Tech

Mavic mini 2 + Dji fly app 1.2 güncelleme

Dji fly app güncelleme aldı

Mavic mini 2’nin çıkmasıyla birlikte, Mavic mini ve Mavic Air 2 ile birlikte kullanılan Dji Android & İos uygulaması Dji Fly da güncelleme aldı.

Yeni Dji Fly sürümü, kullanıcıları tarafından düzenli olarak takip ediliyor. Dji Go’ya alternatif olarak yeni çıktığı için her yeni sürüm önemli güncelleştirmeler içeriyor.

dji mavic mini 2 genel görünüm
Mavic mini 2? Dji Mini 2 ile birlikte, model adında yer alan “mavic” kaldırılmış görünüyor. Yeni bir seri mi olacak dersiniz?

Bu son sürüm ile birlikte, (Dji Fly 1.2) aşağıdaki güncellemeler de bizlere sunulmuş oldu. Tahmin edileceği üzere bu sefer de boş yok. 🙂

Mavic mini 2 desteği

Elbette, sürpriz değil.
Yeni mini 2 ‘nin zaten Fly uygulaması ile birlikte kullanılması bekleniyordu. Dolayısıyla bu güncelleme ile ilgili Mavic mini veya Mavic Air 2 kullanıcılarını ilgilendiren bir durum yok. Ama güzel haberler aşağıda.

Hızlı dosya transferi

Sonunda kabul edilebilir bir hız!

Drone ile telefon arasında video ve fotoğraf dosyalarını aktarırken ilk sürümlerde bağlantı oldukça yavaştı. Yanlış hatırlamıyorsam 1.5mb/s civarındaydı. Daha sonra yapılan bir güncelleme ile bu hız 2.5 – 3mb/s civarına yükseltildi. Ama, 2.7k çektiğin videoların aktarımı bu hızla da oldukça yavaştı. Son güncelleme ile birlikte bu hız 20mb/s olarak güncellendi. Daha önce 10-15 dk. ya kadar süren bu işlemin 1-2 dakikada hallolacağını bilmek güzel.

mavic mini 2 4k
Mavic mini 2. versiyon ile birlikte, uygulama güncellendi ve fotoğraf kalitesi arttırıldı.

Mavic mini direkt telefona bağlanıyor

Artan aktarım hızı ile birlikte, dosya aktarımı ile ilgili diğer bir bir güzel özellik daha geliyor.

Daha önce dosya aktarımı için drone’u açtıktan sonra, kumandayı da açıp, telefonu da kumandaya bağlamamız gerekiyordu. Transfer uzun sürecekse hepsinin de pil durumunun yüksek olması gerekiyordu.

Bu sürümle birlikte, artık kumandayı devre dışı bırakarak, direkt olarak drone ve telefon arasında dosya aktarımı sağlayabiliyoruz.

Sadece bu iki yenilik bile alkışı hakediyor, ama bitmedi!

Daha kaliteli fotoğraflar

Giriş seviyesi bir drone için, yeterli kalite seviyesinde fotoğraflar sağlasa da, bu alanda geliştirilebilir konular olduğu fotoğraflara baktığınızda belli oluyordu.

Günümüzde fotoğraf dediğinizde ilk akla gelen mercek ise, ikinci sırada da yazılım geliyor. Dji, bunu da boş geçmemiş. Fotoğrafı telefonunuza indirdiğinizde, uygulama fotoğraflarınız üzerinde otomatik iyileştirmeler yapıyor. Henüz denemedim. Sonuçlarını birlikte göreceğiz.

Önceden kısaltılmış/kırpılmış videolar

Daha çekimi yaptığınız anda hangi bölümleri kullanmayacağınızı, hangi bölümlerde işe yarar görüntüler olduğunu biliyorsunuz elbette. Yeni sürüm ile artık dosyaları telefona indirirken gereksiz bölümleri kırparak telefona indirebilirsiniz. Videolarınızı düzenleme konusunda işinizi kolaylaştıracak güzel bir ilave. Yazılımcıları da çok zorlamamıştır zaten. 🙂 (Çoktan olması gereken bir özellikti.)

Dji fly uygulamasının son sürümüne buradan ulaşabilirsiniz.
Dji Fly uygulaması 1.2

Benim de sonradan farkettiğim ufak bir konu var.

Dji en alt bölüme ufak bir not eklemiş. “The above functions are only compatible with Dji Mini 2”

Tamamı yazılımsal ve geriye dönük ürünlerdeki kullanıcılara da destek hizmeti olarak verilmesi gereken bu özellikler için, “sadece mini 2” uyumlu ibaresi koymak da nedir?

Kendi adıma; en kısa sürede son sürümü 1.0.5 ‘te kalan drone için güncelleme geleceğini ve bütün bu özelliklerin Mavic mini kullanıcılarına da açılacağını düşünüyorum.

Siz ne dersiniz? Mini 1 için de destek gelir mi, yoksa ticari düşünüp yeni ürünleri ile mi ilgilenirler?

Daha önceki güncelleme ile bilgi almak için:
Dji Fly app güncelleme

Mavic mini ile ilgili, piyasaya çıkmadan önce beklentilerimi yazmıştım. Ne kadarının gerçekleştiğine göz atmak isterseniz:
Mavic mini 2 Yolda – Neler bekliyoruz?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yerli ve yabancı forumlarda, facebook gruplarında, Mavic mini ile ilgili şikayetler var. (Fly app 1.2 kullanımında) Bazıları 1.1.10 sürümünü yeniden yükleyerek uçuyorlar. 1.2 sürümünü yüklerseniz ilk önce her şeyin problemsiz olduğunu gördükten sonra uçun. Veya yeni bir güncellemeye kadar, eski sürümü kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu