LifestyleTech

AirDresser ile hayallerim gerçek oldu…

Daha bir kaç gün önce hayal ettiğim ürünün neredeyse aynısının üretilmiş olduğunu görmek tuhaf bir his. Kendi kendime “düşünmekte geç kalmışım” eleştirisi ile “teknoloji devi ile aynı kafadayız” gururu arasında gidip geliyorum… Ne hissedersem hissedeyim, bir kaç ufak tefek eksikle beraber AirDresser neredeyse hayalimdeki ürün… Tek sorun ise, fiyatı…

samsung airdresser

Şu yazımda pandemiden doğan ekstra ihtiyaçlarımıza uygun olacak şekilde ekstra hijyen sağlama amacıyla üretilmiş ürünlerden bahsetmiştim. Altına da: “içine astığımız giysilere buhar+sıcak hava+ultraviyole ışınları ile hijyen sağlayan ve aynı zamanda onları kötü kokulardan ve kırışıklardan arındıran, mis gibi kokutan bir dolap üretilse keşke…” demiştim.

E, Samsung bunu çoktan yapmııış…

Gerçi, muhtemelen pandemiden önce yaptığı için ultraviyole kullanmamış, hatta tanıtım yazısı ve ürün sertifikasyonunda hijyene de yer verilmemiş. Dediğim gibi, muhtemelen ürün geliştirilirken hijyen bu denli önemli değildi. Ama ben razıyım, bana bu hali de yeter. Zaten, geçtiğimiz günlerde Pfizer Biontech firmasının Covid-19 aşısının 3. faz denemelerinde %90 üzerinde başarı sağladığını da açıklamasının ardından, pandeminin bitişine dair umutlarımız yeniden canlandı. Öte yandan, ihtiyaç devam ederse, UV destekli Air Dresser da çok gecikmeden üretilecektir; diye düşünüyorum.

Hadi şu Samsung AirDresser nasıl bir şeymiş, enine boyuna inceleyelim… (Şahsen kullanma kılavuzunu bile indirip okudum)

1- Giysilerdeki kötü kokuları gideriyor:

Koku Giderici filtresi ile giysilerin üzerindeki koku moleküllerini yakalayıp yok ediyor. Ter, sigara, ızgara ve yağ gibi yemek kokularını %99 oranında gideriyor. Böylece giysiler, yıkama olmaksızın tazeleniyor.

ızgara kokusu, duman
Bu koku ocak başındayken güzel de…

2- Giysileri tozdan arındırıyor:

Eh, leke çıkarmıyor ve evcil hayvan tüylerini tamamen temizleyemiyor belki ama tozları ayıklaması da bir şey…

3- Yıkanmış giysileri kurutuyor:

Üstelik düşük sıcaklıktaki havayı püskürterek kurutma yaptığı için yani sıcaktan çok rüzgar etkisini kullandığı için giysilerin çekmesine yol açmıyor. Sonuçta yünlülere bile zarar vermiyor.

4- Kırışıklık gideriyor (ütülüyor):

Pamuklularda %100, suni ipekte %80 oranında kırışıklık gideriyor (ta taaam: ütüyle vedalaşma anı… siz hiç hayat boyunca kaç saat ütü yaptığınızı ya da yapacağınızı hesapladınız mı?)

airdresser kırışık giderme
Bu bir kabus olmalı… Küçücük ütüyle devasa kumaşlar ütülemek… Ütüle ütüle bitmez, bir yandan ütülediğin yerler tekrar kırışır. Sisyphos’un cezası gibi, kayayı dağın tepesine çıkarmaya çalışır durursun…

5- Kendi kendini temizliyor:

airdresser 2

40 kullanımda bir, kendi içini temizlemesi için çalıştırılması gereken programı hatırlatıyor. Kendisini buhar ve sıcak hava ile temizliyor, deterjan ya da başka bir zararlı kimyasal kullanmaya gerek kalmıyor.

6- Bulunduğu odadaki nemi alıyor:

Kapısını açık bırakarak ilgili programı çalıştırınca, ortamdaki havayı filtreleyerek bir nem giderici gibi çalışıyor.

7- Yapay zeka ile destekleniyor:

SmartThings aplikasyonu sayesinde indirilebilen ilave programlarla; alpaka yünü, deve tüyü, kürk, deri gibi özel ürünlere bile uygun işlemleri yapabiliyor. Kullanım tercihleri, program listeleri özelleştirilebiliyor. SmartThings’in yüklü olduğu cihaz üzerinden başlama, durdurma, bitirme gibi işlemler yapılıp, program durumu, hatta tüketilen enerji düzeyi bile görüntülenebiliyor. Çalışan program bitince cihaza bildirim geliyor. Hatta ve hatta giysiler tek tek tanıtılıp, sonrasında herhangi bir giysinin bakım geçmişine ulaşılabiliyor.

8- Fiziksel özellikleri:

Yumuşak kapanan kristal aynalı bir kapısı ve dokunmatik + LCD panel ekranı var.

44,5cm en ve 61,5cm. derinlikle çok fazla yer kaplamıyor. (Boy: 185cm.)

airdresser ekran

9- Eksikleri:

Şu anda Samsung’un kendi sitesinde AirDresser 9999-tl’den satılıyor. Bu durumda, fiyatı daha uygun olsa, daha iyi olur.

Peki başka ne olsa daha iyi ya da hayalimdekine daha yakın olur?

Bahsettiğim üzere, UV ışınları kullanarak virüsleri yok etse, daha iyi olur.

Yüksek sıcaklık uygulama seçeneği olsa ve ilave hijyen sağlasa, çok iyi olur.

Ayakkabı rafı olup ayakkabılardaki kötü kokuları ve nemi alsa, süper olur.

Giysilere, seçeceğimiz güzel kokuları vermesi gibi bir özellik olsa, harika olur.

çiçek kokusu

Bulunduğu odadaki nemi alma fonksiyonu yanında, odadaki kötü kokuları (sigara ya da mutfak kokuları gibi) temizleme özelliği de çalışsa (giysilerde yaptığı gibi), mükemmel olur.

Duştan çıktığımızda içine girsek, bizi de kurutsa şahane olur :):):):):)

Ağzıyla da kuş tutsa hiç fena olmaz…

Şaka bir yana, sizce AirDresser nasıl olsa daha iyi olur? Aklınıza gelenleri yorumlara yazsanız ne güzel olur… Belki sizin de hayalleriniz gerçek olur…

airdresser giysi bakımı
giysi bakımı
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu