Lifestyle

Daha Genç Görünmenin Sırları

Yaşım ilerledikçe olduğumdan daha genç görünmenin sırları bende merak uyandırmaya başladı. Maalesef toplumda en basit bir market alışverişinde, toplu taşımada ya da bankada bile kilolu ya da yaşlıysan ikinci sınıf insan muamelesi görüyorsun. Hatta sürekli görmezden geliniyorsun. Halbuki genç ve güzel görünüyorsan, bakımlı bir kadınsan, insanlar her zaman sana karşı daha nazik oluyor. Her ne kadar şiddetle kınasam ve elimden geldiğince başkalarına bu sınıflandırmaya göre davranmamaya çalışsam da; kendi adıma bir müddet daha “teyze” kategorisine girmek istemiyorum.

genç görünmenin sırları

Peki ne yapmak lazım genç görünmek için:

genç görünmenin sırları
Gülmek seni her zaman genç gösterir.

1- Moodunu yüksek tut:

Ruhun gençse, sen kendini genç hissediyorsan genç görünmeye +1 ile başlarsın. Müziği hayatından eksik etme. Sevdiğin şeyleri yapmaya özen göster, arkadaşlarınla görüş ve bol bol kahkaha at. Gülmek yüz kırıştırıyor diyenlere de en kırıştırıcı hareketlerden birini yapıp göz kırp 😉

düzgün duruş egzersiz
Dik dur, eğilme…

2- Duruş:

Genç görünmenin sırları içinde en önemli olan şey bence postürün. Öne eğik bir çene, sarkık omuzlar, kambur bir duruşla asla genç görünemezsin. Spor yapmasan bile her gün bir kaç dakika da olsa, duruşunu düzeltecek basit egzersizler yapmayı ihmal etme. Sırt kaslarını güçlendirip omurganı sağlıklı tutmak, kendine güvenli, sağlıklı ve genç görünmenin en önemli adımı.

genç görünmenin sırları
Kilolu bile olsan, bütün vücudunu bol kıyafetlerin arkasında saklamak zorunda değilsin.

3- Kıyafet seçimi nasıl olmalı? İpuçları:

Çok bol ve salaş kıyafetlerle olduğundan kilolu görünürsün. Zayıf olmak zorunda değilsin, kilolu olabilirsin ama kendini olduğundan daha da kilolu gösterecek kıyafetler giymek istemezsin. Kilolu bölgelerini saklamak için bazı bol parçalar seçebilirsin, örneğin basenlerin genişse oversize bir üst parça ya da tünik giyebilirsin ama altına tayt giymelisin. Alta da bol bir parça seçersen yürüyen çadıra dönüşürsün. Göğüslerin büyükse, kendini boğazına kadar kapatmak yerine üstten hafif dekolteli bir kıyafet ile boyun bölgeni vurgulamasın. Alta mom jeans (yüksek belli bol kot pantolonlar) gibi bir parça seçtiysen üste beline oturan, dar kıyafetler tercih etmelisin.

aksesuar kullanımı
Kulaklarındaki küpeler daima yüzünüze bir ışıltı katar.

4- Aksesuar seçimi nasıl yapılmalı?

Dozunda kullanılan aksesuar, aksesuarı hiç kullanmamaya oranla seni oldukça genç gösterir. Kulaklarına minik birer küpe, daima yüzüne ışıltı verir. Sivri kesimli ve klasik aksesuarlardan kaçınmalısın çünkü onlar herkesi yaşlı gösterir. Renkli aksesuarlardan ise asla kaçınma, hem kıyafetinde hem de aksesuarlarında renkleri bol bol kullan. En düz, basit kazağı giydiysen bile renkli ve modern bir broşla kendini daha genç gösterebilirsin. Özellikle kış mevsiminde giyeceğin bol kazakların üzerine kemer takmayı ve belinin kavisini vurgulamayı unutma. İyi cins deriden bir siyah bir de kahverengi kemer sana her sezon yeter, her kıyafetle kullanabilirsin. Bel kavisini vurgulamak için bu sene çok moda olan bel çantalarından da faydalanabilirsin. Kilolu bile olsan, ince bir bel çantası takmayı dene; böylece hem trendi yakalayıp modern bir görünüm sergilersin (ki gençlik demektir) hem de bu pratik çantalar hayatını çok kolaylaştıracaktır.

genç görünmenin sırları
Vintage kıyafetleri sevsen bile kombininde en fazla bir ya da iki parçayı vintage kullanmaktan öteye geçme.

5- Vintage ve retro kıyafetler seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

İkinci el alışverişi sevebilirsin ya da retro trendi sana çok uygun olabilir ama anneanne ya da babaanne gibi görünmek istemezsin. Eğer genç görünmek istiyorsan bu kıyafetlerden ve aksesuarlardan uzak dur. Ya da mutlaka kullanmak istediğin bir parça varsa, onu çok modern parçalar ile kombinle ki, baştan ayağa eski moda bir insan gibi görünme.

allık nasıl sürülür
Genç ve sağlıklı görünmenin sırrı allık böyle sürülür.

6- Makyaj ipuçları:

Seni her zaman sağlıklı ve genç gösterecek temel makyaj malzemesi allıktır. Elmacık kemiklerini vurgulamanın yolu allıktan geçtiği için ve belirgin elmacık kemiği=genç görünüm olduğu için allığı elmacık kemiklerinin üzerine sürmek çok önemli. Fakat sadece elmacık kemiklerinin üzerine sürersen küçük kırışıklarını (varsa) belirginleştirecektir. Allığını elmacık kemiklerinden kulaklarına doğru gidecek şekilde sürmelisin. Genç görünüm için pembe-şeftali tonlarını tercih et. Kahverengi, bordo, kırmızımsı ya da mürdüm tonlarında allıklardan kesinlikle uzak dur.

doğru kaş biçimi
Kaşlarını çok fazla inceltmekten ve çok kavisli kaşlardan kaçın.

7- Kaş:

Genç görünmenin sırları arasında kaşlar da var. Yaşlı görünmek istemiyorsan ince kaştan uzak dur. Hafif kalın, doğal görünümlü, sadece birazcık toparlanmış ya da makasla kısaltılmış düz hatlı kaşlar seni çok daha genç gösterecektir. Kalın kaş daha genç gösterir tamam ama kalın olsun diye bazı uygulamalarla yapılan, kalıp gibi duran ve aşırı kavisli kaşlar da tam tersine seni olduğundan yaşlı gösterecektir. Mümkünse kaşlarını biraz düzelt ama çok fazla oynayıp şekillerini değiştirme. Bir de sakın çatık kaşlı bir insan olma!

engelli bireyler

ÖNEMLİ NOT: Yazının sonunda bir kez daha özellikle belirtmek istediğim konu, lütfen toplumda yaşlıları, kiloluları özellikle de engelli bireyleri görmezden gelme. Engelli bireylerin en büyük engeli görünmez olmak. Kimseyle göz göze gelememek. Ortalıkta hayalet gibi dolaşmanın ne kadar kötü bir şey olduğunu düşün. Empati yap. Engelli bireylerle göz göze gel, selamlaş, gülümse.

Güzellik ile ilgili diğer yazıları okumak için buraya tıkla…

Daha güzel görünmek için ipuçları:

Daha güzel görünmek için ipuçları

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu