Tech

Temizlik Yardımcısı Sweepy ile Ev İşleri Oyun Gibi…

temizlik uygulaması, temizlik yardımcı, temizlik oyunu

Temizlik zaman zaman hangimizi bunaltmaz ki?

İşler sürekli tekrar eder, her gün toz alırsın, haftada bir çarşafları değiştirirsin, ayda bir camları silersin… Sen toplarsın onlar dağılır, sen yıkarsın onlar kirlenir, sen silersin onlar tozlanır.

Bazen bir yeri temizlemeyi o kadar uzun süre ertelersin ki, en son ne zaman yaptığını unutursun. Üstelik artık kolayca altından kalkılamayacak kadar geç olmuştur.

Sonunda yaptığın onca iş için kimse sana madalya falan takmaz. Halbuki ufak da olsa bir ödül sistemi olsa, ev işi yapmak daha eğlenceli olmaz mıydı?

Sweepy uygulaması, tam da işleri iş işten geçmeden yapman ve yaptığın işlerden puan kazanıp evin diğer fertleriyle yarışman üzerine kurulmuş.

Yaklaşık bir buçuk sene önce telefonumda yüklü olan, daha sonra kaldırdığım bu uygulamayı tekrar yükledim ve yeni özellikler ile daha da iyi hale geldiğini görünce, herkese tanıtmak istedim.

Temizlik Uygulaması Sweepy Temel Adımlar:

temizlik uygulaması sweepy
Temizlik uygulaması Sweepy’yi ilk açtığında, kendine bir profil oluşturuyorsun.

İçi köpük dolu olan kova, Sweep’nin kendi avatarı diyebiliriz. Uygulama sana yönlendirmelerde bulunacaksa, ya da motive edici sözler söylemek isterse, mutlaka bu köpüklü kova görünüyor.

temizlik uygulaması sweepy
Bir sonraki adımda evde temizlik yapmak istediğin odayı ya da bölümü seçiyorsun.

Maalesef Türkçe dil desteği olmayan bu uygulamada, başlangıçta odaların ismini kendin değiştirme şansın var. Örneğin name kısmına Dining Room yerine Yemek Odası yazabilirsin. Daha sonra bu odada yapman gereken işleri listelerken fonda sana temsili bir yemek odası görseli sunacak.

temizlik oyunu sweepy
Evin temizlik görevi eklemek isteyebileceğin diğer varsayılan bölümleri burada.

Eğer uygulamanın içerisinde yer alan ev bölümleri dışında bir bölümde temizlik yapmak istersen Custom diyerek kendin kayıt açabilirsin.

temizlik oyunu
Yemek odasını seçersen sana yemek odasında yapılabilecek görevler sunuyor.
temizlik oyunu, sweepy temizlik yardımcısı
Bahçeyi seçersen de bahçede yapılabilecek görevler sunuyor.

Ben yemek odasını seçip devam ediyorum. Çiçekleri sulama görevi eklemek istiyorum.

sweepy uygulaması
Effort kısmından görev için 3 zorluk seviyesinden birini işaretliyorum (kolayda bıraktım). 3 günde bir yapmam gerektiğini girdim. Status kısmından da şu anda bu 3 günlük rutinin neresinde olduğumu seçebiliyorum. Yeni yaptıysam ya da acilen yapmam gerekiyorsa o şekilde işaretleyebilirim. Ben orta düzeyde bıraktım.

Create dediğimde, bu görev listeme ekleniyor ve arkasından bana bu oda için listede olmayan bir görev eklemek isteyip istemediğimi soruyor.

sweepy uygulaması
Kendi belirlediğim iş için de zorluk düzeyi, yapma sıklığı, rutinin neresinde olduğumu seçebiliyorum. Eğer dil problemi varsa ve listedeki işler arasından seçim yapamıyorsan tüm görevleri buradan oluşturabilirsin.

Tekrar oda seçimi yapıp mutfak için 2 görev ekledim.

sweepy android ios uygulama
Mutfakta temizlemem gereken yerleri fonda temsili mutfak görüntüsü ile gösteriyor.
temizlik oyunu, temizlik uygulaması
Ana ekranda Rooms kısmında görev eklediğin her oda için aciliyet durumuna göre kırmızı, sarı ya da yeşil ibareler göreceksin.

Temizlik Programlamak İçin Gelişmiş Özellikler:

Uygulama kullanımına yabancıysan yukarıda anlattığım temel adımlara elin alıştıktan sonra gelişmiş adımları kurcalayıp keşfedebilirsin.

Görevlerin için kendine hatırlatıcı ekleyebilirsin.

Evinde yapmış olduğun tüm işleri timeline kısmından görebilirsin.

Kendi belirleyeceğin bir periyotta izin günü ayarlayabilirsin. O gün uygulama sana hiç bir şey hatırlatmayacak.

Tatile giderken; döndüğünde tüm işleri zamanı geçmiş ve listeni kıpkırmızı halde bulmamak için uygulamayı beklemeye alabilirsin.

Sweepy Premium Üyelik Özellikleri:

Buraya kadar olan tüm özellikler ücretsizdi.

Premium üyelik alırsan, günlük takvim oluşturabilir, aciliyeti olan işleri tek bir sayfada listeleyebilirsin.

Yine Premium üyelikle ev arkadaşlarını ya da aile bireylerini kullanıcı olarak ekleyebilirsin; böylece her biriniz yaptığınız işler ve zorluk düzeylerine göre kazanacağınız puanlarla birbirinizle yarışabilirsiniz. Zaten en eğlenceli kısım da bu. Yarışmasanız bile, o gün ne işler yaptığını, ne kadar yorulduğunu evdekilerin gözüne sokabilirsin :):):)

temizlik oyunu, temizlik yardımcısı, temizlik uygulaması
Premium üye olmak istersen, şu an için aylık ve yıllık ücretler bu şekilde.

Sweepy uygulaması ile temizlik işlerimi düzenlemek istiyorum dersen, uygulamayı

Android için buradan

iOS için buradan

indirebilirsin.

Yok “ben haftada bir yaparım, bana yeter” dersen, burada haftada bir sadece 90 dakika ayırarak temiz bir eve nasıl kavuşabileceğini anlatmıştım.

Ayrıca kendine ait usüllerin varsa lütfen bizimle paylaş, sen temizlikle nasıl başa çıkıyorsun?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu