Tech

Mavic Mini 2 Yolda – Neler Bekliyoruz?

Mavic mini 2 , 249gr. lık drone dünyasında beğeni ile karşılanan ilk mavic mini çıktığından bu yana merak konusuydu. Teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ve çabuk tüketiliyor ki, aksi zaten mümkün değil 🙂

Dji hakkında düzenli ve güvenilir olarak bilgiler ileten sosyal medya hesaplarına göre Mavic mini 2 yolda…

Mavic mini Türkiye’ye geldiği gibi, bu hobiye adım atmak isteyenler tarafından büyük ilgi gördü. Hafifliği, iyi kalitede fotoğraf çekimi, 2.7k video ve 30dk.’ya varan uçuş süresine ilave olarak fiyatı ile fiyat/performans ürünüydü. Üstüne bir de kayıt muafiyeti vs. gelince, bir anda deyim yerindeyse satışları “patladı” ve ikinci el piyasası dahi oluşmaya başladı.

Ama daha iyisi olabilir mi?

Mavic mini 2 ‘de görsel olarak fazla değişiklik olmayacak

Mavic mini 2

Dji drone grubunu düşününce, kendi adıma bu kadar kısa sürede mavic mini için güncelleme beklemiyordum. Sırada Mavic pro 3 var daha. Ama söylentiler, tutarlı hesaplardan gelince, göz ardı etmek de mümkün değil.

Özellikler

Her şeyden önce mevcut 249gr.lık ağırlığın korunacağını kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. Mevcut ve önümüzdeki tarihlerde yapılacak yasal düzenlemeler hep bu 250gr altı dronelar üzerinden ilerliyor. Ülkemizde bununla ilgili yasal çalışma yok malum. Sürekli olarak Avrupa birliği ve Amerika tarafından gelen düzenlemeler kullanılıyor. Ayrıca 250gr altı drone piyasası da ciddi bir pazar.

Görünüm olarak da mevcut katlanabilir kol yapısı ve klasikleşen Mavic görünümü devam edecek.

Gelişmeleri detaylarda görebileceğiz.

Kamera

Mavic mini’nin sensörü 12mp foto ve 2.7k / 30fps video çekebiliyor. Boyutuna göre oldukça iyi iş çıkarıyor elbette. Ama, daha iyi bir sensör, bu alanda da teknoloji hızlı ilerlediği ve ağırlığa çok fazla etki etmeyeceği için, öncelikli olarak geliştirilecekler arasında. Artık orta sınıf telefonlar dahi 4k video çekebiliyor. Dolayısıyla, Dji’dan bu alanda geliştirme beklemek çok da anormal olmasa gerek.

4k video ve daha kaliteli fotolar tartışmaya açık değil 🙂

Ben ilave olarak; dijital de olsa zoom ve belki raw formatında fotoğraf çekebilme özelliği de bekliyorum.

Kumanda

Dji Mavic mini 2’nin fiyatını düşük tutabilmek için bu konuda fazla bir şey yapmayabilir. Ama drone dediğinde elinde olan şey aslında kumanda. Mavic Air 2 kumandası gibi bir kontrol ünitesi hiç fena olmazdı. Ya da en azından telefonun, kumandanın üst bölümde konumlandığı bir kumanda.

Telefonun açısının ayarlanabildiği bir kumanda en ideali tabii ki, ama giriş seviyesi bir cihazda böyle bir kumanda uzun süre hayallerimizi süslemeye devam eder.

Uçuş süresi

30dk.’ya varan (duyurulan) uçuş süresi ile, şartlara bağlı olarak Mavic mini’de “gerçekçi” olarak 21-25dk. uçus süresi sağlanabiliyor. Bu süre pek çok kullanıcı için yeterli. Yapılan geliştirmeler genellikle pil ömründen götüreceği için, bu sürenin düşmemesi bile yeterli bir gelişme olacaktır.

Quickshots

Mavic air 2’de ilave olarak sunulan Boomerang ve Asteroid modları ve zaten yazılımsal olarak Mavic mini’ye dahi eklenebilecek “Akıllı Takip” özelliği Mavic Mini 2’de muhakkak olmalı. Bu noktada Dji üst sınıfın satışı için bu özellikleri eklemekten sakınacak mı yoksa Mavic mini kullanıcılarına bir sürpriz yapacak mı birlikte göreceğiz. Bu geliştirmeleri yapmazsa, bir çok mavic mini kullanıcısı yükseltme yapmayı düşünmeyecektir.

İşlemci

Üstteki başlıkta belirttiğim özellikler hep bu işlemci konusuna bağlı tabii ki. Daha iyi bir işlemci ile uçuş süresinde veya modlarda kısıtlamaya gitmeden güncelleme yapmak mümkün. Tabii bu da aşağıda bulunan fiyat konusuna bağlı.

Yazılım

Sadece Mavic Mini 2 ‘ye özel olarak da değil, muhtemelen bundan sonra çıkacak olan tüm mavic serisi Dji Fly uygulaması ile uçacak. Dji, şu anda Dji Fly app kullanan Mavic mini ve Mavic Air 2 için uygulamayı düzenli olarak güncelliyor ve geliştiriyor.

Mavic mini 2 fiyatı

Mavic mini çok uygun fiyatla piyasaya sürülmüştü. Ülkemizde fiyatı düşmese de, yurtdışında kısmen düşüşler görüldü ve yılbaşı öncesinde de bu fiyat daha aşağıya inecektir. Mavic mini 2 fiyatı; bir önceki Mavic mini seviyelerinde olacaktır. Yani yurtdışı için fiyat vermek gerekirse yaklaşık $399.
Bu fiyatın Türkiye’ye nasıl yansıtıldığını birlikte göreceğiz.

(23.10.2020 güncelleme: Mavic mini 2 fiyatı 449 dolar, Mavic mini 2 Fly more combo fiyatı 599 dolar olarak piyasaya sızdırıldı)

Mavic mini 2 çıkış tarihi

Mavic Air 2’nin çıkışı ile birlikte, diğer tüm Dji mavic serisi modellerin satışları yavaşlamıştı. Ve sırada beklenen başka modeller de var. Ama mavic mini 2 haberleri sızmaya başladığına göre, yılbaşı alışveriş çılgınlığını kaçırmak istemiyorsa, Dji yılbaşına kadar duyurusunu yapacaktır. Satışa sunulmak üzere yetiştiremese bile, en azından yeni bir drone alacakları bekletmek için, o zamana kadar yetişen kesin bilgiler paylaşılacaktır.
Çok fazla kalmadı yani 😉

Mavic mini 2 ‘de minimum görüntü kalitesi, önceki mini’den iyi olacaktır

Mavic mini ile ilgili yaşadığın problemler varsa, aşağıda belirtebilirsin. Mavic mini kullanıcısı olarak elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya, çözüm üretmeye çalışırım.

Mavic mini 2 için benim atladığım, “olmazsa, olmaz” dediğin şeyler varsa, aşağıda belirt lütfen. Belki Dji fly uygulamasına “Türkçe” eklenmesinde etkili olduğu gibi, sesimizi duyurabiliriz. 😉

mavic mini 2 fiyat, mavic mini 2
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

6 Yorum

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu