haklı bence. Özellikle de yapılan son benzin zammı sonrası, şehir dışından katılacaklar için fuar ziyareti maliyeti oldukça arttı.

Geçtiğimiz yıllarda bu bilet ve ücretsiz davetiye konusunda tartışmalar yaşanmış, bazı motosiklet kulüpleri protesto ederken, Barkın Bayoğlu‘nun da taraf olduğu bir grup karşıt görüşte yer almıştı.

Ülkemize gelmeyen çok sayıda model var! Keşke daha büyük alanlarda, daha fazla modelle düzenleyebilsek fuarları

Motosiklet fuarı katılımcı firmaları

Liste uzun. Bu listeyi ayrı bir yazıda paylaşacağım. 2020’de Kawasaki ve Suzuki’nin yokluğu biraz hayal kırıklığı yaratmıştı. Umarım bu sene tüm firmaların eksiksiz olarak yer aldığı bir motosiklet fuarı olur. 2 sene geçti aradan. Katılımcı firmaların da bu konuda istekli olacağını düşünüyorum. Gerçi, Suzuki Motosiklet Türkiye, instagram konusunda geç kalsa da, fuara katılmasa da en itibarlı marka olmayı başarıyor.

Suzuki ve Kawasaki için katılmadıkları yılı da ekleyince üçünce sene olacak. Yeni modeller de var.
Ducati bir çok model çıkardı. Honda‘da Crf 250‘nin (veya Crf300) durumu belli değil. Bir de Crf190L var aslında ama, geçen senenin sonunda Honda Müşteri Hizmetleri bile bilmiyordu durumu. Honda’nın Eicma’da tanıtılan yeni orta hacim maksi scooterı Adv350 burada da beğenilecek mi bakalım?

CF Moto 800 MT burada da ilgi çeker. Fuar için bekleyenler de var.

Uzun lafın kısası, geçen süre içerisinde yeni modeller açısından bakıldığında, bütün motosiklet markaları için motosiklet fuarı katılımı şart gibi duruyor. Yerli aksesuar ve ekipman üreticileri için de, kur nedeniyle rekabet şansı doğdu. Onların da Motobike İstanbul ‘da olmak isteyeceği bir zamandayız. Hem yurt içi, hem de yurt dışı piyasa için.

Aynı zamanda kısa süre de olsa ulusal medyada sesini duyurma imkânı var. Neticede bütün gözler fuara çevriliyor. Araba fuarları kadar olmasa da, motosiklet fuarı basın tarafından da takibe alınıyor. Işıklar altında pırıl pırıl parlayan motosikletlerin de, televizyon karşısında da bir alıcısı var.

Eksikliklerin olması, aksaklıkların yaşanması normal. Özellikle; bu tür büyük bir organizasyonda. Ama daha iyi olabilir. Dolayısıyla hem düzenleyenler, hem de katılımcılar tarafında önemli eksiklikler var.
Fuarı düzenleyenler muhakkak bu konuları takip ediyorlardır ama, katılımcı firmaları düşündüğünüzde bu konudan çok da emin değilim.
Komple karalamış olmamak için sorunun kaynağına göre gruplandırmak istedim. Katılımcı firmalar ve Motobike İstanbul organizatörleri farklı alanlarda eleştirilmiş.

Motosiklet markaları ve sosyal medya

Motosiklet marka ve distribütörlerin eksileri

Hey dostum! Kaldır o ….

Bazı markalarda motorun üstüne oturup, hissiyatı hakkında kabaca bir fikir sahibi olmak mümkün değil. “Satılmıştır, oturmayınız“.
Eee, bi zahmet bir tane motoru en azından ayırsaydınız bu iş için. Adam/Kadın Türkiye’nin çeşitli yerlerinden kilometrelerce yol yapıp geliyor, bilet ücreti ödüyor. Üstelik fuar sonrası aynı yolu geri dönecek. İlgilendiği motorun üstüne bile oturamıyor. Onu bile yapamayacaksak, evde kahvemizi alıp resimlerine bakalım.

Fuar zamanı kapora alıp, kalanını mal tesliminde o günkü kurdan kitlemek üzere, stokta olmayan malı satmayı biliyorsun. Lütfen, bir tanesi de üzerine oturulabilir olsun!
Tamam herkes almayacak. Bir kısmı zaten fotoğraf çektirmek için çıkıyor üstüne ama, o fotoğrafı da sosyal medyada paylaşacak. Motosiklet fuarı katılım amacın reklam yapmak değil mi? Yani o da amaca hizmet edecek.

Görevli personel

Bir diğer konu da motora hakim satış personeli. İlgilenen kişilere model hakkında yeterli bilgiyi verebilecek, sadece kendi markasının modelini değil rakip modelleri de karşılaştırabilecek düzeyde konuya hakim olan personeller şart. Haliyle normal zamanda servis verilen kişi sayısından çok daha yoğun olacak. Ama, sabırla aynı konuyu tekrar anlatacak kişiler olması gerekiyor.

Motosiklet fuarı: Satış olmalı mı, olmamalı mı?

Motosiklet markaları için problem değil. Sözleşmeni yapıyorsun ve olay bitiyor.

Ama geri kalan firmaların tamamı için olay karışık. Motosiklet kıyafeti ve kask satan firmalar, doğal olarak potansiyel alıcı kitlesinin bulunduğu bir ortamı değerlendirmek istiyor. Fuar ziyaretçisi de, sezon öncesi eksik motosiklet kıyafetlerini veya motosiklet aksesuarlarını tamamlamak istiyor. Hele ki, fuara özel kampanya veya indirim varsa.
İşte o noktada işler biraz karışıyor.
Ne firma personelleri bu kadar büyük kalabalığa hizmet verebiliyor, ne de alıcı istediği ilgiyi görebiliyor. Bir de aradığı markayı, modeli, bedeni bulamazsa, fuar hayal kırıklığına dönüşüyor.

Onun için, ekipman alışverişi açısından beklentiyi çok yüksek tutmamak lazım. Denk gelirse ne ala. Olmazsa da şansına küs.

Düzenli ithal edilen veya üretilen kalemler için fuarda göz atıp, satıcıyla görüşerek fuar sonrası için anlaşılabilir. Sonra mağazasından alırsınız. Ama seri sonu veya stoğu düşük olduğu için bitirilecek ürünlerde böyle bir şansınız da yok.

Motosiklet fuarı, motobike istanbul

Motosiklet fuarı organizasyon açısından

Ücretli olarak girdiğiniz bir etkinlik Motobike İstanbul. Dolayısıyla; bazı konulara da dikkat edilmesi olması gerekiyor.
-Çok daha büyük fuarlarla kıyaslandığında, Motobike İstanbul için bilet ücretinin yüksekliği genel şikayet konusu. Bu sene belki o kadar şikayet konusu olmaz. Çünkü artık motosikletler de lüks kategorisine girdi. 250cc motor fiyatlarının, 100.000 TL. lere doğru yol aldığı bir dönemdeyiz.
Ziyaretçiler tarafında, katılımın önceki senelere kıyasla daha düşük olacağı kesin gibi.
Yine de fiyatı belirlerken, şehir dışından gelenlerin ilave masrafları olduğunu düşünmek lazım. Bu konu direkt olarak organizasyon şirketini etkilemese de, ziyaretçi sayısını etkileyecektir. Firmaların da, şehir dışından gelen kulüpleri görmek isteyeceğini düşünüyorum., İstanbul’dan katılanların büyük çoğunluğu, muhtemelen artan otomobil fiyatları nedeniyle, ulaşım için ekonomik çözüm arayanlardan oluşacak.

-Daha önce yerleşim planı konusunda sıkıntı yaşayanlar olmuş.
Kalabalık nedeniyle aradığınız markanın standını bulmak, belirli bir düzen olmadığı için problem olabilir.

– Büyük çaplı motosiklet etkinliklerinde lavabo/wc konusu önemli ve genelde şikayet konusu. Motobike İstanbul da bu anlamda istisna değil maalesef.

-Fuarı sadece bisiklet için gezenler de var. Firma sayısının azlığı şikayet konusu. Belki biraz pozitif ayrımcılık fena olmaz.
Motosikletin yanında, bisikleti de aktif kullanan iki teker sevdalıları da oldukça çok.

-Seminer ve sohbetler için, youtube fenomenleri yerine, camia tarafından yaptıkları takip edilen kişilerin çağrılması daha yerinde olur.

-Mevcut ekonomik şartlar altında zor olsa da, Türkiye’deki tek ve dolayısıyla en büyük motosiklet fuarı için, Ocak ayında hala bazı şeylerin belirsiz olması kabul edilebilir değil. Çoktan tarih kesinleşmiş, biletleri satılıyor olmalıydı. Bu sene için Mart veya Nisan düşünülüyorsa, olabilir.

Siz de kendi motosiklet fuarı deneyiminizi aşağıda yorum bölümünden aktarabilirsiniz.

MOTED

İki sene önce motosiklet vergilerinin düşürülmesi çağrısı yapan Motosiklet Endüstrisi Derneği‘nin, aradan geçen zamana rağmen bu konuda kalıcı bir çözüm sağlayamamış olması üzücü. Motosiklet fiyatları düşer mi? yazımda da belirttiğim gibi, bu konuda öncü durumda olması gereken kurumların başında geliyor.

Euro normları nedeniyle hacim değişiklikleri oluyor ancak aynı değişiklik vergilere yansımıyor. 250cc motor kategorisi 300cc’ye doğru kayıyor. Vergi düzenlemeleri ise hala 250cc motosiklete göre. (Motosiklet Mtv) Bundan, öncelikle gümrük vergisi nedeniyle etkileniyoruz. Üstüne; bir de motorlu taşıtlar vergisi var.

Her maliyet artışını bize yansıttığınız için, belki cirolarınızda şimdilik sarsıcı hasarlar yok Hadi motosikletten kopamayanlarımız da bir şekilde devam ediyor. Ama, çok uzun sürmez. Sonuçta bir de bakmışsınız filo satışlarıyla baş başasınız.
Bir kere düşerse, (ki düşüyor) bir daha toparlaması da çok kolay olmayacaktır.

Belirttiğiniz gibi, asıl hedef gerçekten bireysel kullanıcı ise, bir şekilde motosiklet kullanıcılarının yanında olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Motosiklet fiyatlarının daha ulaşılabilir olması için katkı sağlamak zorundasınız. Motosiklet fuarı sadece sponsor olup, stand açıp boy gösterdiğiniz bir yer olmaktan çıkıp, motosiklet kullanıcılarına verdiğiniz desteği de göstermeniz gereken bir yer olmalı.

Ocak-Ekim dönemi motosiklet satışları önceki yılın aynı döneminden 37.000 adet fazla. Ama, revize edilen 240.000 adet ancak yakalanacak.
2022 için filo satışlarının da aynı hızda gitmeyeceğini ve genel enflasyonun da yüksek seyrettiğini düşünürsek, ufukta çok da parlak bir 2022 görünmüyor.

Motosiklet Fuarı nerede?

Motobike İstanbul; Yeşilköy’de bulunan İstanbul Fuar Merkezi’nde (IFM) düzenleniyor. 9.,10. ve 11. salonlar.

Motosiklet konulu diğer yazılarımız

Motobike İstanbul hakkında görüşler

Serdar Z.

Fuardan beklentim tüm markaların tam katılımı olması. Her ne kadar İstanbul ‘da yaşıyor olsam da, tüm markaları gezme, modelleri takip etme gibi bir durum; mevcut hayat şartlarında çok zor. Fuarlar bu yönden bir avantaj. Özellikle şehir dışından gelenler için.

Suzuki – Kawasaki son fuarlarda yoktu. Azımsanmayacak bir kullanıcı kitlesi var ama distribütör yılda bir defa gelen böyle bir fuara katılma tenezzülünde bulunmuyor, Bir fuara bile katılmayacaksan bırak bu işi, yapacak birine versinler.
Bir kaç hafta önce Karavanist diye bir fuara katıldım. Suzuki, Vstrom DL 1050 getirmişti bu fuara. Muhtemelen bu yılkine katılır diye tahmin ediyorum.
Mesela MV Agusta ‘yı görmek isterim.

Fuarda lastik firmaları da olabilir. Ama Anlas ‘dan başka katılan olmuyor sanırım, Michelin, Conti vs farklı markalarında olması yerinde olur.

Markalar test motoru getirebilirler. Dışarıda kocaman bir alan var. Yarışmalar yapılabilir. Yavaş sürüş yarışması yada gymkhana tarzı bir şey…

Bir de katılımcı firmalardan fuara özgü agresif fiyat avantajı bekliyorum motor, aksesuar fark etmez. : )


(1 Şubat itibarıyla forumlarda Haziran sonuna ertelendiğine dair bir bilgiler yer alıyor. Konu hakkında yetkililer ile iletişime geçtim. Kendilerinin açıklamaları altta yer alıyor.) Motosiklet festivallerinin bile tarihleri belirlenmeye başladı.

Fuar tarihi ile ilgili açıklamalar 02.02.2022 (Satış ve Pazarlama Direktörü M.Can Yümer)
Merhabalar,
Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Motobike Istanbul 2022 fuarımızın tarihleri henüz kesinleşmedi. Ancak Haziran ayı sonunda yapacağımız yönünde de alınmış bir karar bulunmuyor. Önümüzdeki günlerde fuar tarihlerimizi belirleyip sizleri tekrar bilgilendireceğiz.
İyi çalışmalar,

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. 2019 ya da 2020 fuarına gitmiştim bomboştu ve çoğu marka yoktu. Daha da boş olacağını düşünüyorum bu ekonomiyle. TR’de motosiklet olayı bitti

 2. Her yıl Sivas’tan kalkıp fuara gidiyordum, ancak artık gerek bile görmüyorum. Ayrıca işim gereği birçok fuara katılıyorum, hiçbirinde herhangi bir giriş ücreti ödemezken alışveriş yapacağım bir fuar girişinde bilet almak kazıklanıyormuş hissi uyandırıyor. Bu yüzden artık gelmeyi düşünmüyorum.

 3. Ben fuara özel bir anlam yükleyenlerdenim. Fuar olduğunda sanki cemre düşmüş de bahar gelmiş gibi hissediyorum. İnşallah 2022 fuarına da katılacağım.

 4. Ben de bu yıl gitmeyi düşünmüyorum. Döviz kuru ve gelen zamlarla birlikte sıfır yüksek cc motosiklet almak hayal oldu benim için.
  Fuara katılan marka ve model sayılarında da her geçen yıl azalma var.
  Bir de yıllardır gelmesini beklediğimiz birçok orta sınıf motosikleti, markalar inatla getirmiyor (Örn. Honda cb500x)
  Bu sebeple bu yıl firmaları kıymetli motosikletleriyle baş başa bırakmaya karar verdim

 5. En son 2015-19 yılları arasında her yıl gittim. Gitgide markaların azaldığını daha sınırlı modelleri görmeye başlasam da yinede destek amaçlı gittim.
  Fakat 2019 fuarından sonra buraya gelinmez dedim ve maalesef gitmeyeceğim. Dünyaya bakınca Tr motosiklet sektörü çok büyük değil ama firmalar da babasının hayrına satmıyor. Kâr edecekler elbette ama Tr şartlarına göre o kadar büyük firmalar gümrük vergileri olsun, ötv olsun hiç mücadele etmediler. Ettilerse bile haberim olmadı.
  Kullanıcı olarak yapayalnız kalıp yolunacak kaz gibi hissettim açıkçası. Motosiklete mi biniyor? ekipman olsun parça olsun lastik olsun akliniza her ne gelirse alternatif yok mecbur alacaklar kafasında oldukları için

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu