Motosiklet

Suzuki Motosiklet – En itibarlısı mı?

Suzuki motosiklet, Türkiye’de faaliyetlerini takip etmeye çalıştığım bir grup. Bunda V-strom sahibi olmanın da bir etkisi vardır sanıyorum. Ama, diğer markalara ayırdığım zaman kadar, zaman ayırmıyorum. Bu dönem çok aktif olduğu da söylenemez.

Suzuki motosiklet ödül aldı (almış)

Sitenin Linkedin hesabına girdiğimde dün bir haber karşıladı beni. Motosiklet kategorisinde üç sene üst üste “yılın itibarlısı” görselini görünce, ben de senin gibi şaşırdım.

Suzuki motosiklet yılın itibarlısı
Motosiklet kategorisi “yılın itibarlısı” Suzuki motosiklet

Suzuki motosiklet grubunun bağlı olduğu, Doğan Trend Otomotiv aşağıdaki duyuru ile paylaşmış.

Başaranın “Halk Jürisi” tarafından ödüllendirildiği tek yarışma olan The One Awards, sekizinci kez 20 Ocak 2022’de sektörlerinde itibar ve değerini en çok arttıran markaları ödüllendirdi.
Marketing Türkiye’nin düzenlediği The One Awards kapsamında Akademetre Research and Strategic Planning tarafından Türkiye temsili 12 il, bin 200 kişiyle yapılan anket sonucunda Suzuki Motosiklet olarak; Motosiklet Kategorisinde, üç sene üst üste yılın en itibarlı motosiklet markası seçildiğimizi sizlerle paylaşmak isteriz.
Yeniden ödül almanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Bu ödülü almamıza katkı sağlayan tüm ekip arkadaşlarımıza, değerli ajanslarımıza ve oy veren tüm katılımcılara gönülden teşekkür ediyoruz!

Suzuki motosiklet ne kadar itibarlı?

Suzuki, global marka olarak kullanıcılarının gözünde problemsizlik demek. Binek otomobilleri veya Suv/Arazi araçları için yorum yapamam ama, motosikletleri için genel görüş bu.
En iyisi, en ucuzu, en pahalısı, en gösterişlisini başka markalarda bulabilirsiniz. Ama Suzuki motosiklet alıyorsanız, kararınızı daha az problem yaşama odaklı olarak almışsınız demektir. Yağını, suyunu koy devam et!.

Özel bir durumla karşılaşmadığınız sürece, standart bakımlarını yaparak, yıllarca problemsiz sürebilirsiniz. Ağır bakımları da, diğer markalara kıyasla yüksek değil.
Bu artısı.

Tamam Suzuki Motosiklet demek, genelde “problem yok” demek ama…

(Diğer motosiklet modellerinin kullanıcı yorumları için)

Eksisine gelince.
Eksik; Suzuki motosiklet Türkiye tarafında.
Suzuki Türkiye instagram hesabını iki yıl kadar önce takip etmeyi bıraktım. Şimdi baktım da, biraz daha fazla olmuş. Yeni çıkan V-strom 1050 ve V-strom 1050XT konusunda bile paylaşım yapmamışlardı. Kısaca instagramdan eleştirimi iletip, takip etmeyi bırakmıştım.

Nasıl olmuşsa, bir sene kadar sonra akıllarına gelmiş, Suzuki motosiklet için ayrı hesap açmışlar. Ya da aktif hale getirmişler. İlk gönderi 17 Ekim 2020, düşünün artık.

‘2020 yılında, ülkenin tek motosiklet fuarında da yoksun. Bu üstün! pazarlama faaliyetleri ile, aynı ödülü 3 yıl üst üste alıyorsun! Hem de adında “Marketing” bulunan bir sitenin organize ettiği bir ödül.

Tamam, tebrik ederiz. Ama, ya bu işte bir yanlışlık var, ya da bir yanlışlık var. 🙂 İkisinden biri.

Marketing Türkiye – The ONE Awards

İlginç geldiği için, konu hakkında biraz bilgi almak istedim. Burada da paylaşmış olayım.

Jürisinde motosiklet kullanıcısı olmadığına emin olduğum için, o konuda yorum yapmayacağım. 🙂

Yakın zamana kadar üvey evlat muamelesi gören Suzuki Motosiklet kimin düzenlediği organizasyonda ödül almış. Ödül alan diğer isimler kimler?

Suzuki motosiklet yılın en itibarlı motosiklet markası ödülü aldı
En iyi çıkış yapan motosiklet blogu…. And the winner is…

Kime veriliyor? Nasıl belirleniyor?

Markaların yıl içinde yaptığı çalışmalardan yola çıkarak itibarını en çok artıran markala­rın belirlendiği The ONE Awards elliye yakın kategoride ödül veriyor. Bütünleşik Pazarlama Ödülleri; Türkiye genelini temsilen 12 ilde 1.200 kişiyle gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda belirleniyor. Reklam, medya planlama, dijital ajansları ve halkla ilişkiler şirketleri de “halk jürisi” tarafından ödüllendiriliyor.

Aşağıdaki kriterler göz önünde bulunduruluyor. Jüride bulunsaydınız sizin tercihiniz kim olurdu?

 • Marka Bilinirliği
 • Yakından Tanıma: Bilgi ve ilgi düzeyi en yüksek marka
 • Güven Skoru: En çok güven duyulan marka
 • Farklılık Skoru: Rakiplerine göre en çok farklılık gösteren marka
 • Tavsiye Skoru: Markanın elçisi olma durumunu gösterir.
 • Ticari Faaliyetlerini Destekleme: Ticari faaliyetleri en uygun bulunan marka
 • Sosyal Sorumluluk Faaliyetlerini Beğeni: Sosyal sorumluluk çalışmaları en çok beğenilen ve desteklenen marka
 • İletişim ve Reklam Çalışmalarını Beğeni: İletişim çalışmaları tüketiciye en çok hitap eden marka
 • Genel Başarı: Her yönüyle düşünüldüğünde en başarılı bulunan marka

Diğer bazı kategoriler ve ödüller

 • Akaryakıt: Petrol Ofisi
 • Araç Kiralama: Garenta
 • Atıştırmalık: ETİ
 • Bankacılık: Halkbank
 • Beyaz Eşya: Arçelik
 • Bilgisayar: Lenovo Türkiye
 • Binek Otomotiv: Opel Türkiye
 • Dijital Platform / Dijital Yayın Platformu: Digiturk
 • Erkek Marka Yüzü: Kıvanç Tatlıtuğ
 • E–Ticaret Sitesi: Hepsiburada
 • Gıda: Dr. Oetker Türkiye
 • Havalimanı: İzmir Adnan Menderes Havalimanı
 • Hava Yolları: AnadoluJet
 • İletişim: Vodafone Türkiye
 • İnternet Servis Sağlayıcısı: İşNet
 • Kadın Marka Yüzü: Bensu Soral
 • Kafe Kategorisi: Saray Muhallebicisi
 • Karayolu Taşımacılığı: Kamil Koç
 • Kargo: Sürat Kargo
 • Kredi Kartı: Maximum
 • Motosiklet Kategorisi: Suzuki Motosiklet
 • Otomotiv Lastiği: Michelin
 • Sadakat Kartları: Maximiles
 • Self Servis / Fast Food Restoran: Burger King
 • Televizyon: LG
 • Ticari Otomotiv: Citroën
 • Turizm ve Seyahat: Etstur
 • Zincir Kozmetik Mağazası: Watsons
 • Zincir Otel: DoubleTree by Hilton

Yılın en iyi çıkış yapan motosiklet blogu ödülünü de dengeliyorum‘a verdim gitti. (Alkışlar)
-Teşekkürler, teşekkürler… Sağolun…

Listeye bakınca, Suzuki yine iyiymiş diye düşündüm. Bazılarını görünce arkama bakmadan kaçasım geldi. 🙂
Yorum bırakmak istersen, aşağıda. Beni de götür buradan diyorsan, buraya tıkla: Motosiklet yazıları .

Google haberler üye ol
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Suzuki inazuma gw250 kullandım mükemmel motordu.1 buçuk senede 160 bin kilometre yol yaptım.
  Bir gün beni yolda bırakmadı.Çok sağlam motor debriyaj balatası bile değiştirmedim. Motor bloğuna yag yağ filitresi için anahtar değdi, başka değmedi. kalite suzuki hakediyor🙂💯😎👏😊

 2. Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Suzuki bence olması gereken yerde değil. Bence bunda en büyük sebebi ithalatçı ve son yıllarda çıkan vstrom modelin görseli. Teknik olarak tek bir kelime edemem. Suzuki teknik olarak çok iyi ve şanzımanı bence en iyilerden.

  Şimdi bu son ekonomi koşuları sebebiyle bence piyasaya oturmakta daha zorlanacak

 3. Suzuki çok kaliteli bir makina..Motor olarakta çok agresif,dayanıklı,uzun yıllar denenmiş bir motora sahip. Suzuki başka bir şey..Hele bu resimdeki GT satış rekorları kırar..

 4. Bu itibar konusu sanırım 20-30 sene önceden gelen mirasla ilgili.. Suzuki özelinde konuşursak o eski Srad.lar, Gsr.lar, Bandit.ler vs heyecanlı makineler üreten bir Japondu Suzuki.
  Bir diğer 90’lar-2000’ler sokak mirasını tepe tepe kullanan marka da Türkiye’de Kawasaki’dir. Adamlar reklamsız nasıl bir imaj yaratmışlarsa, motor Kawasaki’de ne olursa olsun “olm yavaş git” deniyor. Algı böyle birşey.
  Günümüzde belki çok daha başarılı marka modeller var ama bu işlerden anlamayan adamlar renk ve marka ismine bakıyor, itibar sanırım böyle birşey.

 5. İtibar ; yüksek satış , sağlamlık , yaygın servis gibi unsurlardan ziyade markanın yıllar içinde oluşan imajı ile alakalı olsa gerek , benim izlenimime göre motosiklete binen , motosikleti tanıyan adamın gözünde BMW itibarlıdır , motosikletten zerre haberi olmayan kitle için ise Harley Davidson itibarlıdır..

 6. Harley’in yıllardır bozmadığı bir çizgisi var en azından, koskoca firma 1000cc 150 beygir ss yapmak isteseler yaparlardı muhtemelen. 3 5 tane mühendis maaşı, arge ücreti zorlamazdı herhalde. Ama kullanıcı kitlesi bu değil, pan america gümledi mesela.

  Ya da daha teknolojik bir cruiser yapmak istese onu da yaparlardı, yaptılar da. Ama kullanıcı itin götüne soktu firmayı.

  Adamlar da pazarda tutunabilmek, geleneklerini bozmamak için aynı tas aynı hamam devam ediyor. Harley iyidir, temsil ettiği bir kültür var en azından. Aha geçen hafta gittim harley davidson çizme aldım, gerçi bunları yeşil üretiyor ama olsun. İşte marka itibarı. Keyif için, haftasonları sahil şeridinde gazlamaya bir cruiser alacak olsam eski bir harleyden başka bir şey düşünmezdim muhtemelen. Ama tek motor olarak asla garajımda tutmam. Adv+scooter’in yanına bir keyif oyuncağı belki.

 7. Yamaha’nın bayileri ağır şartlardan dolayı kapatmak zorunda kaldılar.Afyon,Kütahya,Bursa illeri benim bildiklerim.Suzuki Kawasaki zaten ortada ne düzgün bayi var nede servis.Sıfırı tutulmadığı gibi ikinci eldede insanlar çekinerek yaklaşıyor.
  Türkiyenin en itibarlı ve yaygın motosiklet markası HONDA’dır.

 8. Ben de Yamaha motorum için 30 gün parça bekledim?
  Hatta o birliği sağlanmış servis, kazalı motordaki hasarlı parçayı görmedi, motoru teslim aldım 100m süremeden aramak zorunda kaldım noluyor diye, bir 30 gün daha bekledim.
  Sonra 30 gün geçti o yeni parça geldi, o yeni paçrayı takarken çıkardıkları arka fren pedalını düzgün bağlamadılar, ben servisten çıktıktan 20dk sonra telefon açtılar “arka frenini sıkmadık gel de sıkalım” diye.

  Hadi o servisin dangozluğu. İki önceki Yamaha motorumda da servise girdiği km’yi yanlış yazmışlar, satarken biri döküm istese bildiğin km düşürmüşüm başka açıklaması yok. Yamaha Türkiye ile günlerce konuştum, yok o girilen bilgi değiştirilemez gibi salak salak cevaplar verdiler. Sonuç olarak Yamaha EU, Hollanda, İngiltere üçüne birden ağız dolusu mail döşedim, cc’de Yamaha Türkiye. Ertesi iş günü telefonum çaldı, km kaydınız düzeltilmiştir diye. Servis kalitesi yerlerde Yamaha’nın, en övülen Yamaha servisleri bile berbat.

  İtibarlı motosiklet markası tabirine bayıldım bu arada. İtibar.

  Marka Bilinirliği: Honda, Yamaha

  Yakından Tanıma: Hiçbiri sattıkları motorları tanımıyor üzgünüm. Koşuyolu Trend’de Mustafa var mesela, sattığı malı bilen biri. Burdan yola çıkıp Aprilia / Vespa mı diyeyim?

  Güven Skoru: Suzuki

  Farklılık Skoru: MV Agusta, Ducati, Aprilia

  Tavsiye Skoru: Bunu kullanıcılarına mı soruyorlar anlamadım? Ben en çok Ducati ve Aprilia sahiplerinde tarikatçılık seviyesinde tavsiye bağlılığı görüyorum.

  Ticari Faaliyetlerini Destekleme: Bu maddeyi anlayan bana bir anlatsın

  Sosyal Sorumluluk Faaliyetlerini Beğeni: Honda. Eğitim merkezi yeterli bu konuyu kapatmak için.

  İletişim ve Reklam Çalışmalarını Beğeni: Yamaha

  Genel Başarı:

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu