Tech

Hyundai Tucson sahipleri dikkat etsin!

Hyundai, Tucson için yeni bir geri çağırma yayınladı. 2019-2021 model yıllarından toplam 180.000 Hyundai Tucson SUV’nin bayiye geri dönmesi gerekecek.

hyundai tucson

Hyundai Tucson ‘da problem ne?

Hyundai, Tucson’da hatalı bir ABS modülünün yangın başlatma riskini artırdığını belirtmiş.

Hyundai, kalite kontrol biriminin üretim sırasında sorunu gözden kaçırmış olabileceğini; tam olarak problemin, ABS modülünün tedarikçi tarafından yapılan üretiminde, lehimleme işleminden kalan bazı kalıntıların modül üzerinde birikme yaptığını, özellikle ısı ve nemde elektriksel bir kısa devreye neden olabileceğini belirtti. Aracınızda bu tür bir problem varsa, motor bölmesinden çıkan duman görülebilir, yanık veya erime kokusu alınabilir. ABS ışığı da yanarak sizi uyaracaktır.
Hyundai, geri çağırmayla ilgili olarak alev almaların farkında olduğunu belirtti ancak kaç tane olduğunu açıklamadı.

Hyundai’nin hatalı bir ABS modülüyle ilgili olarak yıllar içinde yayınladığı üçüncü geri çağırma bu. 2018’de yaklaşık 88.000 Azera ve Sonata aracını geri çağırdı. Bu yılın başlarında 229.000 Kia Sorento ve Sedona’yı da geri çağırdı. Hyundai, önceki iki geri çağırmada kullanılan ABS modüllerinin farklı tedarikçilerden olduğunu ve ayrı potansiyel kusurları kapsadığını belirtti.

Tucson’da, ABS modülünün direkt olarak değiştirilmesi öngörülüyor. Hyundai, geri çağırma kampanyasını 30 Ekim’de başlatmayı ve araç sahiplerine postayla bildirim göndermeyi planlıyor.

N-line serisi ile oldukça iyi bir ivme yakalamışlardı aslında son dönemde.

Ama; hem son dönemde gelen yeni vergi artışları, hem pandemi, hem de yükselen kur nedeniyle önümüzdeki günler otomobil markaları için pek de parlak geçeceğe benzemiyor.

Üzerine bir de bu tür teknik hatalar gelirse, şüphesiz ki tüketicilerin alım kararı olumsuz yönde etkilenecektir. Dolayısıyla markaların önümüzdeki dönemde satışlarını koruyabilmesi için, bu tür problemlerin önüne geçebilmesi gerekiyor.

Güvenlik? Prestij?

Hyundai Tucson için bugün itibariyle en düşük 320.000 TL. civarı para ödeyip, üzerine dert sahibi oluyorsunuz açıkçası. (Hyundai fiyat listesi)

Bu segment araçlar genelde iki amaçla tercih ediliyor.

Güvenlik ve prestij

Hyundai, bu hatasıyla, her ikisinden de sınıfta kalmış gibi görünüyor.

Piyasadaki konumunu korumak için neler yapacağını, bu tür bir problemin satışlarını etkileyip etkilemeyeceğini önümüzdeki dönemde hep birlikte göreceğiz.

hyundai tucson
Hyundai Tucson geri çağrılıyor
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu