LifestyleTech

Arçelik Hijyen Plus Özellikli 7 Ürün ile Ultra Hijyen

Arçelik hijyen plus özelliği olan 6 beyaz eşya ve tek işi hijyen olan UV temizleme cihazı ile, Ultra Hijyen Serisi’ni çıkardı; peki evlerde bu ürünlerden hangisine gerçekten gerek var?

covid 19, salgın, pandemi

Pandemi ile beraber gelen tedirginlik ve hem kendimizi hem de sevdiklerimizi virüsten koruma çabaları, hepimize kafayı yedirtti. Yaklaşık bir senedir günlük temizlik iş yükümüz 2 katına çıktı. Bitse de kurtulsak dediğimiz salgın, ilkinden daha ağır gelen 2. dalgasıyla (1. bitmiş miydi tartışılır…) artık gerçekten umutsuzluk ve depresyon yaratmaya başladı. Kolay kolay kurtulamayacağımızı anladığımız Covid19 salgını sonrasında edindiğimiz bazı alışkanlıkların ise, kalıcı olacağı aşikar… Eskiyi düşündüğünüzde “ne kadar da pis yaşıyormuşuz… ” demeyen kaldı mı?

Dışarıdan geldiğimizde hangimiz kıyafetlerimizi çıkarmadan durabileceğiz? Yıkanabilenleri makineye atıp yıkanamayanları balkona asmadan içimiz rahat edecek mi?

O sebze ve meyveleri bizden önce kim bilir kaç kişinin ellediği fikri aklımızdan çıkacak mı?

gıda hijyeni, mutfak hijyeni, hijyen plus

Paketli gıdaları marketten aldığımız gibi tüketebilmeye başlayacak mıyız tekrar? Mesela bisküvi paketlerini açmadan önce köpük köpük yıkamayı bırakacak mıyız bir gün? Nasıl yani, ambalajını tuttuğumuz parmaklarla mı tutup ağzımıza atacağız o üçgen cipsi?

Biz hala dışarıda yiyip içmiyoruz, eve getirdiğimiz lahmacundan deniz ürününe, ekmekten baklavaya tüm ürünleri de fırında belli bir süre ısıtarak tüketiyoruz. Bundan sonra da bir yerlerde hazır bir şeyler tüketmek kolay kolay içimize sineceğe benzemiyor. (Konudan biraz uzaklaşmış olacağım ama) özellikle bu sene ilk kez izlediğimiz Masterchef yarışmasında, en özenilmiş tabakların bile (hatta özellikle fine dining’e uygun tabakların) nasıl da içindeki her ürünün ayrı ayrı elle dokunulmak suretiyle hazırlandığını gördükten sonra dışarıda yemek çok zor… Hazırlık aşamasında elbetteki malzemelere dokunulur ama pişmiş ürüne tabaklama aşamasında el sürülmesi bence çok yakışıksız bir davranış, temiz bir kaşık, kepçe, çatal, maşa, çok hassas ürünse cımbız kullanılabilir. Ama parmaklar… Kabul edilemez…

hijyen, dezenfeksiyon

Gün içinde tekrar tekrar telefonu temizlemek, eve girince anahtarları sabunlayıp çantanın dışını kolonyalamak, arabada dezenfektan bulundurmak, bir çoğumuz için standart hale geldi zaten. Pek çoğumuz iş yerinde bile kalkıp kalkıp kapı kollarını siliyoruz, asansör düğmelerinin sık sık temizlenmesi için görevlilere talimat veriyoruz, eve gelince de duramıyor sağa sola dezenfektan sıkıyoruz. Muhtemelen salgın hemen bugün bitse bile, en az 1 sene daha bunları yapmaya da devam ederiz.

İşte bu noktada alışkanlıklarımızı iyi inceleyen firmalar, pazara uygun ürünler sunmaya başlıyor. Arçelik bu firmalardan biri. Hijyen vazgeçilmez hale gelince Ultra Hijyen diye bir seri çıkarttı, serideki 7 ürün de bize kolaylık vadediyor. Bir bakalım neymiş bu ürünler ve gerçekten onlara ihtiyacımız var mı?

ultra hijyen

Arçelik Ultra Hijyen Serisi UV Temizleme Cihazı:

Arçelik Ultra Hijyen Serisi UV Temizleme Cihazı
Arçelik Ultra Hijyen Serisi UV Temizleme Cihazı

Tek işi hijyen olan bu cihaz, 4 farklı programı ile hem UV-C ışınlarını hem de ısı desteğini kullanarak hijyen ve dezenfeksiyon sağlıyor. Cüzdan, kart, telefon, anahtar gibi eşyaları ve ısıya dayanıklı olmayan paketli gıdaların dış yüzeylerini UV-C ışınları ile 20 ya da 40 dakikalık iki farklı program ile hijyenik hale getiriyor. UV-C ışınları yanında ısı desteği kullandığı 40 dakikalık bir programı ile bebeklerin emziği-biberonu gibi eşyaları (yıkanmış halde koyulduğunda) kurutup dezenfekte ediyor. Son olarak 90 dereceye kadar ısı desteği sağladığı bir diğer programı ile de cam ve metal eşyaları 35 dakikada dezenfekte ediyor.

Bu haliyle masa üstü boyutlarda denebilecek cihaz 28 litre kapasiteye sahip ve yaklaşık 51x32x39cm. ölçülerinde.

Kesinlikle önemli bir ihtiyaç olduğunu düşündüğüm ve bence artık her evde portmantolarda standart hale gelmesi gereken UV temizleyicileri, ihtiyaca göre farklı boyutlarda da üretilmeye başlanmalı.

Kasım ayı başı itibariyle fiyatı 1169-tl olan UV temizleme cihazının (UVT 6033 TA) bize kazandıracağı vakit yanında inanılmaz bir su tasarrufu sağlayacağı çok önemli bir gerçek. Su kaynaklarımızın azaldığı bilakis su ihtiyacımızın arttığı bu günlerde her evin olmazsa olmazı diye düşünüyorum.

Arçelik Hijyen Plus Özelliği Olan Beyaz Eşyalar:

1-Arçelik Ultra Hijyen Serisi Buzdolabı:

arçelik hijyen plus buzdolabı ultra hijyen

Paketli gıdaları UVC ışınları ile dezenfekte eden ve dezenfeksiyon için kullanılmadığı zamanlarda sıfır derece bölmesi olarak iş gören bir bölmeye sahip 270561 EI buzdolabı; Arçelik hijyen plus ürünlerden olmasının yanı sıra VitaminZone ve FullFresh+ teknolojisi ile sebze ve meyveleri uzun süre taze tutabiliyor. Yeni nesil Cool Plus No Frost sistemine ayrıca kötü kokuları engelleyen Odour Fresh+ teknolojisine sahip ve uzaktan telefon ya da tablet ile (internet üzerinden) kontrol edilebiliyor.

Bütün bu özellikleriyle yeni bir buzdolabına ihtiyacı olan kişilerin rahatlıkla tercih edebileceği bir ürün ancak sadece hijyen sağlama özelliği için kimsenin evdeki buzdolabını değiştireceğini düşünmüyorum.

Eğer sebze ve meyvelerimizin dış yüzeylerini de dezenfekte etseydi yani elmaları ya da domatesleri sabunla yıkamak zorunda kalmasaydık, kesinlikle evdeki buzdolabını değiştirmeye bile değebilirdi.

Sadece paketli gıdaların dış yüzeyini dezenfekte edecekse, onu UV temizleme cihazını haricen satın alarak da yapabiliriz. Çünkü buzdolabının günümüz fiyatı 6160-tl.

Öte yandan, muhtemelen gıda maddelerine dezenfeksiyon sağlayacak derecede yoğun UV ışını bizler için sağlıklı olmuyor ya da besin değeri üzerinde olumsuz etkileri var. Teknolojinin en kısa sürede bu sorunu aşmasını ve bizi çiğ yenecek sebze meyveleri hatta kabuklu ceviz ve benzerini sabun ile yıkayıp 30 saniye beklemekten kurtarmasını diliyorum.

Meğer hayat eskiden ne kolaymış…

2-Arçelik Ultra Hijyen Serisi Bulaşık Makinesi:

arçelik hijyen plus bulaşık makinesi ultra hijyen

Arçelik hijyen plus özelliği olan ürünlerden bir diğeri olan bulaşık makinesinin bence çok bir esprisi yok. Şöyle ki; içerisinde yer alan çamaşır suyu bölmesine (görseldeki yeşil kapaklı plastik parça) çamaşır suyu ekleyip Ultra Hijyen fonksiyonunu aktive ettiğinizde, çamaşır suyu kullanarak bir ön yıkama yapıyor ve duruluyor. Arkasından yüksek sıcaklıkta su kullanarak normal bir şekilde her zamanki deterjanınızla bulaşıklarınızı yıkayıp kurutuyor.

Ben normalde çamaşır suyu kullanımına karşı olsam da ailemdeki 65 yaş civarındaki kadınlar ezelden beri eve yabancı biri gelip gittiğinde ya da yumurta-balık gibi tabak çanağa kokusu sinecek gıdalar tüketilmişse, bulaşık makinesine bir miktar çamaşır suyu ilave ederler. Durulanma konusunda içe sinmeyen bir durum oluşmuşsa, bir kez daha kısa bir programda deterjan eklemeksizin yıkama yaparlar. Yani çamaşır suyu ile ilave yıkama yapmak için yeni bir bulaşık makinesi alınmalı mı, ya da sadece bu özelliği için bu makine tercih edilmeli mi? Bence hayır. Ama yeni evlenen kişiler, gelin biz onlara “pandemi gelinleri” diyelim, olmuşken Ultra Hijyen Serisi olsun deyip bu makineden aldırabilirler. Arçelik 6055 UH I bulaşık makinesi fiyatı şu anda 2799-tl.

3-Arçelik Ultra Hijyen Serisi 9120 CS Çamaşır Makinesi:

arçelik hijyen plus çamaşır makinesi ultra hijyen

Bana göre esprisi olmayan bir diğer ürün de maalesef 9120 CS çamaşır makinesi. Yine görselde yeşil renkte olan bölmeye çamaşır suyu koyarak Oksi Hijyen programını aktifleştiriyorsunuz ve makine sizin için çamaşır suyu ile bir ön yıkama yaparak duruluyor, daha sonra ana yıkamaya geçiyor. Bu da bizim eski makinelerimizde ön yıkama gözüne çamaşır suyu koyarak zaten yapmakta olduğumuz bir uygulama. Sadece şu konuda bir artısı olabilir: Ön yıkama gözüne çamaşır suyu koyduğumuzda aynı zamanda yüksek sıcaklıkta yıkama yapacak bir program seçtiğimizde ön yıkama-ana yıkama arası bir durulama işlemi olmadığı için ana yıkamada ısınan su ile çamaşır suyu birleşip dışarı sağlıksız çamaşır suyu buharı çıkabiliyor. Bunun önüne geçmek için çamaşır suyu ile düşük sıcaklıkta kısa bir program, ardından normal deterjan ile yüksek sıcaklıkta bir uzun program çalıştırılabilir. Bir de zaten çamaşır suyu katkılı deterjanlar v.b. varken bütün bunlar biraz gereksiz değil mi? Gerekli diyorsanız, ürünün fiyatı 3760-tl.

4-Arçelik Ultra Hijyen Serisi 9141 HJ Çamaşır Makinesi:

arçelik hijyen plus çamaşır makinesi ultra hijyen

Bu model çamaşır makinesini kesinlikle çok beğendim. Yıkanmaya uygun olmayan ya da yıkanmasına gerek görülmeyen çamaşırlar için 60 derece sıcaklıkta çamaşırları hiç su kullanmadan sadece havalandırarak hijyen sağlıyor. Ayrıca var olan yıkama programlarına ek olarak, internet üzerinden ihtiyaç duyulan farklı programlar da indirilebiliyor.

9141 HJ çamaşır makinesi fiyatı 3979-tl ancak ne yazık ki şu anda stokta yok.

Elbette bu şekilde hijyen sağlamak için kurutmalı çamaşır makineleri ya da kurutma makineleri de iş görür. Ancak kurutma makinesi koyacak yer olmayınca ya da kurutmalı çamaşır makinesi fiyatlarının yüksekliği düşünülürse, yıkama yapmadan hijyen sağlamak amacıyla kesinlikle bu ürün tercih edilebilir.

5-Arçelik Ultra Hijyen Serisi Kurutma Makinesi:

arçelik hijyen plus kurutma makinesi ultra hijyen

Herhangi bir kurutma makinesi, sıcaklık sayesinde yıkanmayan çamaşırlarda hijyen sağlamaya yeterken, 3890 UV model kurutma makinesi aynı işlemi UV ışınlarıyla da yaparak diğer kurutma makinelerine fark atıyor.

Bu sayede dışarıdan eve gelince kıyafetlerdeki kötü koku, virüs, bakteri ne varsa kurtulmak mümkün.

Gündemde kurutma makinesi almak varsa bu model bence ilk tercih olmalı. Fiyatı 4509-tl.

Enerji sınıfı A++ olduğu için fiyatı Arçelik kurutma makineleri arasında ortalarda yer alıyor. A+++ olanlar ise, 6177-tl’ye kadar çıkabiliyor.

6-Arçelik Ultra Hijyen Serisi 9549 H CBDG Ankastre Fırın:

arçelik hijyen plus ankastre buharlı fırın

Arçelik hijyen plus özelliği olan beyaz eşyalardan sonuncusu bir fırın. Gerçi beyaz eşya değil ankastre sınıfında bir ürün ve Arçelik henüz internet sitesinde diğer ankastre fırınlar arasında 9549 H CBDG kodlu bu ürünü ve fiyatını yayınlamamış (ama ben bir ön tanıtım sayfasına ulaşmayı başardım). Ancak hijyen sağlamak için özel bir programı olmasa da aynı şekilde buharlı pişirme yapabilen ve 9549 H CBDG ile diğer tüm fonksiyonlar bakımından da aynı olan 9549 CBDG ankastre fırının fiyatı 2359-tl.

Peki bu 9549 H CBDG’deki “H” yani hijyen programı ne yapıyor?

70 ve 120 derecede hijyen sağlayan iki programdan seçilecek herhangi biri ile dışarıdan alınan ekmek, pastane mamulleri ve sipariş verilmiş pizza, hamburger, pide gibi paketli gıdaları, hatta cam şişe, biberon gibi eşyaları buhar ve sıcaklık ile kısa sürede dezenfekte ediyor.

Bizim bu dışarıdan alınan gıdaları dezenfekte etmeden kesinlikle yemediğimizi söylemiştim, normal fırında bu işlemi yapıyoruz ama yiyeceklerde özellikle de süreyi biraz uzun tutarsak kuruma olabiliyor (Çözüm fırının içine bir kapta sıcak su yerleştirmek ama yapıyor muyuz? hayır…). Fırının buharlı olma özelliği bu kurumanın önüne geçecektir. Sadece bunun için fırınımızı değiştirir miyiz? Hayır. Ama yeni bir fırın alacak olsak; sadece dezenfeksiyon için değil, tüm ısıtma ve pişirme işlemleri için de buharlı pişirme özelliği olan bir fırın tercih edeceğimiz kesin. Muhtemelen H’si olmayan 9549 CBDG ankastre fırın da iş görecektir. Muhtemelen Arçelik de yeni bir fonksiyon değil sadece yeni bir program eklediği fırının fiyatını çok yüksek tutmayacaktır.

Arçelik hijyen plus özelliği olan ürünler ve Arçelik UV temizleme cihazı incelememi burada bitirirken bir tek dileğiiiiiiimmmmmm vaaarrrr (detone): en kısa sürede salgını unutmuş olalım… Pandeminin bize getirdikleri ve bizden götürdüklerini yazdığım bir diğer yazı için buraya tıklayabilirsiniz.

“Şöyle de bir şey olsa” dediğiniz, pandemide işimizi kolaylaştıracak başka ne var? Aklınızdan geçen ürünler varsa yazın… Mesela ben sebze meyveyi sabunlama gereğini ortadan kaldıracak bir cihazı tekrar tekrar istiyorum. Duyun ey yetkililer!

Şimdi düşünüyorum da, buzdolabı gibi bir yüksek bir elbise dolabı olsa; ayakkabıları en alt rafa koysak, kıyafetleri de askıyla yerleştirip türüne göre buharla, havayla ya da ultraviyole ışınlarla dezenfekte edilmiş, ütülenmiş (kırışıklıkları açılmış) ve mis gibi kokar halde alsak…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu