Kişisel gelişim

Nasıl Daha Verimli Bir Günlük Plan Hazırlarsın?

Günlük plan hazırlamak sana zaman kaybı gibi görünebilir ama aslında sandığından çok daha fazla zaman ve en önemlisi huzur kazandırır.

verimli çalışma

Seni anlıyoruz, yapacağın o kadar çok iş var ki, ertesi günü yapacaklarını düşününce, gece uykuya dalmakta güçlük çekiyorsun. Hatta stres yüzünden çoğunlukla uykun bölünüyor ve sabah da yataktan kalkıp güne başlamayı canın hiç istemiyor.

planlama yoksa kaos var

Bir gece önceden ertesi günün işlerini yazmak ve günlük plan hazırlamak ise, unutmamaya çalıştığın onca işi kafandan attığın için beynini rahatlatır. Ayrıca ertesi günü işlerin ne kadarını hangi sırayla yapacağını sana mümkün olduğunca gerçekçi bir şekilde gösterdiği için de önemli olanların yetişip yetişmeyeceği ile ilgili endişelerinin çoğunu ortadan kaldırır. Böylece huzurlu bir uyku çekip ertesi günü daha da verimli geçirmeni sağlar.

günlük plan hazırlama

O yüzden üşenme, eline bir defter kalem al ve başla…

Bir kağıt parçası kullanmak yerine defter tercih et, çünkü yapılmamış işleri tekrar gündeme alman ve yaptıklarını görüp kendinle gururlanman + motive olman için önceki yazdıkların devamlı iş görecek.

Sütunlar ve satırlar oluşturacağın için, çizgili ya da çizgisiz defterler yerine; kareli ya da noktalı defterleri tercih et. Hatta mümkünse fosforlu ya da marker kalemlerin olsun. Renkli listeler ve listelerdeki maddelerin üzerini çizmek başlı başına bir motivasyon kaynağıdır.

1- Bütün işler listesi: İlk sayfanı, yapacağın işleri gruplayacağın sütunlara böl. Bunlar: iş yerinde yapacakların, mutfakta yapacakların, temizlik için yapacakların, çocuklarla ilgili işler, kişisel bakımın ile ilgili işler, kişisel gelişimin ile ilgili işler… olabilir. Kısacası günde kaç parçaya bölündüğünü düşünüyorsan o kadar sütunun olsun.

2- Acele etme, aklında ne kadar iş varsa, hepsini ilgili sütuna yaz. Bir aydır yıkamadığın perdeleri yarın da yıkamayacaksın belki ama yaz, ilgili sütunda dursun. Bölünebilir işleri birden fazla iş halinde yazmayı unutma. Örneğin “yerleri temizlemek” deyip geçme, “yerleri süpürmek” ve “yerleri paspaslamak” olarak iki ayrı iş halinde yaz.

3- Her bir işin yanına parantez içinde ortalama kaç dakikada yapabileceğini yaz.

günlük plan, yapılacak işler

4- Günlük işler listesi: Şimdi yeni bir sayfa aç ve ertesi günün tarihini at. Yarın yapmak için iş listenden bazılarını seçeceksin. Doğru bir seçim yapabilmek için yarın mutlaka yapılması gerekenleri, olmazsa olmazları renkli bir kalemle işaretle. Bir sonraki güne sarksa bile önemi olmayanları şu için listene alma.

5- Sağlıklı ve gerçekten yapılabilir günlük bir iş listesi, süresi 1 saat civarında olan 3 büyük iş, süresi yarım saat civarında olan 4 orta uzunlukta iş ve süresi maksimum 5 dakika olan 5 küçük işten oluşur. Bir önceki maddede yazdığın olmazsa olmazlardan sonra kalan iş kontenjanına (kaldıysa) bütün işler listenden uygun sürede olan işleri ilave et.

verimli günlük plan

6- Günlük plan: Son olarak, yine yeni bir sayfa aç ve ertesi günün tarihini at. Sayfayı sabah (4 saat) , öğleden sonra (4 saat) ve akşam (4 saat) olmak üzere 3 sütuna böl. Günlük iş listende yer alanları bu sütunlara yerleştirmeye başla. Unutma, sabah vücudun ve beynin daha dinlenmiş haldeyken süresi 1 saat civarındaki işlere konsantre olman daha kolay olacaktır. Elbette dışa bağımlı faktörler yüzünden öğleden sonra ya da akşama bırakman gerekenler varsa, onları da ilgili sütuna yazmalısın. Her gün bölümünde, en az 1 saatlik boş zaman bırakmalısın çünkü listende olmayan ve anlık gelişen işler, gelen telefonlar v.s. olabilir. Gün içinde bir şekilde zamanın kalırsa, ilk sayfanda yer alan bütün işler listeden, kalan zamanına uygun işler bulursun. Sadece iş yapmayacağını, aralarda molalara ihtiyacın olacağını da unutma.

7- Gün sonunda, ikinci sayfandaki günlük işler listenden ne kadarını tamamlayabildiğini kontrol et. Tamamlayamadıkların varsa, planlama yaparken gerçekçi olamamışsın demektir. Bir sonraki günü planlarken aynı hatayı yapmamak için sorunun nereden kaynaklandığını bulmaya çalış.

8- O gün tamamlamayı başardığın işleri, ilk sayfandaki bütün işler listenden çiz. İhmal ettiğini düşündüğün sütunlar varsa, bir sonraki günün planını hazırlarken onlara yer vermeye çalış. Genellikle kişisel bakım ve kişisel gelişim en çok ihmal ettiğimiz sütunlar olur. Kendine değer ver ve her gün bu sütunların en az birinden bir maddeyi yerine getirmeye çalış.

9- Bütün işler listeni, altına ilaveler yaparak uzun süre kullanacaksın ama arada bir temize çek, üzeri çizilmişlerin arasında gözden kaçanlar olmasın.

“Harika bir hafta geçirmek için pazar günü yapman gereken 6 aktivite” yazımıza göz atmayı unutma…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu