Lifestyle

Durunn Atmayıın! Portakal kabuğu ile 20 cilt maskesi

Malum kış geliyor ve internette, kışın çöp torbalarımızın çoğunu dolduran portakal kabuğu ve onu nasıl değerlendirebileceğimiz üzerine pek çok yazı mevcut. Ben bu yazımda sadece cilt maskesi olarak kullanım şekillerini araştırdım ve onları yorumladım. Cilt beyazlatmadan yaşlanma karşıtı etkilere, siyah noktaları gidermeden selülit önlemeye çeşit çeşit amaçlarla hazırlanmış maskelerin hepsini bir yazıda derledim.

Portakal kabuğu tozu yapımı sayfanın altında…

Şahsen bir faydası olduğu için değil, kendime değer verdiğimi hissetmek için haftada bir gün, genelde pazarları cildime maske uyguluyorum. (Pazar günleri yapılabilecek diğer güzellik ritüelleri için buraya tıklayabilirsin.) Kokularıyla, renkleriyle maskeler beni cezbediyor ve sadece kendime zaman ayırıyor olmak da mutluluk veriyor. Siz de çeşit çeşit maskelerle kendinizi şımartmayı seviyorsanız neredeyse bütün kış deneyebileceğiniz kadar çok çeşit maskeyi portakal kabuğundan elde etmek mümkün, hepsi bu yazıda.

cilt maskesi tarifleri
Cilt maskeleriyle şımarma zamanı!
 1. Aydınlatıcı ve kırışık giderici: 2 yemek kaşığı kadar portakal kabuğu rendesi yarım tatlı kaşığı karbonat ile karıştırılır. Üzerine kıvam alacak kadar gül suyu ilave edilir. Bu karışımı cilde uygulanarak ve yarım saat kadar bekletilir güzelce durulayın. YORUMUM: Portakal kabuğunun beyazı değil sadece sarı kısımlarının rendelenmesine özen gösterilmeli. Fakat oldukça asidik yapıda olacağını tahmin ettiğim için yarım saat gibi bir süre çok olabilir. Ciltte yanma v.b. hissiyat olursa hemen durulanmalı.
 2. Nemlendirici, temizleyici, leke giderici, parlaklık ve esneklik verici: Vauvvv ne çok işe yarıyormuş dediğim bu maske için; 1 çay kaşığı bal ile 2 çay kaşığı portakal kabuğu tozunun (portakal kabuğu tozu yapımı yazının sonunda) içine yoğurt ekleyerek hamur kıvamına getirin. Yüzünüzde ve boynunuzda 20 dakika kadar bekletin ve durulayın. Ekstra nemlendirme için 1 çay kaşığı da zeytinyağı eklenebilir. Haftada 2-3 kez bu maskeyi uygulayın. YORUMUM: İlk deneyeceğim maskelerden biri oldu. Sevdim bu tarifi.
 3. Arındırıcı: 2 yemek kaşığı portakal kabuğu rendesini 1 yumurtanın akıyla karıştırın. Cildinize bu karışımı, gece makyajınızı çıkardıktan sonra uygulayın, yarım saat bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın. YORUMUM: Şahsen çiğ yumurta akının cilde sürülmesini sağlıksız buluyorum. Denemem.
 4. Anti aging: Bal, portakal kabuğu tozu ve yulaf ezmesi tozunu karıştırın. Bir macun yapın ve yüz ve boyun bölgesine bu macunu sürün. 30 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Hafta bir kez kullanın. YORUMUM: Keşke yulaf ezmesi ve portakal kabuğu tozunun hangi oranda kullanılacağı yazılsaymış. 1:1 oranda karıştırarak deneyeceğim maskelerin arasına ekledim.
 5. Siyah nokta giderici, peeling: Portakal kabuğu tozu ve yoğurttan eşit miktarda karıştırarak bir macun hazırlayın. Yumuşak dairesel hareketlerle yüz ve boyun bölgenize sürün. 15 ila 20 dakika boyunca bekletin. Islak ellerinizle cildinizi ovarak bu macunu çıkarın. YORUMUM: Portakal kabuğu tozunuz ince ise rahatça uygulanabilir, biraz kalın çektiyseniz, cildinizi ovalarken hırpalamamaya dikkat edin. Denenebilir…
 1. Sivilce giderici: 2 tatlı kaşığı portakal kabuğu tozu, 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi, yarım tatlı kaşığı karbonatı cam kasede karıştırın. Su ile macun haline getirin. Bu karışımı yalnızca sivilcelerinizin olduğu bölgelere uygulayın. YORUMUM: Tam bir ergen maskesi. Anneler, erkek çocuklarınıza da bu maskeyi yapın. Erkektir diye kendi haline bırakmayın, her gün cildini temizlemesine ön ayak olun. İnanın sivilceli diye ergenlikte arkadaşlarından linç yiyen ya da beğendiği kız tarafından kalbi kırılan çocuklar, ileride bu travmayı kolay atlatamıyor. Hatta özellikle bu çağda, bir hobileri olduğu için sağda solda aylaklık etmemeleri; fazla enerjilerini atmaları ve derslerine daha kolay konsantre olmaları amacıyla mutlaka bir spor dalıyla ilgilenmesini teşvik edin. Aynı şekilde kız çocukları için de geçerli. Sağlıklı ve biçimli bir vücudun temellerinin bu yaşta atıldığını unutmayın. Neyse çok alakasız bir konuya girdim yine 🙂
 2. Sağlıklı görünüm: Portakal kabuğu tozu, gül suyu (yerine su veya süt de kullanılabilir) ve sandal ağacı tozunu bir kabın içerisinde krem kıvamına getirin. Maskeyi cildinize oval hareketlerle masaj yaparak uygulayın. 20dk bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 3 defa uygulayabilirsiniz. YORUMUM: Aşağıdaki görseldeki kızın olduğu yerden geldik de biz mi kullanmadık sandal ağacı tozunu canım… Bunu geç…

portakal kabuğu maske, cilt maskesi
Sandal ağacı tozlu portakal kabuğu maskesi
 1. Nemlendirici: 1 yemek kaşığı portakal kabuğu tozu, 1 yemek kaşığı süt ve bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırıp homojen hale getiriniz. Yapmış olduğunuz karışımı yüzünüze oval hareketlerle,  yer çekimine karşı uygulayınız. Yüzünüzde yarım saat bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada bir defa uygulayabilirsiniz. Yorumum: Bence çalışır. Zaten içinden hindistan cevizi yağı var, tek başına bile yeter. Herhalde portakal kabuğu tozu da ekstra parlaklık verir cilde. Deneyeceğim.
 2. Aydınlatıcı: Bir portakalın kabuğunu havanın içerisine alıp iyice ezin. Üzerine bir tatlı kaşığı kabartma tozu ekleyip macun kıvamına getiriniz. Bu macunu yüzünüze oval hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Cildinizde 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile iyice durulayın. Haftada 2 defa düzenli olarak kullanabilirsiniz. YORUMUM: Kabartma tozu yerine karbonat kullanarak da yapılabilir. Süre makul, fazlası cildi tahriş edebilir diye düşünüyorum.
portakal kabuğu tozu faydaları
Portakal kabuğu tozu yapımı sayfanın altında…

 1. Anti aging: İki kaşık portakal kabuğu tozu, 1 çay kaşığı zerdaçal, 1 bardak suyu karıştırın. Yüzünüze ve boynunuza dairesel hareketlerle nazikçe masaj yaparak uygulayın. 15 ila 20 dakika kadar bekletin. Ilık su ile durulayın. Son olarak, gözeneklerin küçülmesi için yüzünüze soğuk su çarpın. Haftada bir kez uygulayın. YORUMUM: Sürülebilir kıvamda kalması için suyu yavaş yavaş eklemek gerek, bir bardak çok gibi. Deneyeceğim.
 2. Arındırıcı: 1 çay kaşığı portakal kabuğu tozu ve 1 yemek kaşığı unu macun kıvamına gelene kadar su ile karıştırın. Yüzünüze kalınca bir tabaka uygulayın. 5 dakika kuruduktan sonra durulayın. Haftada 2 kez kullanın. YORUMUM: yumurta ve şeker de koysak, bisküvi de yapsak bu maskeden 🙂 Şaka bir yana, ben bunu da denerim. Gerçi o macun yüzümüzde duracak mı, kuruyunca patır patır dökülecek mi, bilemedim.
evde cilt bakımı
Cilt bakımı ritüeli
 1. Bronzlaşmayı giderici: 1 yemek kaşığı portakal kabuğu tozu, 1 yemek kaşığı öğütülmüş badem, 1 yemek kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesini karıştırıp süt ile macun haline getirin. Yüzünüze fırça ile uygulayarak 20-25 dakika kurumasını bekleyin ve su ile durulayın. Haftada 2-3 kez, daha hızlı sonuç istiyorsanız her gün kullanın. YORUMUM: Cildin beyazlığının makbul olduğu uzak doğu ülkeleri için geçerli olduğunu düşündüğüm bu tarifi basitçe cildimi nemlendirmek ve ışıltılandırmak için deneyebilirim.
 2. MASKE 13: Anında parlaklık verici, leke giderici: Portakal kabuğu tozu ve süt karışımını cildinize sürün, biraz bekleyip durulayın. Sürekli kullanımda lekeleri yok eder. YORUMUM: Pazar maskesi amacıyla değil de cilt yorgunken ve hazırlanıp bir yere gitmek gerekiyorken makyaj yapmadan önce uygulanabilir diye düşünüyorum.
 3. 14: Ferahlatıcı, sıkılaştırıcı ve yenileyici: Portakal kabuklarısuda kaynatın ve süzmeden 1 gün boyunca ağzı kapalı bir kapta bekletin. Ertesi gün elde ettiğiniz sıvıyı süzerek buzdolabına koyun. Bu sıvıyı bir parça pamuk yardımı ile yüzünüze sürün ve kuruyana kadar yüzünüzü yıkamayın. Kalan suyu buzdolabında 1 hafta saklayabilirsiniz. YORUMUM: Buz kalıpları içerisinde dondurarak yüzümüze uygulasak nasıl olur acaba? Ancak kılcal damar çatlaması olmaması için hassas bölgelere uygulamaktan kaçınmak gerek.
 4. Her türlü cilt problemi için: Portakal kabuğu tozu ve aloe vera jelinden hazırladığınız macunu yüzünüze sürüp 10 dakika bekleyin ve durulayın. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. YORUMUM: Oldukça iddialı bir maske, aloe vera jelini hazır alacaksanız içeriği mümkün oldukça saf olanlarından tercih etmekte fayda var. Farklı maddelerle portakal kabuğu tozu etkileşimi ne sonuç verir, belli olmaz…
 5. Selülit giderici: Portakal kabuklarını robotta çekip üstüne biberiye yağı ekleyin. Macun kıvamına geldiğinde selülitli bölgelere masaj yaparak sürün ve streç filmle kaplayın. Haftada 2 kere uygulayın. YORUMUM: Portakal kabuğu görünümüne karşı portakal kabuğu. İyiymiş. Denerdim ama hiç selülitim yok ki, demek isterdim…
 6. Nemlendirici, cilt beyazlatıcı: Portakal kabuğu tozunu süt ve süt kremasıyla krem haline getirin. Cildinize uygulayın, biraz bekledikten sonra ıslak ellerinizle nazikçe ovalayarak durulayın. YORUMUM: Olur, neden olmasın. Daha önce portakal kabuğu tozu ve sütten oluşan tarif vardı, bu tarif ise, krema ile nemlendirici özelliği biraz daha arttırılmış olanı gibi.

portakal kabuğu evde maske yapımı
Artık portakalı soyup başucumuza koymak yerine, portakal kabuğu maskesi yapıyoruz.

 1. Antioksidan: Bir yemek kaşığı portakal kabuğu tozu, bir çimdik zerdeçal ve 1 yemek kaşığı balı karıştırın. Cildinize uygulayın ve kuruyana kadar bekleyin. Daha sonra parmaklarınızı su ile ıslatın ve masaj yaparak çıkartın. Zerdeçal, sarı bir kalıntı bırakabilir, çıkartmak için, yüzünüzü cilt kurutmayan bir temizleyici ile yıkayabilirsiniz. YORUMUM: Zerdeçal çok severim, yukarıda zerdeçallı bir tarif daha vardı. Bu da kesinlikle uygulayacaklarım arasına girdi.
 1. Akne ile savaş: 2 çay kaşığı portakal kabuğu tozu, birkaç damla yeşil limon suyu, 1 yemek kaşığı sandal ağacı tozu ve 1 yemek kaşığı cilde uygun kili macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve cilde uygulayın. 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. YORUMUM: Bence cildi çok kurutur. Zaten sandal ağacı tozunu nereden bulacağız…
maske uygulaması
Killi cilt maskesi
 1. Gözenek sıkılaştırıcı: 1 yemek kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu ve 2 yemek kaşığı doğal yoğurdu iyice karıştırarak homojen bir karışım elde edin. Temiz cildinize hafif şekilde masaj yaparak sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Ilık su ile yıkayarak yüzünüzü arındırın. Son olarak cildinizi doğal gül suyu ile silin. YORUMUM: Portakal kabuğu tozu ve yoğurt vardı ama bu doğrudan taze portakal kabuğu rendesi olduğu için bunu da paylaşmak istedim.
portakal kabuğundan evde maske yapımı
Portakal kabuğu ile gelen güzellik…

Son olarak: Ah be pandemi, senin yüzünden neler gördü bu gözler… Gülüyoruz ağlanacak halimize…

portakal kabuğu maske yapmak
Portakal kabuğu maskesi ile corona virüsten korunma denemeleri

Portakal kabuğu tozu yapımı:

Portakal kabuklarının mümkün olduğunca sarı kısımlarını kullanın, beyaz kısımlarını bıçakla kesip atın. Güneşte 3 gün; kalorifer peteği üzerinde ya da düşük sıcaklıktaki fırında daha kısa süre kurutun. Rondodan ya da mutfak robotundan geçirin. Süzgeçten geçirip ince taneli istiyorsanız altta kalan kısmını, iri taneli istiyorsanız üstte kalan kısmını kullanabilirsiniz. Sadece maske yapımı amaçlı değil, tatlı ve yemeklerinizde, hatta çaylarınızda ve kahvelerinizde kullanabilirsiniz.

maske tarifleri, maske nasıl yapılır?

Cilt bakımında kullanacağın portakal kabukları tarım ilacı, parlatıcı, koruyucu v.b. içermesin istersen buradaki portakallara bakmanı öneririm.

Maske işini hallettik. Peki kıyafet ve makyaj?Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu