Lifestyle

Motorcu da bazen evde oturur! Öneri: Summertime

Netflix’in gençlik dizisi Summertime (Türkçe adıyla: Gökyüzünün Üzerinde 3 Metre) tam da şu anda işi gücü bırakıp izlemen için çekilmiş gibi. Hatta daha önce izlemiş olsan bile oturup tekrar izlemek iyi bir fikir olabilir. Malum, benzin fiyatları eskisi kadar gezmeye izin vermiyor.

summertime gökyüzünün üzerinde 3 metre

Yayınlanmış ilk iki sezonu izlemiş ol ya da olma, aşağıdaki 5 madde, diziyi neden ve nasıl izlemen gerektiğini sana anlatacak…

Summertime ön bilgi:

Dizinin senaryosunun uyarlandığı Federico Moccia tarafından kaleme alınmış Gökyüzünün Üzerinde 3 Metre, İtalya’da kült bir roman. Yazarın şu anda dilimize çevrilmiş bir kitabı daha bulunuyor. Her iki kitabın kapağında da birer scooter görmek ise, hiç de şaşırtıcı değil.

Neden bir gençlik dizisi izleyelim ki?

Gençlik dizisi izleme yaşım geçti diyebilirsin ya da genç olup macera-gizem-suç dolu dizilere çekilebilirsin. Ama Summertime izlemenin de bazı avantajları var:

1- Gözlerin bayram etsin:

İtalya’nın Ravenna kentinde geçen dizinin en güzel tarafı görüntüler. Sadece manzara, motorlar ve güzel kızlarla yakışıklı oğlanlardan bahsetmiyorum. Görüntü yönetmeni renkleri, desenleri öyle güzel seçmiş ki her sahnede ayrı bir görsel şölenin içine düşüyorsun. İzlediğin her kare poster olarak bastırılıp asılacak türden.

Deniz, plaj, yaz temalı dizide seçilmiş canlı renkler, izleyenin moodunu bir anda yükseltiyor. Turkuazlar, pembeler, turuncu ve sarıları göz yormadan böyle kullanabilmek, kesinlikle usta işi!

Pek çok sahnenin denizin ya da havuzun içinde olması, su damlacıkları, ıslak saçlar, bikiniler ve şortlar çok daha tropik bir yer izlenimi verse de Ravenna, enlem olarak sanılanın çok üstünde bir yerde. O nedenle ilk bölümlerde Roma’dan Ravenna’ya taşınan bir karakterin, kışların çok soğuk olduğundan bahsettiğini duyuyoruz.

Ancak senaryo, sadece yaz mevsiminde geçen olayları içeriyor; malum, adı da Summertime. Böylece, uzakta olsak da Adriyatik kıyısındaki kentin, kısa ama keyifli turistik sezonunun tadını çıkartabiliyoruz.

Evde dizi izleyen gerçek bir motorcu olarak! bulunduğumuz şehirden Ravenna’ya kaç km. olduğuna bakmak için hiç vakit kaybetmedik. Son yıllarda sadece hayal mi kuruyoruz ne!

2- Kulakların bayram etsin:

Dizi, adını, George Gershwin’in 1934 yapımı jazz şarkısından almış.

Ana karakterin adı olan Summer, trompetçi olan bir babanın, kızı için seçtiği bir isim. Afroamerikan baba, küçük kızı için de Miles Davis’in Kind of Blue albümünden esinlenerek Blue adını seçmiş.

Bu kadarla kalmıyor, Summer ve Blue’nun anneleri de kendi bestelerini yapan bir müzisyen.

Ayrıca İtalyanca dilinin kendisi bile zaten bir parça melodik değil mi?

Dizinin müzik hakkındaki vaatleri anlaşıldığına göre, Summertime şarkısı ile ilgili bonus bir bilgi verip genel kültürleri de arttıralım:

Neredeyse tüm jazzcıların yorumladığı bu parça, aslında bir ninniye dayanıyor. Afroamerikan kelimesi dünyada nazikçe kullanılmaya başlanmadan önce siyahi köleler, sahiplerinin bebeklerini uyuturken şarkının sözlerindeki gibi “baban zengin, annen güzelken neden ağlıyorsun?” diye soruyorlarmış…

3- Summertime ile nefes al, rahatla…

Her gençlik dizisi gibi bu dizi de ilk aşklar, arkadaşlıklar, (arada ağlaşmalar olsa da) daha çok kontrolsüzce atılan kahkahalarla dolu. Bizlere sorun gibi gelmeyen sorunlarıyla, gerçek dünyadan uzaklaştırıyor.

Üstelik yurdum gençliğine hiç mi hiç benzemeyen İtalyan gençliğinin “üniversiteye Paris’e mi gitsem, Hamburg’a mı? Yoksa Barselona’ya sevgilimin yanına mı taşınsam? Hımm, 20 yaşındayım ama büyüyünce ne olmak istediğime dair hiç bir fikrim yok…” tarzı gamsızlığı, hiç olmazsa dünyanın bir yerinde gerçekten hayatını yaşayabilenler olduğu konusunda, insanın içine su serpiyor.

Summertime Netflix Gökyüzünün Üzerinde 3 Metre

4- Dertlenme ama çok da gevşeme, biraz da adrenalin!

Motor dizide en önemli ulaşım aracı, aynı zamanda dizi karakterlerinden biri kadın olmak üzere 3’ü, motosiklet yarışçısı.

Dizideki esas oğlan Ale Alba, babasının daha 4 yaşındayken ona aldığı kırmızı motosikletle, neredeyse yarışların içine doğmuş bir çocuk.

DİKKAT! Aşağıdaki paragraf spoiler içerir! DİKKAT!

Summertime 2. sezon sonunda; Ale Alba, Almanya MotoGP’yi şampiyon olarak tamamlamak üzereyken, ikincilik için kapışan sevgilisi Lola kaza yapıyor. Ale, yarışı bırakıyor ve motordan inip koşa koşa sevgilisinin yanına gidiyor.

SPOILER BİTTİ…

Antrenmanlar, yarışlar derken… tamirhane ve pist görüntülerine doyuyoruz. Zaten şehirde herkes renkli şirin scooter’larla dolaşıyor. Sonuçta dizi, Vespa’nın yaratıcısı Piaggio’nun ülkesinde geçiyor.

Summertime dizi karakterlerinden Ale Alba ve Lola
Summertime dizi karakterlerinden Ale Alba ve Lola

5- Summertime 3. sezon yayınlanmak üzere!!!

4 Mayıs tarihinde yeni sezonu ile yayına girecek Summertime (Gökyüzünün Üzerinde 3 Metre) bayram tatilini evde geçirenler için gerçek bir teselli olabilir…

İlk iki sezonu oturup izlemek için 4 gün var!

GÜNCELLEME: 3. sezon maalesef keyifli değildi. Zaten çıkar çıkmaz ilk 4 bölümü izledikten sonra bıraktım ve haftalarca geri dönmedim. Geriye kalan bölümleri de sırf buraya yazmak için sonradan zorla izledim. Motor/sürüş içeren sahneler bakımından doyurucu değildi. Sanırım görüntü yönetmeni değişmiş çünkü kıyafetler başta olmak üzere rüküşlük tüm diziye hakimdi. Son olarak: hiç bir yere varmayan anlamsız bir şekilde bitti. Bazen diziler bitince insan arkadaşlarından ayrı düşmüş gibi oluyor. Bu diziden sonraysa, özleyeceğim kimse yok.

Dengeliyorum.com olarak tabii ki sadece artıları yazmayız!

Oyunculuk açısından çok fazla bir şey beklemeden izlemek gerek. Oyunculuklar genellikle orta seviyede.

Bir tek Summer’ın annesi Isabel’in oyunculuğu rahatsız edici. Neyse ki, ilk sezonda şaşkın ve mutsuz bir anne rolünde görünen oyuncu; ikinci sezonda, canlandırdığı karakter müziğe odaklanınca, daha iyi görünüyor. Bu durum, Isabel’i canlandıran ve İtalya’da Thony takma adıyla bilinen oyuncu ve şarkıcı için: “sadece müzisyenlik yapsa daha iyi olurmuş” diye düşündürüyor.

Aklım Ravenna’da kaldı diyorsan: İtalya’ya motorla nasıl gidilir?

Buyur sana romanı da olan çok heyecanlı bir motorcu dizisi: Shantaram

Hoşuna gidebilecek bir de film önerimiz var: Motorla Kanada’da 1 hafta

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu