LifestyleTech

Maske ve Teknoloji Bir Araya Gelince

Bu yazımda: bir çok ülkede! satışı başladığında; takanların, terörist diye içeri alınacağından şüphelendiğim; süper teknolojik bir maske tanıtmak istiyorum. Yazının devamına bir göz atın bakalım, benimle aynı şeyi düşünecek misiniz?

blanc maske

Blanc Inc. adlı A.B.D.’li şirket, tasarımını Kickstarter adlı şirketin sayfasında yayınladığında, hedeflediği fonu sadece 5 saat içinde toplamış. Bu da, dünyada, bu tarz teknolojik ve çok işlevli bir maske “isteyen” ne kadar çok insan olduğunun kanıtı. (Kickstarter’da, siparişlerin Mart ayından itibaren gönderileceği belirtiliyor.)

Bu maske virüslerden yeterince koruyucu mu?

Blanc adlı bu maske, tüm yüzü koruyan bir siperlik görevi görmenin yanı sıra, HEPA filtresi ile içeri aldığı havayı temizliyor. %99,9 bir koruyuculukla, N99 maskeler sınıfına giriyor. Özel tasarımlı hava kanalları, nefes alıp vermeyi zorlaştırmıyor. Sporcular ve kronik akciğer/kalp hastaları için bile kullanılabilir durumda. (kronik akciğer/kalp hastalarının 2 saatte bir 5-10 dakika maskeyi çıkarmaları öneriliyor)

yeni nesil maske

Biraz sıkıcı görünmüyor mu?

Renkli kumaşlardan üretilmiş yıkanabilir maskelerden sonra, tek kullanımlık maske için bile renkli ya da desenli görünüm talep eden bizler için, Blanc Inc. de tabii ki sıkıcılığı aşmaya çalışmış. Maske, modüler tasarımı sayesinde farklı farklı ön yüzler ile o günkü ruh haliniz ya da kıyafetinize göre özelleşiyor.

renkli maske
Özellikle de şu gökkuşağı görünümlüyü taksak, alırlar diyorum…

Bir maske neden yasaklansın?

Blanc, sizi sadece virüslerden korumak için tasarlanmamış. Aynı zamanda hükümetler ve şirketler tarafından kötüye kullanılmaya açık olan yüz tanıma sistemlerini de devre dışı bırakıyor, yani gizliliğinizi de koruyor.

Şu anda koruyucu maske takmak ülkelerin % 100’ünde yasal. Tam yüz koruyucu maske takmak ise ülkelerin % 95’i için yasal. Yasalarda, en fazla, halka açık toplantı ve gösterilerde tam yüz kapatıcı maskelerin kullanılmaması yönünde sınırlamalar var. Bunun dışındaki zamanlarda ise kesinlikle bir sınırlama yok. (Ülkelerde maske kısıtlaması ile ilgili yasalar burada yer alıyor.)

n95

Blanc’in Önden görünümü, motosiklet kasklarına benziyor. Zaten kask vizörünün renkli camdan olmasının, bugün nasıl olup da hala serbest olduğu konusu beni şaşırtmıyor değil (neyse karpuz kabuğu benzetmesi yapmayalım) . Zaten, her ne kadar şu anda kask vizörünü koyu renkli kullanan pek çok arkadaşımız olsa da; araba cam filmlerinin bir yasaklanıp bir serbest bırakıldığı (ki en son ne oldu inanın bilmiyorum) ülkemizde, daha önce kimse vizörü renkli diye ceza yemedi diyemeyiz…*

Peki, kullanımı rahat mı?

Solunan hava, maskenin tabanındaki tek yönlü valflerden dışarı atılıyor. Böylece, içeride karbondioksit birikmiyor ve vizörü buğulanmıyor. Aynı zamanda dışarı atılan hava da, etrafınızdakileri koruma amaçlı olarak filtreleniyor.

Blanc standart bir boyutta üretilmiş ancak, içinde bir tabanı olmadığı için tüm yüz şekillerine ve boyutlarına tam olarak uyum sağlıyor.

n99 maske

250 grama yaklaşan ağırlığıyla yüz, baş, boyun ve omuzlara neredeyse hiç ağırlık eklemiyor.

Blanc, bir ihtimal en büyük gözlük modelleri (genellikle pilot tipi gözlükler) ile uyum sağlamayabilir ama çoğu gözlük moduyla uyumlu. Yani maske içinde gözlük takanlar için yeterli alan mevcut. Bu arada, sipariş esnasında göz bozukluğunuza göre, pozitif / negatif lens eğrisine sahip özelleştirilmiş bir vizör tercih edebileceğiniz de belirtiliyor. (Türkiye’de olur mu, bilemedim).

maske buğu

Blanc’in tasarımı, Bluetooth kulaklık ve ses modülasyon cihazları gibi ek cihazların da kullanmasına izin veren, modüler bir tasarım.

Oldukça geniş bir bant, baş arkasına dolanıyor ve maske, uzun süreli kullanımlarda bile herhangi bir yorgunluk yaratmıyor.

n95 maske

Blanc Inc. şu anda hala, maskeden dışarı verilen sesin daha az boğuk/metalik olması için, iyileştirme çalışmalarına devam ediyor.

n95

Diğer teknolojik ürün/motor yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

*Koyu renkli vizörlerin özellikle gece görüşünü engelleyip engellemediği önemli bir tartışma konusu. Orta koyulukta vizör öneren, aynalı vizör öneren, şeffaf en iyisi diyen değişik arkadaşlarımız var. Bizim tercihimiz ise güneşlik + şeffaf camdan oluşan çift vizör. Siz de tavsiyenizi yorumlara yazarsanız çok seviniriz…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu