Tech

Vestel Ziyafet Pişirici Blender – sürpriz bilgiler

Vestel Ziyafet Fiyat
Vestel Ziyafet Almaya Değer Mi?

Vestel Ziyafet adlı ürünü, başka bir yazıda kendi Vestel Çorbacı’mdan bahsederken link aradığımda gördüm. Anladım ki Vestel artık Çorbacı yerine Ziyafet adlı ürünü piyasaya sunmuş. Sonra hatırladım ki, MasterChef yarışmasında da bir oyunun galibine bu üründen hediye etmişlerdi, yani ben Vestel Ziyafet adını daha önce duymuştum.

vestel ziyafet pişirici blender

Ben 5-6 sene önce aldığımız Çorbacı’dan çok memnunum, mutfakta sürekli elimin altında ve severek kullanıyorum. Ayrandan domates sosuna, çorbadan püreye her şeyi Çorbacı’da yapabiliyorum. İyi ki almışım dediğim, bana çok zaman kazandıran bir ürün. Düşük-orta ve yüksek sıcaklık seçenekleri ile istediğiniz süre boyunca ısıtıyor, pişiriyor ya da ılık tutuyor. Bir tuşla anlık olarak karıştırıyor veya istediğiniz süre boyunca 4 farklı hızda blend ediyor ya da rondo yapıyor. Denemedim ama buz da kırabiliyor. Üstelik, tüm parçaları (elektrikli kısmı hariç) bulaşık makinesinde yıkanabiliyor. Yapmayın deniyorsa da ben yapıyorum, senelerdir bir şey olmuyor (maşallah).

Bir özelliği daha olsaydı benim için daha iyi olurdu, o da: içinde pişmekte olan veya ılık tutmak istediğim ürünü arada bir kendiliğinden karıştırması. Bakalım Vestel Ziyafet’e bu özellik eklenmiş mi?

Vestel Ziyafet Özellikleri ve Çorbacı ile Karşılaştırma

Şimdi Vestel Ziyafet hangi özellikleri taşıyor, Çorbacı’dan ne gibi üstünlükleri ya da eksiklikleri var, ondan bahsetmek istiyorum.

vestel ziyafet pişirici blender - vestel çorbacı
Vestel Ziyafet ve Vestel Çorbacı

Bir defa Çorbacı tuşluydu, Ziyafet ise dokunmaktik ekrana sahip. Bu benim için olmazsa olmaz bir özellik değil.

Ziyafet’in diğer ilave fiziksel özellikleri arasında kablo saklama bölümü yer alıyor, kullanılmadığı zaman kablosunu sarıp ortalıktan kaldırabilmek oldukça avantajlı.

Yine Çorbacı’da olmayan buharda pişirme özelliği var. Buhar sepetine yiyecek, cam hazneye de su konulup, seçilen yiyeceğin cinsine göre istenen dakikada pişirme yapması için ayarlanabiliyor. Güzel…

Çorbacının yaptığı tüm manuel pişirme ve karıştırma işlemlerini zaten yapabiliyor.

Ziyafet’in Çorbacı’dan farklı olarak (işte aradığım özellik) otomatik pişirme fonksiyonu var. Üstelik buna göre tanecikli çorba pişirme ya da taneciksiz (süzme) çorba pişirme tercihi de yapmak mümkün. Malzemeyi koyup başlat tuşuna basmak yeterli. Yani sizin için kendisi yüksek ısıda kaynatıyor, sonra orta ısıda pişiriyor üstelik bu arada tanecikli ya da pürüzsüz seçiminize göre karıştırma işlemini de kendisi yapıyor. Yani Çorbacı’da olduğu gibi başında durup ara sıra karıştır tuşuna basmak gerekmiyor, çalıştırdıktan sonraki 30 dakikalık pişirme süresinin ardından çorba-sos ya da komposto hazır oluyor. Pişme süresinin ardından müdahale etmezseniz, otomatik olarak 20 dakikalık sıcak tutma süresi devreye giriyor. On numara bir davranış bence 🙂

vestel ziyafet tanecikli ya da pürüzsüz çorba seçeneği

Ziyafet’e 5 dakikalık bir otomatik temizleme programı eklenmiş, bence bu özellik Çorbacı’da da manuel olarak ayarlanabilir. Şöyle ki, içine su ve bir kaç damla bulaşık deterjanı koyduğunuzda kendisi suyu ısıtıyor, karıştırma da yaparak bıçakların ve haznenin köpükle iyice temizlenmesini sağlıyor. Size sadece durulamak kalıyor. Ben şimdiye kadar Çorbacı’da böyle bir şeye hiç ihtiyaç duymadım, dediğim gibi çıkabilen tüm parçalarını bulaşık makinesinde yıkıyorum. Ancak Ziyafet’in kullanma kılavuzunda cam hazneyi bulaşık makinesine koymayın ibaresi var. Çorbacı’da da var mıydı, hatırlamıyorum.

vestel ziyafet ilave parçalar

Ürün paketi içerisinde, cam hazneyi temizlemek için bir fırça ve içinde pişen koyu (akışkanlığı az) gıdaları boşaltmak için ve buharda pişirme sepetini çıkartmak için bir spatulası var.

Fiyat:

Gelelim fiyata: Vestel Ziyafet, Vestel’in kendi sitesinde 1399-tl’ye satılıyor. Çorbacı’m olmasaydı kesinlikle hemen satın alacağım bir ürün olurdu. Ancak elimin altında bir Çorbacı varken bu aralar almayı düşünmüyorum. Daha yoğun tempoda çalıştığım bir döneme geçiş yaparsam, daha fazla vakit kazandırması açısından Ziyafet’e geçiş yapabilirim.

İlave bilgi:

Google’da Vestel Ziyafet görseli arattığımda, aynı ürünün İngiltere’de Scott markalı (buraya tıklayabilirsiniz) olarak satıldığını gördüm. Zaten ürünün Hong Kong’ta üretildiği kullanma kılavuzunda yazıyor. Ancak İngiltere’de satılan ürünün şu anda 159,99 pound’tan indirimli 99,99 pound ( yaklaşık 1000-tl) olduğunu; yani şu anda İngiltere’den bir tanıdığa getirttirmenin 400-tl daha ucuza mal olabileceğini söyleyebilirim. Hong Kong’tan veya diğer uzak doğu ülkelerinden getirtmek ise herhalde daha da uygun olacaktır.

scott ingiltere
İngiltere’de satılan Scott markalı pişirici blender, Vestel Ziyafet ile birebir aynı.
Vestel Ziyafet Pişirici Blender
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu