Gezi

Salar de Uyuni Gölü – Bolivya’da Geçen Bir Rüya

salda de uyuni gölü kurak mevsim
Salar de Uyuni Gölü kurak mevsim

Salar de Uyuni, Bolivya’nın güneybatısında, Şili sınırına yakın konumda çok geniş bir tuz yatağı. Yaklaşık 12 bin metrekarelik alanıyla, Ay’dan çıplak gözle görülebilen tek yer.

Bu büyük beyaz alan, deniz seviyesinden 3500-4000 metre yükseklikteki uçsuz bucaksız bir düzlük… Bir kaç metreye varan kalınlıktaki tuz tabakasıyla dünyanın lityum ihtiyacının ortalama %60’ı buradan karşılanıyor.

Bolivya’nın en turistik yerlerinden olan Salar de Uyuni gölünü her yıl on binlerce kişi ziyaret ediyor. Göz alabildiğine uzanan bu alanı tek başına yürüyerek gezmek ise mümkün değil, bölgeyi iyi bilen kişilerce turlar düzenleniyor.

Salar de Uyuni ziyareti için en uygun zaman:

Kurak ve yağışlı olmak üzere iki sezonu bulunan gölde; kurak mevsimde kendine has şekilleri ile bembeyaz tuz yatağını gözlemlemek, yağışlı mevsimde de gökyüzünün tuzun üzerinde biriken ince su tabakasında yansımasıyla düş ve gerçeklik arasında kaybolup inanılmaz fotoğraflar çekmek mümkün. Aralık-Nisan arası yağışlı dönem, Mayıs-Kasım arası da kurak dönem yaşanıyor.

salda de uyuni yağışlı mevsim
Salar de Uyuni Gölü yağışlı mevsim

Göl yüzeyindeki bu sıra dışı düzlük, uzay gözlemlerinin rahatça yapılmasına olanak sağlıyor. Aynı zamanda göl, başta “2017 Star Wars-Last Jedi” ve “2016 Salt and Fire” filmleri olmak üzere pek çok filmde set olarak kullanılmış.

Salar de Uyuni ziyaretinizi yağışlı dönemde yaparsanız; yakınındaki Laguna Colorado ve Laguna Hedionda’yı da kaçırmayın. Bu sayede, yağışlı dönemde, içinde bulunan algler sebebiyle pembemsi-kırmızı bir renk alan gölü ve pembe flamingoları da fotoğraflayabilirsiniz.

Salda de Uyuni flamingo

Eğer kurak dönemde orada bulunursanız, Salar de Uyuni gölünün ortasındaki Incahuasi adını taşıyan volkanik kayalardan oluşmuş adayı görebilirsiniz. Adanın üzerinde, 1000 yaşına yaklaşan, boyu 9-10 metreye varan dev kaktüsler bulunur. Adanın tepe noktası ise, Salar de Uyuni manzarasının tadına varmak için en uygun noktadır. Ayrıca adanın batı kıyısında yemek yemek için uygun bir mekan bulunur.
Yine kurak dönemde görülebilecek diğer bir oluşum da Tunupa Volkanı’nın yüzlerce yıl önce oluşturduğu, ilginç kaya formlarını gözlemleyebileceğiniz, Galaksi Mağarasıdır (Cueva Galaxia).

Salda de Uyuni incahuasi lama
Incahuasi adasında kaktüsler ve bir lama

Civarda görülecek diğer yerler:

Salar de Uyuni Gölü gezilerinde, göle en yakın yerleşim olan Uyuni kasabası da ziyaret edilir. Gerek bu kasabada, gerekse civar köylerde; tuzdan yapılmış hediyelik eşyalar satın almak ve tuzdan inşaa edilmiş otellerde konaklamak mümkündür. Ayrıca Uyuni Kasabasında, yine güzel fotoğraflar veren bir Tren Mezarlığı bulunmaktadır. Daha çok bir açık hava müzesine benzeyen bu yerde, tarihi vagonların arasında dolaşabilirsiniz.

Volkanik bir bölge olduğu için, bu gezide, kaplıcalardan da faydalanılabilir.

bolivya

Görmek isteyen herkese bu yolda iyi şanslar ve o kadar uzun bir uçuşu kaldırabilecek gücü (cesareti) kendimde bir gün bulabilmeyi dilerim… Bolivya uçak bileti fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.

Diğer gezi yazılarımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

tuz gölü bolivya
Sonsuzluğa yürümek gibi…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. harika görüntüler eşliğinde, güzel anlatımınızla hemen gidebilsek keşke dedirten bir yer. teşekkürler…

  2. La Paz’a giden uçağa hemen binsek bile – ki en ucuzu 7000 küsur lira, uçuş yaklaşık 15 saat sürüyor. Özetle, şu an için bizi
    çok aşıyor… O yüzden böyle bakıp bakıp iç çekiyoruz… Bizi okumaya devam edin 🙂 sevgiler…

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu