Motosiklet

Honda ADV 350 | Yeni Kentsel Macera

Honda Adv 350, Honda Scooter modelleri arasına katılan son maksi scooter. Geçtiğimiz yılın sonunda düzenlenen Eicma’da duyuruldu ve şimdiden Eicma 2022 ‘de merak edilecek modeller arasında. Sebebi basit.

Honda Adv 350 kimler için?

Son dönemde oluşturulmaya çalışılan “Macera Scooterı” kategorisine yeni adım atacaklar için güzel bir seçenek. Bu gruba, maksi scooterlar bütçesinin üzerinde olanlar ve/veya ihtiyacının üzerinde özelliklere sahip olduğu için daha ekonomik ve yeterli bir scooter arayışında olanları da dahil edebiliriz.

Klasik motosiklet kullanıcıları için bu macera scooterı konsepti çok da ilgilenilecek bir kategori gibi görünmüyor. Ama, 260.000 TL. ye ulaşan fiyatları ile kullanıcıları aslında piyasadaki pek çok motosikleti alabilecekken maksi scooterları tercih ettiğine göre, piyasada bir karşılığı var. Bir şekilde tercih ediliyorlar.

Şehirli, ama arada doğaya kaçmak isteyenler için. dörttekerde gördüğümüz SUV kategorisinin, 2 tekerdeki karşılığı.

Tam olarak ikna olmadıysanız, X-Adv 750 modelinin Avrupa’da 44.000 adetten fazla sattığını belirteyim. (2021) Bu rakamla aynı zamanda Honda’nın geçen sene en fazla satan modeli olmayı da başarıyor.

Honda Adv 350 – Tanıtım filmi için hazırladığı videolar çok keyifli

Honda X-ADV

Bu kategorinin ülkemizde en bilinen temsilcisi X-ADV 750. Türkiye’de satış adetleri hakkında bilgim yok ama, teknik konulardan tasarıma kadar üzerinde iyi çalışılmış bir model. Özellikle tasarım, bu noktada ön plana çıkıyor. Handa, X-Adv ‘den gelen birikim ve tecrübesini, Adv 350’ye yansıtmış görünüyor.

Honda Adv 350 genel bilgi

İlk dikkat çeken modelin adı.
Hem Suv’larda, hem de dual purpose motosikletlerde gördüğümüz bir denklem var. Ne kadar “on”, ne kadar “off” road olduğuna dair.
(Piyasaya hakim olan, jargonu da belirliyor. Türkçe’ye çevirseniz ya tam karşılamıyor, ya da cümlenin içine tam oturmuyor.)

Abisi X-ADV ‘nin X’i gittiğine göre, Adv 350 açık olarak biraz daha cadde tarafına yakın.

Scooterların en öne çıkan özelliklerinden biri depolama kapasiteleri. Adv 350 de selenin altında 2 kapalı kask için yeterli alan sunuyor. Çağın getirdiği enerji ihtiyacının ucu motosikletlere kadar uzandı malum. Usb şarjı olmayan yeni motosiklet yok gibi.
Pratiklik konusunda Honda Smart Key ve ses kontrollü akıllı telefon sistemi entegrasyonu olan Lcd gösterge panelini de özelliklere dahil edelim.
Ön-cam ayarlanabilir.

Önde 15” arkada 14” jant kullanılıyor. Lastikler tubeless.

250cc üzeri vergiler

Adv350 , 330 cc. lik motora 29 beygirlik güce ve 31.5 nm. torka sahip. 250 cc. motoru olanlar veya almayı düşünüp gücü yetersiz bulanlar, orta hacimde kalıp biraz daha fazla güce sahip olabilirler. Şehirler arası yollarda da bu ekstra güç rahat bir nefes aldıracaktır. Özellikle motorunuz yüklü olarak festivale falan gidiyorsanız. 😉

Korkutacak kadar bir güç üretmiyor elbette ama, acemi sürücüler için yağmurlu havalarda veya kaygan olabilecek zeminlerde tork kontrol sisteminin varlığı da sürücüsünü rahatlatacaktır.

Motor 330cc. olunca haliyle gümrük vergileri ve motorlu taşıtlar vergisinde bir üst dilime giriyor. Detayına girmeyeyim ama bu konuda faturayı Honda’ya kesemeyiz.

Tasarım ve Donanım

  • Çift LED farlar
  • 2 kademeli ayarlanabilir rüzgarlık
  • Lcd Gösterge paneli, Honda Smartphone Voice Kontrol System
  • Geniş sele altı depolama, Smart Key (Akıllı anahtar), Usb Type-C soketi

Genel görünüşü de, renkleri de güzel. Kırmızı ve açık gri olan motorun hatlarını daha iyi gösteriyor gibi. Farlara ilave olarak tüm aydınlatmaların LED olduğunu da belirtelim.

Ön süspansiyon ters maşa, arka yağ hazneli olunca, “hafif bozuk yollara girsen de, ben yanındayım” hissiyatı uyandırarak güven veriyor.  

Arka sele biraz yüksek konumlanmış gibi. Önde fazla rüzgar almasan da, arkada artçı biraz açıkta kalabilir. Bu durumda ayarlanabilir rüzgarlık daha çok artçı içinmiş gibi. 13.3 cm. aralığında 2 kademeli olarak ayarlanabiliyor. Uzun boylu sürücüler, şehirler arası yollarda da yükselterek rüzgarın etkisini minimuma indirebilirler.  

Tek kişi olarak kullanacaksanız, sele altı bölümde kaskınızın yanında diğer bazı eşyalarınızı da koyabileceğiniz yeteri kadar alan kalacaktır. Toplam hacmi 48 litre.

Boy nedeniyle problem yaşayabileceğini düşünenler için de sele yüksekliğini belirtelim. Sele yüksekliği 79.5 cm. Yine de üzerine oturup, rahat olduğunuza emin olmadan, mümkünse deneme sürüşü yapmadan satın almayın. Bazı durumlarda, sele genişliği ve bacak boyu da önem kazanıyor.

Honda Roadsync uygulaması ile telefonunuzu bağlayabilir, elinizi gidondan ayırmadan telefon görüşmelerinizi yapabilir, sevdiğiniz parçaları dinleyebilir veya navigasyon üzerinden gelen komutları takip edebilirsiniz. Navigasyon haricindekileri, düşük hız ve trafiğin yoğun olmadığı yollarda kullanmanızın sürüş güvenliği açısından önemli olduğunu hatırlatalım.

Honda Adv 350 resim galerisi

Honda Smart Key nedir?

Adv 350 ile gelen akıllı anahtar sistemi, cebinizden anahtarı çıkarmadan, çalıştırma düğmesini kontrol ediyor (aktif hale getiriyor). Sele altı bölmenizi de bu anahtarla açıp kapatabiliyorsunuz. Harici olarak satılan 50 litrelik arka çantayı da yine anahtarınızla kontrol edebiliyorsunuz. Motordan uzaklaştığınızda, çalıştırma düğmesi ve sela altı bölmeniz ile arka çantanız kitleniyor. 

Acil duruş sinyalleri

Çok yeni bir şey değil aslında. Frenleme yaptığınızda dörtlülerin yanmaya başlaması kısaca.

İlginç olan şu ki; 15-20 sene öncesi var olan bu özellik o zamanlar tartışma yaratıyordu. “Her frende dörtlülerin yanması rahatsız edici olur?” diyenler falan vardı. İptal ettirenler de oldu zamanında.

Ama sürüş güvenliğinin çok öne çıktığı, görünmediğimizin daha da farkına vardığımız bu dönemde ilave olarak yaptırmayı düşünenler var. Zor da değil.

Detayını tam bilmiyorum ama en kısa sürede araştırmaya çalışacağım. Honda mühendisleri bu konuya farklı yaklaşmış ve daha kontrollü bir sistem üretmiş olabilir. Her frende değil de, belirli oranın üzerinde ani yavaşlama veya frenin belirli bir oranın üzerinde sıkıldığında yanması gibi. Hıza veya fren sıkma şiddetine bağlı bir sistemse, daha geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından kabul görecektir.

Motor

  • 330cc, Smart Power+ (eSP+) Tek silindir
  • 29 hp @7500rpm 31.9nm. @5250rpm.
  • Tork kontrol (Honda Selectable Torque Control- HSTC)
  • 11,7 Litre depo,
  • Adv 350 Yakıt tüketimi 29.4 km/l.

Bu hacimde bir motor için, büyük şehirler dahil olmak üzere, şehir içinde fazlasıyla güç olacak elinin altında. Ama esas faydasını, şehir dışı sürüşlerde ve ara hızlanmalarda göreceksin.

Tork kontrol sistemi, acemi sürücüleri biraz olsun rahatlatır demiştim.

Sistem; her iki tekerin hızlarını kıyaslayarak, herhangi bir dengesizlik tespit ettiğinde, kayma miktarını hesaplıyor. Bu doğrultuda enjeksiyon üzerinden motor torkuna müdahale ederek tekrar tutuş/çekiş sağlanmasına destek oluyor. Biraz “eğlence” istiyorsan, kapatabilirsin de.
Gösterge panelinde, devreye girdiğinde uyarı da verdiği için, zamanla motosikletinin limitlerine de alışacaksın muhtemelen.

Fabrika verilerine göre yakıt tüketimi 3.4 litre /100 km. Kabaca 3.5 litre diyebiliriz. Şehir içinde biraz daha üst seviyelere çıkacaktır ama uzun yolda anormal bir durum olmazsa bu değerin kolayca yakalanabileceğini düşünüyorum.

Umarım motosiklet fuarı ile birlikte Türkiye’de de satışa sunulur.

Honda Adv 350 fiyatı?

Honda Adv 350 Satış Fiyatı beklentim 125.000 TL. Çıkış noktası olarak Forza 250’yi düşünebilirsiniz. Şubat ayı fiyatı 91.300 TL.

Şu an için açıklanan tek fiyat İngiltere satış fiyatı 5600 pound.

Honda ADV 350 teknik özellikleri

Motor330cc. , tek silindir, 4 zamanlı, SOHC, sıvı soğutma
Maksimum Güç29 hp @ 7500 rpm
Maksimum Tork31.5 Nm @ 5250 rpm
AktarmaCVT
Ön Fren256 mm. disk, Nissin kaliper
Arka Fren240 mm disk
Ön süspansiyon37 mm Showa amortisör, Ters maşa
Arka süspansiyonShowa amortisör, yağ hazneli, 130mm esneme aralığı
Ön lastik120/70-15” Tubeless
Arka lastik140/70-14” Tubeless
Ebat2200mm x 895mm x 1430mm (uzunluk x genişlik x yükseklik)
Sele yüksekliği795mm.
Yerden açıklık145mm.
Depo Kapasitesi11.7lt.
Yakıt Tüketimi3.4lt./100km. (fabrika verisi)
Ağırlık186 kg.

Yamaha X-max 400 vs. Honda Adv 350

Teknik veri olarak X-max 400 daha önde tabii ki. Fiyat olarak da şu anda 123.300 TL. lik fiyatı ile Adv 350 ‘nin şansı yok. Ama X-max’in bu fiyatı 2020 modeller için.

Fuara kadar (ve sonrasında) X-Max ‘in yükseleceğini düşünüyorum. Bu doğrultuda Adv 350 ‘nin de f/p ürünü olmasının önü açılmış olacak.  

Honda Adv 350 Türkiye

Honda X-Adv 350 Türkiye stok durumları için ” Bulunmaz hint kumaşı” desem, yanlış olmaz. Adv350 liste fiyatı Temmuz 2023 için 282.900 tl.

Honda adv 350 sahibinden aramalarında çıkan sonuçlara bakılırsa 400.000 tl.den aşağı alabileceğiniz bir scooter değil.

(Temmuz 2023 güncel bilgi)

Honda Adv 350 Özellikleri

29 beygir güç üreten motor (@7500rpm), 31.5nm torka sahip

Diğer motosiklet yazıları

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu