Tech

Dji Fly App Güncelleme

Mavic Mini ve Mavic air 2 için kullanılan Dji uygulaması “Dji Fly” geçtiğimiz günlerde yeni bir güncelleme aldı.

15.10.2020 sürüm 1.1.10

DJI FLY güncelleme içeriği

Öncelikle, Türk kullanıcılar için önemli bir ilave haricinde, güncellemenin çok fazla bir geliştirme içermediğini belirteyim.

Bazı ufak hataların düzeltilmesi ve genel kararlılık iyileştirmeleri haricinde, 1.1.8 sürümü ile hafıza kartı ile ilgili yeni bir özelliğe yer verilmiş. Artık; ana ekranda kartımızın kalan kapasitesini de görüntüleyebileceğiz.

Mavic Mini, Mavic air 2, dji fly app

Ne kadar gerekli olduğu tartışılır aslında! Benim gibi, her uçuş sonrası hafıza kartınızdaki kayıtları aktarıyor ve hafıza kartını temizliyorsanız, bir sonraki uçuşunuzda, bataryalarınız tükenene kadar yeterli hafızanız olacağından emin olabilirsiniz.
Öte yandan uygulamanın üzerinde geliştirmeler yapılıyor olması elbette güzel. Bu belki bizim için önemli değil. Ama yeni sürümlerle çıkartacakları bir özellik; belki beklediğimiz (mavic mini için takip modu – “follow me”) belki de hiç farkında olmadığımız ama hoşumuza gidecek olan bir özellik olabilir.

Mavic Mini, Mavic air 2, dji fly app

Mavic mini için takip modu ve hafıza kartı seçimi konularını da fırsat bulursam ileride yazarım.

Uygulamanın ana ekranında kalan hafızayı kalan GB, veya seçmiş olduğunuz kayıt modunda kalan süre olarak görüntüleyebiliyorsunuz. Ayrıca dokunarak, kamera ayarlarına gitmeden de bulunduğunuz modun detaylarına göz atmanız mümkün.

dji fly

Türkçe dil desteği

Dji drone kullanıcılarının; özellikle de fiyat/performans açısından uygun mavic mini ile drone dünyasına giriş yapan Türk kullanıcıların da bir beklentisi vardı.

Hatta bu nedenle organize olarak, App store ve Play Store‘da Dji uygulamasına olumsuz puan ve yorum bırakarak tepkilerini göstermişlerdi.

Ne kadar etkili olduğu bilinmez ama, Dji fly app; bu sürümle birlikte artık Türkçe dil desteği de vermeye başladı.
Dji tarafından çıkarılacak yeni uygulamalar veya mevcut uygulamaların sürümlerinde, en azından bundan sonra, Türkçe’yi de dahil etmeye dikkat edeceklerdir.

Emeği geçenlere buradan selamlar…

Değerlendirme: 5 / 5.


Mavic mini; fiyatı nedeniyle, çocuklar ve gençler arasında da yaygın hale geldiği için, Türkçe desteğinin olması sevindirici bir haber. En azından yeni bir hobi edinirken dil problemi nedeniyle sıkıntı yaşamamış olacaklar. (Tabii ki ailesinin bütçesi müsait olanlar)
Belki uzun vadede drone pilotluğu, meslekleri bile olabilir. Kimbilir?

15.10.2020 itibariyle yeni sürüm 1.1.10 yayınlandı. Dji tarafından açıklama gelmese de yaklaşık 1.5 km menzilli mavic mininin, artık 2 katı mesafeye uçabileceği belirtiliyor. Artan mesafe ile beraber, 2.5km. ye kadar görüntü kaybı olmadan anlık olarak video transferi yapabiliyor.

DJI Fly nereye gider?

Üzerinde yapılan geliştirmelere bakınca Mavic 3 veya Mavic Air 3 veya pro versiyonlarının da bu uygulamayı kullanması muhtemel. Dolayısıyla, Dji fly app kullanıcısı iseniz, iyi öğrenmek lazım. Önümüzdeki sene Dji droneları bu uygulama ile uçuracağız.

Dji Fly; önceki sürümlerinde aşağıdaki güncellemeleri almıştı.

  • Gimbal kontrol ve batarya iyileştirmesi ile birlikte ana ekranda daha iyi bir batarya bölümü
  • Kararlılık geliştirmesi ve gelişmiş gimbal kontrolleri
  • Hedef tarama ve hyperlapse iyileştirmeleri
  • İlk önce mavic mini için çıktığından dolayı Mavic Air 2 desteği ve Focustrack

DJI Mavic Mini 2 için özellikler / fiyat / beklentiler yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu