Tech

Eos M50 Mark II (Canon)

Eos M50 vloggerlar arasında çok kullanıldı, diğer markaların benzer ürünleri ile çok kıyaslandı ve mikrofonun da dahil olduğu vlogger kiti ile çok tercih edildi.
Haliyle daha iyileştirilmiş bir Eos M50, son dönemin popüler adlandırmasıyla “Mark II” bekleniyordu.

canon eos

Heyecan verici dedikoduları bir kenara bırakırsak, sonunda somut bir Eos M50 Mark II piyasaya sürüldü. Ancak, beklenen bazı özellikler yerine (sızdırılan) , Canon çok hafif bir güncelleme yapmış gibi görünüyor.

eos m50 mark ii fiyat
Eos M50 Mark II yolda. Güncellemeye değecek mi?

Eos M50 Mark II teknik özellikleri

Hatta bu “yeni” Eos M50 Mark II neredeyse orjinal M50’nin aynısı. Her iki makinede de aynı 24.1 mp APS-C sensör ve Digic 8 işlemci kullanılıyor. Video tarafında da bir gelişme göremiyoruz. 4K videoda yine 24p. Teknik özellikler/Donanım açısından baktığımızda, her iki kamera da aynı.

Değişiklikler daha çok yazılım tarafında. Canon; yüz ve göz tanıma özellikli otofokusun iyileştirildiğini belirtiyor. Ancak Dual-pixel AF, 4K video çekiminde hala kullanılabilir değil.

eos m50 mark ii özellikler
öyle kenara Mark II yazınca olmuyor ki o işler

Canon Powershot G7X Mark III ‘te gördüğümüz dikey video kaydı özelliğinin eklenmesiyle, sosyal medya platformları için için kısa dikey videolar çekebilirsiniz. Vloggerlar için güzel bir özellik de kablosuz olarak youtube canlı yayını yapabiliyor olması. Bu anlamda Canon’un biraz daha içerik üreticilere yönelik çalıştığını söyleyebilirim.

Mark II , Canon EOS webcam utility (ücretsiz indirilebilir) ile birlikte web kamerası olarak da kullanılabiliyor. Ancak, bu kamera ile ilgilenen kişilerin alım kararını etkileyecek bir özellik olduğunu düşünmüyorum.

Ekran tarafında, bir iki özellik var ama, bırakın alım kararını etkilemeyi, burada yazdığıma değmez.

eos m50 mark ii ekran
Ekranda yazılımla iyileştirilmiş bazı ek özellikler var

Baktığınızda ufak bir yazılım güncellemesi ile bu “ilave özellikler” M50’ye ilave edilmesi gereken özellikler. Mark II demek için ortaya az da olsa somut bir şeyler koymak lazım.

Eos M50 Mark II ne zaman çıkacak?

Yurtdışında bazı elektronik siteleri ön sipariş almaya başlamış durumda. Ama teslimatların başlaması için Aralık ayının başını beklemek gerekiyor.

M50 Mark II fiyatı?

Yine yurtdışı sitelerde takip ettiğim satış fiyatı EF-M 15-45mm objektif ile birlikte kit olarak 699 dolar. M50’de olduğu gibi yine iki renk, siyah ve beyaz olarak satın alınabilecek.
Sorun şu ki;

Mark II almaya değer mi?

Elinizde orjinal bir M50 varsa; bu yazıyı kapattıktan sonra onunla mutlu birlikteliğinize devam edebilir, olası bir masraftan kurtulduğunuz için Canon’a teşekkür edebilirsiniz.

Elinizde yoksa ve yeni bir kamera düşünüyorsanız, bütçenize göre, temiz bir ikinci el M50 veya Sony A6000 serisi makineleri değerlendirebilirsiniz.

Eos M50 Mark II mi?

Geç.

Ben şimdilik Eos M50 Mark I ile (böyle söyleyince daha havalı değil mi?) çok mutluyum.

Aşağıdaki videoda yer alan bazı kareler m50 ile çekildi. Belki ileride, sadece m50 ile çekilen bir video da eklerim yazının altına.

Eos m serisi ilk çıktığından bu yana takip ettiğim bir seri. Hatta sitemizde yer alan gezi yazılarındaki fotoğrafların büyük bir çoğunluğu da Eos M ile çekilmiştir.
(O zamanlar Sadece Eos M’di. Yanına rakamlar almaya başladıkça, “Eos M” seriye döndü ve ilk Eos M’de M1 olarak adlandırılmaya başlandı.)

Polonya’da Bir Gün – Gdansk -1

Gdansk -2 (Mariacka Caddesi)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu